Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Yokai (妖怪)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Yokai (妖怪)

[Resim: JFFyZ1.jpg]

(Gashadokuro)

Yokai (妖怪), Japon folklorun bir parçası olan doğaüstü canavarlar, ruhlar ve iblisleri kapsayan bir terimdir. Yokai kelimesi, kanji alfabesinde "büyüleyici, cazibeli, musibet" ve "hayalet, görüntü, gizem, şüpheli" kelimelerinin birleşiminden oluşur. Ayakashi (あやかし), mononoke (物の怪) ya da mamono (魔物) da denir. Yokai, kötücül ve hilekar yaratıklardan iyi şans getiren yaratıklara kadar farklı türleri barındırır.

Yokai, genelde hayvansal özellikler taşır. (Örneğin kappa, kaplumbağaya benzer görünür. Tengu ise kanatlara sahiptir.) Bazıları ise daha çok insani özelliklere sahiptir. (Örneğin kuchisake-onna.) Cansız nesnelere benzeyen (tsukumogami) veya belirli bir şekle sahip olmayan yokai de vardır. Yokai genelde ruhani veya doğaüstü yeteneklere sahiptir. En yaygın özellik ise şekil değiştirmektir. Şekil değiştirebilen yokai, bakemono (化物) ya da obake (お化け) olarak adlandırılır.

Japon folklor uzmanları ve tarihçiler, yokai terimini "doğaüstü veya anlaşılamaz olayların" kişiselleştirilmesiyle açıklar. Edo Dönemi'nde Sekien Toriyama gibi birçok sanatçı, halk hikayelerinden veya basitçe kendi hayallerinden yeni yokai çeşitleri ortaya çıkardı. Bundan dolayı günümüzde birçok yokai, yöresel kaynağa sahip olmakla karıştırılır. (Örneğin amikiri.)

Kaynak: Wikipedia
Çeviri: ~Haruna~