Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Japon Yazı Sanatı Shodo
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Shodo

[Resim: shodo2.jpg]

Shodô Japon yazı sanatına (kaligrafi) verilen addır. Milattan sonra 6. yüzyiıda Çin'den Japonya'ya Kanji'lerin getirilmesiyle baş göstermiştir. Çin'de olduğu gibi, Japonya'da da kaligrafi medeniyetin simgesidir. Japonlar için shodô kişisel ve ruhsal gelişmenin doruğuna ulaşmaktır. Ayrıca Japonlar kendi tarzlarını geliştirmiş, ve özellikle Kana adı verdikleri Hiragana ve Katakana'lardan oluşan daha sade, ve Japonca'ya daha uygun olan bir hece yazim sistemi kurmuşlardır.

Shodô'da yazı bir solukta ortaya çıkar. Yani birkaç saniye içinde, geriye dönüş olmadan. Bu enerji sarfiyetine bütün vücut eşlik eder, bütün güç fırçanın ucuna odaklanır. Bir karakteri oluşturan çizgiler bu yüzden çok yogun olur. Kaligrafiye güzelliğini ve birliğini veren şey yazının yapılış hızıdir. Böylece yazı bir kişilik belirtisi olur, belirli bir ruh hâlini simgeler.

Shodô'da kullanılan 4 tane gereç vardır:

- Fırça: hayvan tüyünden (keçi, at...) üretilir ve 10 farklı tüye kadar barındırabilir. Bu malzeme farkı fırçanın daha sert veya yumuşak olabilmesini sağlar, ve fırçanin kalınliğini belirler.

- Mürekkep ("sumi"): tahtadan çıkarılan iş ve (genellikle hayvandan elde edilen) yapıştırıcı ile üretilir. Bu karışım genellikle kalın bastonlar halinde kurutulur (genellikle 12x4x2 cm ölçülerinde olurlar). Kullanma esnasında, bu karışım biraz suyla çırpılır ve böylece sıvı mürekkep elde edilir. Mürekkebin yazı yazmadan önce hazırlanmasi da ayrı bir geçis anıdır; insan kendini yaratıcılığlaa hazırlar. Mürekkebin üzerinde çırpıldığı taş, mürekkep deposu olarak kullanılır.
Meiji döneminden beri sıvı mürekkep te bulunmaktadır (adı "bokuju"dur). Ancak birçok shodô sanatkârına göre kalitesi daha düşük bir mürekkeptir.

* Mürekkep taşı ("suzuri") ya arduvaz gibi işlenmiş taştan, ya da yüksek ısıda pişirilerek hazırlanir. Hem mürekkebin hazırlanmasında kullanılır, hem de hafif çukur olduğu için mürekkebi depolamaktatır.

* Kağıt ("hanshi"): normal kağıttan çok daha incedir, ve bir tarafı emici, diğer tarafıysa parlaktır.

Bu 4 gerecin dışında, ayrıca "bunchin" denilen kağıdı sabitleştirmek için metal tutacaklar, ve kağıdın kurumasını kolaylastıracak "shitajiki" adlı, üzerine kağıdın yerleştirildiği yüzeyler de kullanılır.

Son önemli şeyse, imza atmak için kullanılan açık kırmızı hamurdur. Kare veya yuvarlak biçimindeki arma yazarin adını veya takma adını belirtir, veya bir şiir içerir. Arma soldaysa ad/takma ad belirtir, sağdaysa bir şiirden olusur.

Shodô uğraş gerektiren zor bir sanattır. Çizgilerin ahengi çok önemlidir. Japonya'da farklı tekniklerle öğrenilir; bunlardan "Kaisho" temel tekniktir, sonrasında "Gyôsho" ve "Sôsho" gibi farklı tekniklerle çalışılabilir.

Amaç belirli bir modele göre yapmak değildir. Temel teknikler ve sanatsal grafik dışında, yazının kağıtta tuttuğu yer, karakterlerin yerleri, çizgilerin sertliği vs. sanatkârın yaratıcılığını ortaya koyar.

Japon yazı sanati rahatlama ve olgunlasma konusunda kişiye bir çok şey getirir. Japon sanatlarıyla tanişmak için çok eğitici bir yöntem olabilir...

[Resim: calligraphy+of+shodo.gif]

[Resim: calligr.jpg]

[Resim: sesshin_shodo02.jpg]Alıntıdır, Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Amanın! Burada Shodou konusu varmış. Bu dönem ben de yapmaya başladım. Bir amatörün elinden çıkan shodoulara örnek vereyim istiyorum.

[Resim: bTjJYeU.jpg] [Resim: 3LiTF8Y.jpg] [Resim: cGULZqs.jpg]

Bu sitenin yeni bannerında da varmış meğersem. Uuaaa! smile)
[Resim: FV82yNV.jpg]
Çok iyi bir sanat çizimim kötü bulaşsam mı, Japonca'yı öğrendikten sonra.
daha önce görmüştüm bu yazı şeklini animelerde falan yine teşekkürler
çok güzel bir sanat teşekkürler smile