Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Türkiye Hayranı Japon Şinasi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Türkiye Hayranı Japon Şinasi

Kendisini Şinasi olarak tanıtan Japon Shinya Okazaki, Türkiye'yi il il dolaşarak, Japonya'da "Türk Yöresel Yemekleri Kitabı"nın hazırlıklarını yapıyor.

Kitap çalışmaları için Malatya'ya gelen 36 yaşındaki Japon Shinya Okazaki, ilk kez 1996 yılında Türkiye'ye geldiğini ve kursa giderek Türkçe öğrendiğini belirterek, Türk arkadaşlarının kendisine Şinasi adını taktığını ve bu isimden de çok memnun olduğunu söyledi.

Türkiye'ye toplam 10 kere geldiğini ve kış aylarında Japonya'da çalıştığını, yaz aylarını ise Türkiye'de bölgeleri gezerek yöresel yemek araştırması yaparak geçirdiğini belirten Shinya Okazaki, kendisinin Japonya'da coğrafya bölümünden mezun olduğunu belirtti.

Malatya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Halil Kılıç ile birlikte Nostalji Tarihi Malatya Evi'ne giderek burada işletmeci Murat Gümüş'ten yöresel yemekler hakkında bilgi alan Okazaki, "Türkiye'ye aşık olan biriyim. Türkiye'ye bu 10. gelişim oldu. Türkiye'nin 81 ilini geze geze insanlarla konuşarak Türkiye'deki yemek kültürünü Japonya'ya taşımak istiyorum. Şimdi de Malatya'dayım. Gideceğim yöreye has yemekleri ve ev yemeklerini tercih ediyorum. Bütün illeri gezerek topladığım bilgileri Japonya'da bir kitap haline getirmeye çalışıyorum. 2 yıl önce bütün Karadeniz illerini gezdim, şimdi ise İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu illerini gezmeyi planlıyorum. Malatya'nın yemekleri gerçekten çok güzel" dedi.

İbrahim Halil Kılıç da, "Türk yemeklerini, Türk kültürünü tanımak ve bilmek için yılın belirli aylarında Japonya'da çalışıp o birikimini Türkiye'de Türk kültürünü araştırmakla geçiriyor. Bu gerçekten çok güzel ve benimsenecek bir olay" dedi.

Malatya Nostalji Evi işletmecisi Murat Gümüş, "Türkiye sevdalısı, Türkiye aşığı bir insan olarak Malatya'ya gelmeniz ve buradaki yöresel yemeklerin yapılışını incelemeniz bizi çok sevindirdi" diyerek Okazaki'ye teşekkür etti.

Japonya'da küçük bir cafesinin bulunduğunu belirten Okazaki, zaman zaman Türk Günleri düzenlediğini, Japonya'da Türk yemeklerini tanıttığını ifade etti. Türk Günlerinde Nasrettin Hoca Fıkralarını önce Türkçe sonra Japonca anlattığını belirten Okazaki, cafesinde şark köşesi de yaptığını belirtti.

İyi şekilde Türkçe konuşan Shinya Okazaki, kendisine Şinasi takma isminin konulmasından çok mutlu olduğunu belirterek, Şinasi isminin "bilmek ve tanımak" anlamına geldiğini, bununda kendisine çok uyduğunu ifade etti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 08.05.2012

Yorum yapmadan geçemeyeceğim haberi okuyunca çok mutlu oldum. Nasıl biz onların kültürlerine ilgi duyuyorsak onlar da aynı şekilde bizim kültürümüze ilgi duyuyorlar. Dilerim iki ülke arasındaki dostluk artarak devam eder. smile
Ay ne kadar hoş. smile Gülümseyerek okudum haberi, mutlu oldum. smile Bizde tanışsaydık senpaimizle Shy
Japonya'daki Türkler ve Türkiye severler için hazırladığı kitap çok iyi olacak diye düşünüyorum. Kültürel açıdan da büyük bir sorumluluk üstlenmiş. Umarım başarılı olur. smile
hahaha japon seyyah keşke adını evliya çelebi koysalarmış konya yada gelsede tanışsam çok güzelmiş haber teşekkürler
Gerçekten çok güzel bir habermiş. Paylaşım için teşekkürler.^^
Türkiye sever insanların olduğunu öğrenmek beni çok mutlu ediyor smile smile
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

şinasinin bir fotoğrafı elindekilerde fenaaaa