Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Harajuku Modası
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Harajuku değişik, alışılmışın dışında giyinen Japon gençlerine verilen addır. Harajuku, aynı zamanda, Japonya'da bir şehir bölgesine verilen addır. Buranın müdavimi gençler zamanla bölgenin adıyla anılmaya başlanmışlardır.

Harajuku Japonya’nın başkenti Tokyo’nun Harajuku bölgesinden yükselen bir moda akımı arkadaşlar. Gwen Stefani’nin Love Angel Music Baby albümünde oldukça esinlendiği bu tarzı merak edip birazcık araştırdığımda harajuku kız ve erkeklerinin şaka yapmak için giyiniyor olduklarını düşündüm… Bana göre gerçek olamayacak kadar tuhaf giyinişli bu gençlerin aslında giyim tarzlarıyla çeşitli mesajlar vermek istediklerini ise daha sonra öğrendim… Tabi benim ne değerlerini bilen ne de onu koruyan bir toplumun üyesi olduğum düşünülürse onların giyim tarzlarıyla bir tepki ortaya koymaya çalıştıklarını anlamamak şaşırtıcı olmasa gerek…

Harajuku Konuyu dağıtmadan toparlamak gerekirse harajuku, “estetiksizlikteki uyum” ya da “anlamsızlıktaki anlam” olarak adlandırılıyor. Japonya’da ortaya çıkan ve modanın yerleşik tüm kurallarına meydan okuyan bu akım; şıklığa, simetriye, ahenge ve sınıfsal faktörlere bir başkaldırı niteliğinde sergilenen “kitsch” bir akım olaraktan gençlerin gündemini meşgul ediyor.

Başlarda otoriteler tarafından oldukça aşağılanan ucuz, saçmasapan, değersiz ve kötü olarak nitelenen bu akımın zamanla giyimde bir devrim olduğu kabul edilir olmuş. Hatta devrim niteliğini de aşarak Gwen Stefani gibi sanatçılara ilham kaynağı oldu.hatta hatta Gwen Stefani şarkısında geçen ‘harajuku girls sure you’ve got some wicked style (harajukulu kızlar emin olun aşağılık bir tarzınız var)’derken aslında onların ne kadar muzip ve usta bir zekalarının olduğunun altını çizmek istemiş. Cidden fotoğraflarını ilk gören ve bu akım hakkında detaylı bilgi sahibi olmayan bir insanın ilk düşüneceği şey onların bir sirkten fırlamış olduğu. Yani en azından ben böyle düşündüm!

Harajuku Çoğunlukla animelerde görmeye alışkın olduğumuz tarzda (şeker kız candy gibi) rengarenk kat kat giyilmiş eteklerden tutun da kafalarına taktıkları kar kulaklıklarına, oralarına buralarına iliştirdikleri bir sürü tuhaf boncuklardan yüzük kolye bileziklerden kıyafetlerinin yanlarında taşıdıkları plastik kılıç, küçük oyuncak plastik gitarlara kadar oldukça alışılmadık bir tarzları var. Eğer Türkiye’de yanımdan o tarzda giyinmiş biri geçse gülsem mi ağlasam mı bilemem sanırım ama Japonya’da bu duruma alışmış olmalılar ki gençler kesinlikle şaka amaçlı olarak değil ciddi ciddi bu şekilde giyiniyorlar.

Harajuku modasının çeşitli alt katagorileri de mevcut! Sanırım gündemi (özellikle Amerika’da) bu kadar meşgul etmesinin nedeni de bu. Gosu rori, kodona, gothic lolita, siber çingene, yamanba, kogal, senta, neutrals, rockabilly punk gibi…

Bu alt katagorilerden gosu rori; Victorya dönemindeki porselen bebeklere göndermeler yapıyor. Kızlar yüzleri bembayaz fondotenlerle boyanmış olarak pembeli siyahlı dantelli romantik giysiler içinde arzı endam ediyorlar.

Yamanba korkunç görüntü sergileyenlerin bulunduğu grup. Japon korku filmlerindeki sahnelere taş çıkartan görüntü sergilemeye çalışan gençler beyaz far, beyaz ruj, beyaz lensler, beyaz peruklar kullanaraktan hayalet hikayelerine gönderme yapıyor….


Alıntı ..

En beğendiğim

[Resim: m4dZlP.jpg]


Ben şahsen pek beğenmiyorum :-/ Ama siz seviyor olabilirsiniz bilemem Big Grin
Çok dehşet bir abartı söz konusu.... Big Grin
Evet çok abartı .. Big Grin
İlk mesajda Harajuku'nun ne demek olduğunu da yazsaydınız keşke. Bilmeyenler öğrenmiş olurdu...
Yazdım smile Aklıma gelmemişti Big Grin Daha sonra ayrıntılı bir şey eklerim smile
Çok ilginç yaa! Big Grin
Ben pek beğenmedim.

Sadece bunu beğendim. ^.^
Bunlar da benim beğendiklerim ahaha Big Grin

[Resim: WOWOW.jpg]
Bazılarının kaşı bile yok. :/ Çizgi film kıyafetleri giyiyorlar. Çok acayip bir şey , Türkiye'de giysek bize deli derler. Big GrinBig Grin Ama asla giymem zaten. Big GrinBig Grin
Bunları daha önce de görmüştüm, çok tatlılar Big Grin

(05-08-2011, Saat:10:58 PM)aybüke* Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Bunlar da benim beğendiklerim ahaha Big Grin

Bir de bunu çok beğeniyorum ben. Big Grin
Bazıları tatlı oluyor Big Grin Ne yazık ki 1000de 1 Big Grin
Sayfalar: 1 2 3