Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: İntiharlar
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
İntihar garip bir başlık oldu ama okuduğum bilgileri sıcak sıcak paylaşmak istedim ki Japon kültüründe var olan "intihar gerçeğin"den haberdar olmayanlar da olsunlar. Japon kültürünün -benim kendi yorumum olarak ne yazık ki diyebileceğim- ayrılmaz bir parçası diyebiliriz intiharlara.- Dünya'da intihar oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri Japonya'dır. Diğer ülkelerdekinin aksine Japonya'daki intiharların ana sebebi depresyon değil utanç ve başarısızlıktır. Ve Japonlar'a göre intihar gururlu bir davranıştır.

- Japonlar'ın intihar alışkanlıklarının temeli Samuraylara dayanıyormuş. Şöyle ki samuraylar kendi lordlarına ölümüne bağlı olduklarından dolayı; görevlerini tam olarak yerine getiremez yani lordlarını koruyamaz, savaşı kaybederlerse teslim olmak yerine intiharı tercih ederlermiş. Japonya'da "kaybedersen hayatını da kaybedersin" anlayışı mevcut anlayacağınız. Savaş durumları dışında da samuray herhangi bir suça karışmışsa bu lordunun da izniyle intiharına sebep oluyormuş.

- Tabi zamanın şartlarına göre de intihar yöntemleri değişiklik gösteriyor. Samurayların intihar yöntemi Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. iken günümüzde en yaygın intihar yöntemi trenlerin önüne atlamak.

- Trenlerin önüne atlayarak intihar ise trenlerin seferlerinin aksamasına neden olduğundan ötürü artık tren şirketleri ölen kişinin ailesine büyük tazminat davaları açmaya başlamış.

- Foyaları ortaya çıkan üst düzey yöneticilerin intihar yöntemi ise otel odalarında kendilerini asmakmış. Bu yöntem yüzünden de oteller zor durumda kalmaya başlamış :
Dikkat yeni bilgi :
Çünkü Japonya'da otel ücretleri otelden ayrılırken ödeniyormuş.


Japon halkının gururu intihar boyutlarına ulaştığından ötürü ilişkilerde de şöyle bir durum mevcutmuş ki başarısız birinin üstüne gidilmez, o kişi kendi haline bırakılmış. Evet yardım da edilmezmiş, başarısız olmuş birine yardım etmek onu daha fazla aşağılamak olarak algılandığından ötürü, kendini toparlayana kadar kendiyle baş başa bırakılmış insan.

Somut bir örnek verecek olursak efenim Japonya'ya giderseniz bir gün -inşallah- yolda yürürken düşmeniz halinde kimseden yardım beklemeyiniz.
(
Onur Ataoğlu'nun Japon Yapmış kitabından faydalanarak kendi hazırladığım bir yazıdır. )
İntiharlar gerçekten de büyük bir problem Japonya'da. Başarısız olana (ailesi dahil) kimse el uzatmıyor, bu nedenle bu insanlar da intiharda buluyor çözümü malesef. Daha geçenlerde bir bilim adamı kök hücre makalesi ile ilgili skandaldan ötürü intihar etti, aynı skandalda başı çeken bilim kadını ise intihar etmesin diye bir süre hastanede yatırdılar kendisini.

Onun dışında aslında çok çalışmaktan, stresten yada borcu olduğu için intihar eden insanlar da var. Bu nedenle intihar oranını azaltmak için Japon devleti resmi tatillerin sayısını arttırıyor smile özellikle pazartesi günlerine getirilen bu tatiller ile insanların haftasonuyla birlikte 3 günlük "uzun" (!) tatil yapabilmelerini hedefliyorlar. Bakalım, işe yarıyor gibi gözüküyor şimdilik smile
Japonyada ki intihar konusunu bende araştırmıştım ve japonya ile ilgili belgesellerde sık sık rastladım trenlerin önüne atladıklarında ve ya kalkıştıklarında '' olağan üstü durum '' alarmı veriyorlardı . İzlediğim bir belgeselde çekim yapan kişiler tren in önüne atlayan kişiyi göstermişlerdi kötü anlamda çok etkilenmiştim .

Ayrıca umarım bilirsiniz '' İntihar Ormanı '' da var . İnsanların oraya ölmeye gitmesi ve özellikle bir ormanda olabilecek uyarı levhaları yerine '' Lütfen intihar etmeden önce şu numarayı arayın '' gibi levhaların bulunduğu insanın kanını donduracak görüntüler var gerçekten korkunç ama bir o kadarda ilginç , ilgi çekiçi .
İnsanların intihar etmesini önlemek yerine durumu iyileştirmeye çalışıyorlar. Acı ama ağlanacak hale gülüyorum. Sizin de dediğiniz gibi olağanüstü durum anonsu yapılıyor. Dediklerine göre "çeşitli sebeplerden ötürü" tren seferlerinde aksama oluyor, ama herkes bal gibi de neden olduğunu biliyor.

Bu arada yetişkinlerin intiharını geçtim, çocuklar da intihara baya eğilimli. İlkokula kadar inebiliyor intihar yaşı.
(09-04-2014, Saat:11:45 AM)ds_krtl Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.İnsanların intihar etmesini önlemek yerine durumu iyileştirmeye çalışıyorlar. Acı ama ağlanacak hale gülüyorum. Sizin de dediğiniz gibi olağanüstü durum anonsu yapılıyor. Dediklerine göre "çeşitli sebeplerden ötürü" tren seferlerinde aksama oluyor, ama herkes bal gibi de neden olduğunu biliyor.

Bu arada yetişkinlerin intiharını geçtim, çocuklar da intihara baya eğilimli. İlkokula kadar inebiliyor intihar yaşı.


haklısınız özellikle çocuklar işin içinde olunca , okullardaki kişilerin kötü davranışları ve ya ailelerini kaybeden çocukların bu işe kalkışması durumun aha vahim olduğunu gösteriyor malesef.
İntihar etmek Japonya'da onurlu bir davranış evet,kişiler utanç veya başarısızlık karşında bununla yüzleşmek yerine intihar etmeyi seçiyor. Bunun sebebi ise tamamen aşırı bir sosyal baskıdan kaynaklanıyor.
Japonlarda okullarda verilen eğitim sisteminde dahi şöyle bir anlayış hakim. "eğer başarısız olacaksan,senin burada yerin yok." Küçük yaştaki çocuklara bile aynı düşüncede eğitim veriliyor.
Ailelerinin dahi buna kalkışan kişilere destek olmamasının sebebi, toplumun tamamen koşulsuz olarak yapılan davranışın geri dönüşü olmayacağı düşüncesi.Çünkü onlara göre biri utanç verici bir şey yaptığında veya başarısız olduğunda bunun düzeltmesi veya telafisi olmayacak.Bunun da etkisiyle insanlar psikolojik baskı altına giriyor,belki de normal sayılacak bir şey utanç verici olmamasına rağmen birtakım şeyleri yapmak isteyen kişi bunun uğrunda saçma sapan fantazilere yöneliyor,benzer şekilde başarısız olmak istemeyen kişi de bu uğurda sosyal hayatını harcıyor.vs.Bir şeylerin gereğinden fazla kısıtlanması ve bazı davranışların abartılması sadece negatif sonuçlar doğurur.Çözüm yolu sayılmayacak intiharlar da buna örnek bu yüzden.
konu için teşekkürler bilgilendirici fakat bir okadarda tatsız bir konu daha önceki yorumlara katılıyorum ve bunun sebebinim sosyal baskı ve düşenin elinden tutmamanın doğru değil yanlış bir şey olduğu düşüncesidir