Merhaba sayın ziyaretçi, forumumuzdan tam anlamıyla yararlanabilmek ve bize destek olmak adına sadece 30 saniyenizi ayırarak forumumuza üye olabilirsiniz. Üyelik işlemini gerçekleştirmek için lütfen buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nagaharu Yodogawa (淀川 長治) (Film Eleştirmeni)
#1
Nagaharu Yodogawa (淀川 長治)

[Resim: JdRzMq.jpg]

Adı: Nagaharu Yodogawa (淀川 長治)
Doğum Tarihi: 10 Nisan, 1909
Ölüm Tarihi: 11 Kasım, 1998
Doğum Yeri: Kobe, Japonya

Nagaharu Yodogawa (淀川 長治), Japon film eleştirmeni, tarihçi ve televizyon kişiliğidir. Japon ve uluslararası basında "Eleştirmen Devi", "Kültür Bilgini" ve "En Ünlü Japon Eleştirmen" gibi unvanlarla tanıtılmıştır.

Yodogawa, Kobe'de doğdu ve kardeşleriyle beraber, babasının Shinkaichi eğlence bölgesinde bulunan geisha ajansında büyüdü. Ailesi normal sinema izleyicisiydi, haftada birkaç kez sinemaya giderdi. Dört yaşından itibariyle ailesiyle sinemaya gitmeye başladı. Yedi yaşına geldiğinde, kendi tabiriyle sinema tutkunu olmuştu. Filmlere kendi başına giderdi ve haftada on film izlemişliği olurdu.

Liseden mezun olduktan sonra, "Eiga Sekai" (Film Dünyası) dergisinde gazetecilik kariyerine başladı. II. Dünya Savaşı'nın bitmesiyle, "Eiga no Tomo" (Film Arkadaşı) dergisinin Baş Editörü oldu ve 20 yıl bu dergi için çalıştı.

Dergiden ayrıldıktan sonra, film ile ilgili radyo, televizyon ve basımda bağımsız çalıştı. 1962'de, TV Asahi'de "Sunday Western Movie Theatre" (Pazar Batı Film Tiyatrosu) programının sunucusu olarak çalışmaya başladı. Bu işe, 1998'deki ölümüne kadar devam etti. Bu programın sunucusu olarak, 30 yıllık kariyerinde Charlie Chaplin'den Steven Seagal'a kadar birçok önemli sinema yıldızını konuk etti. Programı, "Sayonara, sayonara, sayonara" sözleri ile bitirmesiyle bilinir.

Sinemadaki ilk aşkı sessiz filmlerdi. Sessiz filmleri, diyaloglu filmlere tercih ederdi. Çünkü ona göre, sessiz filmler gerçek dünyayı daha iyi tasvir ediyordu ve Japonca altyazı olmaksızın kolay anlaşılabiliyordu. Kariyeri boyunca, Yodogawa Japon sinemasını çok eleştirdi. Bunun nedenini ise, "Sinemayı o kadar çok seviyorum ki, bu beceriksiz ve sıkıcı yeni filmleri izlediğimde nefret ediyorum." sözleriyle açıkladı. Buna karşın, en kötü filmlerin bile izlemeye değer olduğuna inanıyordu. Her filmin en azından iyi çekilmiş bir karesi olduğunu düşünüyordu. Ancak kariyerinin sonlarına doğru, Takeshi Kitano'nun yeni çekim stiline ilgi duymaya başladı ve Takeshi'yi "Kurosawa'nın Varisi" olarak gördüğünü söyledi.

Yodogawa'nın takdiri, Japon sineması için çok önemliydi. Diğer bir eleştirmen Shigehiko Hasumi, "Biz filmleri genelde aklımızla izleriz ancak Yodogawa varlığının her bir zerresi ile izlerdi." demiştir. Ödüllü oyuncu Hiroyuki Sanada, Yodogawa'nın kendisini yabancı sinema ile tanıştırdığını söylemiştir.

1991'de, Yodogawa Nagaharu Ödülü, Road Show Magazine sponsorluğu ile verilmeye başlandı. Ödül, yıl içerisinde Japon sinemasına katkıda bulunan kişi veya gruba verilir. 2005'te Jackie Chan, bu ödüle layık görülen ilk yabancı oldu.

Son yıllarında, 10 günde bir kirasını ödediği Tokyo'daki Zen Nikku Hotel'inde geçirdi. Ölümünden bir hafta öncesine kadar "Sunday Western Movie Theatre" programındaki sunuculuk işine devam etti.

11 Kasım, 1998'de kalp krizinden vefat etti. Ölümünün ertesi yılı, Nobuhiko Obayashi'nin yönettiği bir biyografi filmi yayınlandı.

Kaynak: Wikipedia
Çeviri: ~Haruna~
[Resim: tPbzUYp.jpg]

Johnny's <3 Hello! Project  <3 E.G Family <3 48/46 Family
[-] 2 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Bessie., Toruga
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi