Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4.33/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geleneksel Japon Sporları Hakkında
Spor kısmı beni pek açmasa da işin felsefik boyutu ve tüm spor dallarının içinde barındırdığı disiplin ve saygıyı görmezden gelemem. Ama kendilerine ait şeylere sahip çıkıyorlar. Adamlar kendoyu okullarında zorunlu ders olarak veriyor. Ben Türkiye'de güreş dersi verildiğini görmedim, seçmeli bile olsasmile) Japonya da, Kore de, diğer bir çok ülke de kendi kültürlerini filmlerle, dizilerle, reklamlar ya da kliplerle dünyaya yayıyor. Biz Nasreddin Hoca'mıza sahip çıkamıyoruz.
Son yazdıklarım ilgisiz olabilir ama Japonların en sevdiğim özelliği çok derin bir kültürlerinin olması ve bunu hala yaşatıp, yayıp, sahip çıkabilmeleri. smile
Spor yapmak gibi bir huyum yoktur ama yapsam sumocu olurdum şöyle 250 kilo yusyuvarlak, bir de sınırsız yemek oh miss miss. Tongue
Bul
NaYKi sana tamamiyle katılıyorum. Hem o ükleler sporlarına çok yatırım yapıyorlar. Bizdeki gibi sporu futboldan ibaret görmüyorlar. Sporu bedenle yapmanın yanında beynen de yapıyorlar, hayranlık uyandırıcı bu da. Örnek alınmalı...
[Resim: QOJ7evi.png]
Bana göre en iyisi Karate. smile
Bul
Her zaman Aikido'yu merak etmişimdir. Japonya'nın da bu kadar çok dövüş sporu olduğunu bilmiyordum.
Bilgi için teşekkür ederim..smile
[Resim: 5zcmk.jpg]

Seni Sevmek Bir İbadet..

Bul
Jujutsuyu göremedim bunların içinde ki bu spor MMA e yön verir günümüzde karışık dövüş sanatlarından jujutsu bilen bilmeyene göre 3 adım öndedir.
Ama brezilyan usulu olan daha makbuldur BJJ yi kastediyorum.
Bul
Ben de Kendo'yu tavsiye edebilirim smile bu yılın başında başlamıştım Kendo kursuna fakat bazı sebeplerden ötürü ara vermiş durumdayım. Ama inşallah bir kaç aya devam edebileceğim smile Kendo spordan öte bir yaşam biçimidir, aslında tüm budolar için aynısını söyleyebiliriz. Dojoya giren siz ile çıkan siz hiçbir zaman aynı değildir. Kendinize bir şey katmadan o gün o salonu terk etmeyi reddedersiniz ^^
Yeah, 数え切れない papers & PAGES,

and I can write to u forever, it's ENDLESS
Bul
Ben de en çok aikido ve kendoyu seviyorum. Aikido hiç yapmadım ama geçen haftasonu canlı bir kendo gösterisi izleme fırsatı buldum ve denedim. Samuray filmlerine ve katanalara hasta birisi olarak favorim kendo. En kısa zamanda başlayacağım inşallah ^^
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Bul
Judo ile ilgili bir şey öğrendim doğrumudur bilmem ama paylaşmak istedim Ju japoncada kibar gibi bir anlama geliyormuş do ise yol yöntem demekmiş yani ju-do kelimesinin sözlük anlamı kibar yol demekmiş smile
Bul

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi