Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: X Japan (エックス ジャパン)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
X Japan (エックス ジャパン)

[Resim: bR3Wm.jpg]

Bilinen Diğer Adları: X
Kökeni: Chiba, Japonya
Tarz: Heavy metal, power metal, speed metal, progressive metal, symphonic metal, glam metal
Aktif Olduğu Yıllar: 1982–1997, 2007–günümüz
Bağlı Olduğu Şirketler: Dada (1985), Extasy (1986–1988, 2007–günümüz), CBS/Sony (1989–1991), Ki/oon (1992), MMG/East West Japan/Atlantic (1993–1996), Polydor (1997–1998), EMI (2011–günümüz) (Amerika)

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Üyeler:

Toshi (Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.)
Sugizo
Pata
Heath
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Eski Üyeler:

hide†
Taiji

X Japan (エックス ジャパン Ekkusu Japan), 1982'de kurulmuş Japon heavy metal grubudur. Grup Toshimitsu "Toshi" Deyama ve Yoshiki Hayashi tarafından kurulmuştur. Orijinal isimleri X (エックス) olan grup plak şirketinin dayatmasıyla daha sonra adını X Japan olarak değiştirmiştir. 1989 tarihli Blue Blood albümleri ile büyük çapta tanınmaya başlamışlardır. Power / Speed metal tarzında başlamalarına rağmen sonra progressive metal tarzına kaymışlardır ve her zaman ballad'ların üzerine yoğunlaşmışlardır. Yaptıkları müzik kendilerine özgü olup bazen klasik stilde piyano bölümleri bile şarkılarda yer alır.

Grup büyük başarılar yakalamış ve visual kei akımının da öncülerinden birisi olmuştur. 2010 yılındaki rakamlara bakıldığında grubun 30 milyon albüm ve 2 milyon video satış rakamına ulaştığı hatta bu rakamları geçtiği görülmektedir.

18 yıl ve 4 albüm ve 50.000 kişilik Tokyo Dome'da verilen 18 konserden sonra X Japan 1997'de dağılmıştır. Dağılma sebebi vokalist Toshi'nin ayrılmak istemesidir. O yılın Aralık ayında grup "The Last Live" isimli unutulmaz bir konser verir. Grubun geri dönüşü beklenirken 2 Mayıs 1998 tarihinde grubun gitaristi hide evinde ölü bulunur.

Grup 10 yıl boyunca bir performans sergilememiş ve şarkı yayınlamamıştır. 2007 yılına gelindiğinde ise grup yeniden bir araya gelip performans sergilemiştir. 2007-2009 arası Asya'da konserler veren grup 25 Ekim 2010'da da ilk Kuzey Amerika turuna başlamıştır. Grup 2011 yılında 14 yıl aradan sonra yeni bir albüm yayınlamayı planlamaktadır.

Diskografi

Albümler:

   Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. (14 Nisan 1988)
   Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. (21 Nisan 1989)
   Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. (1 Haziran 1991)
   Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. (28 Ağustos 1993)
   Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. (4 Kasım 1996)
   6. Stüdyo Albümü (2011)
----------------------------------
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. (1 Ocak 1995)
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. (15 Ekim 1997)
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. (5 Kasım 1997)
Live in Hokkaido 1995.12.4 Bootleg (21 Ocak 1998)
Art of Life Live (18 Mart 1998)
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. (30 Mayıs 2001)
----------------------------------
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. (21 Kasım 1993)
B.O.X ~Best of X~ (21 Mart 1996)
Ballad Collection (19 Aralık 1997)
X Japan Singles ~Atlantic Years~ (25 Aralık 1997)
Special Box (25 Aralık 1997)
Single Box (25 Aralık 1997)
Star Box (30 Ocak 1999)
Perfect Best (24 Şubat 1999)
Best ~Fan's Selection~ (19 Aralık 2001)
Complete II (1 Ekim 2005)

Çeviri: Toruga
Kaynak: Wikipedia
En sevdiğim J-rock grubu.Visual Kei'nin başlangıcı tam olarak billinmemekle birlikte X Japan bu akımın en büyük temsilcisi olmuştur ve gerçek anlamda Visual Kei tarzına sahip ilk gruptur.Bu yüzden Visual Keinin başlangıcı olarak kabul edilen gruptur.Endless Rain,Tears,Forever Love,Rusty Nail,Say Anything gibi efsane olmuuş şarkılarada imza atan gruptur.Japonyada bir kere sevildiğini sormaya gerek bile yok.Hatta sormamız gereken hiç sevmeyen varmıdır.Çünkü okuduğuma göre nerdeyse en küçük yerde bile onu sevenlerin oluşturduğu topluluklar var.Zaten şu an çok ünlü olan J-rock gruplarınında gerçekten sevdiği örnek aldığı(taklit etmek değil ) gruptur X JAPAN.Sadece Japonyada değil ünleri elbette.Özellikle Japonyada çevresi ülekelrde Rusyada Amerikada Almanyada Avrupanın bir kısmındada sevilen bir grup.Gitaristleri Hideto Matsumoto yada kısaca hide(adını küçük yazıdıror) grubun ilk dağılışından bir yıl sonra evinde ölü oalrak bulundu(aslında intihar diye geçior ama grup üyeleri dahil bir çok kişi bunun bir kaza oldğunu düşünüyor) Ondan sonra zaten gruba Sugizo dahil edildi.Ki bence harika biri dahil edilmiş.Açıkçası harika oldğunu düşünüyorum <3 Grup üyelerinin solo kariyerleridse çok iyi.Yani sadece gruba bağlı kalmamış sevilmeleri.Özellikle Yoshiki ve hide için bunu söyleyebiliyorum.Yoshiki tam bir lider hemde en yetenkli grup üyesi.hide ise J-rock dinlemeyen bir çok kesiminde kabul ettiği gibi dünyanın en yetenekli gitaristleri arasında.Buda onu efsane yapan durumlardan biri tabiki.Grup dağıldıkalrından 10 yıl kadar sonra yeniden birleşti.Tabi hide-sama olmadan.Ama 2008 konserlerinde inanılmaz bir jest yaparak hide-samanın Last Livdeki konser görüntülerini hologramla yansıtarak mükemmel konserler verdiler.ÇÖyle birşeyki görmeniz lazım.Tamamen orda gibi hissediyorsunuz.Tabi bu biraz ağır oldu çünkü özellikle onun ölümü konusunda hala çok fena acı çeken Yoshiki-sama belli bir süre sonra kendini bıraktı ve ağalamaya başladı hatta yarı baygınlığa benzer anlar bile geçirdi.Konser sonrasında ''Benim için çok fazlaydı o kadar gerçektiki kendimi tutamadım'' dedi.Zaten bir daha byle birşey yapmayacaklar -ki bence en iyisi- hem knedileri için hemde Sugizo-sama için.Konserin diğer günleri daha başarılı geçtiği söylenebilir.Zaten konser biletleri daha satışa çıkarıldığı andan itibaren kısa sürede tükendi.Demekki grup kendisinden pek birşey kaybetmemiş <3
Tanıtım için teşekkürler. ^^
Dehşet şarkıları var hakikaten, işin kötüsü grubu daha yeni yeni keşfetmeye başladım. Dünya turuna başlıyorlarmış keşke ülkemize de gelseler. Şu ana kadar en beğendiğim şarkıları:

Endless RainSay AnythingTearsGrubun en son şarkısı "Jade" de hiç fena değil.

Mükemmeldir zaten keşfettikçe dahada seveceksiniz. <3
Gerçekten severek dinlediğim bir grup.. Tanıtım için teşekkürler.. smile
*Facete uğraşması zevkliydi hazır orada çevirmişeken burayada kyodum Big Grin


HİDETO MATSUMOTO HAKKINDA BİLGİLER

hide ST joseph hastanesinde Midorigaoka,Yokosukada 13 aralık 1964te doğdu.1968de anasınıfına başladı ve burda 3 yıl ingilizce öğrendi.Ardından Yokosuka Tokiwa Junior High Schoola kayıt oldu.15 yaşında Rock and Roll müziğiyle ilgilenmeye başladı.Aynı yıl büyük annesi ona ilk elektro gitarını hediye etti.11 mart 1980de Tokiwa Junior High schooldan mezun oldu.Ardından Zushideki Kaisei Senior High Schoola girdi. okul bandosuna katıldı.Ancak kısa sürede ayrıldı çünkü o trompet çalmak istiyordu fakat ona klarnet atanmıştı.Bunun üzerine oda gitara yoğunlaştı ve 1981de bağımsız grubu Save Tgerı kurdu.Bir sene sonra grubuyla bazı performanslar sergilemeye başladı.1983 Nisanda bugünki Roppongi Hills Hollwood Güzellik salonunun moda ve kozmetik okulunda okumaya başladı.1984te olağan üstüspnuçlarla mezun oldu.Daha sonra ülke çapında bir başarıyla güzellik lisansı aldı.1985te Save Tiger kendi adını taşıyan bir EP (Albümden kısa 4-5 şarkıdan oluşan çalışmalara denir)yayımladı.1986da Save tiger ismini Yokosuka Save Tiger olarak değiştirdi.Save tiger yine evlerde gece kulüplerinde performans sergilemeye devam etti.1987de X Japana katıldı.Hem grubun lider giarsit hemde arada söz yazarıydı. Celebration Joker veya Scars şarkıları kendisinin yazdığı sözlerdir.Grup Art of life albümünden sonra kısa bir ara verdi ve solo kariyerlerine yöneldiler.Ve grup o sürede biraz visual kei tarzını değiştridi.Tek istisnayla.hide diğerlerine rağmen hala renkli ve çılgın tarzı , pembe saçlarıyla tarzın öncüsü olmaya devam etti.93te İnoran ve Luna sea'nın J si ile ''frozen bug'' şarkısını kaydetti.ve bu şarkı Dance 2 Noise 004ta yer aldı(single yada albüm tam bilmiyorum bende).Zi:Kill'in Tusk'u ile birlikte bir sanat filmnde oynadı.Hide ilk solo albümü ''hide your face''i 1994te çıkardı.Albümün tüm şarkı yazarlığını gitar bölümleri(bassda dahil) ve vokallerin hepsini kendisi yapmıştır.albüm kapağını isveçli sanatçı H. R. Giger çizmiştir(Bir maske resmiymiş sanırım)Albümdeki tarz X Japandaki Speed metal veya güçlü balladlardan faklı bir tarzda oldu.sonra the Hide our Psychommunity turuna başladı.İkinci albüm Psyence 1996da yayımlandı ardından yine aynı adlı bir tur takip etti.X JAPAN 1997de dağılınca solo ''Hide with Spread Beaver'' projesinde yer aldı.Onun dışında Zilch adında ikinci bir grup kurdu .Bu grupta kendisi hariç Amerikalı veya ingiliz artistlerede yer alıyordu.Joey Castillo ve Paul Raven gibi..Solo projesi için yine söz yazarı gitarist ve vokal olarak çalıştı.1998de Spread Bever ve Zilch olarak albümleri için çalıştı.Ama Hide kendi işini bitiremedi çünkü aynı yıl maalsef bildiğimiz o acı olay gerçekleşti.Hideto Matsumoto 2 Mayıs 1998de öldü.O Tokyodaki apartmanında boynundan havluyla kapıya asılı halde bulundu.Onun ölümü arkadaşları ve sevenleri için büyük şok oldu.3 fan onunla aynı şekilde intihar etti.50.000den fazla kişi onun cenazesine katıldı.60 kişi aynı saatlerde hastanelik oldu.
Bu ayın sonunda ''Pink spider'' yayımlandı ve Orion chartta birinci sıraya girdi.Aynı zamanda MTV müzik ödüllerinde ''İlzeyicilerin seçimi'' öldülünü aldı.hide'ın ölümünü kaza olarak nitelendiriyordu Yoshiki.Ve intihar notu olmamasıda onun bu grüşünü destekler nitelikteydi.Ancak Zilchin bassiti Paul hide için ''büyük stress altındaydı'' yorumu yaptı (Albüm kayıtlartı konusunda)Ölmeden önce onunla en son sadece 3 şarkı kaydedebildiği yönüdne bir konuşma yapmıştı.Zoo kasım ayında yayımlandı .Zilchin 3 2 1 albümü aynı yıl yayımlandı ve grup performans sergilemeye başladı.Ancak bir daha aynı başarıları elde edemediler.99da hide'ın veya bir kaç grubun şarkılarını coverladıkları bir albüm çıkardılar.Hide müzesi Yokosukada 2000 yılının 20 temmuzunda açıldı.Birçok şarkıcı şirket yada kişiler Hide'ın daha önce hiç yayınlanmamış kayıtlarını yayımlamaya devam ettiler.Son olarak 2007de ölüm yıl dönümünde bir tane single yayınlandıYoshiki 2007de bir sonraki sene için birçok müzisyenle Hide'a minnet projesi altında bir konser yada çalışma yapmayı planladnığını duyurdu (10. ölüm yıl dönümü için)
*hide öldüğünde Yoshiki felaket bir bunalıma girdi ve bir daha asla bateri yada piyano çalmayacağı konusunda söz verdi.LA'ya taşındı ve 2 sene boyunca tamamen herşeyden uzak yaşadı
*hide için 2002 yılında bir anma konseri yapmayı kabul etti ancak sonradan çok ''ticari'' bir anlaşma oldğunu düşüneerek iptal etti
*Yoshiki 4 yaşında annesi piyano öğretmeni olduğu için piyano çalmaya başladı
*Yoshikinin babası 10 yaşında intihar etmiş buda Yoshiki için hayatının en büyük travmalarından biri olmuş
*Yoshiki yaşadığı travma sesbiyle öfkeesini en iyi şekilde yansıtmak için bateri çalmaya başladı
Teşekkürler bilgiler için, Yoshiki'ye çok üzüldüm babasının intihar ettiğini bilmiyordum. Demek bateri çalmasının sebebi bu... Sad
Evet ya Sad( çok kötü kesinlikle Sad((( ve hala hide oalyını atlatamadı maalesef Sad
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14