Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Türkiye, Japonya'ya Savaş İlan Etmişti
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: turkiyede-japonya-yili-pul-sergisi-izmirde-1080.jpg]

Evet arkadaşlar duyunca bende şaşkına döndüm , pek bilinmeyen bir bilgiymiş. Birkaç ay sonra tarihin tozlu sayfalarında yerini almış.
Konu Wikipedia'da şöyle geçiyor...

Alıntı : 6 Ocak 1945'te Türkiye, Japonya ile ilişkisini kesti. 23 Şubat 1945'te Almanya ve Japonya'ya savaş ilan etti. 15 Ağustos'ta Japonya, şartsız yenilgiyi kabul ettiğinde yenilen ülkeler tarafındaydı.


Neden olduğu bilinmez hiçbir savaş belgeselinde görmedim ben.
Ayrıca bu küskünlük çok fazla sürmüyor,bir süre sonra tekrar barışılıyor.

Konu gerçekten garip ve esrarengiz..
Ancak konunun derinliklerine inilince  formalite icabı kağıt üzerinde bir savaş olduğu anlaşılıyor..
Bunu ise gene bir kaynaktan geçen şu bilgilere dayanarak anlıyoruz..

Alıntı : 25 nisan 1945 tarihinde san fransisco da toplanacak birleşmiş milletler konferansına kurucu üye sıfatı ile katılabilmek için 1 mart 1945 tarihinden önce mihver devletlerine savaş açılmış olması şartı koşulmuştur. bu şartın sağlanabilmesi adına türkiye 23 şubat 1945 te almanya ve japonya ya savaş ilan etmiş ve konferansa kurucu üye olarak davet almıştır. türkiyenin savaş ilanının üzerinden 4 ay geçmeden çatışmalar fiilen sona ermiş. 6 ay sonra da hukuken savaş sonlandırılmıştır.

Yazı sonu
Hımm, aslı doğru olabilir, çok şaşırmadım şahsen, sonuçta üye olabilmek içinse gayet normaldir.
Konu garip ve esrarengiz değil aslında Türkiye 2. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru katıldı fakat savaşmadı ve ittifakta değildi itilaftaydı bu nedenle Almanya'ya ve Japonya'ya düşmandı. Zaten o yıl atom bombası ile olay kapanmış ittifak kaybetmiştir. Atatürk Türkiye'nin savaşa girmesini istememişti. Daha sonra formalite icabı kazanacak tarafa geçti fakat asker yollanmadı.
(06-12-2012, Saat:10:02 PM)YJH Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Konu garip ve esrarengiz değil aslında Türkiye 2. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru katıldı fakat savaşmadı ve ittifakta değildi itilaftaydı bu nedenle Almanya'ya ve Japonya'ya düşmandı. Zaten o yıl atom bombası ile olay kapanmış ittifak kaybetmiştir. Atatürk Türkiye'nin savaşa girmesini istememişti. Daha sonra formalite icabı kazanacak tarafa geçti fakat asker yollanmadı.

çok güzel açıklamışsın teşekkürler aynen dediğin gibi herşey belgelerde kalmış fiilen hiç birşey olmamış tamamen formalite... smile
Türkiye fiilen Japonya'ya savaş ilan etmek zorunda kaldı. ZorunluluktanSad Konu azıcık karışık ama sonuç olarak tek hatırladığım buOkashiiBlush
1945'te BM'ye girebilmek için, 1950'de de NATO'ya girebilmek için itilaf(batılı) devletlerinin yanında yer aldı Türkiye. II.Dünya Savaşı olayında ise sadece kağıt üzerinde düşman idik, o kadar. Kaldı ki tarih dersinde olsun inkilâp tarihi dersinde olsun hep anlatılır bu konusmile
Dolayısıyla başlık adı yanıltıcı olabilir, böyle bir şey fiilen hiç bir zaman gerçekleşmemiştir. Açıklama yapan arkadaşlara teşekkürler. Gerekli açıklamalar yapıldığı için konuyu kilitleyelim.