Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52
Hep dua ediyorum. Sad
Çok üzgünüm yaa.. Çok.. Sad
Deprem, Tsunami, Fukushima Nükleer Santrali ve Radyasyon İle İlgili Haberler

Japonya'da Radyasyondan İlk Ölümler

[Resim: 5534766149_49dea7f218.jpg]

Japonya'da Fukujima nükleer santrali yakınındaki bölgede, radyasyon tehlikesi nedeniyle tedavi gördükleri hastanenin dışına nakledilen 14 yaşlı hasta öldü.[/size]

Yetkililerden Çuei İnamura, 2 yaşlı hastanın hastaneden nakledilirken, diğer 12'sinin ise geçici olarak nakledildikleri bir lisenin spor salonunda hayatlarını kaybettiklerini söyledi.

İnamura, "İyi bakım verebilecek imkanlara sahip değildik" diye konuştu.

Japonya'daki deprem ve tsunamiden en çok zarar gören grubu yaşlılar oluşturuyor. Ülkede deprem ve tsunami nedeniyle başgösteren olumsuzluklar yüzünden pek çok yaşlı hayatını kaybederken, hayatta kalanlarsa elektrik veya suyun bulunmadığı, ilaçtan yetişkin bezine kadar hemen herşeyin sıkıntısının yaşandığı hastanelerde hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

----------

Japonya'da Meydana Gelen Depremin Sesi

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

----------

Japon Askerlerinin Reaktörleri Soğutma Savaşı

[Resim: 5535319012_71945e7314.jpg]

Japonya'da geçen hafta meydana gelen deprem ve tsunamide hasar gören Fukuşima Daiiçi nükleer santralinde soğutma çalışmalarına hız verildi.

Askeri helikopterler yakıt çubuklarının eriyip radyasyon yaymasını önlemek için santraldeki rektörlerden ikisine tonlarca su boşalttı.

Buna ek olarak soğutma çalışmalarında basınçlı suyun kullanılması da planlanıyor. Daha önce tesisin çevresindeki radyasyon seviyesinin aşırı derecede yüksek olması nedeniyle helikopterlerin devreye sokulmasından vazgeçilmişti.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri, santraldeki kriz konusunda kaygı belirtti.

Amerikan Nükleer Denetleme Komisyonu Başkanı Gregory Jaczko, reaktörleri soğutarak radyasyon sızıntısını önleme çabalarının sonuçsuz kalmaya başladığını söyledi.

Santral çalışanlarının ölümcül seviyede radyasyona maruz kalabileceklerini kaydeden Amerikalı yetkili, reaktörlerden birinde, kullanılmış yakıt çubuklarının depolandığı havuzun aşırı ısınma nedeniyle tamamen susuz kaldığını düşündüklerini söyledi.

Japonya'daki Amerikan askerlerinin bir bölümüne radyasyonun olası etkilerine karşı poatsyum iyodür tabletleri verilmeye başlandı.

Amerikan yönetimi ayrıca vatandaşlarını santralin 80 kilometre uzağında durmaya çağırdı.

Japonya santralin 20 kilometre kadar çevresinde yaşayanları tahliye etmişti.

Ölü sayısının 5178'e çıktığı açıklandı. Polise göre 8606 kişi de kayıp.

Daha fazla yardım almaya başlamalarına karşın ağır kış koşulları felaketzedelerin sıkıntılarını daha da artırıyor.

Fukuşima Valisi, tahliye merkezlerinde felaketzedelerin temel ihtiyaçlarının karşılanamadığını söyledi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
!Japonya’da depremde hasar gören Fukuşima-Daiçi nükleer santralinin yarattığı panik büyüyor. Radyoaktif madde kütlesinin yarın ABD’de ulaşması beklenirken, Fransız uzmanlar Çernobil faciasının yaşanmasına “48 saat kaldığı” uyarısı yaptı. UAEK Başkanı ise santraldeki “durumun halen çok ciddi” olduğunu söyledi. Ülke genelinde resmi rakamlara göre, şu ana kadar 5 bin 321 kişi hayatını kaybetti, 9 bin 300′ün üstünde de kayıp var.

New York Times gazetesi, yarın bir miktar radyoaktif sızıntının California’ya ulaşmasının beklendiğini bildirdi. ABD Nükleer Düzenleme Komisyonu’nun Başkanı Gregory Jaczko da dün Kongre’de yaptığı konuşmada, durumun sanılandan daha ciddi olduğu uyarısında bulundu.

Jaczko’nun yaptığı bu konuşma Obama yönetiminin Fukuşima-Daiçi nükleer santralinde yaşanan sızıntının boyutuyla ilgili ilk değerlendirmesi oldu. Jaczko, Japon hükümetinin tesisteki durumun ciddiyetini tam anlamıyla ortaya koymakta başarısız olduğunu söyledi.

Yapılan değerlendirmelere göre, santralin 4 numaralı reaktörünün soğutulması için kullanılan havuzda suyun bittiğini ya da bitmek üzere olduğunu anlatan Jazcko, “Radyasyon seviyelerinin aşırı derecede yüksek olduğuna ve bunun da doğru önlemlerin alınma kabiliyetine etki ediyor olabileceğine inanıyoruz” dedi.

Jaczko’nun uyarıları karşısında Japonya’dan pek rahatlatıcı açıklamalar gelmedi. Santrali işleten Tokyo Electric’in Sözcüsü Hajime Motojuku, santralin içine giremediklerini ancak yapılan kontrollerde herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

Ancak Japonya Nükleer ve Sanayi Güvenliği Kurumu Sözcüsü Yoşitaka Nagayama’nın değerlendirmesi ise daha dikkat çekici oldu: “İçeri giremediğimiz için 4 numaralı reaktörün atık yakıt havuzunda su kalıp kalmadığına ilişkin herhangi bir bilgimiz yok” dedi.

Tokyo Electric yetkilileri, kurtarma çalışmaları sırasında beş işçinin hayatını kaybettiğini, iki kişinin kayıp olduğunu ve 21 kişinin de yaralandığını açıkladı.

48 SAAT UYARISI

Fransa’nın Radyoloji Koruma ve Nükleer Güvenlik Enstitüsü’nden güvenlik yetkisi Thierry Charles, “Önümüzdeki 48 saat belirleyici olacak. Ben karamsarım çünkü Pazar gününden bu yana çözümlerin hiçbirisinin işe yaramadığını gördüm” dedi.

Durumu “çok büyük bir risk” olarak tanımlayan Charles, yine de hala yapılabilecekler olduğunu altını çizdi. Aynı yetkili, ortaya çıkabilecek maksimum radyoaktif madde miktarının Çernobil ile aynı aralıkta olacağını ifade etti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın Genel Direktörü Yukiya Amano, durumu “çok ciddi” olarak nitelendirdi. Amano, konuyla ilgili birinci elden bilgi alabilmek amacıyla bugün Japonya’ya gidiyor.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Haberler için teşekkürler. Sad
Japonya'dan Türkiye'ye dönmek isteyen vatandaşlar için, THY 20 Mart Pazar günü Narita Havaalanı kalkışlı İstanbul'a ek sefer düzenleyecek.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Koda Kumi'ye dair henüz kesin bir habere ulaşılamamış mı? Listede adını göremedim. Sad
Koda Kumi iyi benim bildiğim kadarıyla. smile
(03-23-2011, Saat:06:48 PM)Yosei ~ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Koda Kumi'ye dair henüz kesin bir habere ulaşılamamış mı? Listede adını göremedim. Sad

Koda Kumi iyi, yeni şarkı bile yaptı. smile Başlığında son gelişmeleri paylaşmıştım. ;)
Evet, ben de gördüm. İyi olmasına sevindim. smile

Yui'm de iyi fakat Masaki hala yok listede.. Sad
Ama yaralandığı felan kesin de değil. Yani iyidir değil mi? Sad
Yaralanmış olsalardı mutlaka bir haber gelirdi. Zaten listeyi güncellemiyorum artık.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52