Merhaba sayın ziyaretçi, forumumuzdan tam anlamıyla yararlanabilmek ve bize destek olmak adına sadece 30 saniyenizi ayırarak forumumuza üye olabilirsiniz. Üyelik işlemini gerçekleştirmek için lütfen buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonya'ya Gitsem İş Bulabilir Miyim?
Question 
Arkadaşlar merhaba. Ben şuan 20 yaşındayım. Üniversite 2. sınıf öğrencisiyim ve yaklaşık 1 yıldır Japonca çalışıyorum. Amacım üniversite bittiğinde Japonya'ya gitmek ve orada yaşamak. Daha sonra da vatandaşlık almak gibi bir planım var. Şuan üniversitede İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Uluslararası İlişkiler bölümünü okumaktayım. Anlayacağınız okuduğum bölüm o kadar iyi bir bölüm değil.

Japonya'da 3 ay vize olmadan konaklayabiliyoruz. Ben üniversiteden mezun olduktan sonra iyi bir Japonca ile Japonya'ya gidersem, orada iş bulma ihtimalim ne kadar? Çalışma vizesi falan alabilir miyim? İş olarak büyük şirketlere girmek gibi bir amacım yok. Sadece bana çalışma vizesi verebilecek bir yerlere girsem ve aylık masraflarım çıksa bana yeter. Sizce bu mümkün mü?

Bu arada Japonya'nın 2025 yılına kadar yabancı işçi alımını hızlandıracağını duydum. Şu anki nüfus hızla yaşlanıyormuş ve istihdamda azalma varmış. Bu benim işime yarar mı?

İkinci olarak Japonya'da okuduğum bölüm ile ilgili yüksek lisans yapabilme ve vize alabilme ihtimalim sizce nedir?

Japonya'ya gitmeyi ve orada yaşamayı çok ama çok istiyorum. Yıllardır bunun hayalini kuruyorum. Son 1 yıldır da bunun için Japoncaya başladım. Ancak Japonca çalışırken aklıma orada iş bulamama ihtimalim geliyor ve biraz hevesim kaçıyor. Bu konuyu da bu yüzden açtım. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. 
夜明けを待っている  虚しく一人きりで・・・

[Resim: Tokyo.jpg?itok=Ye8RV5R1]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Shi-kun
Bul
Öncelikle merhaba senpai yazın ilgimi çekti çünkü bende yıllardır aynı hayale sahibim tek dileğim birgün yokohama'da bir evde uyanmak olabilir sanırım Big Grin sana bu konuda 1. elden bilgi vermem pek mümkün değil sonuçta gidip tecrübe etmedim ancak internet'te japonya'ya giden, orada okuyan, orada yaşamış ve yaşamaya devam eden türkleri araştırdım ve bulabildiklerime bu konuları bir bir sordum kimisi dönüş yaptı kimisi umursamadı bile yinede canları sağolsun her neyse konuya döneyim attığım maillerden az çok bilgi sahibi  oldum ve sana şu şekilde anlatabilirim orada iş bulmak japoncan akıcı ve iyiyse çok kolay hiragana ve katakanayı türk alfabesini nasıl biliyorsan o şekilde bilmeni istiyorlar diyebilirim bu şekilde hiç yoktan garson olarak bile çalışabilirsin hem çalışma saatleri düşük oluyor hemde saat başı verdikleri fiyat uygun bunun dışında iş imkanı verdikleri alanlardan bir diğeri ise sanayi. merak etme bizim gibi bir sanayi oluşmasın kafanda anlatıldığına göre teknik servisten farksız oluyor memur muamelesi görüyorsun bir nevi saat başı verdikleri fiyat asgari ücretin üstünde elbet üstelik lise mezunu olman bile yetiyor çok sıkı kuralları yok o konuda ama bildiğin üzere japon titizliği denen şey oldukça ön planda olmalı orada. Kısacası dediğim gibi akıcı japonca ile bir çok alanda iş bulabilirsin gelelim uzun süreli çalışmaya. Oraya sadece iş için gitmek zor olucak senin için çünkü gittikten sonra iş yeri bulman gerekicek bulduğun iş yeri türkiye'ye kabul mektubu göndericek eğer seni kabul ederlerse bu süre içinde birkaç defa git gel yapman gerekicek elbette eğer herşey çok iyi gider de kabul edilirsen orada iyi çalışman gerekicek çünkü iş yeri seni çıkardığı anda kapı dışarısın tam bilmiyorum ama kısa bir süre veriliyor sana o sürede iş bulabilirsen şanslısın ama bulamazsan dönmek zorundasın zaten 6 yıl ikamet etmedikçe oturum izni vermiyorlar evlilikte bir seçenek tabi ama bana kalırsa dil okulu ile gidebilirsin çoğu dil okulu sana iş buluyor ve uygun fiyata kalıcak yerde temin ediyorlar. mesela okuduğun süre boyunca çalışırsın baktın iş yeri ile aran iyi çalışma onay mektubu istersin okuldan sonrası için olurda iş yeri kabul ederse 1 yıl okuldan sonra uzun bir süre o iş yerinde devam edersin hem dil okuluna gitmek dil içinde oldukça iyi olucaktır ben sonuncusu ile gitmeyi deneyeceğim smile şimdilik bildiklerim bu kadar senpai yeni şeyler buldukça haber vermeye çalışırım ve tabi sende elinden geldiğince kohaini bilgilendirirsen sevinirim  smile
Bul
(08-25-2018, Saat:04:27 AM)Shi-kun yazdı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Öncelikle merhaba senpai yazın ilgimi çekti çünkü bende yıllardır aynı hayale sahibim tek dileğim birgün yokohama'da bir evde uyanmak olabilir sanırım Big Grin sana bu konuda 1. elden bilgi vermem pek mümkün değil sonuçta gidip tecrübe etmedim ancak internet'te japonya'ya giden, orada okuyan, orada yaşamış ve yaşamaya devam eden türkleri araştırdım ve bulabildiklerime bu konuları bir bir sordum kimisi dönüş yaptı kimisi umursamadı bile yinede canları sağolsun her neyse konuya döneyim attığım maillerden az çok bilgi sahibi  oldum ve sana şu şekilde anlatabilirim orada iş bulmak japoncan akıcı ve iyiyse çok kolay hiragana ve katakanayı türk alfabesini nasıl biliyorsan o şekilde bilmeni istiyorlar diyebilirim bu şekilde hiç yoktan garson olarak bile çalışabilirsin hem çalışma saatleri düşük oluyor hemde saat başı verdikleri fiyat uygun bunun dışında iş imkanı verdikleri alanlardan bir diğeri ise sanayi. merak etme bizim gibi bir sanayi oluşmasın kafanda anlatıldığına göre teknik servisten farksız oluyor memur muamelesi görüyorsun bir nevi saat başı verdikleri fiyat asgari ücretin üstünde elbet üstelik lise mezunu olman bile yetiyor çok sıkı kuralları yok o konuda ama bildiğin üzere japon titizliği denen şey oldukça ön planda olmalı orada. Kısacası dediğim gibi akıcı japonca ile bir çok alanda iş bulabilirsin gelelim uzun süreli çalışmaya. Oraya sadece iş için gitmek zor olucak senin için çünkü gittikten sonra iş yeri bulman gerekicek bulduğun iş yeri türkiye'ye kabul mektubu göndericek eğer seni kabul ederlerse bu süre içinde birkaç defa git gel yapman gerekicek elbette eğer herşey çok iyi gider de kabul edilirsen orada iyi çalışman gerekicek çünkü iş yeri seni çıkardığı anda kapı dışarısın tam bilmiyorum ama kısa bir süre veriliyor sana o sürede iş bulabilirsen şanslısın ama bulamazsan dönmek zorundasın zaten 6 yıl ikamet etmedikçe oturum izni vermiyorlar evlilikte bir seçenek tabi ama bana kalırsa dil okulu ile gidebilirsin çoğu dil okulu sana iş buluyor ve uygun fiyata kalıcak yerde temin ediyorlar. mesela okuduğun süre boyunca çalışırsın baktın iş yeri ile aran iyi çalışma onay mektubu istersin okuldan sonrası için olurda iş yeri kabul ederse 1 yıl okuldan sonra uzun bir süre o iş yerinde devam edersin hem dil okuluna gitmek dil içinde oldukça iyi olucaktır ben sonuncusu ile gitmeyi deneyeceğim smile şimdilik bildiklerim bu kadar senpai yeni şeyler buldukça haber vermeye çalışırım ve tabi sende elinden geldiğince kohaini bilgilendirirsen sevinirim  smile

Öncelikle cevabın için çok teşekkür ederim.

Yaklaşık 1 yıldır Japonca çalışıyorum. Son 3 aydır çok yoğun bir şekilde çalışıyorum. Hiragana ve Katakana bakımından sıkıntım yok. Kanjilere geçiyorum yavaş yavaş. Yani daha gitmeme en az 3 yıl var zaten. O zamana kadar muhtemelen internet üzerinden Japonlar ile konuşarak hemen hemen akıcı sayılabilecek bir Japoncam olmuş olur. Yani senin dediğine göre oraya akıcı bir Japonca ile gittiğim zaman garsonluk gibi ufak tefek işlerde çalışabilirim. Ancak benim için önemli olan iki şey var. Birincisi: orada 3 aydan daha fazla çalışabilmem için çalışacağım yerin benim için vize başvurusu yapması gerek. İkincisi ise aylık geçinebilecek kadar para kazanmam lazım. Eğer garson olarak bu iki şeyi sağlayabilirsem tüm hayatım boyunca garsonluk yaparım orada yaşamak için sıkıntı yok.

İkinci olarak sanayi demişsin. Yukarıda dediğim şeyler sanayi için de geçerli. Vize + 1 aylık beni idare edecek bir maaş -kira, su, elektrik,yemek vb.- 

Uzun süreli çalışma konusunda söylediğin şeyler garsonluk için geçerli değil mi? Yani garson olursam 3 aydan uzun çalışamaz mıyım. Ayrıca Türkiye ye kabul mektubu gönderme olayını ilk defa duyuyorum. Bu konuyu araştırmamız lazım.
Bir de şunu söyleyeyim: Japonya 2025 yılına kadar mültecilere kapıları açıyormuş. Japonya nın nüfusu hızla yaşlanıyormuş. İstihdamın azalmasından korktukları için mülteci işçi alımına başlayacaklarmış. Bu da işimize yarayabilecek bir diğer şey tabii.

Dil okulu demişsin ama çok pahalı olmaz mı? Tabii o en iyi seçenek şu an için. Hem dilimi daha da fazla geliştiririm, hem de onlar bana iş bulabilir. Güzel bir şey. Ancak dediğim gibi. Dil okulu için çok para lazım.

Evlilik ile vize alma olayı en son çare. Yani son kartım olacak. Eğer hiç bir şekilde hiç bir şeyi beceremezsem en son o kartı oynayacağım. 
Angel
Tekrar teşekkür ederim. Şunu unutmayalım ki: "Hayattaki en büyük başarısızlık denememektir" Risk almaktan korkmamalıyız ve denemeliyiz. Eğer başarısızlıklarımızdan dersler çıkarırsak, başarısız olmuş sayılmayız.
夜明けを待っている  虚しく一人きりで・・・

Bul
Tekrardan merhaba senpai öncelikle bir süre girememiştim anca gördüm kusura bakma smile konuya şöyle değineyim garsonluk ve sanayi kötümsenicek meslekler değil sadece orada alt kademede görülen işler ve 3 aylık değil çalışma izni çıkarabilecek işler sadece onları örnek verme nedenimde bizim işimize yarayacak olmaları yani girmesi çalışması ve çalışma izni çıkarması kolay olan işler gerçi japonyada köklü bir şirkete girmedikçe çalışma vizesinin zor çıktığını duydum ki köklü şirketlerde gaijinlerden ziyade yerel üniversitelerden mezun olmuş japonları tercih ediyorlar. ama yinede moral düşürmeye pek gerek yok çünkü diğer işlerde zor dememin tek nedeni uğraştırıcı olması yani köklü şirketler bunu tek seferde halledebilirken garsonluk sanayi gibi alt kademe işlerde bir kaç kez türkiye gelip gitmek gerekiyor davet mektubu dediğim olay'da şu oluyor çalışma vizesi çıkartmak isterse iş yeri türkiye konsolosluğuna seni çalıştırmak için davet gönderiyor ve türkiye konsolosluğu bu duruma bir engel görmüyor ve 1 yıllık çalışma vizesi onaylanmış oluyor tabii her yıl türkiye ye gelip bu süreyi uzatmak gerekiyor. dil okulu konusuna gelirsek bu dediğin gibi oldukça pahalı ve bir o kadar kolay bir yol çünkü oraya gittiğinde turist vizesi ile gitmen gerekicek ve herhangi bir iş yerine giripte çalışma izni istemen yasal olarak suç sayılıyor japonyada bu yüzden internet üzerinden işi önceden ayarlamış olman gerekiyor gibi birçok zahmetli şeyleri var ama dil okuluna gidersen zaten hali hazırda 1 yıllık eğitim vizen olmuş olucak ve o okul sana kesin iş bulma garantisi veriyor daha ne olsun ki bu harika bence ve o girdiğin iş yeri ile iyi anlaşırsan eğer sana muhakkak çalışma vizesi çıkartmak isteyecektir istemediğini varsayarsak zaten iş yerinde uzun süre çalıştığın için bir arkadaşlık ortamı olucaktır o zamanda sen durumu anlatıp istersin vee gelelim maaş durumuna orada asgari ücret saat başına hesaplanır aslında net bir maaş söyleyemem çünkü orada tokyodaki harcama ile gotodaki harcama bir değil ve maaşlarda buna göre artıp azalabiliyor ama kısaca şöyle anlatayım orada ortalama bir bölgede saatlik 870¥ yani 7.8$ düz 8 diyelim biz ona orada öğrenci olduğun için haftada 28 çalışma hakkın var ve buda günlük 5.6 saate geliyor çünkü orada haftasonları çalışılmıyor bazı iş yerleri cumarteside açık oluyor her neyse 5 günden baz alalım günlük 5 saat çalışırsan eğer 4350¥ eder buda 39$ eder ve buda aylık aşşağı yukarı 87.000¥ yani 782$ olur bu rakam biraz az ancak çoğu iş yeri asgari vermiyor orada çok daha üstünü veriyor orada çok geniş çaplı alışverişleri bile 1000 2000¥ e yapan bloggerlar gördüm ki biz tek başımıza o denli şey yememiz mümkün deği Big Grin yani demem o ki o para yetiyorda artıyor bile gerçi bu birazda sana bağlı ilk kez geldim diye bi anda her yeri gezmeye kalkıp çar çur edersen elbette yetmez ama zaten dil okulu ve işten sonra pek fırsat olmaz bunlara smile için yinede rahat olsun akıcı ve iyi bir japoncan ve yanında ingilizcende olduğu sürece seni otellerde resepsiyon gibi yerlere çok daha yüksek maaşlı yerlerde işe almaları çok büyük ihtimal çünkü dil okulları iş bulurken dil unsurlarınada çok dikkat ediyorlarmış ve son olarak seninde dedğin gibi senpai ''hayattaki en büyük başarısızlık denememektir'' elimizden geleni yapalım smile
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Tadakuni
Bul
(08-29-2018, Saat:01:35 AM)Shi-kun yazdı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Tekrardan merhaba senpai öncelikle bir süre girememiştim anca gördüm kusura bakma smile konuya şöyle değineyim garsonluk ve sanayi kötümsenicek meslekler değil sadece orada alt kademede görülen işler ve 3 aylık değil çalışma izni çıkarabilecek işler sadece onları örnek verme nedenimde bizim işimize yarayacak olmaları yani girmesi çalışması ve çalışma izni çıkarması kolay olan işler gerçi japonyada köklü bir şirkete girmedikçe çalışma vizesinin zor çıktığını duydum ki köklü şirketlerde gaijinlerden ziyade yerel üniversitelerden mezun olmuş japonları tercih ediyorlar. ama yinede moral düşürmeye pek gerek yok çünkü diğer işlerde zor dememin tek nedeni uğraştırıcı olması yani köklü şirketler bunu tek seferde halledebilirken garsonluk sanayi gibi alt kademe işlerde bir kaç kez türkiye gelip gitmek gerekiyor davet mektubu dediğim olay'da şu oluyor çalışma vizesi çıkartmak isterse iş yeri türkiye konsolosluğuna seni çalıştırmak için davet gönderiyor ve türkiye konsolosluğu bu duruma bir engel görmüyor ve 1 yıllık çalışma vizesi onaylanmış oluyor tabii her yıl türkiye ye gelip bu süreyi uzatmak gerekiyor. dil okulu konusuna gelirsek bu dediğin gibi oldukça pahalı ve bir o kadar kolay bir yol çünkü oraya gittiğinde turist vizesi ile gitmen gerekicek ve herhangi bir iş yerine giripte çalışma izni istemen yasal olarak suç sayılıyor japonyada bu yüzden internet üzerinden işi önceden ayarlamış olman gerekiyor gibi birçok zahmetli şeyleri var ama dil okuluna gidersen zaten hali hazırda 1 yıllık eğitim vizen olmuş olucak ve o okul sana kesin iş bulma garantisi veriyor daha ne olsun ki bu harika bence ve o girdiğin iş yeri ile iyi anlaşırsan eğer sana muhakkak çalışma vizesi çıkartmak isteyecektir istemediğini varsayarsak zaten iş yerinde uzun süre çalıştığın için bir arkadaşlık ortamı olucaktır o zamanda sen durumu anlatıp istersin vee gelelim maaş durumuna orada asgari ücret saat başına hesaplanır aslında net bir maaş söyleyemem çünkü orada tokyodaki harcama ile gotodaki harcama bir değil ve maaşlarda buna göre artıp azalabiliyor ama kısaca şöyle anlatayım orada ortalama bir bölgede saatlik 870¥ yani 7.8$ düz 8 diyelim biz ona orada öğrenci olduğun için haftada 28 çalışma hakkın var ve buda günlük 5.6 saate geliyor çünkü orada haftasonları çalışılmıyor bazı iş yerleri cumarteside açık oluyor her neyse 5 günden baz alalım günlük 5 saat çalışırsan eğer 4350¥ eder buda 39$ eder ve buda aylık aşşağı yukarı 87.000¥ yani 782$ olur bu rakam biraz az ancak çoğu iş yeri asgari vermiyor orada çok daha üstünü veriyor orada çok geniş çaplı alışverişleri bile 1000 2000¥ e yapan bloggerlar gördüm ki biz tek başımıza o denli şey yememiz mümkün deği Big Grin yani demem o ki o para yetiyorda artıyor bile gerçi bu birazda sana bağlı ilk kez geldim diye bi anda her yeri gezmeye kalkıp çar çur edersen elbette yetmez ama zaten dil okulu ve işten sonra pek fırsat olmaz bunlara smile için yinede rahat olsun akıcı ve iyi bir japoncan ve yanında ingilizcende olduğu sürece seni otellerde resepsiyon gibi yerlere çok daha yüksek maaşlı yerlerde işe almaları çok büyük ihtimal çünkü dil okulları iş bulurken dil unsurlarınada çok dikkat ediyorlarmış ve son olarak seninde dedğin gibi senpai ''hayattaki en büyük başarısızlık denememektir'' elimizden geleni yapalım smile

Cevap için teşekkürler. Bakalım zamanla neler olacak göreceğiz. Şuan yapabileceğimiz en iyi şey Japoncamızı geliştirmek.  Angel
夜明けを待っている  虚しく一人きりで・・・

Bul

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Japonya'da Yabancılara Yasak Meslekler var mı? batuukys 0 245 12-17-2022, Saat:02:53 AM
Son Yorum: batuukys
  Japonya'da Müslümanlara Veya Türklere Karşı Irkçılık Var Mı? Tadakuni 1 1,472 08-23-2018, Saat:11:19 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? Toruga 12 8,518 02-03-2018, Saat:04:02 AM
Son Yorum: Torichan
  Japonya'da Tercümanlık Okumak amaciolmayanyazar 1 2,104 10-04-2016, Saat:09:05 PM
Son Yorum: hayat oyunu
  Japonya'ya Gideceğim Yardım.. Joniki 14 5,509 08-21-2016, Saat:01:29 PM
Son Yorum: andacchi
Thumbs Up Japonya'ya Gitseydiniz Yapacağınız İlk Şey Ne Olurdu? Kim Nam Gil 47 28,176 08-15-2016, Saat:03:48 PM
Son Yorum: JusTiMe
  Japonya Denince Aklınıza Ne Geliyor? Toruga 32 19,703 08-15-2016, Saat:02:04 PM
  Sizce Niye Japonya? aybüke* 15 10,077 08-15-2016, Saat:01:49 PM
  Japonya'da Öğretmenlik Miriel 2 2,475 08-10-2015, Saat:04:56 PM
Son Yorum: Miriel
  Eurovision'a Japonya Katılsaydı Yarışmaya Kimin Gitmesini İsterdiniz? PrinceHybrid 27 16,098 06-20-2013, Saat:03:16 PM
Son Yorum: Denizchan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi