Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53
Japonya'da İçme Suyunda Radyasyon Endişesi

Endonezya'dan Japonya'ya Kupalı Yardım

[Resim: endonezya-dan-japonya-ya-kupali-yardim-2011-03-28.jpg]

Japonya'da meydana gelen depremin ve tsunaminin ardından bütün dünyadan yardım yağarken, Endonezya'da depremzedeler için yardım başlatıldı.

Üzerinde Japonya ile dayanışma içinde olduklarını gösteren resmin ve yazının bulunduğu kupaların satışından elde edilecek gelirin Japonya'ya gönderileceği açıklandı. Yine Japonya ile dayanışma içinde olduklarını göstermek için ise, başşehir Jakarta'daki Japon elçiliğinin duvarına Japon bayrağı çizildi. Elçiliğin önüne gelen Endonezyalılar, Japon bayrağının ortasındaki kırmızılığını boyadıkları elleriyle yaptı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Gerçekten çok güzel bir davranış Endonezyalıları tebrik ederim... Zaten ülkemiz daha Japonya'nın nerde olduğunu bilmezken kalkıpta yardım mı edecekler... Derneklerimiz halk olmadan hiç yardımcı olamazlar Sad
Japon Ürünlerine Radyasyon Testi

[Resim: japon-urunlerine-radyasyon-testi-2612402_8600_o.jpg]

İsveç, AB'nin tavsiyeleri doğrultusunda Japonya'dan ithal edilen gıda ürünlerine radyasyon kontrolü yapmaya başladı.

İsveç Ulusal Gıda Kurumu (Livsmedelsverket) tarafından yapılan açıklamada 11 Mart tarihinde Japonya'da meydana gelen deprem sonrası bir nükleer santralde radyasyon sızıntısı tespit edildiği hatırlatıldı ve bu nedenle Japonya'dan 11 Mart tarihi sonrası ithal edilen gıda ürünlerine radyasyon testi yapılmaya başlandığı belirtildi. AB tarafından üye ülkelere yapılan tavsiye sonrası başlayan radyasyon kontrollerinin daha çok sebze, meyve ve mantar gibi acık havada yetişen gıda ürünlerine yönelik olduğu, yer altı veya serada yetişen gıda ürünlerinin tehlike kapsamında değerlendirilmediği bildiriliyor. İsveç'in Japonya'dan ithal ettiği ürünlerin başında balık ürünleri, sebze, çay ve tahıl ürünleri olduğu ifade ediliyor. Diğer yandan et ve balık gibi saf hayvani ürünlerin her halükarda kontrolden geçtiğini o nedenle bu ürünler için ekstra bir kontrol öngörülmediği belirtiliyor. Ulusal Gıda Kurumu ayrıca Japonya'dan ithalat yapan İsveçli firmaların kontrolünden belediyelerin sorumlu olduğunu hatırlattı.

Bu arada, Ulusal Gıda kurumundan Alexander Sobestiansky, tüketicilerin halihazırda marketlerde satılan Japon ürünlerinde radyasyon olmadığını, gönül rahatlığı içinde yiyebileceklerini söyledi. Sobestiansky, 11 Mart sonrası ithal edilen ve radyasyon taşıma riski olan ürünlerin ise kontrol edildiğini sözlerine ekledi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 24.03.2011
Japonya'da Dana Etinde de Radyasyon!

[Resim: file.ashx?FileID=454760&Width=292&Height...hite=False]

Japonya'daki tehlikenin merkezi Fukuşima Nükleer Santrali'nde radyasyon seviyesi şimdiye kadarki en yüksek seviyede. O seviye 7'den 70'e herkeste etkisini gösteriyor. Öyle ki 15 günlük yeni doğan bebeğe bile ilk uygulanan testlerden biri radyasyon testi. Dahası su ve tarım ürünlerinin ardından ilk kez dana etinde de radyasyona rastlandı.

Japon Sağlık Bakanlığı, nükleer santrale yakın bölgelerden gelen dana etinde yüksek oranda radyasyona rastladı. Bakanlık bölgeden Japonya'nın çeşitli yerlerine geönderilen tüm etleri piyasadan çekti, yeni etlerin üretimini de durdurdu.

Şimdi domuz ve tavuklara da aynı testler uygulanacak. Daha önce, kabak, ıspanak, patates gibi tarla ürünleri ile süt ve süt ürünlerinde radyasyona rastlanmıştı.
Aynı tehdit balık için de geçerli.

Fukuşima nükleer enerji santrali yakınında yaşayanların tahliyesi ise hızlandı. Ancak Japon hükümeti resmi olarak tahliye sınırını genişletmemekte kararlı. Çünkü bu sınır genişletilirse Japonya resmi olarak felaketi kabul etmiş olacak.

Ancak Japonya "felaketi resmi olarak kabul etmeden" Fukuşima nükleer santraline 80 km uzaklıktaki köyleri tek tek boşaltıyor. Dahası tahliyeler "kısa değil uzun ömürlü" olacak..

Karar yeraltı suyundaki radyoaktif kirlilik seviyesinin, normal standardın 10 bin katına çıkması ile alındı. Açıklamayı da Hükümet Sözcüsü Edano yaptı.

Uzun bir aradan sonra hükümet santrala ait yeni görüntüleri de ilk kez basınla paylaştı.

"O" görüntülerde radyasyonun havaya duman haliyle nasıl çıktığı açıkça görülebiliyor.

Bebeğe radyasyon testi

Fukuşima Nükleer Santrali'ne yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Asakamachi kentinde doğan Rio Nagashima bebeğe ilk uygulanan testlerden biri radyasyon testi oluyor.

15 günlük bebeğin annesi endişesini; "Sudaki radyasyon oranı korkutuyor. Durum devam ettiğinden daha da endişelenmeye başladım" sözleriyle dile getiriyor.

Sadece o değil, yüzlerce çocuk aynı testten geçiyor. Çünkü santraldeki radyasyon seviyesi her geçen gün yükseliyor.

Uzmanlar uyarıyor...

Uzmanlar uyarıyor; bu oran kanser vakalarında artışa yol açabilecek bir düzey.

Tahliye çemberinin dışında olan nükleer santralden tam 40 kilometre uzakta bulunan İtate köyü için uyarı yapıldı.

Nükleer krizin aylarca sürebileceğini söyleyen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Japon hükümetine çağrıda bulundu; "Köydeki halkın acilen tahliyesi gerek" dedi, yardım önerdi.

Santralin zemininin üçte biri, radyoaktif maddenin toprağa ve okyanusa sızmasını engelleyecek özel bir ziftle kaplanıyor.

ABD ekibi Japonya'da

Bu arada, Amerikan deniz piyadelerinin en seçkin birliklerinden biri olan radyasyonla mücadele ekibi de Japonya'da. Ekipte, özel eğitimli 155 deniz piyadesi var.

Askerler talep gelmesi halinde, felaket bölgesindeki radyasyon seviyesinin azaltılması, keşif, arama-kurtarma ve tıbbi yardım konularında Japon yetkililerle işbirliği yapacak.

Ancak Fukuşima nükleer santrali'ndeki soğutma çalışmalarına katılmayacak;
santral çevresinde boşaltılan 70 kilometrelik alana da girmeyecek.

deprem ve tsunamide kaybolan insanların veya cesetlerin bulunabilmesi için binlerce askeri personelde devrede.

Japon askeri birlikleri gemi ve helikopterlerin desteğinde arama yapıyor. Operasyon daha çok sular altında kalmış olan kıyı kesimlerinde ve nehir ağızlarında yürütülüyor.

Resmi olarak açıklanan ölü sayısı 11 binden fazla ancak Japonya'da hala kayıp en az 20 bin kişi var.

Afetzedelere önemli ziyaretçi

Tsunami ve depremzedelere gelince; onların da önemli bir ziyaretçisi vardı.

"Güneş'in Oğlu" unvanlı İmparator Akihito, eşiyle birlikte deprem ve santral bölgesi Fukuşima'dan tahliye edilen 300 kişinin kaldığı Tokyo'daki bir sığınağı ziyaret etti.

İmparator dizlerinin üzerine çökerek, saatlerce depremzedelerin dertlerini dinledi, onlara moral verdi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 01.04.2011
Umarım durumları düzelir gerçekten hergün onlar için dua ediyorum Sad
UAEK'den Japonya'ya İki Uzman


[Resim: uaek-den-japonya-ya-iki-uzman-2011-04-02.jpg]

Uluslararası Atom Enerji Kurumu (UAEK), zarar gören Fukuşima nükleer santralindeki reaktörlerin durumuyla ilgili ilk elden bilgi almak için Japonya'ya iki uzman göndereceğini bildirdi.

Merkezi Viyana'da bulunan UAEK'nin internet sitesinde dün gece yayımlanan açıklamaya göre, iki reaktör uzmanı Japon yetkililerle 4 Nisan'dan itibaren görüşmeler yapacak.

Atomun barışçı ve güvenli kullanımı konusunda geniş yetkileri bulunan ve halen Japonya'da radyasyon düzeyini izlemek üzere uzmanları olan UAEK, "Japon hükümetiyle varılan anlaşma uyarınca iki reaktör uzmanının bu ülkeye gönderileceğini" açıkladı.

Japonya'da 11 Marttaki şiddetli deprem ve tsunamide zarar gören Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki 2 nolu reaktörden bugün Büyük Okyanus'a yüksek oranda radyasyonlu su aktığı bildirilmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 02.04.2011
Japonya Başbakanı 2. Kez Felaket Bölgesinde

[Resim: 463195560723.jpg]

Japonya Başbakanı Naoto Kan, 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunamiden büyük hasar görmüş olan bir limanı ziyaret etti ve herşeylerini kaybetmiş olan halka yardım etmek için tüm olanakları seferber edeceklerini belirtti.

Ishinomaki limanını ziyaret eden Başbakan Kan yaptığı açıklamada, "Sizi yalnız bırakmayacağız. Hükümet sizinle birlikte tüm gücüyle çalışacak" dedi. Başbakan, balıkçılığın en kısa sürede yeniden başlaması için herşeyi yapacaklarını da söyledi.

Bu arada Japonya ordusundan yapılan açıklamada, tsunamiden etkilenen kıyı bölgesinde yeni ceset arama operasyonu için bugün 22 bin asker, 90 uçak ve 50 geminin seferber edildiği belirtildi.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 10.04.2011
Japonya'da Depremler Bitmek Bilmiyor

[Resim: 33184.jpg]

Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntılar devam ediyor. Ülkenin kuzeydoğu kesiminde 6,1 büyüklüğünde yeni bir deprem meydana geldi. Depremin ardından arızalanan Fukuşima nükleer santralinin çevresinde de ceset aranıyor.
Amerikan Jeofizik Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, denizin 11,2 kilometre altında meydana gelen depremin, can ve mal kaybına yol açmadığı, tsunami alarmı da verilmediği duyuruldu.

Öte yandan, koruyucu giysiler giyen yüzlerce polis, 11 Mart'tan bu yana ilk kez, radyasyon yayan Fukuşima nükleer santralinin dışındaki 10 kilometre yarıçaplı alanda yıkıntıların arasında cesetleri aramaya başladı. Yetkililer, bölgede yaklaşık 1000 kişinin kayıp olduğunun bildirildiğini söyledi.

Japonya'daki büyük depremin ardından yapılan çalışmalarda şimdiye kadar 13 bin 400 kişinin cesedi bulunurken, 14 bin 800'den fazla kişinin ise kayıp olduğuna dikkat çekliyor.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 14.04.2011
Depremlerin halen sürdüğünü biliyordum ama ne kadar şiddetli ve Japonya'da durumlar nasıl merak ediyordum... Bizi her zaman bilgilendirdiğin için teşekkürler Toruga
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53