Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Yalova'da Türk Dostu Bir Japon: Eiji Yamada
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.

RÖPORTAJ/ BAHA TUNA[Resim: QrMM1.jpg]


Eiji Yamada, isminden de anlaşılacağı gibi bir Japon. Bir Türk dostu, bir Yalova sevdalısı. Üstelik de bir Samuray.. Yalovalılar, O’nu geçtiğimiz yıl verdiği Japonca derslerinden tanıyor. Uzun yıllar sürdürdüğü öğretmenlik mesleğinin ardından emekli olan Eiji Yamada, şimdilerde, Türk - Japon dostluğunu pekiştirmek için Japonya ve Yalova arasında mekik dokuyor.

Yalova Şehit Osmanaltınkuyu Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Baha Tuna’nın, Yamada ile yaptığı keyifli röportajı..

Baha Tuna - Sayın Eiji Yamada, Yalova'ya ilk gelişiniz hangi tarihteydi?

Eiji Yamada - 2005 yılı şubat ayında geldim.

Baha Tuna - Yalova'ya niçin gelmiştiniz? Turistik amaçla mı, yoksa eğitim amaçlı mı?

Eiji Yamada - Benim amacım Türk-Japon dostluğunu pekiştirmek, Japonca ve Japon kültürünü Yalova'da öğretmek. Biraz da doğa turizmi ile ilgileniyorum. Yalova’nın doğal güzellikleri içinde yaşamaktan mutlu oluyorum.

Baha Tuna - Yalova kaplıcalarını gördünüz mü? Yazın da güzel ama kışın çok daha güzel oluyor. Kışın kaplıca sularına girmediyseniz girmenizi tavsiye ederim.

Eiji Yamada - Japonya'da da kaplıca çok sevilir. Belki dünyanın en çok kaplıca seven insanları Japonlardır. Çünkü Japonya'da kaplıca her yerde var. Çok var. Herkes dinlenmek için kaplıcaya gider. Tatilde gider, başka zaman kalırsa yine kaplıcaya gider. Bu yüzden Termal kaplıcayı seviyorum. Maalesef İstanbul'a gelen Japon turistler Termal kaplıcalarını bilmiyor. İstanbul'a en yakın kaplıca Termal’dir. O yüzden ileride, Japonlar, Yalova ve Termal'e çok gelecek. Şimdi Termal'in de 5 yıldızlı oteli var, çok yakında Japon turistlerin buraya fazlaca geleceğine inanıyorum.

Baha Tuna - Asıl mesleğiniz nedir?

Eiji Yamada - Emekliyim.

Baha Tuna - Emekli olmadan önce ne yapardınız?

Eiji Yamada - Coğrafya öğretmenliği yapardım. Lise ve yüksekokulda.

Baha Tuna - Yani üniversite öğretmeni miydiniz?

Eiji Yamada - Hayır, Japonya biraz farklı. Üniversite 4 sene, yüksekokul 2 sene. Lise bittikten sonra 2 sene özel okul var. Mesela teknik liseler. Üniversite başka. Lise 3 yıl. Daha fazla okumak isteyenler gidiyor. Üniversite sınavla. Sınavda iyi puan alırsan üniversiteye gidersin. Yüksekokul lise gibi.

Baha Tuna - Siz atom bombasının atıldığı ülkede yaşıyorsunuz. Hiroşima ve Nagazaki'ye 2 tane utanç bombası atıldı. Bu konudaki düşünceleriniz neler?

Eiji Yamada - O zaman ben 4 yaşındaydım. Hiroşima ve Nagazaki'den uzaktaydık. Çok küçüktüm. Büyüyünce atom bombasını öğrendim. Çok korkunç bir şey atom bombası. Dünyada tekrarlanmasın bu olay. Bence nükleer güç yasaklanmalı. Protesto edilmeli, barış sağlanmalı. Savaş olursa sadece askerler değil, çocuklar, kadınlar, yaşılar da öldürülüyor.

Baha Tuna - Japonya barışçıl teknolojinin en üstün olduğu ülkelerden biri. Türkiye bu anlamda sizden çok geride. Türkiye'nin Japonya'yı bu alanda yakalayabilmesi için neler önerirsiniz?

Eiji Yamada - Türkiye'de devletin bütçesinden enerjiye ve eğitime daha fazla pay ayrılmalı. Japonya eğitime büyük bütçe ayırıyor. Temel eğitim çok iyi verilmeli. Japonya'da doğal zenginlik çok az ancak eğitim nedeniyle teknik yüksek. Moral ve ahlak da çok önemli bir nokta. Bunun yüksek seviyede tutulması gerekiyor. Ve insan nedir sorusu ile ilgilenmek gerekli. İnsanın barındırdığı iki önemli mesele olan istekler ve duygular; öfkeye, kıskançlığa, nefrete yol açabiliyor. Bunları, akılla ve sabırla kontrol edebilmek çok önemli. Akıl ve kontrol ile iyi insan olunur ve akıllı-sabırlı insan iyi insandır. Sabırsız insan öfkeli olur. Sabırsız insan her şeyi hemen ister. O insan iyi insan değildir. Felsefe bence çok önemli.

Baha Tuna - Bildiğim kadarıyla siz aynı zamanda bir kılıç kullanma sanatı öğretmenisiniz. Bu konudan bahseder misiniz?

Eiji Yamada - Ortaokul ve lisede, Kendo, Judo ve Vado çalıştım. Şimdi Kendo öğretmeniyim. 5. seviye. Kendo bir çeşit samuraylıktır ve bir spordur. Bambu sopalar kullanılır. Kendo, mütevaziliğe önem verir. Biri yendi, biri yenildi. Yenen insan mutlu, yenilen insan mutsuz olur. Yenen, yenileni düşündüğü için sakin olmalı, mütevazi olmalı. Mütevazi insan iyi insandır. Türkiye'de yenen insan çok sevinç gösterileri yaparken, yenilen insan üzülüyor. Oysa yenen de yenilene eşittir.

Baha Tuna - “Biz Batı'dan teknolojiyi değil bazı olumsuzlukları aldık ancak Japonlar geleneklerini koruyup sadece teknoloji aldı” derler doğru mu?

Eiji Yamada - Doğru değil. Japonya'da gençler geleneklerini gitgide daha fazla kaybediyor.

Baha Tuna - Japonya ile Türkiye arasında köprü kurmaya nereden başlanabilir?

Eiji Yamada - Japonya ile insan alışverişi olabilir. Mesela Yalova’da ben tek Japonum. 10-15 kişi çağırıp burayı gezip görmeleri sağlanabilir.

Baha Tuna - Yani 10-15 Türk Japonya'ya, aynı sayıda Japon Türkiye’ ye gelsin, demek istiyorsunuz galiba.

Eiji Yamada - Evet. Burada yaşayanların Japonlarla ilişkisi iyi olursa ülkeler arası ilişki de iyi olur. Ancak Japon-Türk ilişkisi çok az. Senin gibi gençler birbirleriyle çok iyi ilişki kurabilir.

Baha Tuna - Gençlere ne öğütlemek istersiz?

Eiji Yamada - 3 dil öğren. İngilizce, Japonca ve seçtiğin 3. bir dil. Yabancı ülkede iş yapmak istersen bu şart. Maalesef çok insan yabancı dil bilmiyor. Doğuda en yüksek ülke Japonya. Bu nedenle Japonca öğrenmekte fayda var.

Baha Tuna - Sizin aileniz Japonya' da mı yaşıyor?

Eiji Yamada - Evet, üç oğlum var hepsi çalışıyor, iyi çalışıyor, problemleri yok.

Baha Tuna - Japonya'daki binalar Türkiye'deki gibi, depremlere rağmen çökmüyorlar. Kobe bunun istisnası. Nasıl oluyor?

Eiji Yamada - Japonya'da deprem çok var, büyük var, küçük var, ama hep var.

Baha Tuna - Türkiye'de 5.5 şiddetindeki bir depremde bile ölüm olabiliyor. Ancak Japonya'da değil 5.5, bizim yaşadığımız 7.4 bile rüzgar esmesi gibi karşılanabiliyor. Bunun binanın sağlam yapılmasından başka bir sırrı var mıdır?

Eiji Yamada - Japonya'da mimari teknik çok güçlü ve çok sert kontrol var. Kontrola uymazsa yıkılıp tekrar inşa ettirilir. Mesela çatı o kadar ağır değil, ahşap ve çok sağlam yapılıyor.

Baha Tuna - Japonya'da 250-300 mt'lik gökdelenler var. Nasıl oluyor da depremde yıkılmıyorlar?

Eiji Yamada - Onlar özel teknikle yapılıyor.

Baha Tuna - Depremde Japonlar üst katlara kaçıyormuş. Gerçekten böyle midir?

Eiji Yamada - Yok. Üst kata çıkan da var, dışarı çıkan da var.

Baha Tuna - Türkiye'deki binaların yıkılmaması için tavsiyeleriniz nelerdir?

Eiji Yamada - Binalar Türkiye'de çok ucuz, Japonya'da Türkiye'dekinden 2-3 kat pahalı. Türkiye'de tuğla iyi değil, tuğla çöker. Neden Türkiye'de o kadar zayıf malzemeden bina yapıyorlar. Anlamıyorum. İnanamıyorum. Dışardan bakınca çok güzel ama iç yapıları iyi değil.

Baha Tuna - Sizce Yalova'nın diğer öne çıkan, iyi ve kötü yanları nelerdir?

Eiji Yamada - Olumsuz bir yanı yok. Her şey güzel. Ben burayı çok beğendim. Özellikle yazın çok güzel.

Baha Tuna - Japonların,Türkiye'ye ve Türklere bakışı nasıldır?

Eiji Yamada - Türkiye ve Japonya'nın arası yaklaşık 12.000 km'dir. Japonlar Türkleri sever. Ancak Japonya'da Türkçe konuşan çok az. Japonlar Türkçeyi öğrenmeli. Bu yüzden Türk gençler Japonya'ya gitmeli. Türkler Japonya'ya genellikle kaçak işçi olarak gidiyor. Onlar işsiz olursa kötülük yapar ve Türkiye'yi yanlış tanıtırlar.

Baha Tuna - Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eiji Yamada - Ben teşekkür ederim, umarım tekrar görüşürüz..


Kaynak : Kolleksiyon Dergisi
Hala duruyor mu Eijisan acaba Yalovada? smile Hiç karşılaşmadım, uğramak lazım. Big Grin