Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye ve Japonya Sinop’ta Nükleer Santral İçin Anlaştı
#11
Başbakan Erdoğan: Sinop'taki Nükleer Santrali Japonya Yapacak


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sinop'a yapılacak ikinci nükleer tesisin Japonya tarafından yapılacağını teyit etti. Erdoğan, 3. nükleer santral için yer belirleme çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekerek Japonya ile çalışmaya açık olduklarını vurguladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Japonya'nın 3 milyon tirajlı ekonomi gazetesi Nikkei'ye röportaj verdi. Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Ankara ziyareti öncesine denk gelen röportajda Başbakan Erdoğan, Tokyo'ya ortak çalışabilecekleri mesajını verdi. Erdoğan, Sinop'ta inşa edilecek ikinci nükleer santralin Japonya tarafından yapılacağını belirtti. Başbakan Erdoğan, Japonya’nın nükleer santral teknolojisi ile ilgili olarak, “Japonya depremle ilgili tecrübe ve know how’a sahip.” değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca Erdoğan, üçüncü nükleer santral için yer belirleme çalışmalarının ise sürdüğüne dikkat çekti. Erdoğan, "İnşaatın yapılacağı yerin seçimi noktasında çalışmalar devam ediyor. Japonya ile çalışmaya açığız.” diye konuştu. Fukuşima Nükleer Santrali'nde meydana gelen kaza ile ilgili olarak da “Japonya buradan gerekli dersleri çıkarttı.” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılına kadar, tamamlanması planlanan hızlı tren ağı, kanal, yeni havalimanı gibi dev projelerde Japon şirketlerinin aktif katılımına yönelik beklentisini dile getirdi. Recep Tayyip Erdoğan, "Japonya ile yapabileceğimiz çok şeyler var. Ekonomi ve sanayi alanında işbirliğimizi daha da derinleştirmek istiyoruz." yorumunda bulundu. Türkiye'de yapılacak büyük ölçekli yatırımlara dikkat çeken Erdoğan, "Japonya, Türk şirketleri ile beraber havalimanı ve kanal projelerine katılsın isteriz. Hızlı tren ağı oluşturulmasına yönelik altyapı yatırım planımız da var." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Nikkei gazetesine verdiği röportaj sırasında bir soru üzerine Suriye'deki gelişmeleri de değerlendirdi. Kimyasal silah kullanıldığına yönelik gelişmeleri ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinde gündeme getireceğini belirten Erdoğan, "Bunu Esed rejiminin kullandığı açık. Muhalefet karada üstün fakat rejim, kimyasal silah, savaş uçakları ve helikopterler kullanıyor. Rejimin muhalefetten tek önde olduğu alan hava üstünlüğü. Rejim artık son demlerinde. Fakat rejimin ne zaman yıkılacağını bilemeyiz. Bu aniden oluşacak bir durum olur. Uluslararası toplum geçiş sürecini mümkün mertebe hızlandırmak durumundadır." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Cihan/02.05.2013
[Resim: tumblr_mh7tg2pfwZ1qasuxxo1_250_zps651e631e.gif]
Ara
Cevapla
#12
Nükleer Santral İçin Japonya İle Anlaşma

[Resim: file.ashx?FileID=691724&Width=292&Height...Quality=80]

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de nükleer santral kurulumu için Japonya ile 22 milyar dolarlık bir yatırım üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Başbakanlık Merkez Bina'da başbaşa ve heyetler arası görüşmenin ardından, JW Marriot Otel'de düzenlenen Türk-Japon İşadamları Toplantısı'na katıldı.

Erdoğan ve mevkidaşı Abe, toplantının ardından Türkiye ve Japonya arasında stratejik ortaklık kurulmasına ilişkin bildiriyi ve daha önce imzalanan nükleer enerji işbirliği anlaşmasını taahhüt altına alan bildiriyi imzaladı.

Erdoğan ve Abe, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Japonya Başbakanı Abe ve heyetini Türkiye'de, Ankara'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Abe'nin ziyaretinin Türkiye ve Japonya ilişkileri noktasında anlamlı bir ziyaret olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, baş başa ve heyetlerarası görüşme, iş konseyinde yapılan görüşme ve iş konseyi temsilcileriyle yapılan görüşmelerin Türkiye ve Japonya ilişkilerinin geleceğini çok daha farklı bir zemine oturttuğunu belirtti.

Japonya ve Türkiye arasında stratejik ilişkiler anlaşmasını imzaladıklarını ve hükümetler arasında nükleer enerji santralinin kurulmasına yönelik bir adım attıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

Üçüncü nükleer santral

"Bu adımın atılması çok çok önemliydi. Mersin-Akkuyu'da Rusya Federasyonu ile yürüyen bir nükleer enerji santrali sürecimiz var. Şu anda da diğer bir adımı, özellikle Japonya'nın Mitsubishi firması ile Ayava'nın katılacağı adımla birlikte Türkiye-Japonya arasında nükleer enerji santrali adımını atmış bulunuyoruz. İnanıyorum ki çok daha farklı bir heyecanı burada da doğuracak. İkinci nükleer enerji santraliyle birlikte bir başka adımı daha atıyoruz, o da üçüncü nükleer santral. Bu, Türk mühendislik tecrübesinin, deneyiminin aynı zamanda ekonomik girişiminin de adımı olacak."

"Uçak düşecek, düşebilir diye uçağa binmeyecek miyiz"

Başbakan Erdoğan, Japonya'daki Fukuşima olayından sonra nükleer santral adımını atarken "Japon teknolojisi şöyledir, böyledir" diyenler olduğunu belirterek, "Biz, nükleer enerji noktasında bize olumsuz yaklaşımlara karşı o dönemde Rusya ile bu adımı attık. Benim onlara şöyle bir sözüm de oldu; 'yani uçak düşecek, düşebilir diye uçağa binmeyecek miyiz, veyahut araç trafik kazası yapacak diye araca binmeyecek miyiz' dedim" değerlendirmesinde bulundu.

Nükleer enerjide en ileri teknolojiler kullanılarak, yatırımların yapıldığını, milyonda bir de olsa kaza payının olabileceğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "İnsanın emrinde olabilecek, insana en güzel hizmeti verebilecek, enerjideki çeşitliliği artırma noktasında buna ihtiyacımız olduğuna göre, kalkınan bir ülke olduğumuz bir dönemde enerji kullanımı ne kadar artarsa bu medeni oluşunuzun bir ifadesidir. Bunu teyit etmek için bu adımı atıyoruz ve biz ısrarla bu anlaşmayı şimdi de bizzat Japonya'nın kendisiyle yapıyoruz."

22 milyar dolarlık yatırım

Başbakan Erdoğan, Japonya'nın yapacağı nükleer enerji santralinin yapım süresini Japonya Başbakanı Abe ile özellikle görüştüğünü vurgulayarak, "Süreyi 10 yıl olarak değil, bunu daha kısa bir süreye çekmek suretiyle inşallah bunu bitirelim dedik ve 22 milyar dolarlık bir yatırımdır bu yatırım. Böyle bir yatırımın Türkiye'ye gelmiş olması inanıyorum ki çok çok önemli bir adım olacaktır" diye konuştu.

Fukuşima'da ölenlerin gerek Japon halkının, gerek Türk halkının yüreklerini dağladığını belirten Başbakan Erdoğan, "Bunlar olağan, olabilecek olaylardır, ama hayat devam ediyor ve şimdi daha ileri teknolojiyle bu noktada çok daha başarılı adımlar atılıyor" dedi.

Japonya'ya çekil çağrısı

Erdoğan, Japonya'nın, 2020 Olimpiyatları için Türkiye'ye rakip durumda olduğunu belirterek, "Tokyo da olimpiyatlar konusunda bize rakip olarak görünüyor ama ben Sayın Başbakan'a 'çekilin' dedim. 'Bu olimpiyatı da biz yapalım' dedim. Herhalde Tokyo Valisi'ne bu talimatı verecektir"dedi.

Abe: "Başarabileceğimize inanıyorum"

Japonya Başbakanı Abe, burada yaptığı konuşmada, Erdoğan ile son derece faydalı görüşmeler gerçekleştirdiklerini, özellikle iş adamlarına ilişkin hususlar olmak üzere çok çeşitli konuları ele aldıklarını ve somut projeler hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Mevkidaşı Erdoğan ile büyük çaplı altyapı çalışmaları, sağlık ve gıda alanları ile üçüncü ülkelerde işbirliği imkanlarını ele aldıklarını kaydeden Abe, Türkiye ile Japonya arasındaki ekonomik ilişkilerin hızlandırılmasına karar verdiklerini ifade etti.

İki ülke arasında nükleer enerji alanında iki anlaşmaya imza atıldığını kaydeden Abe, "Sinop Nükleer Enerji Santrali projesinin pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirilmesini ve Türkiye'de güvenliğin temin edildiği bir nükleer enerji üretimini başarabileceğimize inanıyorum" diye konuştu.

Şinzo Abe, Türkiye'deki temaslarında iki ülkenin kültür ve bilim alanında ilişkilerini güçlendirilmesine de karar verdiklerini belirtti.

Tokyo'nun İstanbul gibi 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmak için aday olduğunu hatırlatan Japon Başbakan, "Biz de Japon halkına olimpiyatların zevkini tattırma düşüncesindeyiz. Eğer Türkiye kazanırsa ben ilk kutlayan olmak istiyorum. Eğer Tokyo seçilirse, sizin de ilk kutlayan olmanızı arzu ediyoruz" ifadesini kullandı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 03.05.2013
[Resim: LRJQzc.jpg]
Cevapla
#13
Japonya Başbakanı'ndan Türkiye'ye 'Nükleer' Ziyaret

[Resim: abe.jpg]

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Sinop'ta kurulacak ikinci nükleer santralin anlaşmasının imzalanması için Ankara'yı ziyaret etti. Fransız-Japon ortaklığıyla gerçekleştirilecek 22 milyar dolarlık projenin 2017 yılında başlaması bekleniyor.

Sinop'taki nükleer santrali yapacak konsorsiyumda Japon Mitsubishi ve Itochu firmaları ile Fransız GDF Suez yer alıyor. Konsorsiyum, Fransız Areva'nın ürettiği Atmea tipi reaktör kuracak. Santralin kurulu gücü 4.500-5.000 MW gücünde olacak. Santralde Türkiye'nin de hissesi olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, konsorsiyumun aynı zamanda Türkiye'nin üçüncü nükleer santralinin kurulacağı yeri de belirleyeceğini söyledi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Perşembe akşamı Ankara'ya geldi. Cuma günü Türk-Japon İş Konseyi'ne katılan Abe, akşamüstü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmede santral için hükümetlerarası anlaşma imzalandı.

Anlaşma, Japonya'nın 2011 yılındaki Fukuşima felaketinin ardından yurtdışında imzaladığı ilk nükleer enerji anlaşması olacak.

Erdoğan, Abe'nin ziyareti öncesinde Japon Nikkei gazetesine verdiği mülakatta, Japonya'nın nükleer enerji sektörüne güvendiklerini ve Japonya'nın Fukuşima'dan dersler çıkardığına inandıklarını söyledi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 03.05.2013
[Resim: LRJQzc.jpg]
Cevapla
#14
bu ihale işlerini pek anlamıyprum ben
japonyanın bu işten çıkarı ne?
bizim çıkarım ne?
burada en kazançlı kim?
biz miyiz onlar mı?
bir de şöyle bir durum var biz Türkler allah bizi korur deyip emniyet kemeri bile takmıyoruz umarın nükleer santralde de böyle davranılmaz.
Ara
Cevapla
#15
Japonlar Nükleerde Sahaya İndi

[Resim: 1381783493575.jpg?9129388956820131015023209]

Türkiye tarihinin en büyük yatırımı olacak ikinci nükleer santral için kollar sıvandı. Mayıs ayında nükleer santrale ilişkin imzaların atılmasının ardından bir Japon heyeti, 9 Ekim'de santralin yapılacağı araziye giderek çalışmalara başladı.

22 milyar dolarlık yatırımla blok halde Türkiye'nin en büyük yatırımı olacak 2. nükleer santral için kollar sıvandı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Başbakan Erdoğan arasında mayıs ayında nükleer santrale ilişkin imzaların atılmasının ardından Japonlar 9 Ekim'de santralin yapılacağı arazide çalışmalara başladı. Türkiye Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ve TÜBİTAK yaklaşık 1 yıldır Sinop Nükleer Santrali'nde fizibilite çalışmalarına başlamıştı. Fizibilite çalışmalarının ardından ise saha için yer lisansı alınması amacıyla Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na başvurular yapılacak. Japonlar'da sahada çalışmalara başlamak için eylül ayında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na başvuru da bulundu. Onayın ardından Japon heyet 9 Ekim'de sahaya giderek çalışmalara başladı.

Sismik Gemi Gelecek

Bölgenin sismik etütleri için sondajlar yapılmaya başlanırken, Japonlar denizden de bölgenin etütlerini yapacak. Bu kapsamda Japonya'dan çok büyük bir sismik gemi getirilecek. Genelkurmay ve Deniz Kuvvetleri'nden izinleri alınan sismik gemisi önümüzdeki aylarda Türkiye'ye gelerek çalışmaya başlayacak.

1 Milyar $ Sermaye

Yer lisansının alınmasının ardından ise Türkiye'de Sinop Nükleer Santrali için lisans başvurularına başlanacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu mevzuatı gereği Sinop Nükleer Santralini inşa etmek için Türkiye'de kurulacak şirketin yatırım miktarının yüzde 5'ine denk gelen oranda sermaye getirilmesi gerekiyor. Japon ve Fransızlar da bu nedenle Türkiye'ye önümüzdeki yıl yaklaşık 1 milyar dolar sermaye getirecek. Japonya ile imzalanan anlaşmaya göre, santralin yüzde 49'luk hissesi kamuya ait EÜAŞ'ın olacak. Yüzde 51 Japon şirkete ait. EÜAŞ hissesinin yüzde 25'ler seviyesinde tutarak kalan kısmı enerji sektörüne açacak veya halka arz edecek.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 15.10.2013
[Resim: fWyId8.jpg]
Cevapla
#16
Ne güzel haber, Nükleer Enerji Mühendisliği okuyasım geldi... Big Grin
[Resim: secretgardena.jpg]
Ara
Cevapla
#17
Japonya İle Nükleer Anlaşma

[Resim: 21965292.jpg]

Türkiye ile Japonya arasında Sinop'a yapılacak nükleer santral yapımı için imzalar atıldı.

Erdoğan ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Dolmabahçe'deki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, nükleer santral yapımı konusunda, "Kaza hiçbir zaman yüzde 100 yoktur' denilemez, milyonda 1 de olsa böyle bir tehlike, böyle bir kaza olabilir. Bunları da görmemezlikten gelmek mümkün değil. Onun için de biz şu anda böyle bir nükleer enerjinin olması gereğine inanıyorsak, bu adımı atarız. Nitekim birinci adımımızı, Rusya Federasyonu ile attık. İkinci adımı da şu anda Japonya ile atıyoruz ve şu andaki bütün arzumuz, hızla bu yatırımı gerçekleştirebilmektir" dedi.

Nükleer santrale ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, Japonya ile böyle bir anlaşmayı imzalarken, özellikle Japonya'nın bu konuda ileri teknolojideki geldiği noktayı bildiklerini ifade ederek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, bakan ve yetkili kişilerle gerekli araştırmaları incelemeleri yerinde de yaptığını anlattı.

Erdoğan, Fukuşima'daki nükleer santralde kazalar yaşandığını hatırlatarak, "Şunu da biliyoruz ki 'Kaza hiçbir zaman yüzde 100 yoktur' denilemez, milyonda 1 de olsa böyle bir tehlike, böyle bir kaza olabilir. Bunları da görmemezlikten gelmek mümkün değil. Onun için de biz şu anda böyle bir nükleer enerjinin olması gereğine inanıyorsak, bu adımı atarız. Nitekim birinci adımımızı, Rusya Federasyonu ile attık. İkinci adımı da şu anda Japonya ile atıyoruz ve şu andaki bütün arzumuz, hızla bu yatırımı gerçekleştirebilmektir" diye konuştu.

"Türkiye ne gibi önlemler alıyor nükleer santralde yaşanabilecek kaza ihtimaline karşı?" sorusuna Erdoğan, şu yanıtı verdi:

"Milyonda 1, zaten sizin tasarrufunuzda değil. Tasarrufunuzda olsa, milyonda 1'i de siler atarsınız. Bu tür yatırımların, hangi alanda olursa olsun, kazası olmayan bir yatırım yoktur. Uçaklara biniyoruz değil mi? Elimizde yüzde 100 garanti var mı? Her şey başımıza gelebilir. Ama burada adeta yüzde 100 güvenlik tedbirini, her marka, firma yatırımını yaparken almaktadır. Buna rağmen uçaklar da düşüyor; düşmez diye bir şey yok. Araçlara biniyoruz. Araçlar kaza yapıyor. Kaza yapıyor diye araca binmeyecek miyiz, uçaklara binmeyecek miyiz? Bunların hepsi olağan şeylerdir. Buradaki hata payını minimize etmek, şüphesiz ki ideal olanıdır. Kaldı ki en ileri teknolojiyi, Japonya şu anda bizim Sinop Nükleer Enerji Santralimizde müşterek, birlikte yapacağımız çalışmalarla, inanıyorum ki bu yatırımda ortaya koyacaklardır. Bu, hem Japonya için hem Türkiye için gereklidir. Biz birbirimize inanarak, böyle bir ortaklığı da tesis etmek suretiyle bu adımı atmış bulunuyoruz. Hayırlı olsun diyorum."

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 30.10.2013
[Resim: LRJQzc.jpg]
Cevapla
#18
O riski dengede tutmak bireyde başlıyor zaten. Bu bilinçle yapıyorsak bu santrali ben de bu ülkenin bir vatandaşı olarak bir sakınca görmüyorum. Teknolojiden her türlü faydalanmak mübahtır.Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.


Ara
Cevapla
#19
Sinop'a Japonya'daki Muhalefetten Vize

[Resim: headline.jpg]

Sinop'ta nükleer santral yapımını da kapsayan nükleer anlaşmalara Japon Parlamentosu’ndan onay çıktı.

Sinop'ta nükleer santral yapımını da kapsayan nükleer anlaşmalara Japon Parlamentosu'ndan onay çıktı. Japon parlamentosunda sert tartışmalara neden olan anlaşmaya muhalefet uzun süredir karşı çıkıyordu. Dün toplanan Japon parlamentosunun alt kanadı, Türkiye ve Birleşik Arap Emirliği ile yapılan nükleer anlaşmaları onayladı.

Mayıs'ta Yürürlüğe Girecek

Japonya'nın bu iki ülkeye nükleer teknoloji ve bununla ilgili malzeme ihracatına imkan sağlayacak bu oylamada Japon siyasiler bu anlaşmanın geçmesi lehine oy kullandı. Japon haber ajansı Xinhua'da yer alan habere göre mayıs ayının başları gibi anlaşmanın yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Bu anlaşma altında Japonya, Türkiye ve Birleşik Arap Emirliğine nükleer enerji ile bağlantılı teknoloji ihracı yapabilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl mayıs ayında Türkiye'yi ziyaret eden Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile Türkiye'de nükleer santral kurulumu için 22 milyar dolarlık bir yatırım üzerinde anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. Geçen sonbaharda toplanan Japon Parlamentosu'ndan muhalefetin sert tavrı nedeniyle bu anlaşmaya onay çıkmamıştı. Japonya'nın 11 ülke ile nükleer anlaşma yaptığı ve Brezilya ve Hindistan ile de benzer anlaşmalar yapacağı kaydedildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 05.04.2014
[Resim: LRJQzc.jpg]
Cevapla
#20
Japonya’dan Türkçe Uyarı: Nükleer felaket olacak!Türkiye'de kurulması planlanan nükleer santral için Japon vatandaşları Türkçe bir video hazırladı.

Türkçe bir video hazırlayan Japon vatandaşları Fukuşima’da yaşanan nükleer felaketi hatırlatan bir video hazırlayarak Japon Başbakan’ın Türkiye’ye nükleer santral satmasından dolayı utanç duyduklarını dile getirdiler. Japonların hazırladığı videoda Fukuşima nükleer felaketini yaşayanlar Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santralin bir başka felaket olacağı konusunda Türkiye’yi uyarıyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 16.04.2014
[Resim: fWyId8.jpg]
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gıda İhracatçıları Japonya Pazarında Bir Taşla Üç Kuş Vuracak Toruga 0 1,403 03-02-2019, Saat:12:20 PM
Son Yorum: Toruga
  Wall Street Journal: 'Türk Lirası'ndaki Düşüş Japonya'nın Küçük Yatırımcısını Vurdu' Toruga 0 5,208 08-24-2018, Saat:12:42 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonya İle Serbest Ticarette Son Adım Toruga 0 546 02-04-2018, Saat:12:08 PM
Son Yorum: Toruga
  Salçasını Irak, Suyunu Japonya, Kendisini Belarus Aldı Toruga 0 1,051 02-15-2017, Saat:12:42 PM
Son Yorum: Toruga
  Bu Ürünlere Japonya'dan Talep Geldi Toruga 3 3,300 10-08-2016, Saat:05:08 PM
Son Yorum: hayat oyunu
  Japonya'dan Monoray Projesine Büyük İlgi Toruga 0 1,182 06-24-2016, Saat:02:55 PM
Son Yorum: Toruga
  Tariş'e Japonya'dan Altın Madalya Bessie. 1 1,947 05-11-2013, Saat:08:07 PM
Son Yorum: Tatsukawa
  Japonya'dan Türkiye'ye Teklif! Toruga 0 1,491 12-28-2012, Saat:01:58 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonya Hedef Pazar Olarak Seçildi Toruga 0 1,636 11-04-2012, Saat:02:16 PM
Son Yorum: Toruga
  EİB'den Japonya'ya İhracat Yüzde 30 Arttı Toruga 0 1,560 10-05-2012, Saat:06:25 PM
Son Yorum: Toruga

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi