Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Bayraktar, Japonya'da Deprem İncelemesi Yaptı
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Bayraktar, Japonya'da Deprem İncelemesi Yaptı

[Resim: bayraktar_istenmeyen_yer_donusmeyecek136...998824.jpg]

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, sık sık depremlerin yaşandığı Japonya'da incelemelerde bulundu.

Bakan Bayraktar, 1923 yılı Kanto depremiyle birlikte yerle bir olan ve yeniden inşa edilen Başkent Tokyo hakkında bilgi aldı, deprem fay hattı üzerinde bulunan Türkiye'nin son 10 yılda deprem konusunda büyük bir bilinçlenme meydana geldiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Bakan Bayraktar'ın Japonya temaslarına ilişkin yapılan açıklamada, Bayraktar, Japon yetkililerden altyapı, çevre ve kentsel dönüşüm konularında bilgi aldı.

DEPREMİN ETKİLERİNİ AZALTMAK

Japonya'nın kentsel dönüşümü nasıl yaptığı, depremin etkilerini azaltmak için nelere dikkat ettiklerinin yerinde görüldüğü belirtilerek, "Japonya, şehirleşme, teknoloji ve ekonomi olarak çok gelişmiş bir ülke. Türkiye de 2023 yılına kadar kentsel dönüşümünü tamamlayarak dünya çapında marka şehirlere kavuşacak." dedi.

Türkiye'deki binaların depremsellik riskini azaltmak için çok ciddi bir çaba içinde olduklarına dikkat çeken Bayraktar, iki ülkenin yaptığı çalışmalar açısından bir fark olmadığını ifade etti. Bakan Bayraktar, "Ama Japonlar, bizden bunu 20 sene önce yapmışlar. Biz ise son 10 senede başladık. Fay hattı üzerindeki binalarımızı yeniliyoruz. Japonlar da deprem oldukça yenileme yapmışlar. Biz de Japonların bildiklerini aşağı yukarı biliyoruz. Fakat bunları uygulamak için hem maddi bakımdan gelişmişlik düzeyimiz hem de teknolojiyi uygulama bakımından yeni teknolojileri yakalamamız bakımından buradaki özellikleri inceledik." şeklinde konuştu.

DEPREM TATBİKATINA KATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Japonya Afet Önleme Merkezi tarafından düzenlenen bir deprem tatbikatına katılarak, büyük bir depremde yaşanması muhtemel gelişmeleri gözlemledi. Bayraktar, daha sonra kentsel dönüşümün uygulandığı Roppongi Hills'i ziyaret etti. Bayraktar, yeşil çevrenin korunduğu, ancak gökdelen ve rezidansları da barındıran bölge hakkında bilgi aldı.

YOKOHOMA ZİYARETİ

Bakan Bayraktar, daha sonra Tokyo'nun komşusu olan Kanagawa eyaletindeki Yokohama şehrini ziyaret etti. Bayraktar, şehirdeki kentsel dönüşüm çalışması "Minato Mirai 21" projesini de yerinde inceledi, belediye yetkililerinden bölgeye ilişkin bilgi aldı. Yetkililer, bölgenin, tersane tahliye edildikten sonra denizin doldurulmasıyla elde edildiğini söyledi. Pek çok iş merkezi ve ünlü markaların yer aldığı bölgeyi, 2010 yılında 58 milyon kişinin ziyaret ettiği ifade edildi.

Bakan Bayraktar, ayrıca, Yokohama'da bulunan Uluslararası Horizon Okulu'nu ziyaret etti. Bakan Bayraktar ve Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç'ı, Horizon Japonya Uluslararası Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan ve Okul Müdürü Mustafa Kara karşıladı. Okul Müdürü Kara'dan okul hakkında bilgi alan Bakan Bayraktar, bir öğretmenle ayak üstü sohbet etti. Okulun hatıra defterini de imzalayan Bayraktar, "Bu uzak ülkenin Yokohama şehrindeki okulu görerek buradaki ciddi, samimi ve başarılı çalışmaları takdir ediyorum." diye yazdı.

Çeviri: Bessie.
Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 19.05.2013