Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Siyaset ve Politika Haberleri
#1
Japonya'dan siyaset ve politika haberleri...

Haber Eklerken:

* Eğer haberleri bir Türk haber sitesinden alıyorsanız alıntı olduğunu belirtip haber sayfasının linkini ekleyiniz.
* Eğer haberleri kendiniz çevirdiyseniz çevirinin size ait olduğunu belirtip haberi aldığınız sayfanın linkini ekleyiniz.
* Japonya ile ilgili Türk sitelerinden, Facebook sayfalarından, bloglardan vs. altıntı haber eklemek yasaktır.
[Resim: KWM6fz.jpg]
Cevapla
#2
Japonya'da Sol Yara Aldı

[Resim: japonyaaa.jpg]

Japonya'da yapılan senato seçimlerinde, iktidardaki merkez sol koalisyon senatodaki çoğunluğunu kaybetti.

Japonya'da parlamentonun üst kanadı Senatonun üyelerinin yarısını yenilemek için bugün yapılan seçimde, merkez sol koalisyon hükümeti Senatoda elinde tuttuğu çoğunluğu kaybetti.

Seçim bürolarında yapılan anketlere göre, Senatonun 242 sandalyesinden 121'inin yeni sahiplerinin belirleneceği bu seçimin sonucunda Başbakan Naoto Kan'ın başkanlığını yaptığı Japonya Demokratik Partisi, 121 sandalyenin 44 ila 51'ini aldı.

Demokratlar ve küçük milliyetçi parti Yeni Halk Partisi'nin oluşturduğu koalisyonun çoğunluğu muhafaza etmesi için asgari 56 sandalye alması gerekiyordu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: KWM6fz.jpg]
Cevapla
#3
Japonya Dışişleri Bakanı İstifa Etti

Japonya Dışişleri Bakanı Seiji Maehara, yabancı uyruklu bir kişiden siyasi bağış kabul etmesine ilişkin eleştirilerin ardından istifa kararı aldı.

Maehara’nın, Başbakan Naoto Kan’ın görevinde kalması yönündeki talebini de reddettiğini duyurdu. Seiji Maehara’nın istifasının, erken seçime gitmek durumunda kalmamak ve Demokrat Parti’nin dağılmasını önlemek için mücadele veren Başbakan Kan’a bir darbe olabileceği belirtiliyor. Maehara, Japonya’da yaşayan bir Koreliden bağış aldığını kabul etmiş, ancak bunu farkında olmadan yaptığını savunmuştu. Japonya’da yabancı uyruklulardan bağış kabul etmek, kasıtlı olarak yapılması durumunda yasalara aykırı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: KWM6fz.jpg]
Cevapla
#4
ABD Başkan Yardımcısı Biden Japonya'da

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, mart ayında deprem ve tsunami felaketinin vurduğu Japon halkını metanetinden dolayı takdir etti.

Japonya Başbakanı Naoto Kan da ülkesini ziyaret eden Biden'a felaketin ardından ABD'nin yaptığı büyük yardım dolayısıyla teşekkürlerini sundu.

Asya gezisinin üçüncü ve son durağı olarak Japonya'ya gelen Biden, Amerikan halkının Japonların gösterdiği metanet ve kararlılıktan etkilendiğini söyleyerek, bunun tüm dünyaya örnek olduğunu belirtti.

Biden, iki ülke arasındaki ittifak ve ekonomik ilişkilerin sürekliliğini de yeniden teyit etti.

İki ülkenin yaptığı güvenlik anlaşması çerçevesinde Japonya'da yaklaşık 50 bin Amerikalı asker bulunuyor.

Japonya'yı 11 Mart'ta vuran deprem ve tsunami felaketlerinde 20 binden fazla kişi yaşamını yitirmiş ve kaybolmuştu.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: 9bcbps.png]
Bul
Cevapla
#5
Japonya Başbakanı istifa etti.

[Resim: naoto-kan.jpg]

Japonya'da geçen yıl Başbakan olan Naoto Kan. başbakanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

Tokyo - Jiji ajansı da, "Kan'ın, Japonya Demokrat Parti'nin başkanlığından da istifa ettiğini" duyurdu.
Haziran 2010'da başbakan seçilen Kan (64), deprem ve tsunami felaketinin yol açtığı krize müdahaleleriyle ilgili muhalefet partisi ve kendi partisi tarafından aylardır eleştiri yağmuruna tutuluyordu.
Hakkında güvensizlik önergesinin verildiği Naoto Kan, haziranda yaptığı açıklamada, 11 Mart'taki deprem ve tsunami felaketi ile daha sonra oluşan nükleer kriz konularını çözdükten sonra istifa edeceğini belirtmişti.
Halka akşam seslenmesi beklenen Kan'ın istifası, 5 yılda 6. başbakanın seçilmesinin de yolunu açtı.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: 9bcbps.png]
Bul
Cevapla
#6
Japonya'nın yeni Başbakanı Noda Kan

Tsunami ve ardından oluşan nükleer felaket nedeniyle eleştirilen ve bunun üzerine istifa eden Başbakan Naoto Kan'ın yerine kabinede maliye bakanı olarak görev yapan 54 yaşındaki Yoşihiko Noda seçildi. Noda böylece Japonya'nın 2006'dan beri 6. Başbakanı oldu.

İktidardaki Demokrat Parti Başkanı Noda, Temsilciler Meclisi ve Senato'da bugün yapılan seçimler sonucunda Japonya'nın yeni Başbakanı oldu. Bu arada Japonya Kralından da onay alan Noda, partisinin yeni lider kadrosu ile 2 Eylül'de yeni dönem hükümetini kurması bekleniyor.

Noda'nın, 11 Mart'ta oluşan deprem ve ardından oluşan tsunaminin yok ettiği ülkenin kuzeydoğu sahilinin yeniden inşası ile yine tsunami sonrası ortaya çıkan Fukuşima nükleer krizi sorununu çözmesi bekleniyor.

Yeni Başbakanın önünde ayrıca Japon Yeni'nin aşırı değerlenmesi ve kamu borçlarının şişmesi gibi pek çok sorun bulunuyor.

Öte yandan Çin Başbakanı Wen Jiabao bugün Noda'ya bir kutlama mesajı gönderdi ve mesajında,uzun vadeli, iyi komşuluk ve dostluk ilişkileri geliştirmesinin, hem iki ülke ve halklarının temel çıkarlarına, hem de Asya kıtasının ve dünyanın barış, istikrar ve refahına yararlı olduğunu söyledi.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: 9bcbps.png]
Bul
Cevapla
#7
Japonya’da genç ve güzel kabine

[Resim: HrGRj.jpg]

Japonya’nın yeni Başbakanı Noda, anahtar görevlere yakın arkadaşlarını getirdi. Yeni kabine eskiye oranla genç.

JAPONYA’NIN yeni Başbakanı Yoşhihiko Noda, kabinesini belirledi. Ülkenin son 5 yıldaki 6. başbakanı olan Noda’nın kabinesinin genç ağırlıklı olması dikkat çekti. Kabine Sekreteri Osamu Fujimura, 47 yaşındaki Koiçiro Gemba’nın Dışişleri Bakanı, eski gazeteci 49 yaşındaki Jun Azumi’nin Maliye Bakanı olduğunu açıkladı. Noda’nın hükümetinde 63 yaşındaki Yoşio Haçiro Ticaret ve Ekonomi Bakanı olurken, Goşi Hosono ise Fukuşima Nükleer Krizinden Sorumlu Bakanlığa getirildi. Tayvan asıllı eski idari reformlardan sorumlu devlet bakanı Renho yine aynı görevinde devam ediyor. Güzelliğiyle dikkat çeken eski televizyon spikeri olan Renho, geçen yıl kasım ayında Vogue dergisi için Japon Parlamentosu önünde poz vermişti.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: 9bcbps.png]
Bul
Cevapla
#8
Yeni başbakanın da koltuğu tehlikede

Beş yıl içinde altı başbakanın değiştiği Japonya'da halk bir ay önce göreve gelen yeni Başbakan Yoşihiko Noda'ya verdiği desteği düşürdü.

Tokyo- Kyodo haber ajansının yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, göreve geldiğinde halkın yüzde 63 desteğine sahip olan Noda'nın popülaritesi bir ay sonra yüzde 54,6'ya düştü.

Kyodo News tarafından Eylül başında 1000'den fazla kişiyle yapılan ankette, katılımcıların yüzde 63'ü Noda ve hükümetine destek verdiklerini bildirmişti.

Noda'nın selefi Naoto Kan ise 15 ay önce başbakan olduğunda yüzde 61 halk desteğine sahipti, ancak iktidarının son günlerinde destek yüzde 20'inin altına düşmüştü.

Noda hükümetinin Mart ayındaki şiddetli depremin yol açtığı tsunami ve nükleer krizin yaralarını sarmanın yanı sıra ekonomik durgunluğu çözmek için çalışmak zorunda olduğu bildiriliyor.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: 9bcbps.png]
Bul
Cevapla
#9
Çin'den Japonya Meclisine Siber Saldırı

Daha önce askeri ve güvenlik birimlerine yapılan siber saldırısnın benzeri ülkedeki meclisin alt kandında yapıldı. Japonya’nın prestijli gazetelerinden Asahi Shinbun, Japonya meclisinin siber saldırya uğradığını aktardı. Haberde Çin merkezli ‘Truva Atı’ adlı virüs üzerinden saldırı yapıldığı ifade edilirken, saldırının Çin kaynaklı bir sunucu üzerinden üçüncü bir ülke tarafından yapıldığı iddia edildi.

Japonya Alt Meclis üyesi ve Hükümet Sözcüsü Osami Fujimura basına konuyla ilgili açıklama yaptı. Saldırının aslında geçen Temmuz ayı sonu ile Ağustos ayı başlarına kadar sürdüğünü ifade eden Fujimura, uzun süre farkına varmadıklarını sözlerine ekledi.

İsmini açıklamak istemeyen bir vekil ise konuya ilişkin farklı bilgiler verdi. Vekil, aslında birçok kişinin meclisten alınan elektronik posta adresine virüslü mail geldiğini fark ettiğni, buna rağmen durumu rapor etmediğini ifade etti.

Alınan bilgiye göre alt meclis üyesi vekillerin kişisel bilgileri ve şifreleri çalındı. Şu an birçok vekilin güvenlik numaralarını ve şifrelerini değiştirdiği kaydedildi.

Öte yandan Japonya hafta başında aynı konu ile tekrar gündeme gelmişti. Japonya’nın savunma sanayi devi olan Mitsubishi ağır sanayi siber saldıra uğramıştı. Alınan bilgiye Japonya’nın yeni sipariş ettiği savaş uçakları başta olmak üzere birçok askeri bilgiye erişildi.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 26.10.2011
[Resim: KWM6fz.jpg]
Cevapla
#10
Japon Prensi: İmparator'a da Emeklilik Lazım

Japon İmparatoru'nun ikinci oğlu Prens Akishino Nomiya, imparatorluk görevine emeklilik sisteminin getirilmesinin iyi fikir olacağını söyleyerek, "İmparator'a da emeklilik lazım." ifadelerini kullandı.

Japonya'nın önde gelen gazetelerine kendi doğum gününde basın toplantısı düzenleyen Prens Akishino, ilginç bir açıklamada bulundu. Babasının ilerleyen yaşına rağmen çalışmak zorunda olmasının İmparator'un sağlığına zarar verdiğine dikkat çeken Japon Prensi, imparatorluk görevine emeklilik sisteminin getirilmesinin iyi fikir olacağını söyledi. Prens Akishima sözlerine şöyle devam ettirdi: " (İmparator'un) Yaşı ilerledikçe devlet işlerini yapmakta zorluk çekiyor. Devlet işlerinin çokluğu sağlığını bozuyor. İmparatorluk süresine bir yaş sınırı getirilirse veya emeklilik gibi bir sistem olursa daha iyi olur."

Öte yandan geçenlerde hastaneden taburcu olan Japon İmparatoru Akihito'nun (77) sağlığının bozulması ile hastanede 19 gün kalması Japonya siyasetini meşgul etmişti. Japon parlamenterleri İmparator'un sağlık durumu dolayısı ile sorumluluklarını hafifletmeyi gündeme getirmişlerdi
30.11.2011
haberler.com
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Müzik Haberleri Toruga 683 403,722 02-13-2020, Saat:12:04 PM
Son Yorum: diadembaby
  Moda ve Magazin Haberleri Toruga 229 144,943 01-24-2020, Saat:03:52 PM
Son Yorum: ~Haruna~
  Dizi, Film ve TV Haberleri Toruga 308 162,782 02-21-2019, Saat:09:27 PM
Son Yorum: diadembaby
  Spor Haberleri Toruga 67 40,186 12-02-2018, Saat:12:31 PM
Son Yorum: Toruga
  Bilim ve Teknoloji Haberleri Toruga 91 46,544 12-02-2018, Saat:12:29 PM
Son Yorum: Toruga
  Ekonomi Haberleri Toruga 124 57,154 10-29-2018, Saat:12:25 PM
Son Yorum: Toruga
  Anime ve Manga Haberleri Toruga 82 53,715 10-26-2018, Saat:07:49 PM
Son Yorum: ~Haruna~
  Hava Durumu Haberleri Toruga 14 10,223 10-03-2018, Saat:12:39 PM
Son Yorum: Toruga
  Eğitim Haberleri Toruga 7 7,673 08-24-2018, Saat:12:37 PM
Son Yorum: Toruga
  Türk Gazetelerinden Japonya Haberleri Toruga 4 26,319 04-24-2016, Saat:02:16 AM
Son Yorum: ありがとうございます

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi