Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Japonca Öğrenmeye Yeni Başladım Bir Sorum Var
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sey bana kore, kono arasındaki farkı söyleyebilir misiniz bir çeşit daha olcaktı ama onu hatırlayamadım smile birde hani çoğu şey farklı bir biçimde sayılıyor ya hesini bilmiyorsan genel olarak ne şekilde sayabiliriz ?
Kore wa pen. ---- Bu bir kalem derken burada işaret zamiri olarak kullanılıyor sanırım.
Kono pen wa... -- Bu kalem... derken burada da sıfat olarak kullanılıyor.

Diğer sorunu anlamadım maalesef.^^ Umarım yardımcı oldum.^^
tesekkür ederim yardımcı oldunuz ikinci soruma gelince atıyorum japonlar yuvarlak şeyleri farklı dar uzun şeyleri farklı sayıyor , küçük şeyleri farklı sayıyorlar bunların hepsi için kullanabilecegimiz bir sayma şekli varmı ? şimdiden teşekkürler smile
Hepsini genel olarak "Hitotsu, futatsu, mitsu,.." şeklinde sayabilirsin (İnsanlar için kullanma tabi bunu, insanlar için "Hitori, futari, sannin,..." şeklinde gideni var.). Bu sayış biçimi geneldir ama eğer bir Japonla konuşuyorsan ve her şeyi bu şekilde sayarsan seni düzeltme ihtiyacı duyarlar bunu da söylemiş olayım.
Evet, dediğinizi bir sitede görmüştüm. Adamlar gazetedir kitap sayfaları falandır onlar için bile ayrı bir sözcük kullanıyorlarmış. o_o
Ben de araştırayım dedim ama genel bir ifade bulamadım. :/
bunların genel bir ifadesi yok malesef oturup paşa paşa ezberlemen gerek.. :/ ama çooook zora sıkıştığında hitotsu, futatsu, mittsu, yotsu...(diye devam eden Tongue) sayma biçimini kullanabilrsin. Japonlar düzeltme yapmasa bile hoşlarına gitmez tabii. Bir yabancı Türkçe için aynı şeyi yapsa bizim de hoşumuza gitmez değil mi ? ;)
Çaktırma sayma biçimlerini japonlar da tam bilmiyor smile
Hepinize ttesekkur ederim :-) evet hocamiz soylemisti kendileride tam bilmiyorlar :-)