Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1.33/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sumo (相撲)
Sumo (相撲)

l3m6Xg.jpg

Sumo (相撲, Sumō), güreşçilerin birbirlerini belirli dairenin dışına çıkaramaya çalıştıkları ya da daire içerisinde rakibi yere düşürmeye çalıştıkları bir Japon sporudur. Sumo kelimesi, "Sumafu"dan gelir. Bu kelime "kendini korumak" anlamına gelmektedir. Bu spor profesyonel olarak sadece Japonya'da yapılmaktadır. Sumo sporu geleneklerini hala devam ettirmektedir.

VPm1Oj.jpg

Güreşçilere, çoğunlukla rikishi ve bazen de  sumōtori denir. Güreşçiler, Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'nun belirlediği kurallara uymak zorunda olduklarından hayatları oldukça disiplinli geçer. Sumo güreşçilerinin çoğu Japonca'da "heya" olarak bilinen sumo eğitim alanlarında yaşarlar. Bu alanlarda yiyeceklerinden, giyim tarzlarına kadar her şey sıkı geleneklere bağlı olarak belirlenir.

vXrvGr.jpg

Sumo turnuvaları, Tokyo, Osaka, Nagoya ve Fukuoka'da düzenlenir.

Çeviri: Bessie.
Kaynak: Wikipedia
nj8Dbl.jpg
悲しい歌に愛がしらけてしまわぬ様に
[-] 2 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • kagami chan, Toruga
Sumo izlemesi çok keyifli bir spor bana göre. Maçları fazla takip etme şansı bulamıyoruz, bazen Japon kanallarında rastlarsam veya NHK World'de özet geçerlerken rastlarsam izlemeye çalışıyorum. Yeni açılan S Sport kanalında sumo maçlarının gösterileceğini duyduğumda açıkçası sevindim. Umarım bolca yayın olur ve bu spor türü Türkiye'den daha çok izleyici kazanır.
g2NW42.jpg

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi