Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Shoji (障子)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Shoji (障子)

[Resim: IutABx.jpg]

Shōji (障しょう子じ) Japon mimarisinde, çerçevelerin içerisine yarı saydam veya şeffaf tabakalar konularak oluşturulan kapı ya da pencerelere verilen addır. Işık iletiminin gerekli olmadığı yerlerde (örneğin dolap kapıları), shoji'nin benzeri fakat opağı olan fusuma'lar kullanılmaktadır.

[Resim: IxjnFy.jpg]

Shōji çok hafiftir, bu nedenle kolayca kaydırılabilir veya raylarından çıkarılıp bir dolapta saklanabilir. Geleneksel Japon evlerinde tek büyük bir oda bulunduğundan, shoji odaları ayırmak için kullanılmaktaydı. Shoji kullanıldığında, ağaçların silüetleri, hayvanların sesleri duyulabilmektedir. Aynı zamanda rüzgarı engellerken, hava geçişini sağladığı için kömürle ısıtılan evler için önem taşımaktadır. Shojiler görsel mahremiyet sağlarken, sesleri engellemezler. Bu sebeple geleneksel olarak, ev sakinlerinin de sessiz ve nazikçe konuşmalarını sağladığı düşünülmektedir. Sürgülü kapılar geleneksel olarak kilitlenmezler.

Kamakura Dönemi'nde (1123-1333) gelişen shoin-zukuri tarzının ayrılmaz bir unsuru olarak popülaritesi artmıştır, çünkü gelir kaybı aristokratları daha mütevazı ve ölçülü bir yaşama itmiştir.

Çeviri: Bessie.
Kaynak:
Wikipedia