Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!
Utagawa Hiroshige (歌川 広重) (Ukiyo-e Sanatçısı) - Baskı Önizleme

+- Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey! (http://www.japan-fans.com)
+-- Forum: Japonya (http://www.japan-fans.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Japon Ressam, Hattat, Grafiker, Karikatürist ve Tasarımcılar (http://www.japan-fans.com/forumdisplay.php?fid=298)
+--- Konu Başlığı: Utagawa Hiroshige (歌川 広重) (Ukiyo-e Sanatçısı) (/showthread.php?tid=16924)Utagawa Hiroshige (歌川 広重) (Ukiyo-e Sanatçısı) - Bessie. - 08-14-2019

Utagawa Hiroshige (歌川 広重)

[Resim: 95fNLf.jpg]

Doğum Tarihi: 1797
Doğum Yeri: Edo, Japonya
Ölüm Tarihi: 12 Ekim 1858 (60-61 yaşında)
Ölüm Yeri: Edo, Japonya
Hocası: Toyohiro
Bağlı Olduğu: Utagawa Okulu

Utagawa Hiroshige (歌川 広重, asıl ismi: Andō Hiroshige, 安藤 広) ukiyo-e sanatçısıdır. Bu geleneğin son büyük ustası olarak kabul edilmektedir.

Çalışmalarının odak noktası, güzel kadınlar, popüler aktörler ve Japonya'nın Edo dönemindeki (1603-1868) kentsel manzaralardan oluşmaktadır. İlgililer ve koleksiyonerler için, Hiroshige'nin ölümü, özellikle 1868'deki Meiji Restorasyonu'nu izleyen batılılaşma karşısında, ukiyo-e türünde hızlı bir düşüşün başlangıcını başlatmıştır. Hiroshige'in çalışmaları, Japon resim sanatının bir parçası olarak 19. yüzyılın sonuna doğru Batı resmi üzerinde belirgin bir etkiye sahip olmuştur. Manet ve Monet gibi Batılı sanatçılar Hiroshige'in çalışmalarını toplamış ve yakından incelemiştir.

Çeviri: Bessie.
Kaynak: Wikipedia