Merhaba sayın ziyaretçi, forumumuzdan tam anlamıyla yararlanabilmek ve bize destek olmak adına sadece 30 saniyenizi ayırarak forumumuza üye olabilirsiniz. Üyelik işlemini gerçekleştirmek için lütfen buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sağlık Haberleri
#21
Koronavirüste Ders Alınacak Hata! Japon Adasını 2. Dalga Sert Vurdu

[Resim: koronaviruste-ders-alinacak-hata-japon-a...4311_o.jpg]

Japonya'nın Hokkaido adası, koronavirüs salgınının görüldüğü ilk günden bu yana aldığı önlemler ve başarılı karantina uygulamasıyla tüm dünyaya örnek olmuştu. Ancak son dönemde önlemleri gevşeten ada yönetimi, Hokkaido'nun ikinci ve daha sert bir salgın dalgasıyla yüzleşmesine neden oldu.

Hokkaido, Japonya'yı oluşturan en büyük adalardan biri. Kuzeydeki 5 milyon nüfuslu ada gevşek bir otonomiyle yönetiliyor. Şubat ayı sonunda Hokkaido, Japonya'da koronavirüs nedeniyle olağanüstü hal ilan eden ilk bölgesel yönetim oldu. Okullar kapatıldı, büyük ölçekli toplantılar iptal edildi ve insanlar evde kalmaya teşvik edildi. Yerel yönetim, virüsün izini kararlılıkla takip etti. Kurbanlarla temas eden herkes hemen bulunup izolasyon uygulandı. Bu yöntem işe yaradı ve yeni vaka sayısı Mart ayı ortalarına kadar yeni vaka sayısı günde bir veya ikiye düştü. 19 Mart'ta ise olağanüstü hal kaldırıldı ve Nisan başında okullar yeniden açıldı.

26 GÜN SONRA SALGIN ADAYI YENİDEN VURDU

Ancak normal düzene geçildikten sadece 26 gün sonra salgın adayı yeniden vurdu. Bu defa vaka sayısı günde 300'e çıktı. Şubat ayında görülen az sayıdaki vakanın ada dışından geldiği tespit edilmişti. Ancak şimdi yeni vakaların hiçbiri ithal değil. Bu durum bize ne anlatıyor? Londra King's College Üniversitesi'nden Profesör Chen Ji, "Hokkaido, küme kontrol yaklaşımıyla, kümelere böldüğü hastaların takibini iyi yaptı. Doğru şekilde izole etti. Salgını yerelleştirdi" dedi.

HOKKAİDO'NUN BAŞARI HİKAYESİNİ MAHVEDEN İKİ KRİTİK HATA

Ancak Profesör Chen Ji'ye göre bu başarı hikayesini mahveden erken davranmak oldu. Hokkaido'nun karantina uygulamasını tedrici olarak değil, eski normale göre kaldırması en büyük hataydı.

İkinci büyük hata ise testlerin bırakılması oldu. Hemen her kişiye ulaşıcak şekilde yürütülen testlerin yüksek maliyet gerekçe gösterilerek durdurulması, merkezi yönetimin testleri kaynak israfı olarak görmesi hem Hokkaido'yu hem de Japonya'yı ikinci dalgayla yüz yüze bıraktı.

CAN KAYBI VE MALİ HARCAMALAR ARTTI

Şimdi Japon yetkililer, "Salgının patlayıcı bir aşamasının ortasındayız" diyor. Yetkililer, tecrit ve karantinayı erken kaldırmanın yanı sıra testleri uygulamaktan kaybetmenin kendilerine can kaybı ve büyük bir mali yük şeklinde geri döndüğünü itiraf etti. Hokkaido yönetimi de artık önlemleri çok daha uzun süre uygulamak zorunda kalacaklarını belirtti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 29.04.2020
[Resim: ybUVZM.jpg]
Cevapla
#22
Japonya'da OHAL Süresi Uzatılıyor

[Resim: 2664171_810x458.jpg]

Japonya’da 27 kişinin daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 455'e yükseldi. Japonya Başbakanı Shinzo Abe, 6 Mayıs'ta sona erecek olan OHAL'in süresini uzatacaklarını söyledi.

Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs pandemisi Japonya’da dünden bu yana 27 kişinin daha hayatını kaybetmesine neden oldu.

Japonya Sağlık Bakanlığı ve yerel hükümetlerin verilerine göre, son gelişmeler ülkede virüs kaynaklı ölüm vakalarının sayısını 455'e yükseltti. Daha önce karantinaya alınan Diamond Princess adlı geminin yolcuları arasından yaşamını yitiren 13 kişi haricinde, ülkenin farkı eyaletlerinden 442 kişinin koronavirüse yenik düştüğü kaydedildi.

ABE'DEN OHAL AÇIKLAMASI

Bugün 2020 yılı ek bütçesinin oylandığı bir meclis toplantısının ardından konuşan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, 6 Mayıs'ta sona erecek olan OHAL uygulamasının süresini uzatacağını söyledi. Japonya'nın 7 Mayıs'tan itibaren normal yaşama dönmesinin zor olacağını ifade eden Abe, ülkesinin yürütülen sabır savaşında kararlı olması gerektiğini vurguladı. Abe, OHAL süresinin ne kadar uzatılması gerektiğiyle ilgili uzmanlara danışacağını belirtti.

VAKA SAYISI 15 BİNE DAYANDI

Bugün 46'sı Tokyo, 41'i Hokkaido ve 28'i Osaka'da olmak üzere toplam 12 bölgeden bildirilen 145 yeni enfeksiyon, Japonya'daki toplam vaka sayısını 14 bin 976'ya çıkardı. Daha önce iki hafta süreyle karantina altında tutulan Diamond Princess adlı geminin yolcu ve mürettebatından enfekte olan 712 kişi haricinde, ülke genelindeki 14 bin 264 kişinin koronavirüse yakalandığı bildirildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 30.04.2020
[Resim: ybUVZM.jpg]
Cevapla
#23
Japonya'daki Hokkaido Adasından Koronavirüste İkinci Dalganın Başladığına Yönelik İşaretler Geliyor

[Resim: _112085145_05a8daf2-8b95-4480-b1c1-39f3bda3bf74.jpg]

Koronavirüs salgınının ilk aşamalarında virüsün yayılmasının kontrol edilmesi konusunda örnek olarak gösterilen Japonya'nın kuzeyinde yer alan Hokkaido adasından ikinci dalganın başladığına yönelik işaretler geliyor. Uzmanlar, bunun kısıtlamaların erken kaldırılması nedeniyle başlamış olabileceğini söylüyor.

Oysa bundan birkaç hafta öncesine kadar Hokkaido adası, virüsün yayılımının nasıl kontrol altına alınabileceğine dair bir model olarak gösteriliyordu.

Ancak Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, artık uzmanlar, Hokkaido adasının sokağa çıkma kısıtlamalarının erken kaldırılmasının sonuçlarının neler olabileceğini gösteren bir örneğe dönüştüğünü söylemeye başladı.

Adanın koronavirüsle tanışması Şubat ayı başına dayanıyor. Şubat ayında düzenlenen Sapporo Kar Festivali'ne 2 milyondan fazla ziyaretçi geldi ve bu ziyaretçiler arasında yeni tip koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinden gelenler de vardı.

Adada, neredeyse tamamının kökeni festivale kadar takip edilen koronavirüs vakalarının hızlı bir şekilde artış göstermesinin ardından 29 Şubat'ta olağanüstü hal ilan edildi. Aynı zamanda okullar kapatıldı, kalabalık etkinlikler iptal edildi ve halka evde kalmaları çağrıları yapılmaya başlandı.

[Resim: _112085149_2b649be2-feab-448e-a6f1-b513e0dda1f5.jpg]

12 Mart itibarıyla adadaki koronavirüs vaka sayısı 118'e ulaştı ve böylece Hokkaido, Japonya'da en fazla vakanın görüldüğü bölge oldu.

Ancak alınan önlemlerin etkisini göstermesiyle, bir hafta içerisinde bölgedeki günlük vaka artışı 1-2 gibi düzeylere geriledi.

Vaka sayılarındaki düşüşün etkisiyle, yerel yönetimin artık ekonomiyi yeniden canlandırmak istemesiyle 19 Mart'ta olağanüstü hal kaldırıldı ve hem okullar hem de birçok işletme açılmaya başlandı.

Hokkaido Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden Enfeksiyon Kontrolü Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yoko Tsukamoto, Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, "O dönemde elimizde yeterli bir bilgi yoktu ve bu hastalığı yeterince anlayabilmiş değildik. O dönem eldeki bilgilerle, vaka sayısının günde 1-2'ye düştüğü dönemde, valinin olağanüstü hali kaldırmak konusunda doğru kararı vermiş olduğu söylenebilirdi. Ancak şimdi bunun yanlış olduğunu bilsek de o dönem yapılması gereken şey buydu" dedi.

Tsukomoto gibi birçok uzman bugün bunun yanlış bir karar olduğunu düşünüyor. Zira, sadece 26 gün sonra ve bir hafta içerisinde vaka sayısının 135 artmasının ardından sokağa çıkma kısıtlamaları yeniden getirildi.

Mevcut kısıtlamaların 6 Mayıs'ta sona ermesi öngörülüyor. Ancak Japonya genelinde bunun bir ay daha uzatılabileceği belirtiliyor.

Hokkaido'da Salı günü açıklanan verilere göre, 24 saat içerisinde 38 yeni vaka tespit edildi. Böylece adadaki toplam vaka sayısı 688'e yükseldi. Hokkaido, Japonya'da vaka sayısının en yüksek olduğu beşinci yer. Adada, bugüne kadar 27 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

127 milyon kişinin yaşadığı Japonya'da bugüne kadar 13 bin 576 vaka tespit edilirken, 376 kişi de yaşamını yitirdi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 02.05.2020
[Resim: ybUVZM.jpg]
Cevapla
#24
Japonya'da Ölü Sayısı 549'a Yükseldi

Japonya'da 19 kişi daha korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkede ölü sayısı 549'a çıkarken, vaka sayısı da 15 bin 789 oldu.

Korona virüs salgını nedeniyle 6 Mayıs'ta sona erecek olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının süresini uzatmaya hazırlanan Japonya'da dünden bu yana 19 kişi daha korona virüse yenik düştü. Japonya Sağlık Bakanlığı ve yerel hükümetlerin verilerine göre, son gelişmeler ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 549'a taşıdı. Daha önce iki hafta süreyle karantina altında tutulan Diamond Princess adlı geminin yolcuları arasında yaşamını yitiren 13 kişi haricinde, ülke genelindeki farklı eyaletlerden 536 kişinin korona virüs nedeniyle öldüğü bildirildi.

Artış durmak bilmiyor

Bugün 91'i başkent Tokyo'da olmak üzere ülke genelinde doğrulanan 200 yeni korona virüs enfeksiyonu, Japonya'daki vaka sayısını 15 bin 789'a çıkardı. Karantina gemisi Diamond Princess'ın yolcu ve mürettebatından enfekte olan 712 kişi dışında, Japonya'da 15 bin 77 kişiye korona virüs bulaştığı kaydedildi.

4 bin 632 kişi iyileşti

Ayrıca, ülke genelinde korona virüs tedavisi gören 332 hastanın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenilirken, şimdiye kadar 4 bin 632 kişinin iyileşerek bulundukları sağlık kurumlarından taburcu edildiği belirtildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 03.05.2020
[Resim: ybUVZM.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • ~Haruna~
Cevapla
#25
Japonya'da Olağanüstü Hal 31 Mayıs'a Uzatıldı

[Resim: thumbs_b_c_797e44042de5a2903272cca23199293b.jpg]

Japonya'da Kovid-19 salgını nedeniyle ülke genelinde uygulanan olağanüstü hal mayıs sonuna kadar uzatıldı.

Başbakan Abe Şinzo, düzenlediği basın toplantısında, 7 Nisan'da 7 eyalette, 16 Nisan'da ülke çapında ilan edilen OHAL'in, 6 Mayıs'ta resmen sona ermesinin planlandığını anımsattı.

Hükümetin Kovid-19 tedbirlerine yönelik uzman heyetten güncel tavsiyeler aldığını belirten Abe, bu çerçevede OHAL'in 31 Mayıs'a kadar yürürlükte kalmasına karar verildiğini açıkladı.

Hastanelerdeki aşırı yükün hafifletilmesi gerektiğini kaydeden Abe, iş dünyası ve sosyal faaliyetler üzerindeki kısıtlamaların uzun sürmeyeceğini ifade etti.

Abe, günlük vaka sayısının 100'ün altına düşmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bir aylık periyot, sonraki adımlara hazırlanmamız ve OHAL'e son vermek için dizayn edildi." dedi.

Bu süreçte Tokyo metropolü ve Osaka dahil 13 eyalette vakaların dikkatle izlenmesi gerektiğini belirten Abe, "Kapalı alan, kalabalık yer ve yakın temastan kaçınıldığı sürece dışarı çıkmak kötü değil." ifadesini kullandı.

Abe, uzman heyetin, ay ortasında paylaşacağı bilgiler ışığında OHAL'in mayıs bitmeden kaldırılmasının gündeme gelebileceğini dile getirdi.

Japonya'da Kovid-19 vaka sayısı 15 bin 965'e, ölü sayısı 569'a yükseldi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 04.05.2020
[Resim: ybUVZM.jpg]
Cevapla
#26
Japonya'nın Korona Virüs Bilançosu

Japonya'da dünden bu yana 18 kişinin daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 637'ye çıktı. 2 günlük aranın ardından tekrar 100'ü aşan yeni enfeksiyonlar, toplam vaka sayısını 16 bin 489'a taşıdı.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktığı günden bu yana dünya genelinde 275 binden fazla kişinin ölümüne neden olan korona virüs Japonya'da yine can aldı. Japonya Sağlık Bakanlığı, son 24 saat içinde 18 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Daha önce karantinaya alınan Diamond Princess adlı geminin yolcuları arasından hayatını kaybeden 13 kişinin yanı sıra, Japonya'nın farklı eyaletlerinden yaşamını yitirenlerin sayısı 624'e çıktı. Son gelişmelerle ülkedeki ölüm vakalarının sayısı 637'ye çıkmış oldu.

Bir kez daha 100'ü aştı

Perşembe ve cuma 100'ün altında kalarak umut veren günlük vaka sayısı ise bugün bir kez daha 100 sınırını aştı. Gün boyunca 36'sı Tokyo'da olmak üzere ülke genelinde 114 yeni korona virüs vakası doğrulandı. Böylece, 712'si karantina gemisinin yolcu ve mürettebatından olmak üzere ülkedeki toplam vaka sayısı 16 bin 489'a yükseldi.

300'e yakın kişinin durumu ağır

Ülke genelinde tedavi gören 291 korona virüs hastasının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu belirten yetkililer, 6 bin 557 kişinin ise tedavi gördükleri sağlık kurumlarından taburcu edildiğini ifade etti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 09.05.2020
[Resim: ybUVZM.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • kagami chan
Cevapla
#27
Japonya'da Umut Veren Tablo

[Resim: japonya-da-umut-veren-tablo-1589725776.jpg]

Japonya’da son 24 saatte 5'i Tokyo'da olmak üzere ülke genelinde doğrulanan 27 yeni enfeksiyon, tablonun olumlu yönde değiştiği şeklinde yorumlandı.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra küresel salgın halini alan korona virüs son 24 saatte Japonya’da 8 can kaybına daha yol açtı.

Ölü sayısı 769'a yükseldi

Japonya Sağlık Bakanlığı ve yerel hükümetlerin verilerine göre, ülkedeki ölü sayısı 769'a yükseldi. Karantina gemisi Diamond Princess'in yolcu ve mürettebatından 13 kişi hayatını kaybederken, ülkenin farklı eyaletlerinden de 756 kişinin virüse yenik düştüğü açıklandı.

Umut veren tablo

Bugün 5'i Tokyo'da olmak üzere ülke genelinde doğrulanan 27 yeni enfeksiyon Japonya’daki vaka sayısını 17 bin 49'a taşırken, toplam vaka sayısına karantina gemisi Diamond Princess'in yolcu ve mürettebatından enfekte olan 712 kişinin dahil olduğu belirtildi.

12 bini aşkın kişi iyileşti

Japonya genelinde korona virüs tedavisi gören 234 kişinin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenilirken, 12 bin 69 kişinin ise tedavi gördükleri sağlık kurumlarından taburcu edildiği belirtildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 17.05.2020
[Resim: ybUVZM.jpg]
Cevapla
#28
Japonya Ekonomi Bakanı Nishimura, Artan Covid-19 Vakalarını Değerlendirdi

[Resim: 3318515.jpg]

Japonya'nın korona virüs ile mücadeleden sorumlu bakanı olan Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura, son günlerde Covid-19 vakalarında artış görülen Tokyo ve Fukuoka'da tekrar OHAL ilan edilmesine dair bir planlarının olmadığını duyurdu.

Yaklaşık 2 ay süren olağanüstü hal uygulamasının (OHAL) geçtiğimiz Pazartesi günü sona erdiği Japonya'da, korona virüs ile mücadeleden sorumlu bakan olan Japonya Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura, bazı bölgelerde yeniden artan vakalara dair endişeleri değerlendirdi. Bakan Nishimura, ikinci dalga endişesi yaşanan Tokyo ve Fukuoka'da tekrar OHAL ilan edilmesine dair bir planlarının olmadığını ifade etti. "Böyle bir aşamaya gelmedik" diyen Nishimura, hayatın normale dönmesiyle birlikte vaka sayılarında hızlı artış beklenmediğini ifade ederek, durumun dikkatle izlenmeye devam edeceğini dile getirdi.

İkinci dalga endişesi

Fukuoka'daki Kitakyushu şehrinde 30 Nisan-22 Mayıs arasında korona virüs enfeksiyonu görülmemiş, ancak son 8 günde 85 yeni vakanın tespit edilmesi "ikinci dalga" endişesine neden olmuştu. Gelişme üzerine OHAL'in Japonya genelinde sona ermesiyle açılan bölgedeki kamusal tesisler, tedbir amacıyla yeniden kapatılmıştı. Başkent Tokyo'da da OHAL'in kaldırılmasından önceki haftada tek haneli sayılara düşen vakalar, geçtiğimiz Salı günü itibariyle yeniden yükselişe geçmişti. Bu gelişmeler üzerine riskli bölgelerde yeniden OHAL ilan edilebileceği söylentileri gündeme gelmişti.

Ölü sayısı 900'ü aştı

Japonya'da şu ana kadar 712'si karantina gemisi Diamond Princess'in yolcu ve mürettebatından olmak üzere toplam 17 bin 589 kişide Covid-19 tespit edilirken, 13'ü aynı geminin yolcularından toplam 907 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 31.05.2020
[Resim: ybUVZM.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • livzyliz
Cevapla
#29
Japonya'da Rekor Sayıda Vaka

[Resim: 5ef746a4d3806c229cec1958.jpg]

Japonya’nın başkenti Tokyo'da OHAL'in sona ermesinden bu yana en yüksek Covid-19 vaka sayısına rastlandı. 57'si Tokyo'da olmak üzere ülke genelinde doğrulanan 89 yeni enfeksiyon ile ülke genelindeki vaka sayısı 19 bin 118'e yükseldi.

Koronavirüs nedeniyle ilan edilen OHAL'in 25 Mayıs'ta sona erdiği Japonya’da başkent Tokyo'da rekor vaka sayısına rastlandı. Bugün 57'si Tokyo'da olmak üzere Japonya genelinde tespit edilen 89 yeni vaka, ülke genelindeki toplam vaka sayısını 19 bin 118'e yükseldi.

Toplam vaka sayısına karantina gemisi Diamond Princess'in yolcu ve mürettebatından enfekte olan 712 kişinin dahil olduğu belirtildi.

985 kişi hayatını kaybetti

Japonya’da şimdiye dek 13'ü karantina gemisinin yolcularından olmak üzere toplam 985 kişi hayatını kaybetmiş, OHAL'in kaldırılmasının ardından yeniden artışa geçen günlük vaka sayısı ikinci dalga endişesine neden olmuştu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 27.06.2020
[Resim: ybUVZM.jpg]
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Moda ve Magazin Haberleri Toruga 242 150,330 07-03-2020, Saat:11:51 AM
Son Yorum: Toruga
  Müzik Haberleri Toruga 713 418,604 06-30-2020, Saat:12:14 PM
Son Yorum: Toruga
  Dizi, Film ve TV Haberleri Toruga 312 166,695 06-16-2020, Saat:11:04 AM
Son Yorum: Toruga
  Ekonomi Haberleri Toruga 127 59,941 06-12-2020, Saat:07:58 PM
Son Yorum: Toruga
  Anime ve Manga Haberleri Toruga 83 55,409 05-28-2020, Saat:11:20 AM
Son Yorum: Toruga
  Spor Haberleri Toruga 73 42,231 05-24-2020, Saat:01:07 PM
Son Yorum: Toruga
  Bilim ve Teknoloji Haberleri Toruga 94 48,783 05-20-2020, Saat:04:49 PM
Son Yorum: Toruga
  Siyaset ve Politika Haberleri Toruga 167 67,915 12-26-2019, Saat:01:30 PM
Son Yorum: Toruga
  Hava Durumu Haberleri Toruga 14 10,563 10-03-2018, Saat:12:39 PM
Son Yorum: Toruga
  Eğitim Haberleri Toruga 7 7,954 08-24-2018, Saat:12:37 PM
Son Yorum: Toruga

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi