Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!
Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? - Baskı Önizleme

+- Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey! (http://www.japan-fans.com)
+-- Forum: Japonya (http://www.japan-fans.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Anketler ve Sorular (http://www.japan-fans.com/forumdisplay.php?fid=135)
+---- Forum: Sorular (http://www.japan-fans.com/forumdisplay.php?fid=138)
+---- Konu Başlığı: Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? (/showthread.php?tid=6286)

Sayfalar: 1 2

Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? - Toruga - 06-12-2012

Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Kore akımı günümüzde tüm dünyayı sarıyor. Japonya'nın da bundan etkilendiği bir gerçek. Neredeyse tüm Koreli sanatçılar birbirleri ardına Japonca albüm ve single'lar çıkarıyor, bazıları başarılı da oluyor.

Peki sizce Kore akımı Japonya'da ne kadar etkili? Okuduğumuz farklı yorumlar var, Kore kültüründen hiç hoşlanmayan bir kitle ve Kore kültürünü seven bir kitle.

Kore kültürü Japonya'da hiç olmadığı kadar popüler. Devlet kanalı NHK'nın Korece öğretmek için program yayınladığını biliyor muydunuz? Bunu gözlerimle gördüm. Bunun yanında bir çok kanalda popüler Kore dizileri yayınlanıyor. Fuji TV bu konuda başı çekiyordu bir dönem, hatta Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir..

Bu başlıkta Japonya'yı saran Kore akımını, bunun etkilerini, Japonya'nın Asya pazarında geriye düşmesini, K-Pop'ın J-Pop'ı geçmesini tartışalım. Fakat baştan uyarmış olalım, ikili tartışmalara girmek yasaktır. Bu başlık Kore kültürünü kötülemek için değil, Japonya'daki etkilerini tartışmak ve Japonya'nın eski gücünü nasıl geri kazanabileceğini konuşmak için açılmıştır. Başlık amacından saparsa kilitlenip kaldırılacaktır.

Cvp: Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? - mako_chan - 06-12-2012

Bence Kore şarkılarıda en az Japonca şarkılar kadar güzel ve biz nasıl japon kültürünü, şarkılarını benimseyip seviyorsak,
Japonya'nında bunu Kore için yapması gayet doğal ama Japonya'da başarılı Japon sanatçılar olduğu sürece, Koreli sanatçılar Japonların önüne geçeceğini sanmam...

AKB48, Arashi ve buna benzer sanatçılar şuan Japonya'da Kore'den daha popüler, bu yüzden bence Japonlar da en az bizim gibi
Kore sevgisi taşıyıp kendi kültür ve orjinalinin üstüne çıkarmayacaklardır.

Ayrıca Japonlar herkesten fazla kendi kültürünü önemser, bu yüzden sadece dinleyip, izleyip, sevmekle tek kalır bu olay ^_^

Cvp: Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? - YJH - 06-15-2012

Söyleyeceklerim geçmiş tarihe bakarak ve şu an ki olaylara dayanarak söylüyorum. Korelileri sevmediğim aşikardır. Her ülke kendi kültürünü yaymak ve öğretmek ister. Elbet Kore'nin de hakkı var. Fakat Kore sevenlerin çoğalması durumuna tahammül edemiyorum. Bunlar kişisel görüşlerimdir. Japonya'ya kötü bir etkisi var mı bilemem içinde yaşamadığım için. Fakat Türkiye'de görüyoruz çok sonradan gelen Kore sevgisi Japonya sevgisini aşmış durumda. Her anime manga izleyen Japonyayı sevecek değil. Bence Japonya'nın bir yanlışı var kendi kültürleri yayarken Kore kültürünü ezmesi ve üste çıkması lazım. Sonuçta kardeş ülkeler değiller ve ortak bir geçmişleri yok. Ayrıca müzik konusunda Kore kısıtlı kalmış durumda. Japonya'da çeşit çeşit iken Kore'de hep aynı tarz müzikler. Rock grupları var mı hiç merak ediyorum. Bence bu akım yerinde olmalı aşırıya kaçılmamalı. Koreli sanatçılar kazanmak için Japonca albümler çıkartmamalı...

Kendi ülkenizi düşünün Amerika'nın ve Avrupa'nın bu ülkede etkisi büyük. Bazı İslam ülkeleri de Türkiye'yi kötü gösteriyor. Türk kültürünü yok ediyorlar. Japonya sever biri bunları mı söylüyor diyeceksinizdir. Ama en basit örneği verdim kendi ülkeniz.

Cvp: Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? - glşh - 06-15-2012

Kore'ye karşı hiç bir alıp veremediğim yok açıkçası. İyidir hoştur candır. Dizilerini de izlerim müziğini de dinlerim. Ama bir Kore fanı mısın diye sorarsanız, hayır kesinlikle bir fan değilim. Aşırı Kore fanlığı gerçekten can sıkıcı oluyor. Kore'nin nerede olduğunu bile bilmeyen Kore fanları var aşırı derecede bayıyorlar bazen.
Her neyse, Kore'ye hiçbir ilgim yokken, müziğini Japonca albümler ile tanıdım mesela ben.
Biz bile o sayede bir parça tanıyorsak Kore kültürünü, Japonya'da da çok fazla tanındığını söyleyebiliriz. Amaç tanınmaksa başarılı oldukları ortada.
Ama, Kore müziğinin Japon müziğini gölgeleyebileceğini kesinlikle düşünmüyorum ben..
Hem Mako-chan'ın da dediği gibi Japonlar böyle bir şeye izin vermezler zaten.

Cvp: Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? - Toruga - 06-15-2012

(06-15-2012, Saat:01:47 PM)glşh Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Ama, Kore müziğinin Japon müziğini gölgeleyebileceğini kesinlikle düşünmüyorum ben..
Hem Mako-chan'ın da dediği gibi Japonlar böyle bir şeye izin vermezler zaten.

Japonya'da gölgeleyemez muhtemelen evet. Ama benim bahsettiğim aslında dünya çapındaki yeri idi. Bundan 5-6 sene önce internette insanlar anime, manga ve J-Pop / J-Rock için çıldırıyordu. Şimdi durum Kore lehine döndü. Ama sanırım bundaki en büyük sebep Korelilerin interneti kullanmayı bilmeleri. Çoğu Koreli sanatçı Youtube gibi dünyanın merkezindeki siteleri kullanmayı biliyor. Japonya'da bir iki istisna dışında Johnny's gibi sektörün öncü ismi bile Youtube'a videolarını eklemiyor. Son zamanlarda Hello! Project ve AKB48 Youtube kanallarında iyi işler görüyoruz. Çoğu Japon sanatçının resmi Youtube kanalı bile yok. Klipler bulunmuyor. Dolayısıyla siz zamanınızın en büyük icadını kullanamazsanız kaybedersiniz. Her şey Youtube değil tabii, örnek verdim. Japonların eskisi kadar dışa açılma isteği olmadığı da sanırım bir gerçek.

Cvp: Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? - glşh - 06-15-2012

Evet tabii o da bir gerçek. En güzel örnekti Jonnys. Tabii kötü etkileri var kuşkusuz. Bir albüm için bir klip için kendimizi yiyip bitiriyoruz bulabilmek için.
Ama gerçek Japon fanları engel tanımıyor bu da bir gerçek. Sanırım belkide amaçları öyle alelade hayranlar kazanmak değildirdir kim bilir..

Cvp: Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? - Küçük Melek - 06-15-2012

bence koreliler ülkelerinden yeteri kadar kazanç sağlamadıkları için japonyada da satış yapıyorlar ve japonlarında gelirlerinin yüksek olduğu ortada ^^ onlarda pastadan dilim almak istiyorlar sadece ^^ müziklerini çok seviyorum kabul oldukça amerikalıların ritimlerine şarkılarına benzesede şarkıları hoş hani ^^ ama onları dinlemek yerine amerikalıların şarkılarını dinleseydimde bir fark olmazdı benim için. Japonlar ise daha özel yaklaşıyorlar müziğe kendi kültürlerinden doğma farklı farklı şarkıları var gerek jpop olsun jrock olsun (visual keiii Big Grin )kendilerine öz bir müzik anlayışları var. onlar dünyada nasıl şarkılar dinleniyor satıyor ona bakmıyorlar halk onlardan nasıl şarkı isterse öyle şarkı yapıyorlar Big Grin bence en büyük farkda bu koreliler direk yüksekten herkesin dinlediği şarkıları yaparken japonlar kendi içlerinde oluşturuyorlar müziği bundan sağladıkları gelirde yeterli olduğu için belki de dünyaya açılmıyorlar smile

Cvp: Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? - Lidya - 07-13-2012

Aslında ben biraz tarihsel bakıyorum.Düşünsenize bir zamanlar sizin egemenliğiniz altındaki bir ülkeden birileri geliyor ve tvlerinizi radyolarınızı işgal ediyor.Ve gençleriniz resmen onlara tapıyor.Tabi bu durumda her ne kadar yok densede milliyetçilik damarları kabarıyor.Haklı olarak.Şahsen kore dizilerini izlemeyi sevenlerden değilim.Belkide hep fakir ve salak kız tiplemeleri olduğu için ne bileyim bir bayan olarak beni sinir ediyor.Birde şu açıdan olaya bakalım Japon nüfusu koreden fazla.Para kazanmak için koreliler Japonyaya açılıyorlar.Belki normalde yüzlerine bakmazlar ama o yeşil dolarlar sağolsun.

Cvp: Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? - takashii - 07-13-2012

Koreli grupların başarılı sayılabilmesi için Japonya'daki satışlarının da iyi olması lazım. Yani sadece Kore yetmiyor. Ayrıca Koreliler artık nasıl bir kompleks yapmışlar ise, Japonları geçmeye çalışıyorlar ve ürettiklerini satmak istiyorlar. Japonlar ise kendileri için söylüyor şarkılarını, kendileri için çekiyor dizilerini. Diğer ülkelere satma gibi bir derdi yok yani. En büyük fark buradan geliyor bence. K-Pop'un başarılı olması, bana göre, tamamıyla grup konseptini kullanmasından dolayı. İnsanlar da bu farklılığı ve kaliteli şarkıları(Toplasan 5-6 grup çıkar kaliteli müzik yapan.) görünce bağlanıyorlar ama, ben bu durumun öyle çok çok uzun yıllar süreceğini sanmıyorum. Bu sebeplerden ötürü Japon müziğini geçmiş gözükebilir ama Japon müziği daha kendine has ve kaliteli bence.

Cvp: Japonya'yı Saran Kore Akımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? - ezgi2002 - 10-28-2014

kore şarkıları en az japon şarkıları kadar güzel smile ben hem japon hem de kore fanı olduğum için her ikisinden de dinliyorum smile japon şarkıları dediğim anime şarkılarından bahsediyorum daha hiç normal japon şarkısı dinlemedimsmile eğer güzel japon şarkıları varsa bana önerebilir misiniz? smile