Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Japon Gelin, Şimdi Türk Gibi Oldu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Japon Gelin, Şimdi Türk Gibi Oldu

[Resim: 14806_1.gif]

Zonguldak'tan dil okulu için gittiği Malta'da Japonyalı Hiroko İkenoue'ye gönlünü kaptıran Murat Enşici, kısa sürede dünya evine girdi. İki erkek çocuk dünyaya getiren Enşici çifti, Türk kilimlerini Japonya'da kurdukları şirkette satıyor. Yaz tatilinde kayınvalidesinin köyüne gelen Japon gelin, inek sağdı, bahçe kazdı, halı yıkadı. Japon gelin kısa sürede köy halkının gözdesi oldu.

Zonguldak'ın Devrek İlçesinden Malta'ya yabancı dil eğitimi için giden Murat Enşici, aynı okulda eğitim gören Japon Hiroko İkenoue Türk geleneklerine göre yapılan bir düğünle 2004 yılında evlendi. Türk adetlerine göre düğün yapan Enşici ailesinin Haluk (4) ve Tolga (6) isminde iki çocuğu dünyaya geldi.

Her yıl iki aylığına memleketleri Zonguldak'a gelen çift, burada aileleri ile tatili geçiriyor. Bir taraftan el dokuması kilimleri toplayarak Japonya'ya getiren Enşici çifti, şirketleri aracılığı ile hem ticaret hem de Türkiye'nin tanıtımını sağlıyor.

Japon gelin Hiroko Enşici ise Türk geleneklerine göre yaşarken köy hayatını da öğreniyor. Yöresel kıyafetleri giyen Japon gelin, ilk önce inek sağdı. Önce bir süre zorlanan Japon gelin Hiroko, inek sağdıktan sonra çeşme önünde halı yıkayan komşularına yardım etti. Eline aldığı fırça ile birlikte halı yıkayan Japon gelin, ardından kayınvalidesine bahçe kazmada yardım etti.

Yaklaşık 30 derece sıcağın altında bahçe kazan Hiroko Enşici, üzüm bağından yaprak toplayıp bahçe suladı. Bahçeden topladığı otları küfesine dolduran Japon gelin Hiroko, otları evlerinin ağırındaki büyükbaş hayvanlarına getirdi. Japon kültürünün Türk kültürüne çok yakın olduğunu ifade eden Hiroko Enşici, "Eşimle on yıl önce Malta'da tanıştık. Ben İngilizce kursu için gelmiştim Malta'ya, aynı sınıftaydık. Tanıştık evlendik. Japonya'ya yerleştik. Beraber iş kurduk. Türkiye'den halı toplayıp Japonya'ya pazarlıyoruz. On yıl önce buralar çok farklıydı, daha doğaldı. Özellikle İstanbul çok değişti. Yaşam standardı çok yükseldi. Ama doğal yapı bozuluyor işte. Bu iyi bir şey mi bilemem" dedi.

TÜRK KİLİMİNİ JAPONYA'YA SEVDİRDİ

Her yıl geldikleri Türkiye'de ailesini ziyaret eden Murat Enşici, Türkiye'de yaklaşık 10 bin kilometre yol kat ediyor. Türkiye'nin dört bir tarafında dokunan el dokuması kilimleri toplayarak Japonya'ya getirdiğini ifade eden Enşici, şöyle konuştu: "2001 yılında eşimle tanıştık. 2003 yılı Mart ayında evlendik. Japonya'ya yerleştik. Orada ikimiz bir şirket kurduk. Türkiye'de dokunan el dokuması kilimleri alıp Japonya'da satışını yapan bir firmamız oldu. Halen şirketimizi devam ettiriyoruz. Hem Türkiye'nin tanıtılmasına, dilimizin döndüğünce Japonlara Türkiye'nin güzelliklerini anlatmaya çalıştık. Eşim 2004 yılında Türkiye'ye geldi. Burada düğün yaptık. İlla bazı zorluklar oldu. Çevreye alışana kadar belli bir süre geçti. Annem olsun, akrabalarım olsun her fırsat buldukça onları ziyaret ederiz. İki oğlumuz dünyaya geldi. Mümkün olduğunca her yıl iki ay burada çocuklarımız ve eşim kültürümüzü öğreniyor. Amacımız hem iş yapmak hem de Japon insanları Türklere biraz daha kaynaştırabilmek. Bunu sağlayabilirsek ne mutlu bize."

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 15.06.2012
Şoklardayım. o_O Gerçekten; 'Vay be!'