Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Yabancı Dillerde Yayınlanan Anime ve Manga Dergileri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Yabancı Dillerde Yayınlanan Anime ve Manga Dergileri

Bu başlıkta Japonya'da yayınlanan anime / manga dergileri dışında Dünya'nın diğer ülkelerinde yayınlanan anime / manga dergileri hakkında bilgiler verilecektir.

Her mesajda bir dergi tanıtılacak olup 2. mesajda Index tutulacaktır.
Index

A

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

M

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Animerica

[Resim: Jwl8E.jpg]

(Derginin Aralık 2003 sayısı kapağı)

Kategori: Anime, Manga
Yayın Aralığı: Aylık
Tiraj: 45,000 (2004)
Yayımcı: Viz Media
İlk Sayı Çıkış Tarihi: Kasım 1992
Şirket: Viz Media
Ülke: Amerika
Merkezi: San Francisco, California
Dil: İngilizce
Website: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
ISSN: 1067-0831

Animerica, Viz Media tarafından yayınlanan, anime / manga dergisidir. 1992 Kasım'ında önizleme olarak yayınlanan sayıdan sonra derginin ilk sayısı Şubat 1993'te, Mart 1993 tarihli olarak, yayınlanmıştır. Dergi genel olarak anime ve manga ile onlarla alakalı diğer ürünlerin incelemelerini yapıyor, bazen de mangaların bölümlerinden parçalar yayınlıyordu. 1998'de, Animerica Extra adında shoujo mangalara yoğunlaşan bir manga antoloji dergisi de çıkarılmış, bu dergi 2004'de iptal edilmiştir.

Viz 2005'te derginin formatını değiştirerek aynı isimle üç farklı bedava yayınlanan bir dergiye dönüştürmüştür. Birisi reklam odaklı olup daha çok anime manga temalı satış yapan şirketlerin tanıtımı için, diğeri ise daha genel bir kapsamda Waldenbooks ve Borders'de satışa sunulmuştur. Daha sonra benzer bir versiyon BestBuy için de eklenmiştir. Üç versiyonda az sayfadan ve az makaleden oluşmaktadır.

Animerica, Amerika'da yayınlanan ilk profesyonel anime ve manga dergilerinden birisiydi ve '90'larda en popüler dergiydi. 2004'te 45.000'lik okuyucu sayısı vardı fakat düşük satışlar ve NewType Amerika ile verilen büyük rekabet sonrasında dergi orijinal formatını koruyamayarak internet üzerinden dağıtılmaya başladı. Bu dağıtımlardan ilk sayının 100 kopyası 1,000 Waldenbooks ve Border mağazasına gönderilmiştir.

Çeviri: Toruga
Kaynak: Wikipedia
mangAnime

[Resim: Manganime1.jpg] [Resim: Manganime2.jpg]

(Solda mangAnime dergisi 1. sayı kapağı, sağda mangAnime dergisi 2. sayı kapağı)

MangAnime, Türkiye'de şu ana kadar yayınlanan ilk ve tek anime / manga temalı dergidir. Derginin alt başlığı "Japon Animasyonu, çizgi romanı ve popüler kültürü dergisi" idi. Derginin adı manga ve anime kelimelerinin birleşimlerinden oluşmaktaydı.

İstanbul'da Kiraz Çiçeği Yayıncılık tarafından yayınlanan derginin Sahibi Burak N. Aydın, Editörü Bülent Tellan'dı. Derginin Yazı Kurulunda ayrıca Onur Alparslan, Güneş Varel, Mustafa Özbiçer, Mutlu Binark ve Sadi Konuralp yer alıyordu.

Dergide anime / manga tanıtımları, özel dosyalar yer alıyordu. Özellikle ikinci sayıda yer alan Lone Wolf And Cub, Neon Genesis Evangelion ve CLAMP tanıtımları oldukça detaylı ve başarılıydı.

2003'te piyasaya sürülen dergi 3 ayda bir yayınlanıyordu. Yalnızca 2 sayısı çıkan dergi Sonbahar 2003 sayısı ile yayın hayatına veda etmiştir. Daha sonra derginin kapanış sebebinin telif haklarında yaşanan çeşitli sorunlar olduğu açıklanmıştır.

Toruga