Merhaba sayın ziyaretçi, forumumuzdan tam anlamıyla yararlanabilmek ve bize destek olmak adına sadece 30 saniyenizi ayırarak forumumuza üye olabilirsiniz. Üyelik işlemini gerçekleştirmek için lütfen buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mor Bir Serserinin Gezi Notları (Osamu Dazai)
#1
Mor Bir Serserinin Gezi Notları (Osamu Dazai)

[Resim: EQol7.jpg]

Diğer Adları: 津軽 ,Tsugaru

Yazar: Osamu Dazai (太宰 治)

Ülke: Japonya

Dil: Japonca

Yazılış Tarihi: 1944

Türü: Anlatı

Konu: Japon edebiyatının asi çocuğu, yaralı ruhlu Osamu Dazai Mor Bir Serserinin Gezi Notları,köklerinin bulunduğu haşin Tsugaru bölgesine yaptığı gezinin notlarından oluşuyor. Genç yaşta intihar eden Dazai'nin bu anlatısı, fotoğrafik sahneleri ve kurgusal metinleri ile akıcı ve düşündürücü. Gerçek ile düş arasında gidip gelirken kendini savunmasız bırakan çizgidışı bir insanın ve Japonya'nın uç noktalarına yapılan bir yolculuğun notları.

---

Kitaptan alıntı: -

Okuyucu Yorumu : Aoi Bungaku isimli anime serisinde Ningen Shikkaku ve Koş Melos isimli iki kitabı yer almıştı, ikisinin de karakter tasarımlarını Takeshi Obata yapmış ve çok da güzel olmuştu.

 


-A-
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • seamoon
Bul
Cevapla
#2
Eski bir konuya yorum yapacağım ama söz konusu Osamu Dazai ve eserleri olduktan sonra susabileceğimi de sanmıyorum smile.Dışarıdan bakıldığında gezi yazısı sanılan bu kitap çok daha fazla şeyi içermektedir.Yalnız Dazai'ye başlamak isteyen arkadaşlara bu kitaptan önce Batan Güneş'i öneririm.Tabi depresyona meyilli bir yapıları yoksa ancak haksızlık da etmeyeyim depresyondaki insanı da iyileştirebilecek bir kitaptır.
"Yaşamak kadar ölmek de hakkı insanın."-Osamu Dazai
Bul
Cevapla
#3
İsmi gibi harika olan muhteşem bir şeydir. Okuduğum en güzel Japon romanıydı. Ne sıkıcı betimlemeler ne de anlamsız diyaloglar vardır içerisinde. Tamamen Dazai'nin kırılgan yazıları arasında gezinip Tsugaru'yu onunla keşfediyorsunuz. Duygusal ama tebessüm ettiren hoş bir kitap.

"Yetişkinler yalnızdırlar. Birbirimizi sevsek bile herkesin yanında bunu belli etmemeye çalışırız. Bu kadar temkin neden? Cevabı basit: Çünkü sık sık ihanete uğrar ve herkesin arasında rezil olur. Gençlerin yetişkinliğe geçerken ilk öğrendikleri, kimseye güvenmemeleri gerektiğidir. Yetişkinler ihanete uğramış ergenlerdir."

Böyle de güzel tespitleri vardır yazarımızın. Okunası güzel bir Japon romanıdır, tavsiye edilir.
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • kagami chan
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi