Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4.5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
J-Melo Görüşmesi Raporu (10.04.2013)
J-Melo Görüşmesi Raporu (10.04.2013)

[Resim: 250px-J-Melo_titlecard.jpg]

Sevgili Japan-Fans üyeleri, daha önce de Facebook ve Twitter sayfalarımızda açıkladığımız üzere Türkiye'de bir J-Melo düzenlenmesi amaçlanıyordu ve bu bağlamda J-Melo programı yönetmeni Türkiye'ye geldi. Bir çok yerle görüşen ekip bugün de benimle görüşerek Japan-Fans, Radio Japan-Fans ve Japon müziğinin Türkiye'deki durumu hakkında bilgi aldı. Söylediklerine göre Türkiye'de görüştükleri tek web sitesi biziz.

Öncelikle görüşmelerimizin 3 aya yakın bir süredir devam ettiğini belirteyim. Bize onlar ulaştılar ve bugün bizi nasıl bulduklarını sorduğumda yönetmen Türkiye'den yollanan maillerde bulunan Japan-Fans linkleri ve tanıtımları sayesinde olduğunu söyledi. Dolayısıyla öncelikle siz üyelerimize bu şekilde belirtmeler yaptığınız için teşekkür ediyorum. Gördüğünüz üzere gerçekten faydalı oldu.

Görüşmeye gelirsek ilk olarak radyo ve telif hakları konusu soruldu. Telif hakları konusunda kendilerine Türkiye'deki imkanların sınırlı olduğunu, albümlerin satılmadığını, internet dışında bu şarkılara ulaşmanın mümkün olmadığını anlattım. Radyonun amacının tanıtım olduğunu yineledim. Olası bir şikayette sanatçıların haklarını korumak adına gerekenlerin yapılacağını söyledim.

Ardından Japan-Fans hakkında bilgiler vermeye başladım. Forumun kuruluşu, içeriği, amaçları vs. belirttiğim konulardı. Bu forumu neden kurduğumu, nasıl kurmaya karar verdiğimi ve nelerle karşılaştığımı anlattım. Forumun Japon popüler kültürü ağırlıklı olarak fakat tüm Japonya hakkında paylaşımlar yaptığını ve ilginin de bu yönde olduğunu belirttim.

Radio Japan-Fans konusunda bilgiler verdim. Programlar, DJ'lerin alım sistemi, Top 20 uygulaması ve sistemi bahsettiğim konular arasındaydı. Japon müziğinin çeşitliliğini göstermek ve tanıtımları daha iyi yapabilmek amacıyla radyoda çeşitli programlar oluşturduğumuzu anlattım. Playlist'lerin tutulduğunu, isteklerin yapıldığını belirttim. Top 20'de birinci olan sanatçıları saydım.

Yine bana Japon müziğine nasıl ilgi duymaya başladığım soruldu. Hikayemi anlattım. Sevdiğim grupları sordular, onları da belirttim, zaten bir çoğunuz biliyor ve tahmin ediyordur. Bunun dışında bana Türkiye'de popüler olan Japon sanatçıları sordular. Öncelikle şunu söyleyeyim, 2 yıldır forumda ve radyoda popüler olduğunu gördüğüm ve inandığım herkesin ismini saymaya çalıştım. Zaten bunun için özel not hazırlamıştım. Elbette atladığım ya da onların not edemediği kişiler olmuştur. Fakat Hello! Project grupları, Johnny's grupları, AKB48, Exile, The Gazette, X Japan, Ayumi Hamasaki, Utada Hikaru gibi bir çok ünlü ismin adı bu görüşmede geçti, not edildi. The Gazette ile idol gruplarına olan ilgiyi özellikle belirttim.

Bunun dışında Japan-Fans'ın çeviri projeleri, dergi projesi gibi diğer konularda da bilgi verildi.

Ayrıca olası projeler konusunu sorduğumda bu toplanan verilerin Japonya'da değerlendirileceği ve buna göre bir program hazırlanacağı söylendi. Yapılabilecek etkinliklerin olumlu etkisi olacağını söyledim. Şimdilik bildiğim May J.'nin Ankara'ya gideceği, bu konuda Ankara'lı arkadaşlar daha detaylı bilgiler verecektir muhtemelen. İstanbul'da bir şey düşünülmüyor dendi, ben ısrarla burada da bir şeyler beklediğimizi söyledim. Yanlış anlamadıysam sıkışık programdan bahsettiler. Ama belli olmaz, belki May J'yi bir şekilde getirebilirler, ya da başka bir şey yapılabilir. Ya da bize Ankara yolu gözükecek.

Bütün görüşme boyunca yönetmen (ki çok da sempatikti) not aldı. Ne anlattıysam kesmeden dinledi, çok kez taktir etti, bir çok sanatçıyı tanıdığımızı söyledi ki çevirmenin tanımadığı ya da çıkaramadığı grupları o hemen anlıyor ve not ediyordu. Bense 2 yıl boyunca burada edindiğim tecrübeleri kendi yaşamımla birleştirerek yaşadıklarımı eksiksiz anlatmaya çalıştım.

Bu anlattıklarım bugünkü görüşmenin aslında küçük bir özetiydi. Atladığım noktalar mutlaka yine olmuştur ama genel hatlarıyla işte bunlar konuşuldu. J-Melo ekibine bana kendimi ifade etme şansı verdikleri ve sıkılmadan anlattıklarımı dinledikleri için teşekkür ediyorum. Bu Japan-Fans'ın şu ana kadarki kuşkusuz en büyük zaferiydi. Umarım tüm üyeleri iyi bir şekilde temsil edebilmişimdir. 2 yıl boyunca burada yaptığımız hiç bir şey böylece boş yere yapılmamış oldu, birilerine ulaştı ve onlar bu bilgilere şimdi değer veriyorlar. Bundan sonra bu verileri kullanarak oluşturacakları J-Melo'yu merakla bekliyor olacağız. Türkiye'deki Japon severlerin ilgilerini yansıtan, etkinliklerle dolu güzel programlar görmek dileğiyle.

Görelim bakalım yeni günler bize neler gösterecek. Programlara dair yeni detaylar elimize ulaşırsa sizlerle yine burada paylaşacağız. Tekrar forum ve radyoda emeği geçen, J-Melo'ya maillerinde Japan-Fans'dan bahseden üyelerimize sonsuz teşekkür ediyorum.
[Resim: LRJQzc.jpg]
Soluksuz okudum desem? smile
Gerçekten de büyük bir başarı elde edilmiş, emeklerinin karşılığını aldığın için senin adına gerçekten mutlu oldum Toruga-san. İnşallah sonrasında da devamı gelir. Merakla bekliyoruz, takipteyiz. ^^
*-*
[Resim: tumblr_mo777qCwUd1qdtkwco1_400.gif]
J Melo'ya attığımız maillerin boşa gitmediğini görmek ne kadar güzel! Big Grin

"The Gazette ile idol gruplarına olan ilgiyi özellikle belirttim."

Teşekkür ederim canım çok makbule geçti. Big Grin
Ay çok mutlu oldum yaa, inşallah May J ve J-Melo Ankara'ya gelir. :*
Ara
Tabrik ederim. Çok özeniyorsunuz ve her şeyi zarif bir şekilde tamamlıyorsunuz. Bu yüzden bu çabaları gözlemleyebildiğim için çok mutluyum. Sabırla beklemek ve çalışmak. Çabalarının sonucunu gören herkes benim için bir mumdur. Geleceğime sabırla bakmamı sağlayan ve yolumu aydınlatan. Bu yazıyı okudum ve kendim için bir mum daha yaktım...
***Dance***
Ara
Sesimizi duymalarını görmek harika bir duygu Cool
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Japonya'ya bakış açım bu sitedeki aile bireylerimden çok farklı -Mesela J-Melo'da çalan şarkıların belki de hiçbiri dinleyeceğim şarkılar değildir- ama yine de seviniyorum bu zafer için. Emeğin zaferi oldu bu -Aynı Japonya'nın dünyaya adını kazıması gibi- ve emek oldukça yeni "zaferlerin" ufukta beklediğini söyleyebilirim. Toruga, bu "emek" denilen pastanın hiç şüphesiz ki büyük çoğunluğu senin dostum, o yüzden Japan-Fans ailesi dışında seni ayrı kutluyorum ve "Durmak yok, yola devam" diyorum ^^
"What does it mean to be strong?"
Ara
Gözlerim doldu gerçekten Sad Bu gerçekten çok ama çok güzel bir olay

Şu Ankaraya gelme olayı da çok ama çok sevindirici <3 Sanırım yavaş yavaş amaçlarımıza ulaşıyoruzz : )))

Tebrikler smile Çok sevindim, umarım İstanbul'da da bişeyler yapmayı düşünürler -_-

Ara
tebrik ederim ve teşekkür ederim umarım çok güzel projeler ortaya çıkar
Ara
soluksuz okudum .Japan -fans adına büyük bir başarı inanıyorum ki çok büyük yankı bulacaktır bu ...japonyo'yu seviyorum ben ....insanların emeklerine değer verdikleri ve hemen geri döndükleri için ...şuan zaten japonyada Türkiye patlaması yaşanıyor ve yakından takip ediliyor diyorum çünkü kültürümüze ait herşeyi ülkelerinde tanıtıyorlar ..Bir iğne oyası için bile turlar düzenleniyor ,çok sevindim ben bu habere güzel günlerde yakın ilk basamak atıldı gerisi gelir inşallah ...Toruga sana da çok teşekkürler bu siteyi bize kazandırdığın için ....smile

Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  J-Melo Türkiye Özel Bölümleri / J-Melo In Turkey Special Episodes (16-23 Haziran 2013 / 16-23 June 2013) Toruga 23 14,454 09-18-2015, Saat:01:56 AM
Son Yorum: sp1ca
  Ikebana (Çiçek Sanatı) Gösterisi (22 Eylül 2013) Toruga 1 2,196 09-11-2013, Saat:08:23 PM
Son Yorum: aybüke*
  Oasis 2013 In Istanbul - Çağdaş Japon Sanatları Sergisi (14-16 Haziran 2013) Toruga 20 12,779 06-15-2013, Saat:12:07 AM
Son Yorum: sean_paul_sense
  J-Melo ve May J. Türkiye'ye Geliyor! / J-Melo & May J. Coming To Turkey! (15 Mayıs / 15 May 2013) Toruga 107 45,912 06-10-2013, Saat:02:01 PM
Son Yorum: civcan
  Japon Güzelliği ve Ustalığı -2 Konseri (01.06.2013) Toruga 0 1,800 05-24-2013, Saat:08:03 AM
Son Yorum: Toruga
  Türk Japon Vakfı 2013 Japon Kültür Şenliği (22-23 Mayıs 2013) Toruga 0 2,141 05-15-2013, Saat:03:25 PM
Son Yorum: Toruga
  Türk - Japon Haftası Etkinlikleri (24-25 Mayıs 2013) cumburlop 2 2,621 05-09-2013, Saat:09:09 PM
Son Yorum: Kunoichi
  9. İstanbul Japon Filmleri Festivali (7-10 Mart 2013) Toruga 7 5,419 04-08-2013, Saat:01:37 AM
  10. Ankara Japon Filmleri Festivali (27 Şubat - 2 Mart 2013) Toruga 18 11,411 04-08-2013, Saat:01:31 AM
  Kimono ve Geleneksel Japon Dansı Gösterisi (23 Mart 2013 - Kayseri / 25 Mart 2013 - Ankara) Toruga 12 7,596 03-28-2013, Saat:10:23 PM
Son Yorum: mako_chan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi