Merhaba sayın ziyaretçi, forumumuzdan tam anlamıyla yararlanabilmek ve bize destek olmak adına sadece 30 saniyenizi ayırarak forumumuza üye olabilirsiniz. Üyelik işlemini gerçekleştirmek için lütfen buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekonomi Haberleri
#1
Japonya'dan ekonomi haberleri.

Haber Eklerken:

* Eğer haberleri bir Türk haber sitesinden alıyorsanız alıntı olduğunu belirtip haber sayfasının linkini ekleyiniz.
* Eğer haberleri kendiniz çevirdiyseniz çevirinin size ait olduğunu belirtip haberi aldığınız sayfanın linkini ekleyiniz.
* Japonya ile ilgili Türk sitelerinden, Facebook sayfalarından, bloglardan vs. altıntı haber eklemek yasaktır.
[Resim: 162710006-4366597890021978-3588843167528375192-o.jpg]
Cevapla
#2
Japonya Geçen Yıl Yüzde 3,9 Büyüdü

Japonya ekonomisi geçen yıl dördüncü çeyrekte daha önceki tahminlerin aksine daha fazla daraldı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre, sermaye yatırımları ve tüketici harcamalarının revize edilmesi nedeniyle gayri safi yurtiçi hasıla dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 1,3 daraldı. Geçen ay 2010 Ekim-Aralık döneminde yıllık bazda daralma yüzde 1,1 olarak açıklanmıştı.

Japon ekonomisi geçen yıl dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 0,3 daraldı.

Geçen ay yapılan açıklamada, tüketici harcamalarında yüzde 0,7 olan düşüş yüzde 0,8'e ve sermaye yatırımlarında yüzde 0,9 olan büyüme ise yüzde 0,5'e revize edildi.

Japonya ekonomisi geçen yılın tamamında ise yüzde 3,9 büyüdü. Japonya geçen yıl dünyanın ikinci büyük ekonomisi olma konumunu Çin'e kaptırmıştı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: 162710006-4366597890021978-3588843167528375192-o.jpg]
Cevapla
#3
Moody's Japonya'nın Notunu Kırabilir

[Resim: 13493769.gif]

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Japonya'nın uzun vadeli kredi notunu olası indirim için izlemeye aldı.

Moody's, yaptığı açıklamada, dünyanın üç numaralı ekonomisi Japonya'nın ekonomisinin büyüme hızını kaybetmesi ve büyük kamu borcunun yarattığı kaygı nedeniyle “Aa2” olan yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu olası bir indirim için izlemeye aldığını bildirdi.

Hükümetin artan borç yükünün üstesinden gelmede etkin bir stratejisi bulunmadığına işaret eden Moody's, hızı düşen ekonomik büyüme tahminlerine karşılık zayıf bir politikanın, hükümetin bütçe açığı hedefine ulaşmasını daha fazla güçleştireceğini kaydetti.

Japonya'nın uzun vadeli kredi notuyla ilgili üç ay içinde karar vereceğini belirten Moody's, şubat ayında ülkenin “Aa2” olan yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “negatif” izlemeye almıştı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de geçen hafta, Japonya'nın “AA” olan uzun vadeli kredi notunu teyit etmiş, ancak not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çekmişti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, 11 Mart'ta meydana gelen deprem, tsunami ve nükleer felaketin Japonya'nın kamu finansmanının üzerindeki olası etkisine dikkat çekilerek, ülkenin kamu borcunun artmasının beklendiği ifade edilmişti.

Deprem ve tsunami felaketinin üretim ve ihracatını olumsuz etkilediği Japonya ekonomisi bu yılın Ocak-Mart aylarını kapsayan çeyreğinde yüzde 0,9, yıllık bazda da yüzde 3,7 küçülmüştü. Böylece, Japonya ekonomisi iki çeyrek üstü üste daralarak resesyona girmişti.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 31.05.2011
[Resim: 162710006-4366597890021978-3588843167528375192-o.jpg]
Cevapla
#4
Zavallı Japonya o felaketlerden sonra tabi düşüş yaşar Sad
[Resim: 7de692c62fbcda94de60e58ea37477d9.jpg]

''gift from God''
Bul
Cevapla
#5
Japonya Faizi Sabit Tuttu

Japonya Merkez Bankası (BoJ) yüzde 0,1 olan gösterge faiz oranını değiştirmedi.

BoJ'un 9 üyeli para politikası kurulu, beklentiler doğrultusunda oy birliğiyle yüzde 0.1 olan gösterge faiz oranında değişikliğe gitmedi.

BoJ'den yapılan açıklamada, “ekonomik görünüme ilişkin risklerle ilgili, deprem felaketinin Japon ekonomisi üzerindeki etkileri konusunda yüksek seviyeli belirsizlik söz konusu” olduğu belirtildi.

Japon ekonomisinin depremin etkisine bağlı olarak özellikle üretim olmak üzere aşağı yönlü baskı altında bulunduğuna işaret edilen açıklamada, ekonominin bazı toparlanma işaretleri gösterdiği ve bu mali yılın ikinci yarısında makul toparlanma aşamasına girmesinin beklendiği ifade edildi.

6,2 MİLYAR DOLARLIK KREDİ DESTEĞİ

BoJ ayrıca küçük işletmelere destek için 6.2 milyar dolar tutarında yeni bir kredi hattı oluşturulduğunu da açıkladı.

Düşük faizli kredi olanağı, özel sektör bankalarının çevre, enerji, sağlık ve turizm gibi sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere kredi vermesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketi ülkenin kuzeydoğusundaki birçok fabrikanın devre dışı kalmasına yol açarak ekonomide ciddi zararlara yol açmıştı.

Deprem ve tsunami felaketinin sonuçları dünyanın üçüncü büyük ekonomisindeki olumsuz etkisini ocak-mart çeyreğinde göstermiş, söz konusu çeyrekte ekonomi yıllık bazda yüzde 3.5 daralmıştı.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 14.06.2011
[Resim: 162710006-4366597890021978-3588843167528375192-o.jpg]
Cevapla
#6
Keşke eski haline bir an önce dönse... Japonya'dakiler çok zorlanıyorlardır Sad
Cevapla
#7
'Sıfırcı Hoca' Japonya'nın notunu kırdı

TOKYO - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Japonya'nın ''Aa2'' olan uzun vadeli kredi notunu bir basamak düşürerek ''Aa3''e çekti, not görünümünü ise ''durağan'' olarak belirledi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, kararda, Japonya'nın düşük büyüme beklentisi, yüksek bütçe açığı ve kamu borçları ile Japonya hükümetinin 2009'daki küresel ekonomik resesyondan bu yana borçlarını daha da artırmasının etkili olduğu belirtildi.

Moody's, zayıf büyüme beklentileri nedeniyle Japonya'nın yüksek kamu borçlarını ödemekte zorlanabileceğine dikkati çekerek, Japonya hükümetinin bütçe açığını azaltmak için daha çok çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.

Kuruluş ayrıca, yaklaşık son beş yıldır sık sık hükümetin değişmesinin ülkede uzun vadeli ekonomik ve mali stratejilerin uygulanmasını engellediğine işaret etti.

11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin ardından ekonomisi büyük oranda zarar gören Japonya'nın gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) geçen yılın son çeyreğinde çeyrek bazda yüzde 0,6, bu yılın ilk çeyreğinde ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 daraldı. Ülke ekonomisi Haziranda sonlanan ikinci çeyrekte de yıllık bazda yüzde 1,3, çeyrek bazda ise yüzde 0,3 oranında daraldı. Teknik olarak resesyona giren Japonya ekonomisi böylece üç çeyrektir üstüste daralmış oldu.

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'nın Aa2 olan kredi notunu 31 Mayısta ''negatif'' izlemeye alan ve not gözden geçirmesini 90 günlük bir süre içinde tamamlayacağını açıklayan Moody's, bugünkü kararla bu süreci tamamlamış oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P) da Ocak ayında Japonya'nın kredi notunu ''AA'' seviyesine düşürmüştü.

Gelişmiş ülkeler arasında en yüksek kamu borcuna sahip Japonya'nın borç oranı gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık iki katına ulaşmış durumda.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. 24.08.2011
[Resim: QOJ7evi.png]
Cevapla
#8
Japon E-Ticaret şirketi Rakuten 25 milyon Avro'ya Play.com' u satın aldı.

İnternet üzerinde firma satın alma trendine bir yenisi daha eklendi. İngiltere'nin en büyük e-ticaret sitelerinden birisi olan Play.com diğer bir e-ticaret konusunda uzman firma olan Japon Rakuten'e satıldı.

Otoriteler tarafından sürpriz olarak tanımlanan satın alma dün sabah iki firma tarafından basına duyruldu. Rakuten CEO'su Hiroshi Mikitani İngiltere'yi Avrupa'nın en büyük ve olgunlaşmış pazarlarından birisi olduğu için tercih ettiklerini belirtti.

Ayrıca Play.com firmasının İngiltere'nin en başarılı ve lider e-ticaret işletmesi olduğunu vurgulayan Mikitani bu satın almayla Play.com'un iş modelini geliştirerek e-ticaret alanında güçlü ve tecrübeli olmak istediklerini, firmanın kullanıcı veritabanını, satıcı protföyünü ve ürün tekliflerini Rakuten'in küresel e-ticaret ağına eklemeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Rakuten firması satın alma işlemi için toplamda 25 milyon Avro nakit ödedi.

Play.com, 1998 yılında İngiltere'de faaliyetlerine başlayan bir e-ticaret sitesi ve ülkenin en verimli firmalarından birisi olarak kabul ediliyordu. 25 milyon Avro'luk Amazon Kindle satışı firmanın en büyük başarılarından sayılıyor. Ancak firma Amazon kadar büyüyemedi.

14 milyon kayıtlı üyesi bulunan firma Mart ayında verilerin çalındığı bir hacker olayıyla da gündeme gelmişti.

Rakuten ise 1997 yılında Tokyo'da kuruldu ve dünyanın en büyük 10 internet firması arasında gösteriliyor. 50 milyon kayıtlı üyesi bulunan firma Avrupa'da geçen yıl da Buy.com ve Priceminister.com e-ticaret firmalarını satın almıştı.

Firma web sayfası: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Bul
Cevapla
#9
Japonya yeni soğutmaya çalışıyor.

Japon hükümeti, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana gördüğü en yüksek seviyelere çıkan para birimi yeni soğutmak için piyasalara müdahale etti.

Müdahale sayesinde %5 değer kaybeden yen, Amerikan doları karşısında 79,33 dolardan 75,31 dolara düştü.

Yenin güçlü olması Japonya'da üretilen malları daha pahalı kılarak ihracata dayalı ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor.

Maliye Bakanı Jun Azumi yenin gücünün Japonya ekonomisinin gerçeklerini yansıtmadığını söyledi.

Bakan Azumi döviz piyasasındaki spekülasyonlar ve ABD ile Avrupa para birimleri hakkındaki kaygıların yeni gerçekçi olmayan düzeylere çıkardığını belirtti.

Yatırımcılar ABD ve Avrupa'daki çalkantılar karşısında yeni güvenli bir liman olarak görüyor.

Japonya piyasalara daha önce de müdahale etmiş ancak bu müdahalenin etkisi sınırlı olmuştu.

Gözlemciler bu müdahalenin sonucunun da benzer olacağı görüşünde.

DBS Bankası'ndan Philip Wee, BBC'yle söyleşisinde "Bu ancak geçici bir destek sağlar çünkü yeni yüksek tutan baskıların çoğu dışardan geliyor" dedi.

"Müdahalelerin amacı iniş-çıkışları dengelemektir, gidişatı değiştirmek değil."

Kaynak: Cumhuriyet gazetesi

Bul
Cevapla
#10
Piyasalara müdahaleye devam sinyali

Japonya Maliye Bakanı Jun Azumi, para birimi Yen'in aşırı değerlenmesine ilişkin spekülatörlerle sinir savaşı başlattıklarını bildirdi.


Azumi düzenlediği basın toplantısında, döviz piyasasını yakından izlemeye devam edeceklerini vurgulayarak, yeterli olduğu konusunda ikna oluncaya kadar döviz piyasasına müdahale etmeyi sürdüreceklerine dikkat çekti.

Japonya'nın müdahaleler yoluyla piyasaları bozma niyeti olmadığını belirten Azumi, Yen'in aşırı değerlenmesine ilişkin spekülatörlerle sinir savaşı başlattıklarını ifade etti.

Japonya, dün Yen'in ABD Doları karşısında aşırı değer kazanmasının ardından döviz piyasasına tek taraflı müdahale etmiş ancak miktar konusunda bilgi vermemişti. Maliye Bakanlığı, son 14 ayda piyasaya dördüncü kez müdahale etmiş oldu.

Japon basınında yer alan haberlere göre, 6 trilyon ila 10 trilyon yen aralığında olduğu tahmin edilen dünkü müdahale, Maliye Bakanlığı'nın bugüne kadar yaptığı en yüksek tutar oldu

cnnturk.com
01.11.2011
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Müzik Haberleri Toruga 840 435,145 04-10-2021, Saat:11:46 AM
Son Yorum: Toruga
  Dizi, Film ve TV Haberleri Toruga 326 172,000 03-20-2021, Saat:12:10 PM
Son Yorum: Toruga
  Moda ve Magazin Haberleri Toruga 262 157,513 03-17-2021, Saat:11:54 AM
Son Yorum: Toruga
  Spor Haberleri Toruga 74 43,548 03-08-2021, Saat:12:07 PM
Son Yorum: Toruga
  Kültür ve Sanat Haberleri Toruga 14 10,957 02-21-2021, Saat:11:30 AM
Son Yorum: Toruga
  Anime ve Manga Haberleri Toruga 84 57,451 02-06-2021, Saat:11:38 AM
Son Yorum: Toruga
  Bilim ve Teknoloji Haberleri Toruga 96 50,611 09-16-2020, Saat:03:57 PM
Son Yorum: Toruga
  Sağlık Haberleri Toruga 30 2,035 07-13-2020, Saat:07:01 PM
Son Yorum: Toruga
  Siyaset ve Politika Haberleri Toruga 168 71,170 07-10-2020, Saat:11:55 AM
Son Yorum: Toruga
  Hava Durumu Haberleri Toruga 14 11,029 10-03-2018, Saat:12:39 PM
Son Yorum: Toruga

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi