Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: NHK (日本放送協会)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
NHK (日本放送協会)

[Resim: 200px-NHK_logo.svg.png]

(NHK'nın logosu, "NHK yumurtaları" olarak da bilinirler. Logonun ana yapısı 1953'den bu yana neredeyse hiç değişmemiştir.)

Tür: Radyo ve TV yayın kuruluşu
Ülke: Japonya
İzlenebilirlik: Ülke çapı ve dünya çapı
Slogan: まっすぐ、真剣。("Dürüst, samimi")
Bulunduğu Yer: Shibuya, Tokyo
Sahibi: Japon Hükümeti (Kamuya Açık Yayın)
Kuruluş Tarihleri: 22 Mart 1925 (Radyo), 1950 (TV)
Eski Adları: Japonca Radyo İstasyonu (1925-26)
Açılımı: Nippon Hōsō Kyōkai
Resmi Website: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

NHK (日本放送協会, Nippon Hōsō Kyōkai; İngilizce adı ile Japan Broadcasting Corporation, Türkçe adı ile Japonya Yayın Kuruluşu/Kurumu), Japonya'nın ulusal yayın organıdır. NHK, okunuşunda baş harflerinin İngilizce telaffuzlarını kullanır (en, eyç, key şeklinde okunmaktadır). İzleyicilerinin televizyon lisans ücreti adı altında verdikleri ücretlerle finanse edilen kamuya ait bir şirkettir.

NHK'nın iki başlıca kanalı mevcuttur. Bunlar NHK General ve NHK Educational TV. Bunun yanında 2 uydu kanalı NHK BS-1 ve NHK BS Premium (artık ikisi de HD yayın yapan kanallar) ve 3 adet de radyo kanalı, NHK Radio 1, NHK Radio 2 ve NHK FM bulunmaktadır.

NHK'nın ayrıca uluslararası yayın yapan Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. isminde bir kanalı daha mevcuttur. Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. şifresiz olarak yayın yapsa da kardeş kanalı NHK World Premium kanalı, NHK yapımı dizi, müzik programları gösteren ücretli bir servistir. Bir de radyoları, NHK World Radio Japan mevcuttur. Radyonun bazı programları internetten dinlenebilir.

(Bu NHK'ya dair genel bir bilgi yazısıdır, kanallar ayrıca daha sonra tek tek başlıklar halinde açılacaktır.)

Çeviri: Toruga
Kaynak: Wikipedia