Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5 Mayıs Japonya Çocuk Bayramı
#1
5 Mayıs Çocuklar Bayramı - Japon Çocuk Bayramı
Çocuk Bayramı Japonya

5 Mayıs Japonya’da erkek çocuklar’ın günü olarak kutlanıyor
Aynı zamanda güney Güney Korede'de kutlanıyormuş
Geleneksel tatil olarak kutlanan bu günde, insanlar erkek çocukların büyümeleri ile ilgili dualar ederler, tören evde düzenlenir.

[Resim: Kodomo-no-hi-5.5.07-003_450.jpg]

Bayramın tam olarak Japonya’da ne zaman başladığı ve kökenleri tam olarak bilinmiyor. (Her özel günde olduğu gibi) Çin’de ay takviminde 5. ayın 5. gününde kutlanan bir Ejderha Kayıkları Yarışması Festivali varmış. Kökende bir benzerlik olsa da Japonya’da 1948′den beri resmi olarak Çocuk Bayramı. Aslında çocuk dense de geleneksel olarak uygulanması “erkek çocuklarının bayramı.” (3 Mart kız çocuklarının.)

[Resim: koinobori.bmp]

Erkek çocuğu olan evler her bir çocuk için bir tane cubuğa ya da iplere bir koi (sazan?) maketi takıp rüzgarda dalgalandır. Buna ”koi nobori” (koi tırmanışı) denir. Koi nehirlerde akıntıya karşi yüzen bir balık olduğu için erkek çocuklarınin sağlıklı ve dayanıklı olmasını temsil eder. Evlerde bugün için dolaplardan çıkartılıp sergilenen bebek setinde mutlaka yer alan samurai kaskı ve Kintaro da yine aynı kavramları simgeler. (Kintaro, Heian döneminden gelen çocukken çok güclü olduğu rivayet edilen bir kahraman.)

[Resim: 4634children1.jpg]

Mayıs’ın bu zamanlari hava nemsiz, rüzgar hafif serince eserken evlerin balkonlarında, bahçelerinde koi yüzer durur. Çocukların artık çok doğmadığı ve seslerinin azaldığı bir ülkede hala biraz umudun var olduğunu hatırırcasına.

[Resim: P1030119.jpg]

Bir kısmı alıntıdır,okuduğunuz için teşekkürler Wave

[Resim: koinobori.jpg]
[Resim: korsanlar.gif]

Açık denizlerde yolunu kaybetmiş kaptan[Resim: serdumen.gif]
Cevapla
#2
Bilgiler için teşekkürler. smile
[Resim: xPdeGf.jpg]
Cevapla
#3
5 Mayıs Japonya Çocuk Bayramı Japon çocuklarına kutlu olsun.smile
Cevapla
#4
(05-21-2012, Saat:12:21 PM)kiryuu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.5 Mayıs Japonya Çocuk Bayramı Japon çocuklarına kutlu olsun.smile

Evet kutlu olsun smile
[Resim: korsanlar.gif]

Açık denizlerde yolunu kaybetmiş kaptan[Resim: serdumen.gif]
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi