Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Shinkansen (新幹線)
#1
Shinkansen (新幹線)

[Resim: bkq8rY.jpg]

Shinkansen (新幹線, yeni iç hat) beş adet Japonya Demiryolları Grubu şirketi tarafından işletilen bir yüksek hızlı demiryolu hatları ağıdır. 1964 yılında Tōkaidō Shinkansen (515.4 km, 320.3 mi) ile başlayan ağ, günümüzde en yüksek 240-320 km/s hıza ulaşan 2,764,6 km'lik bir ağa dönüşmüştür. Mini-shinkansen'in hızı ise 130 km/s 'i bulmakta ve hat uzunlukları toplamı 283.5 km olmaktadır. Şu an Shinkansen ağı Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. ve Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. adalarının büyük şehirlerini ve Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'nun kuzeyinde yer alan Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'yi kapsamaktadır. Mart 2031'de ise Sapporo'yu kapsamasını sağlayacak olan bir çalışma şu anda sürdürülmektedir. "Mermi tren (bullet train)" takma ismi bazen İngilizce'de bu yüksek hızlı trenler için kullanılmaktadır.

Servislerin maksimum hızı 320 km/h ile Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'de görülmektedir. Tōkaidō Shinkansen, Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. ve Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'nın en büyük şehirlerini birbirine bağlayan dünyanın en çok kullanılan hızlı tren hattıdır. Yılda 151 milyon yolcu (Mart 2008 verileri) ve toplamda 5 milyar yolcu taşıdığı bilinmektedir. Bu hatta yer alan trenler dünyadaki bir çok hızlı trenden daha büyüktür ve daha yüksek frekansta çalışmaktadırlar.

[Resim: d8QjPZ.jpg]

Japonya'da Shinkansen 2011 yılına kadar yıllık olarak en yüksek yolcu sayısına sahipken (2007 yılında maksimum 353 kişi), Çin Yüksek Hızlı Tren ağı yıllık 370 milyon sayısı ile Shinkansen'i geçmiştir. Fakat toplam rakamlara bakıldığında Japonya'nın burada üstün olduğu görülebilir. Shinkansen ağı genişlese bile Japonların azalan nüfusunun yolcu sayısının da zamanla azalmasına sebebiyet vermesi bekleniyor. Yakın zamanda gerçekleşen turist akımı, az da olsa yolcu sayısını arttırmıştır.

Shinkansen'ler büyük ölçüde uzun mesafeli bir ulaşım sistemi olmalarına rağmen, bir kaç duraklık mesafede bile olsa uzak şehirlerden metropolit alanlara çalışmak için seyahat edenler için de kullanılan bir sistemdir.

Hatlar

Tōkaidō Shinkansen
Sanyō Shinkansen
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Jōetsu Shinkansen
Hokuriku Shinkansen
Kyushu Shinkansen
Hokkaido Shinkansen

Tren Modelleri

Yolcu Trenleri

Görmek İçin Tıklayın (Click to View)

Test Trenleri

 
Görmek İçin Tıklayın (Click to View)

Magnev Trenler

   
Görmek İçin Tıklayın (Click to View)

Servis Tipleri

Görmek İçin Tıklayın (Click to View)

Çeviri: Bessie.
Kaynak: Wikipedia
[Resim: fWyId8.jpg]
[-] 3 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Reikon, Toruga, ~Haruna~
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi