Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Geyşa (Geisha / 芸者)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Geyşa (Geisha / 芸者)

[Resim: RPLLCVF.jpg]

Geisha (芸者) ya da Geigi (芸妓), erkek müşterilerini Japon sanatları, dans, sohbet ve çeşitli oyunlarla eğlendiren Japon kadınlarına verilen isimdir. Çeşitli Japon sanatları, dans ve edebiyat konularında oldukça yeteneklidirler. Bazı insanlar geyşaların fahişe olduklarına inanırlar, ama bu doğru değildir. "Geisha" kelimesi iki Kanji heceden oluşur.  芸 (gei) "sanat", 者 (sha) ise "bununla uğraşan, bunu yapan kişi" demektir. Geyşanın dilimizdeki en açık karşılığı "sanatçı"dır. Geyşalar çok saygı gösterilen kişilerdir ve onlardan biri olmak oldukça zordur.

[Resim: tCX5bYw.jpg]

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'da Müşterisiyle İlgilenen bir Geiko

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. başta olmak üzere Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'nde geyşalar Geiko (芸子) olarak adlandırılırlar. Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'da geyşa kültürü diğer şehirlere göre daha köklü ve güçlüdür. Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'da profesyonel bir geiko olmak için yaklaşık beş senelik bir eğitim görmek gerekmektedir.

Acemi geyşalar  "maiko" (舞妓) şeklinde adlandırılır. Bu isim 舞 (mai) "dans eden", 妓 (ko) "çocuk" hecelerinin birleşmesiyle oluşturulmuştur. Maiko'lar beyaz makyaj yapar ve parlak renkli kimonolar giyerler. Profesyonel geyşalar ise daha basit kimonolar giyer ve sadece özel zamanlarda beyaz makyaj yaparlar.

[Resim: TGhFs6j.jpg]

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'dan Bir Maiko

Diğer şehirlerde de geyşalar vardır, ama onlar daha farklıdır. Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'da profesyonel bir geyşa olmak için alınan eğitim süresi 6 ay ve 1 yıl arasında değişir. Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. geyşaları "han'gyoku" (半玉) yani "alkol servis eden kişi" şeklinde adlandırılırlar. Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. geyşaları Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. geikolarına kıyasla daha yaşlıdır.

Günümüzün modern geyşaları "hanamachi" (花街 "çiçek kasabası") denilen mahallelerde yer alan "okiya" (geyşa evi) isimli evlerde yaşamaktadırlar. Bunun yanında, başarılı olan ve çoğunluğu büyük yaşlarda olan geyşaların kendi evleri de vardır. Geyşaların parçası olduğu bu mükemmel dünya (花柳界 "çiçek ve söğüt dünyası") olarak adlandırılır. Ünlü geyşa, Mineko Iwasaki bu tanımı kullanmış, "Geyşalar çiçekler gibidir, hepsinin kendilerine göre güzellikleri vardır ve söğüt ağacı gibi zarif, uysal ve güçlülerdir." demiştir.

Günümüzde Batı tarzlarında açılan barlarda çalışan kadınların daha popüler görülmesi, geyşalara ilginin azalmasına sebep olmuştur. Fakat bu geyşaların Japon tarihindeki yerini ve saygınlıklarını asla gölgeleyemeyecektir.

Çeviri: Bessie.
Kaynak:
Wikipedia
Geyşalara önyargıyla yaklaşılıyor ve ben buna uyuz oluyorum. Üstelik yazıda da söylendiği gibi ilgi azalmış, hatta bazı yerlerde değer verilmiyor eskisi kadar. Bir belgeselde seyretmiştim, birçok kıdemli Geyşa şu an mahalledeki insanların yardımıyla hayatta kalıyor. Bazı kuaförler yaşlı Geyşaların saç bakımını ücretsiz yapıyor falan. Öyle yani. Halk kültürüne sahip çıkmaya çalışıyor ama Batı hayranı kesim bunu zorlaştırıyor sanırım. Her neyse, buradan bakarak söylemek kolay. Orada yaşamadığım için tam olarak bilemem tabii ki. Konu için teşekkürler bebek. Big Grin
"Bazı insanlar geyşaların fahişe olduklarına inanırlar," aynen :'D
İlk bilgi edindiğim kaynak "Bir geyşa'nın anıları" filmi veee sonuç: Geyşa dünyanın güzelliklerini ortaya çıkaran kişidir.. bunu da orda bi kadın vardı o demişti Big Grin neyse işte smile
Konu için teşekkürler