Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Guntō (軍刀)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Guntō (軍刀)

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Dönem: Japon İmparatoruluğu(1868-1945)

Tarihçesi: 1868 yılında kurulan Meiji Hükümeti, devrim sonrası ülke çapında reform hareketlerine başladı. Kültür ve sanat, mimari, ekonomi, siyasi, toplumsal ve askeri alanda yenilikler başladı. Yeni çağda Japonlar'ın milli kimliklerini koruyabilmesi ve sonsuza dek varolabilmesi için bu yenilikler gerekliydi. İmparator Meiji, Askeri alanda bir çok yenilikler yaptı. Ok ve kılıçların yerini misket tüfekleri ve toplar, ahşap gemilerin yerini zırhlı gemiler almıştı. Özellikle atalarının ruhlarını taşıdığına inanılan samuray kılıçlarınında değişme zamanı gelmişti.

Meiji, Şogunluğun düşmesi ile geleneği bir kenara bırakarak daha akılcı ve çağdaş yöntemler düşünmekte ve uygulamaktaydı. Yine de kendi kimliğini unutumazdı. Kim olduğunu... Meiji, daha modern ve törensel savaş kıyafetlerinin yerini beyaz ve lacivert üniformaların aldığı bir ordu kurdu. Diğer modern devletlerde olduğu gibi donanma subayları ve erleri beyaz kara kuvvetleri ise lacivert üniformalıydı. Ama eksik olan bişey daha vardı. Daha modern görünümlü bir kılıç...
Meiji, samuray sınıfını kaldırması ile kalan samuraylar ve daimyolar orduya ve polis teşkilatına katılmak zorunda kaldı. Bunun üzerine düzenli ve modern orduya Gunto(軍刀) adında yeni bir kılıç yaptırdı. Bu kılıç ordunun resmi sembolü haline geldi.

Kullanım yerleri ise atası olan wakizashi, daito-katana ve Shirasaya gibi Japonya sınırları içinde kalmak yerine dünya saflarında yerini aldı. Özellikle 1904-1905 Rus-Japon Savaşı'nda ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon askerlerinin süngü çarpışmalarında ünlendi.

Tercüman: Tokugawa_Korai
Kaynak: Wikipedia