Merhaba sayın ziyaretçi, forumumuzdan tam anlamıyla yararlanabilmek ve bize destek olmak adına sadece 30 saniyenizi ayırarak forumumuza üye olabilirsiniz. Üyelik işlemini gerçekleştirmek için lütfen buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İmparator'un Doğumgünü (Tenno tanjobi / 天皇誕生日)
#1
İmparator'un Doğumgünü (Tenno tanjobi / 天皇誕生日)

[Resim: x2UO1p.jpg]

Yapıldığı Bölge: Japonya
Türü: Ulusal
Anlamı: Japonya İmparatorunun doğum tarihi
Tarihi: 23 Şubat

İmparator'un Doğumgünü (天皇誕生日, Tennō tanjōbi), şu anda 23 Şubat olan imparatorun doğum günü tarihinde kutlanan ulusal bir bayramdır. İmparator Naruhito 1960 yılı, 23 Şubat tarihinde doğmuştur. Bir önceki imparator Akihito'nun doğumgünü 23 Aralık'da idi ve tahtı Nisan 2019'da Naruhito'ya devrettiği için 2019 senesinde bugün kutlanamamıştır.

İmparator Hirohito döneminde (Shōwa dönemi, 1926–1989), İmparatorun doğum günü 29 Nisan'da kutlanmıştır. Bu tarih, ölümünden sonra 1989'da Yeşil Çevre Günü ve 2007'de Shōwa Günü olarak değiştirilmiş ve resmi tatil olarak kalmıştır.

II. Dünya Savaşı'ndan önce bugüne Tenchōsetsu (天長 節), "Tenchō Festivali" deniyordu.  Savaştan sonra, yeni hükümet bugünü, 1948'de daha az resmi bir dille Tennō tanjōbi olarak yeniden adlandırmıştır.

İmparatorun doğum gününde, sarayın kapılarının kamu trafiğine açılır ve İmparatorluk Sarayı'nda halka açık bir tören düzenlenir (İmparatorluk Sarayı genellikle halka açık değildir). İmparatoriçe ve imparatorluk ailesinin diğer birkaç üyesi eşliğinde İmparator, balkona çıkarak halkı selamlamaktadır. Halk sadece bu vesileyle ve Yeni Yıl kutlamaları için 2 Ocak'da İmparatorluk Sarayı'na girebilir.

Çeviri: Bessie.
Kaynak: Wikipedia
[Resim: ICZvsH.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Toruga
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi