Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu Ürünlere Japonya'dan Talep Geldi
#1
Bu Ürünlere Japonya'dan Talep Geldi

[Resim: bu_urunlere_japonyadan_talep_geldi136100...990727.jpg]

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, yüzyıllardır keten liflerinden dokunan elpek bezinden yapılan sehpa ve masa örtüsü ile şal gibi çok sayıda ürün Japonya'ya ihraç edilecek.

Yüzyıllardır keten liflerinden üretilerek günümüze aktarılan elpek bezi dokumacılığını yaşatmaya çalışan iki girişimcinin 1997'de kurduğu atölyede, ağırlıklı olarak ev dekorasyonuna yönelik hazırlanan ürünler beğeni topluyor.

Ereğli'nin en önemli el sanatları arasında yer alan elpek bezleri, gelişen tekstil teknolojisine inat el dokumasını yaşatarak çağdaş modellerle, masa ve sehpa örtüleri, Amerikan servis, şal ve kaşkol şeklinde tasarlanıyor.

Türkiye'nin seçkin giyim firmalarına hammadde olarak satılmasının yanı sıra ilçeye gelen siyasetçi ve sanatçı başta olmak üzere bütün ziyaretçilere hediye edilen ürünler arasında ilk sırada yer alan elpek bezleri, artık Japonya'ya da ihraç edilecek.

Japonya'da yaşayan Türk iş adamı ve Japon eşinin beğenerek sipariş verdiği 680 parça ürün, özenle hazırlanıyor.

Japonya'ya ilk ihracat

Elpek bezleri atölyesi sahibi Nilgün Efes, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun yıllar Japonya'da yaşayan Türk iş adamı Murat Enşici ve eşi Japon iş kadını Hiroko İkenoue Enşici'nin geçen yılın temmuz ayında iş yerlerini ziyaret ederek ürünlerini incelediklerini söyledi.

Yapılan görüşmeler sonucunda Japonya'dan ilk siparişleri aldıklarını ifade eden Efes, şunları kaydetti:

''Kandilli beldesinde kurduğumuz tesiste 16 yıldır el sanatı ürününü yaşatmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 2 aydır Japonya'dan sipariş aldığımız 680 parça ürünü hazırlıyoruz. Siparişleri yakın zamanda teslim edeceğiz. Japonya'dan aldığımız bu sipariş bizleri manevi anlamda duygulandırdı ve mutlu etti. Japonya dost ve kardeş bir ülke. El sanatlarına ve kültürel değerlere verdiği önemle tanınıyor. Türkiye'nin de kültür turizm anlamında önemli bir kesimini Japon turistler oluşturuyor. Geleneksel el dokumalarımıza, yöresel elpek bezimize getirdiğimiz çağdaş yorumlarla artık ürünlerimiz yöresel kültürel özelliklerin yanı sıra turistlik bir misyona da sahip oldu.''

Efes, yöre turizminin hareketlenmesine bağlı olarak elpek bezine de talep arttığına işaret ederek, ''Japonya'dan gelen bu sipariş bizim durgun geçirdiğimiz kış aylarına da bir hareket getirdi. Japonya bizim hedef ülkelerimizin başındadır. Bu açıdan aldığımız sipariş bu ülkenin pazarını bize açtı. Japonya'ya 680 parça şal, sehpa ve masa örtüsü göndereceğiz'' ifadesini kullandı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 16.02.2013
[Resim: xPdeGf.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • hayat oyunu
Cevapla
#2
Elpek Bezi Japonya Yolcusu

[Resim: haber_511fa6540b674.jpg]

Ereğli’ de yüzyıllardır keten liflerinden üretilen elpek bezinden yapılan masa ve sehpa örtüsü, şal gibi ürünler artık Japonya’ ya ihraç edilecek.

Ereğli’ de yüzyıllardır keten liflerinden üretilen elpek bezinden yapılan masa ve sehpa örtüsü, şal gibi ürünler artık Japonya’ ya ihraç edilecek. Ereğli’de 16 yıldır elpek bezini teknolojiye inat el dokumasıyla üreten Nilgün Efes Japonya’da yaşayan Türk iş adamı Murat Enşici ve Japon eşi Hiroko İkenoue Enşici'nin de girişimleriyle Japonya’ya ihracat yapmaya hazırlanıyor.

Ereğli'nin en önemli el sanatları arasında yer alan elpek bezleri; masa ve sehpa örtüleri, Amerikan servis, şal ve kaşkol şeklinde tasarlanıyor. Elpek bezi dokumacılığını yaşatmaya çalışan iki girişimcinin 1997'de kurduğu atölyede, ağırlıklı olarak ev dekorasyonuna yönelik ürünler hazırlanıyor.

Türk iş adamının girişimleriyle Japonya’ dan alınan 680 parça siparişin hazırlandığını belirten Nilgün Efes, Türkiye'nin seçkin giyim firmalarına hammadde olarak satılmasının yanı sıra ilçeye gelen siyasetçi ve sanatçı başta olmak üzere bütün ziyaretçilere hediye edilen ürünler arasında yer alan elpek bezlerinin artık Japonya'ya da ihraç edilecekleri için ayrı bir heyecan yaşadıklarını söyledi.

Efes, uzun yıllar Japonya'da yaşayan Türk iş adamı Murat Enşici ve eşi Japon iş kadını Hiroko İkenoue Enşici'nin geçen yılın temmuz ayında iş yerlerini ziyaret ederek ürünlerini incelediklerini ve yapılan görüşmeler sonucunda Japonya'dan ilk siparişleri aldıklarını ifade etti.

Efes konuşmasında "Japonya’dan geçtiğimiz temmuz ayında eşi Japon olan Türk iş adamı Zonguldaklı kendisi, 10 senedir Japonya’ da Türk el sanatları ile ilgili olarak kendisinin çalışmaları var. Türkiye’ye ait kilim, halı gibi malzemelerin tanıtım ve satışını yapıyor. Mart ayında Zonguldak yöresel el sanatlarını sergileyecekleri fuar olduğunu söyledi. Bu çalışmaları sergilemek ve satışını yapmak üzere elpek beziyle ilgilendi ve bizimle temas kurdu. Temmuz ayındaki ziyaretinde bizden bir takım örnek numuneler alıp götürmüştü. Aldığı örnek numuneler çerçevesinde bize 680 parçalık cüzi bir sipariş geçerek bunların mart ayına kadar hazır edilip edilemeyeceğini sordu. Bizde kendisine 'tabi ki yetiştiririz' dedik. Yaklaşık 2 aydan bu yana verdiğimiz söz üzerine bu hafta gönderiyoruz. Mali ve fiziksel anlamda çok büyük bir sipariş değil. Ama manevi açıdan bizim 16. yılımızda bizim geldiğimiz noktayı hissettirmek bakımından önem verdiğimiz bir sipariş. Japonya bizim çok önem verdiğimiz bir ülke. Gönderilecek olan siparişler arasında şallar var, Amerikan servisler var, sehpa ve masa örtülerimiz var. Yaklaşık 16 çeşit malzemeden 20'şer 30'ar parça olmak üzere toplamda 680 parçalık bir sipariş aldık” dedi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 16.02.2013
[Resim: xPdeGf.jpg]
Cevapla
#3
Merak ediyorum acaba japonlar bu bezleri ve örtüleri sehpa üzerine mi koyuyorlar, yani sehpanın üzerine bizim türkiyede ki gibi örtü örtme geleneği varmıdır ? yoksa hediyelik eşya olarak duvara mı asıyorlar ^^
Cevapla
#4
(07-02-2015, Saat:12:40 PM)yenfiz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Merak ediyorum acaba japonlar  bu bezleri ve örtüleri sehpa üzerine mi koyuyorlar, yani sehpanın üzerine bizim türkiyede ki gibi örtü örtme geleneği varmıdır ?  yoksa hediyelik eşya olarak duvara mı asıyorlar ^^

ben de merak ediyorum.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gıda İhracatçıları Japonya Pazarında Bir Taşla Üç Kuş Vuracak Toruga 0 1,453 03-02-2019, Saat:12:20 PM
Son Yorum: Toruga
  Wall Street Journal: 'Türk Lirası'ndaki Düşüş Japonya'nın Küçük Yatırımcısını Vurdu' Toruga 0 5,272 08-24-2018, Saat:12:42 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonya İle Serbest Ticarette Son Adım Toruga 0 585 02-04-2018, Saat:12:08 PM
Son Yorum: Toruga
  Salçasını Irak, Suyunu Japonya, Kendisini Belarus Aldı Toruga 0 1,098 02-15-2017, Saat:12:42 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonya'dan Monoray Projesine Büyük İlgi Toruga 0 1,225 06-24-2016, Saat:02:55 PM
Son Yorum: Toruga
  Türkiye ve Japonya Sinop’ta Nükleer Santral İçin Anlaştı Toruga 19 10,707 04-17-2014, Saat:07:22 PM
Son Yorum: Bessie.
  Tariş'e Japonya'dan Altın Madalya Bessie. 1 2,000 05-11-2013, Saat:08:07 PM
Son Yorum: Tatsukawa
  Japonya'dan Türkiye'ye Teklif! Toruga 0 1,533 12-28-2012, Saat:01:58 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonya Hedef Pazar Olarak Seçildi Toruga 0 1,695 11-04-2012, Saat:02:16 PM
Son Yorum: Toruga
  EİB'den Japonya'ya İhracat Yüzde 30 Arttı Toruga 0 1,596 10-05-2012, Saat:06:25 PM
Son Yorum: Toruga

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi