Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japon Sineması (Nihon Eiga / 日本映画)
Japon Sineması (Nihon Eiga / 日本映画)

[Resim: 80px-Japan_film_icon.svg.png]

Japon sineması (日本映画 Nihon eiga), 100 yılı aşkın bir tarihe sahiptir. Japonya dünyanın en eski ve en büyük film endüstrilerinden birisidir, şu anda dünyanın sayıca en çok film üreten dördüncü ülkesidir. Japonya'da film yapımı 1897 yılında, ilk yabancı kameramanın gelişiyle başlamıştır.

Türleri:

Japon sinemasında çeşitli türler yer almaktadır. Bu türlerin detaylı açıklaması daha sonra forumumuzda yapılacaktır. Şimdilik bir cümle ile hepsini kısaca açıklıyorum.

Anime: Japon çizgi filmleri ve animasyonlarıdır.
Jidaigeki: Edo dönemi (1603-1868) ve daha öncesini anlatan filmlerdir.
Samuai Cinema: Jidaigeki'nin alt türüdür, chambara olarak da bilinir. Samurai hikayeleri anlatan filmlerdir.
Ninja: Ninja'lar hakkında hikayeler anlatan filmlerdir.
J-Horror: Japon korku filmlerdir. Örnek olarak Ring verilebilir.
Cult Horror: Battle Royale ve Suicide Club gibi filmlerdir.
Kaiju: Canavar, yaratık filmleri. Örnek olarak Godzilla verilebilir.
Pink Films: Erotik filmlerdir.
Yakuza Films: Yakuza mafyasıyla alakalı filmlerdir.
Seishun Eiga: Gençler için yapılan filmlerdir.
Gendaigeki: Modern yaşam filmleridir.
Shomingeki: Genel çalışan insanlarla alakalı gerçekçi filmlerdir.

Çeviri: Toruga
Kaynak: Wikipedia
[Resim: xPdeGf.jpg]
Teşekkürler. smile
Acaba benim izlediğim filmler 'Seishun Eiga'ya mı giriyor? Koizora ve ona benzer filmler. Big Grin
Bul
Koizora, "Seishun Eiga" türüdür. Yani ben öyle biliyorum ^^'
Japon sineması bazı türlerde gerçekten lider durumda. Bir çok filmi beş para etmesede bir işi ciddiye aldıklarında ödüllere doymuyorlar.
[Resim: 4LadWsY.gif]

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.|| Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. || Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Jidaigeki ve Chambara türünü beğeniyorum.

Yoji Yamada' nın Tasogare Seibei (Alacakaranlık Samurayı) filmi ile başladı bu merakım.
Bence malesef oldukça önyargılı yaklaşılıyor bu tür filmlere. Elinde katanasıyla herkesi kesen psikopat samuray karakteri beliriyor çoğu kişinin kafasında. Halbuki dram ve aşk dozu mükemmel ayarlanmış filmlerle dolu Japon Sineması !!
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Bul

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Türk TV'lerinde Yayınlanacak Japon Filmleri Toruga 0 1,556 04-29-2019, Saat:10:07 PM
Son Yorum: Toruga

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi