Merhaba sayın ziyaretçi, forumumuzdan tam anlamıyla yararlanabilmek ve bize destek olmak adına sadece 30 saniyenizi ayırarak forumumuza üye olabilirsiniz. Üyelik işlemini gerçekleştirmek için lütfen buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Siyaset ve Politika Haberleri
Spikerin güzelliğine bakmaktan haberi okuyamadım Big Grin
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • ~Haruna~
Bul
Cevapla
Japonya ve Çin, Kuzey Kore'ye Karşı Birleşti

[Resim: 8264558.jpg]

Japon ve Çinli üst düzey diplomatlar, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında temmuz ayında planlanan görüşme öncesinde ortak dış politika konularını görüşmek üzere bir araya geldi.

Kyodo haber ajansının haberine göre, Japonya’nın siyasi işlerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Takeo Akiba ve Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kong Şonyu, Tokyo’da yapılan toplantıda ikili ilişkilerin geliştirilmesi için atılacak adımları değerlendirdi, Kuzey Kore’nin nükleer silah ve füze geliştirme girişimlerine karşı ortak tavır alma konusunda anlaştı.

KUZEY KORE ÜZERİNDEKİ BASKILAR ARTACAK

Toplantı öncesinde basına açıklama yapan Akiba, Kuzey Kore üzerindeki uluslararası baskıları arttırmanın önemine vurgu yaparken BM tarafından onaylanan uluslararası yaptırımların uygulanmasının Pyongyang yönetiminin nükleer provokasyonlardan caydırmak için zorunlu olduğunu ifade etti.

[Resim: 8264559.jpg]

Kong ise iki ülke ilişkilerinin, diplomatik ilişkilerin normalleşmesinin 45. yıl dönümü öncesinde "tarihi bir kavşakta" olduğunu söylerken ilişkilerin doğru yönde geliştirilmesi gereğine vurgu yaptı. Tokyo yönetimi, Pekin ile Doğu Çin Denizi’ndeki Japonya’nın kontrolünde olup Çin’in egemenlik hakkı talep ettiği adalarla ilgili yaşanan gerginliği yatıştırmak istiyor.

BİRLİKTE ADIM ATACAKLAR

Tokyo ayrıca, Kuzey Kore konusunda atılacak uluslararası adımların mutlaka ülkenin en önemli diplomatik ve ekonomik hamisi olan Çin ile eş güdüm içinde atılmasından yana.

ABD Başkanı Donald Trump, 6-7 Eylül’de Florida’da gerçekleşecek ABD-Çin zirvesi öncesinde, dün Financial Times’a yaptığı açıklamada ülkesinin Kuzey Kore kaynaklı nükleer tehdidi engelleme konusunda gerekirse tek taraflı hareket edebileceği mesajını vermiş, "Bu işi Çin çözmezse biz kendimiz çözeriz." ifadelerini kullanmıştı.

Abe ve Şi arasında temmuz ayında Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlenecek G20 zirvesi sırasında, ikili ilişkilerin ve bölgesel konuların masaya yatırılacağı bir görüşme yapılması planlanıyor. İki ülke lideri en son geçen kasımda Peru’nun başkenti Lima’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinde bir araya gelmiş ve diplomatik normalleşmenin 45. yıl dönümüne doğru ikili ilişkileri geliştirme kararı almıştı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 04.04.2017
[Resim: 162710006-4366597890021978-3588843167528375192-o.jpg]
Cevapla
Japonya: Kuzey Kore'nin Elinde Sarin Gazı Olabilir

[Resim: japonya-kuzey-korenin-elinde-sarin-gazi-...=rectangle]

Japonya Başbakanı Abe, parlamentoda yaptığı konuşmasında Kuzey Kore'nin elinde sarin gazı olabileceğini söyledi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe Japonya Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada Kuzey Kore'ye ilişkin iddialarda bulundu. Abe, Kore'nin elinde sarin gazı olabileceğini iddia etti. Japonya Başbakanı, Kuzey Kore'nin sarin gazının başlıklarla füzelere takılmış olabileceğini belirtti.

Abe konuşmasını, bölgede gerilimin arttığı bir dönemde yaptı. Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer deneme hazırlığında olduğuna dair iddialar da kaygıları arttırdı.

Tokyo Metrosu'nda 1995'te bir tarikatın düzenlediği sarin gazı saldırısı sonucu 12 kişi ölmüştü. Saldırı nedeniyle binlerce kişi de hastalanmıştı.

'GÜNEŞİN GÜNÜ'NDE DENEME KAYGISI

Kuzey Kore'nin devlet televizyonu Kim Jong-un'un özel kuvvetlerin yaptığı tatbikatı izlerken gülümsediğini ifade etti.

Kuzey Kore'de, Cumartesi günü ülkenin kurucusu Kim il Sung'un 105'inci doğum gününü kutlayacak. Kim Jong-un'un dedesi Kim il Sung'un "Güneşin Günü" diye adlandırdığı doğum günü, ülkenin en önemli ulusal bayramlarından biri olma niteliğini taşıyor. Ülkede geçmişte bu ulusal bayramda füze denemeleri yapılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Kuzey Kore'ye karşı tek taraflı harekete geçmeye hazır olduğunu söylemiş ve Kore Yarımadası'na savaş gemileri yollamıştı.

Kuzey Kore savaşa hazır olduğunu duyururken, Pyongyang yönetiminin başlıca müttefiki Çin ise Trump'a sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi çağrısında bulunmuştu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 13.04.2017
[Resim: 162710006-4366597890021978-3588843167528375192-o.jpg]
Cevapla
Çin Bunu İlk Kez Yaptı: Japonya'da Sınır İhlali

[Resim: 596a4c3e7af50736984aff66.jpg]

Çin'e ait iki sahil güvenlik gemisinin, daha önce girmedikleri Japon karasularında ilk kez görüldüğü bildirildi.

Kyodo ajansının haberine göre, Japon Sahil Güvenlik'ten yapılan açıklamada, Çin hükümetine ait iki sahil güvenlik gemisinden birinin Okinoshima, diğerinin de Tsushima adası yakınlarındaki sularda görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, bunun Çin hükümetine ait gemilerin bölgedeki ilk sınır ihlali olduğuna dikkat çekildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 15.07.2017
[Resim: 162710006-4366597890021978-3588843167528375192-o.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Reikon
Cevapla
Japonya: Kuzey Kore Füze Fırlattı

[Resim: japonya-kuzey-kore-fuze-firlatti-9577670.Jpeg]

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kuzey Kore'nin bir balistik füze denemesi daha yaptığını bildirdi.

Başbakan Abe, gazetecilere yaptığı açıklamada, " Kuzey Kore'nin yine bir füze fırlattığı ve füzenin muhtemelen (Japonya'nın) ekonomik amaçla kullanılmayan sularına düştüğü haberini aldım." dedi.

Abe, fırlatmanın analiz edildiğini ve Ulusal Güvenlik Konseyini toplantıya çağırdığını kaydetti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Jeff Davis de Kuzey Kore'nin balistik füze fırlattığının tespit edildiğini açıkladı.

Sözcü Davis, "İncelemelerimiz sürüyor kısa süre içerisinde daha fazla bilgi edineceğiz." şeklinde konuştu.

ABD'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kuzey Kore’nin fırlattığı füzenin bin kilometre menzile ulaşmasından dolayı kıtalar arası balistik füze olduğu değerlendirmesi yaptıklarını bildirdi.

Pentagon sözcüsü Albay Jeff Davis tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin doğu yakası yerel saatiyle 10.41’de Kuzey Kore’nin kıtalar arası balistik füze fırlattığı ifade edildi.

Davis, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Füze Mupyong-ni’den fırlatıldı ve Japon Denizi’ne düşmeden önce bin kilometre uçtu. Detaylı bir değerlendirme için kurumlar arası çalışmamız devam ediyor. Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD), Kuzey Kore’nin fırlattığı füzenin Kuzey Amerika için tehdit oluşturmadığını tespit etti.”

ABD’nin tehditlere karşı Güney Kore ve Japonya’nın yanında olduğunu belirten Davis, ABD’nin Kuzey Kore'den gelecek füze tehdidine karşı kendini korumaya hazır olduğunu vurguladı.

Amerikan medyasına yansıyan bazı haberlerde, füzenin Japon Hakkaido Adası'nın 88 deniz mili açığına düştüğü belirtildi.

FRANSA'DAN KINAMA

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin yeni kıtalar arası füze fırlatmasını şiddetle kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Fransa, Kuzey Kore'nin kıtalar arası yeni bir füze fırlatmasını şiddetle kınıyor. Bu füze, muhtemelen Japonya'nın ekonomik alanına zarar verdi." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) kararlarını ihlal eden bu füze denemesinin uluslararası güvenliğe tehdit olduğu belirtildi.

Kuzey Kore'ye yönelik BM ve Avrupa Birliği bünyesinde hızlı şekilde yeni yaptırım kararları alınması istenen açıklamada, Kuzey Kore ile müzakere yolunun diplomatik baskı kurmaktan geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, Fransa'nın Kuzey Kore'ye baskı kurmak için müttefiklerini birleşmeye davet ettiği kaydedildi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin bir balistik füze denemesi daha yaptığını bildirmiş ve füzenin Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesindeki sularına düştüğünü belirtmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 29.07.2017
[Resim: 162710006-4366597890021978-3588843167528375192-o.jpg]
[-] 2 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Reikon, ~Haruna~
Cevapla
Kuzey Kore 20 Gün İçinde İkinci Kez Japonya Üzerinden Füze Fırlattı

[Resim: _97812285_041711764-1.jpg]

Nükleer silah programı nedeniyle ağır uluslararası yaptırımlar uygulanan Kuzey Kore, Japonya'nın üzerinden geçip Büyük Okyanus'a düşen bir füze denemesi daha gerçekleştirdi.

Füzenin fırlatılmasının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) bugün acil toplanma çağrısı yaptı.

BMGK, bir hafta içinde ikinci kez Kuzey Kore gündemiyle toplanacak.

Japonya Devlet Bakanı Yoshihide Suga, füzenin Hokkaido Adası'nın üzerinden geçtiğini ve adanın 2 bin kilometre doğusunda Büyük Okyanus'a düştüğünü belirtti.

Güney Kore askeri yetklilileri, füzenin Başkent Pyongyang yakınlarından fırlatıldığını ve 3 bin 700 kilometre havada kaldığını açıkladı.

Bu mesafenin, ABD'nin Büyük Okyanus'taki adası Guam'ı vurmak için yeterli olduğu belirtiliyor.

Kuzey Kore 29 Ağustos'ta da benzer bir füze denemesi yapmış, o füze de Japonya'nın üzerinden geçerek okyanusa düşmüştü.

ABD ordusu, füzenin fırlatılmasında hemen sonra orta menzilli bir balistik füze tespit ettiklerini, ama bu füzenin Kuzey Amerika ya da Guam'a tehdit oluşturmadığını söyledi.

BBC'nin Tokyo muhabiri, Japonya'da alarmların çaldığını ve Hokkaido Adası sakinlerine barınaklara gitmeleri çağrısı yapıldığını söylüyor.

[Resim: _97648289_041423379.jpg]

BM Güvenlik Konseyi acil toplanıyor

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'ye yönelik "yeni önlemler" alınması çağrısında bulundu ve "devam eden provokasyonlar sadece Kuzey Kore'nin diplomatik ve ekonomik izolasyonunu derinleştirir" dedi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, füze denemesini "kabul edilemez" şeklinde nitelendirdi ve "Uluslararası toplum bir araya gelmeli ve eylemleriyle dünya barışını tehdit eden Kuzey Kore'ye açık bir mesaj göndermeli" ifadesini kullandı.

[Resim: _97810595_gettyimages-840660082.jpg]

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ABD ve Japonya'nın talebiyle Cuma günü yeniden acil olarak toplanacağı açıklandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi hafta içinde, şimdiye kadarki en büyük nükleer denemesinin ardından Kuzey Kore'ye yeni yaptırımları oybirliğiyle kabul etmişti.

BMGK bu kararı Kuzey Kore'nin Japonya'ya doğru 'hidrojen bombası' taşıdığını iddia ettiği füzeyi fırlatmasından sonra almıştı.

Yaptırım kararından sonra Kuzey Kore Japonya'yı 'batırma' ve ABD'yi 'küle ve karanlığa çevirme' tehdidinde bulunmuştu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 15.09.2017
[Resim: 162710006-4366597890021978-3588843167528375192-o.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • kagami chan
Cevapla
Japonya ve Hindistan'dan İş Birliğini Güçlendirme Vurgusu

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, iki ülke arasındaki karşılıklı iş birliğini güçlendirme konusundaki kararlılıklarını bildirdi.

Hindistan basınında yer alan haberlere göre, bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Hindistan-Japonya yıllık zirvesine katılmak üzere Tokyo'ya giden Modi, Japon mevkidaşı Abe ile bir araya geldi.

İki lider, Hindistan ve Japonya arasındaki ilişkilerde ilerlemeyi sürdürme ve karşılıklı iş birliğini güçlendirme konusundaki kararlılıklarını dile getirdi.

Modi, Japonya'nın Kyodo ajansına verdiği demeçte, Hindistan-Japonya ortaklığının "özel stratejik ve küresel bir ortaklık" olarak güçlendirildiğini belirterek, "Olumsuzluk yok. Sadece bu ilişkide yakalanması gereken fırsatlar var." dedi.

Abe, Modi'nin en "güvenilir" dostlarından biri olduğunu ve Hint liderle serbest ve açık Hint-Pasifik bölgesi gerçekleştirmek için ikili iş birliğini güçlendirmek istediğini söyledi.

Japonya-Hindistan iş birliğinin güvenlik, yatırım, bilgi teknolojisi, tarım, sağlık, çevre ve turizm gibi birçok alanda genişlemeye devam ettiğini kaydeden Abe, "Her alanda büyük bir kazan-kazan potansiyeli paylaşıyoruz ve Japonya, Hindistan'ın ekonomik büyümesini destekleme kararlılığını sürdürüyor." ifadelerini kullandı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 28.10.2018
[Resim: 162710006-4366597890021978-3588843167528375192-o.jpg]
Cevapla
Japonya'da 27 Bin 500 Dolar Rüşvet Aldığından Şüphelenilen Milletvekili Tutuklandı

[Resim: 773x435_cmsv2_5e80d195-4e3a-5f3f-9958-16...391386.jpg]

Japonya'da iktidar partisi milletvekili Tsukasa Akimoto, ülkede kumarhane açmak isteyen bir şirketten rüşvet aldığı şüphesiyle tutuklandı.

Bu durum kamuoyunun karşı çıkmasına rağmen kumarhanelerin 2020'li yılların başında da faaliyetlerini sürdürmesini isteyen Shinzo Abe hükümetinin işini daha da zorlaştıracak gibi görünüyor.

Geçen yıl ekim ayına kadar bakan yardımcısı olarak ülkenin kumarhane politikalarının şekillendirilmesinden sorumlu olan Akimoto, nakit olarak 3 milyon yen yani 27 bin 500 dolar rüşvet almak ve ailesiyle birlikte 6 bin 500 dolar tutan bir tatile çıkmakla suçlanıyor.

Savcılıktan yapılan açıklamada Akimoto'nun bu parayı ve tatili kumarhanelerle ilişkisi olduğunu bildiği üç şüpheliden aldığı belirtiliyor. Söz konusu üç şüpheli de aynı soruşturma kapsamında tutuklandı.

İddiaları reddeden Akimoto'nun ofisi geçtiğimiz hafta aranmıştı.

Öte yandan Japon medyası tutuklamadan saatler sonra bir diğer milletvekili Takaki Shirasuka'nın ofisinde de arama yapıldığını yazdı.

Rüşveti veren şirketin Çin merkezli olduğu iddia ediliyor

Savcılar, Akimoto'yu etki altında bırakmak istediği iddia edilen üç kişinin çalıştığı şirketle ilgili bilgi vermedi fakat Japon medyası şirketin Çin merkezli sanal bahis sitesi 500.com olduğunu ileri sürdü.

Japonya parlamentosunda dört muhalif partinin temsilcileri geçen yıl yürürlüğe giren ve kumarhanelere izin veren yasanın iptal edilmesi için kanun tasarısı sunacaklarını açıkladı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 25.12.2019
[Resim: 162710006-4366597890021978-3588843167528375192-o.jpg]
Cevapla
Onay Verildi! ABD, Japonya'ya 105 Adet F-35 Satıyor

[Resim: 2739243_810x458.jpg]

ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya'ya 23,11 milyar dolar değerinde 105 adet F-35 tipi 5'inci nesil savaş uçağının satışına onay verdi. Satış paketinde 63 konvansiyonel kalkış ve iniş yapabilen F-35A, 42 kısa mesafe kalkış ve dikey iniş yapabilen F-35B tipi savaş uçağı bulunuyor.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Japonya'ya Dış Askeri Satış kapsamında 23 milyar 11 milyon dolar değerinde 105 adet F-35 Müşterek Taarruz Uçağı ve ilgili ekipmanlarının satışına onay verilmesine karar verdi." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, satış paketinde 63 konvansiyonel kalkış ve iniş yapabilen F-35A, 42 kısa mesafe kalkış ve dikey iniş yapabilen F-35B tipi savaş uçağının yanı sıra 5 adet yedek F-35 motorunun bulunduğu kaydedildi.

Bu satış gerçekleştiği takdirde, Suudi Arabistan'a 2010 yılında yapılan 29 milyar dolarlık askeri satıştan sonra ABD tarihindeki en büyük satış olacağı belirtildi.

AA'nın haberine göre; satışın gerçekleşmesi için Kongrenin 30 gün içinde itiraz etmemesi gerekiyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 10.07.2020
[Resim: 162710006-4366597890021978-3588843167528375192-o.jpg]
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Müzik Haberleri Toruga 840 435,146 04-10-2021, Saat:11:46 AM
Son Yorum: Toruga
  Dizi, Film ve TV Haberleri Toruga 326 172,002 03-20-2021, Saat:12:10 PM
Son Yorum: Toruga
  Moda ve Magazin Haberleri Toruga 262 157,514 03-17-2021, Saat:11:54 AM
Son Yorum: Toruga
  Spor Haberleri Toruga 74 43,548 03-08-2021, Saat:12:07 PM
Son Yorum: Toruga
  Kültür ve Sanat Haberleri Toruga 14 10,957 02-21-2021, Saat:11:30 AM
Son Yorum: Toruga
  Anime ve Manga Haberleri Toruga 84 57,451 02-06-2021, Saat:11:38 AM
Son Yorum: Toruga
  Bilim ve Teknoloji Haberleri Toruga 96 50,611 09-16-2020, Saat:03:57 PM
Son Yorum: Toruga
  Ekonomi Haberleri Toruga 128 62,315 07-16-2020, Saat:08:54 PM
Son Yorum: Toruga
  Sağlık Haberleri Toruga 30 2,035 07-13-2020, Saat:07:01 PM
Son Yorum: Toruga
  Hava Durumu Haberleri Toruga 14 11,030 10-03-2018, Saat:12:39 PM
Son Yorum: Toruga

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi