Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Uchuu Kyoudai (宇宙兄弟) (2012)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Uchuu Kyoudai

[Resim: M079qOI.jpg]

Tür: Komedi, Yaşamdan Kesitler, Bilim Kurgu
Film Süresi: 129 Dakika
Yapım Yılı: 2012
Yönetmen: Mori Yoshitaka
Senaryo: Kayano Naoki
Eser: Koyama Chuya
Yapımcı: Abe Kenzo, Kawamura Genki, Usui Hisashi

Oyuncular:
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.- Nanba Mutta
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. - Nanba Hibito
Aso Kumiko - Ito Serika
Inoue Yoshio - Makabe Kenji
Tsutsumi Shinichi - Hoshika Tadashi
Shiomi Sansei - Fukuda Naoto
Arai Hirofumi - Mizoguchi Yamato
Hamada Gaku - Furuya Yasushi
Nakano Rei - Mutta’ nın gençliği
Nakashima Kaito - Hibito’ nun gençliği

Tarih 9 Temmuz 2006. Japonya’ da iki kardeş Mutta ve Hibito, o gece bulundukları bölgedeki doğa seslerini kaydetmek için keşfe çıkarlar. Ancak  gökyüzünde daha önce hiç görmedikleri bir cisim… bir UFO görürler. İki kardeş işte o gün astronot olmak için birbirlerine söz verirler. Aradan 19 sene geçer. Nanba Hibito amacına ulaşmış NASA’ nın Ay’ a göndereceği mekiğin takımında ilk Japon olmayı başarmıştır. Ağabeyi Nanba Mutta ise Hibito’ dan farklı olarak bir otomobil tasarımcısı olmayı seçmiştir. Ancak Mutta; patronunun, kardeşi Hibito hakkında atıp tutmasına dayanamayıp kendisinin de patronuna bir kafa atması sonucu işten kovulur.

[Resim: S8nWof1.jpg]

Umutsızca iş arayan Mutta, bir akşam tam depresyona girmiş sıkıntılı bir hâlde iken kendisine JAXA’ dan (Japon Uzay Araştırma ve Geliştirme Kurumu) sınav kabul belgesi gelir (Mutta bu sınava 5 yıl önce başvurmuştur). Bir an ne yapacağını bilemeyen Mutta, bu işte Hibito’ nun parmağı olduğunu tahmin ederek Hibito’yu arar. Neden kendisi için böyle bir şey yaptığını sorduğunda ise Hibito 9 Temmuz 2006 tarihli kaseti dinlemesini ister. Öyle ki bu kaseti dinledikten sonra Mutta’nın zihninde her şey yeniden canlanır. Geçmişte verdiği söz, gelecekte astronot olmak istemesi ve en önemlisi kardeşi ile ilk “Uzay Kardeşleri” olarak tarihe geçmeleri… Bunları hatırladıktan sonra mülakatlara katılmaya karar veren Mutta bunun da üstesinden gelip 2. sınav aşamasına geçmeyi başarır. Peki ama uzaya sadece özel insanların gidebileceği, kendi gibi sıradan insanlar için böyle bir şansın olmadığını düşünen Mutta  bu hayalini gerçekleştirmede ne ölçüde başarılı olacaktır?

[Resim: 4V9bZ9H.jpg]

Fragman:Forumda göremeyince paylaşma isteği doğdu. Bu güzel filmi herkesin izlemesini isterim. ^^ Yorumuma gelirsek film, şu ara animesi ve mangası devam eden ve oldukça da popüler olan Koyama Chuya’ nın aynı isimli Uchuu Kyoudai nam-ı diğer Space Brothers’ dan uyarlama bir yapım. Her ne kadar orjinal hikâyedeki her detaya yer verilememiş olsa da; anime serisini hiç izlememiş ya da mangayı hiç okumamış olanlar için keyifle izlenebilecek seyirlik bir film diyebilirim. Yapımda kötü oyunculuğa rastlamazken oyunculuğunu en çok beğendiğim isim hiç şüphesiz Oguri Shun olmuştur. Genellikle yakışıklı ya da cool diye tabir edebileceğimiz rollerde yer alan aktör burada çekingen, çaresiz bir abi rolüyle karşımıza çıkıyor. Doğrusu sevimli kardeş rolünde Okada Masaki ile beraber gerçekten uyumlu bir ikili olmuşlar. Hikâyemizde başta Mutta Hibito’ yu kıskanır gibi bir izlenim bıraksa da aslında bir ”abi” olarak  Hibito’ ya rehber olma yolunda her zaman bir adım önde olmaya çalışmıştır. Daha çok Mutta karakteri üzerinde durulurken iki kardeşin çocukluk hayallerini gerçekleştirme çabası göze çarpıyor.

Film (duygusal yönünü ve o güzel sıcaklığını bir kenara bırakırsak) yine uzay ve bu konudaki çalışmalara ilgi duymayan insanları bile en azından film bittikten sonra bu âleme bir göz atmasına yetecek nitelikte. Öyle ki hikâyenin başlangıcında Primal Scream’ den Get Your Rocks Off parçası eşliğinde uzay tarihine kısa ama renkli bir yolculuk yaşatması buna verilebilecek en güzel sahnelerden birisi sanırım. Filmi özel kılan bir diğer olay ise müziklerinde (Every Teardrop Is A Waterfall) ünlü İngiliz alternatif rock grubu Coldplay’ in yer alması. Yapım ekibinin gruba teklif götürmesinin nedeni olarak mangaka Koyama Chuya’ nın manga çizimleri esnasında Coldplay dinlemeyi çok sevmesi gösterilmiş. Bu teklifin öncesinde Fuji Rock Festivali’ nde bulunan grup ise şarkılarının ilk defa bir Japon yapımı filmde kullanılmasından onur duyduklarını dile getirmişler. (:
Biraz Nanba Mutta smile

[Resim: tumblr_mgqoa44dxF1rzlda8o5_250.gif] [Resim: tumblr_mgqoa44dxF1rzlda8o2_250.gif]

[Resim: tumblr_mgqoa44dxF1rzlda8o7_250.gif] [Resim: tumblr_mgqoa44dxF1rzlda8o4_250.gif]

[Resim: tumblr_mgqoa44dxF1rzlda8o6_250.gif] [Resim: tumblr_mgqoa44dxF1rzlda8o3_250.gif]

[Resim: tumblr_mgqoa44dxF1rzlda8o1_250.gif] [Resim: tumblr_mgqoa44dxF1rzlda8o8_250.gif]