Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Japonya'ya Balina Yasağı

Birleşmiş Milletler’in en yüksek yargı organı Uluslararası Adalet Divanı (ICJ), Japonya’nın Antarktika’da balina avcılığını durdurmasını istedi.

Avustralya 2010’da Japonya’yı ticari balina avcılığına “araştırma süsü” vermekle suçlayarak merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Adalet Divanı’na dava etmişti.

“Japonya’nın balina avcılığını sürdürüp sürdürmeyeceğini bilmiyorum. Japonlar gelecekte yeni bilimsel bir araştırma programı bulabilirler. Fakat şu an bunun olmayacağından çok eminim.”

Japonya yüksek mahkemeden gelen kararı vakit kaybetmeden uygulayacağını açıkladı. Ticari anlamda balina avını sadece Norveç ve İzlanda yapma hakkına sahip bulunuyor. Canberra yönetimi 1987 ile 2009 arasında Japonya’nın toplam 10 bin balina avladığını iddia ediyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 31.03.2014
Japon Turistler Adıyaman Valiliğinde

GAP Bölgesi illerine düzenledikleri bir haftalık kültür turu kapsamında Adıyaman'a giden Japon turistler, Vali Demirtaş'ı makamında ziyaret etti.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

GAP Bölgesi illerine düzenledikleri bir haftalık kültür turu kapsamında Adıyaman'a gelen Japon turistler Vali Mahmut Demirtaş'ı makamında ziyaret etti.

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Müşavir Vekili Ali Karakuş ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci ile birlikte 13 kişilik kafile Vali Mahmut Demirtaş'ı makamında ziyaret etti. Japon turistlerin ziyaretinden büyük onur ve mutluluk duyduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, Japon Turistlere Adıyaman'ın tarihi ve turistik yerleri ile ilgili bilgi vererek, Türk Milletinin Japonları çok sevdiğini ifade etti.

Adıyaman'ın sahip olduğu tarihi ve turistik yerlerle adeta açık hava müzesi konumunda olduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, "Adıyaman birçok medeniyetin buluştuğu, kaynaştığı, kucaklaştığı ve bu medeniyetlerin kültürleri ile yoğrulup bugünlere ulaştığı önemli yerleşim yerlerinden birisidir. 2000 yıldır güneş bu Bereketli topraklarda çok güzel bir şekilde doğup batmaktadır. Bu ziyaretinizde, 2000 yıl önce Doğu ve Batı kültürlerini birleştiren insanlık sentezine ve insanlık tarihinin doğu-batı medeniyetlerini birleştirme uğraşısına tanıklık edecek ve binlerce yıldır güneşin doğuşunun ve batışının 2200 metre yüksekteki Nemrut Dağı'nın tepesinden izleyen dev heykellerin sırrı ve onların yaratıcısı Kommagene uygarlığının gizemine şahit olacaksınız. Sizleri ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Müşavir Vekili Ali Karakuş ise konuşmasında; "Bu turlarla amacımız ülkemizin sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri Japonya'da en iyi şekilde tanıtmak ve bu bölgeye Japonya'dan grup turlarını başlatmaktır. Yıllık 100 bin Japon turist Kapadokya'ya gitmektedir. Adıyaman bölgesi sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklerle bir cennet gibidir. İlk etapta bu turlarla Adıyaman'ın bu güzelliklerinin tanıtımını yaparak Japon turistlerimizi bu bölgeye çekmek istiyoruz" dedi.

Valilik ziyaretinin ardından Japon turistler, Perre Antik Kenti, Nemrut Dağındaki devasa tanrı heykelleri ile diğer tarihi ve turistik eserleri görmek için Valilikten ayrıldı. - ADIYAMAN

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./26.04.2014
Japon Prenses Akiko, Kalehöyük Arkeoloji Müzesi'ni Gezdi

Japonya Kraliyet ailesinden Altes Prensesi Akiko Mikasa, Japonya'nın ünlü müzisyenleri ile Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi'ni gezdi.


Japonya Altes Prensesi Akiko Mikasa, babası prens Tomohito Mikasa tarafından kurulan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Anadolu Japon Arkeoloji Enstitüsü'nü gezdi. Prenses Mikasa'yı müzeye gelişince Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Boztepe Kaymakamı ve Kaman Kaymakam vekili İbrahim Cengiz karşıladı. Müze bahçesini de gezen Prenses Akiko Mikasa, Fırtına Tanrısı (Çift başlı öküz) hakkında da bilgi aldı. Prenses Mikasa'ya 3 yıl önce yaşamını yitiren babası prens Tomohito Mikasa'nın yakın arkadaşlarının da aralarında bulunduğu ünlü müzisyenler eşlik etti. Japon Prenses, basına kapalı yapılan müze ziyareti ardından Anadolu Japon Arkeoloji Enstitüsü'nde onuruna verilen yemeğe katıldı.

Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izniyle Kalehöyük kazıları Japon Ortadoğu Kültür Merkezi ve Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülüyor. Kalehöyük'teki kazı çalışmaları, Prenses Akiko'nun dedesi Prens Takahito Mikasa tarafından 31 Mayıs 1986 yılında ilk kazması vurularak başlatıldı. Çalışmaları daha sonra prensesin babası prens Tomohito Mikasa üstlendi. Kazılarda 4 uygarlık katı ve bu katlara ait evreler ve çok sayıda yapı katı ortaya çıkartıldı. Kazı çalışmalarının ardından Japon hükümeti tarafından Çağırkan köyüne üzeri çimle kaplı, höyük şeklinde müze binası yaptırıldı. Yaklaşık 450 milyon Japon yenine mal olan müzenin çevresi de düzenlendi. Japon Hükümeti'nin 'Kültürel Mirası Koruma Projesi' kapsamında hibe olarak yaptığı Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, 830 metrekare açık, 470 metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 1500 metrekarelik alanı kapsıyor. Müzede sergi salonları, sinevizyon köşesi, kütüphane, inceleme, araştırma, fotoğraflama ve restorasyon çalışmalarına olanak sağlayan labarotuar, kafe, depolar ve teknik bölümler bulunuyor. Çevre düzenlemesi, kazısı yapılan bir höyük tarzında düzenlenmiş. Böylelikle ziyaretçilerin hem kazılarda ele geçen buluntuları, hem de kazı yöntem ve çalışmalarını görmeleri sağlanmak amaçlanmış. Müzenin bahçesi, Japonya dışındaki en büyük botanik bahçesi, olarak düzenlenmiş. Müze, 2011 yılında 'En iyi yeşil müze' ödülü alırken, 2012 yılında da Avrupa'da Yılın Müzesi'ne aday gösterilmişti.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./28.04.2014
Japon'lara Deprem Dersi Verdik


Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

İzmir Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Türk kültürünü tanımak ve öğrenmek için Karşıyaka'ya gelen Japon misafirleri Afet Eğitim Merkezi'nde ağırladı. Belediyenin, afet öncesi ve sonrası hazırlıkları hakkında bilgi alan ve canlandırma simülatörlerinde tatbikat yapan Japonlar, çalışmalara hayran kaldı. Başkan Akpınar, doğal afetler değil, afet öncesi ve sonrasında yapılacaklarla ilgili bilgi eksikliklerinin insana zarar verdiğini belirterek "Bunu gidermek için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

JAPONLAR HAYRAN KALDI

Türk kültürünü tanımak isteyen ve Türk-Japon Dostluk Derneği aracılığıyla İzmir'e gelen 12 Japon, Karşıyaka Belediyesi'nin bir gün konuğu oldu. İlçenin kültürel ve turistik yerlerini gezen japonlar, en çok ilgiyi, Karşıyaka Belediyesi Afet Eğitim Merkezi'ne gösterdi. Belediyenin, doğal afetlere karşı hazırlıklarını yerinde inceleyen Japonlar; deprem, sel, yangın sırasında ve sonrasında yapılacaklarla ilgili bilgi aldı. Türkiye'de bir ilçe belediyesi tarafından ilk kez yapılan Afet Eğitim Merkezi'ndeki afet simülatörlerine hayran kalan Japonlar, canlandırma ünitelerinde tatbikat yaptı.

DOSTLUK AĞACI DİKTİLER

Bütün günlerini Karşıyaka'da geçiren Japon konuklar, Sabah saatlerinde Zübeyde Hanım'ın mezarını ziyaret etti. Sonrasında, Latife Hanım Köşkü'nde milli mücadele dönemine ilişkin bilgi alan konuklar, Yamanlar Gençlik Eğitim Merkezi ve Tay Park'ta da mola verdi. Japon konukları yalnız bırakmayan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Örnekköy Şantiyesi bahçesine, Türk- Japon dostluğu adına kiraz fidanı dikti. Öğle yemeğini şantiye tesislerinde yiyen Japonlar, Başkan Akpınar'la birlikte yemek sırasına girdi.

"BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYORUZ"

Türkiye ve Japonya'nın doğal afet riski taşıyan iki ülke olduğuna dikkat çeken Hüseyin Mutlu Akpınar, bilinçlendirme çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin, 17 Ağustos 1999 da meydana gelen deprem felaketi sonrası doğal afetlere bakışının değiştiğini söyleyen Başkan Akpınar "İnsanlarımız, doğal afetlerin değil, bu konudaki bilgi eksikliklerinin zarar verdiğini bilmeli. Biz bu eksiği kapatmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./02.05.2014
Ünye'de Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Anıtı 1 Temmuz'da Açılacak

Ordu Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, "Türk-Japon dostluğunun simgesi olacak olan Ünye Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Anıtı'nın 1 Temmuz'da açılması planlanıyor." dedi.

Çamyar, 1889 yılında Japonya'nın açıklarında batan, aralarında Ünyelilerin de bulunduğu Ertuğrul Fırkateyni'nin anısına ilçede yapılan anıtın açılması için son hazırlıkların yapıldığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanılığı'nın himayesinde Ünye Türk- Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Derneği tarafından yapılan anıtın temmuz ayında açılmasının planlandığını belirten Çamyar, " Topyanı Mevkii'nde yapılan anıtın çevre düzenlemesi ve yol çalışmalarını yapıyoruz. Türkiye ve Japonya'nın ortak geçmişinde yaşanan olayda vefat eden insanların anısına Ünye'de bir anıt yapıldı. Türk-Japon dostluğunun simgesi olacak . Belediyesi olarak anıtın çevre düzenlemesi ve yol çalışmalarını yürütüyoruz." dedi

-Ertuğrul Fırkateyni -

Sultan 2. Abdülhamit'in Japon İmparatoru'na takdim edilecek imtiyaz nişanını götüren Ertuğrul Fırkateyni, 16 Eylül 1889 tarihinde dönüş yolundayken, Kumano Denizi'nde, Oshima Kasabası sahilinde fırtınaya tutularak battı. 569 denizciden 500'ü boğularak şehit olurken, 69'u yaralı olarak sahile ulaşmayı ve sağ kalmayı başardı. Şehit olanlardan 8'inin, sağ kalanlardan da birinin Ünyeli olduğu biliniyor. Bunun üzerine Ünye'de Türk- Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Derneği kurularak, anıt yapılması kararlaştırılmış ve çalışmalar başlatılmıştı

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./03.05.2014
Megapol Group, 2010 yılında kaybettiğimiz Mimar Tatsuya Yamamoto anısına, Ege ve İzmir'in ilk Japon Bahçesini açıyor.


Gayrimenkul ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Megapol Group, 2010 yılında kaybettiğimiz Mimar Tatsuya Yamamoto anısına, Ege ve İzmir’in ilk Japon Bahçesi’ni açıyor. Açılış 9 Mayıs Cuma günü saat 18.30’da gerçekleştirilecek.

Megapol Group Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Gökdemir, açılışa tüm İzmirliler’i davet ettiklerini söyledi. Yamamoto’nun adını parkla ölümsüzleştirmek istediklerini vurgulayan Gökdemir, Japon mimarın ‘ikinci evim’ dediği Türkiye’de birçok özgün mimari yapıya imza attığına dikkat çekti. Yamamoto’nun eserlerinden biri olan Bayraklı Megapol Tower İş Merkezi yanında yer alan park, Japonya’ya özgü sakura, gynko biloba, bambu ağaçlarının kullanıldığı özel bir peyzajla gerçekleşti.

Peyzaj Mimarı Ata Turak’ın tasarımıyla hayata geçirilen ‘Yamamoto Japon Bahçesi’ aynı zamanda tanınmış mimarın, Japon geleneklerine göre 49 yaşında hayatını kaybedişini simgeliyor. İlk köprü doğumu işaret ediyor, her 10 yılda bir 5 ayrı kiraz ağacı ve zeytin ağaçlarıyla anlatılırken, ölümü havuzdan taşan sular vurguluyor. Bahçede , 2 adet havuz, köprü ve yürüyüş yolları ile tanıtım bölümü yer alıyor. Ünlü Japon koto sanatçısı Atsuka Suetomi ile ney sanatçısı Ergin Karabulut’un resital vereceği açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın katılımı bekleniyor.

TATSUYA YAMAMOTO KİMDİ ?

Yaşam yolculuğuna 1961 yılında Japonya’da başlayan Yamamoto, 1983 yılında Shibaura Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Japonya, Fransa ve Türkiye’de 3 ayrı yüksek lisans yaparak yüksek mimar unvanı aldı. 1986’da Türkiye’ye yerleşen, 1987 - 1995 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Tatsuya Yamamoto, profesyonel mimarlık yaşamında birçok başarılı projeye imza attı. Japon Bahçesi’nin yanında bulunan Megapol Tower’ın da mimarı olan Yamamoto, 18 Aralık 2010 tarihinde, 49 yaşında İstanbul’da yaşama veda etti.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./06.05.2014
Japonya'da 'Ağlayan Sumo' YarışmasıJaponya'da Ulusal Çocuk Günün'de 'Ağlayan Sumo' yarışması düzenlendi. Yarışmayı kazanmak için bebeklerin rakiplerinden daha önce ağlamaya başlaması gerekiyor. Japonya'nın Hiroşima kentinde yaklaşık 800 Bebek, Ulusal Çocuk Günü'nde, 'ağlayan sumo' yarışmasına katıldı. Yaşları 6 aylıktan, 18 aylığa değişen bebeklere geleneksel kıyafetler giydirildi.

'İLK AĞLAYAN BEBEK'

Yarışmada, iki Bebek bir sumo ringinde karşılıklı oturtulduktan sonra, hakem bağırarak, 'Nokotta' (Dövüş başlasın) talimatı veriyor. Mücadelenin galibi 'ilk ağlayan Bebek' oluyor. Japonya'da bebeklerin yüksek sesle ağlamasının kötü ruhları uzaklaştırıp sağlıklı bir yaşam sağladığına inanılıyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./07.05.2014
Japonya'dan Soma İçin Destek Pankartı
[Resim: 6ok5cy.jpg]

Dünyanın dört bir yanından olduğu gibi Japonya da Soma'nın acısını paylaşıyor. Türkçe pankart hazırlayan Japonlar taziye ve destek mesajı yolladı
'Arkadaşınız olarak aynı acıyı paylaşıyoruz tüm kalbimizle toparlanmanızı diliyoruz' pankartı açan Japonlar Türkiye'ye taziye mesajları yolladılar.

Alıntıdır-avrupagazate.
Japonya'da Tsunami Uyarısı

[Resim: 1405110121506.jpg]

Japonya'nın kuzeydoğu kıyılarında 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Japon Meteoroloji Kurumu, merkez üssü başkent Tokyo'nun kuzeydoğusundaki Fukuşima olan depremin yerel saatle 05.22'de meydana geldiğini belirtti.

Yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin ardından kurum tarafından tavsiye niteliğinde tsunami uyarısı yapıldı. Depremin, 2011'deki sarsıntı ve ardından oluşan tsunaminin sızıntıya neden olduğu Fukuşima nükleer santralinin yakınlarında olduğu aktarıldı.

Japon devlet televizyonu NHK da bölgedeki Fukushima Dai-ichi nükleer enerji santralinin olası bir zarar ihtimali nedeniyle kontrol edildiğini kaydetti.

Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide yaklaşık 19 bin kişi yaşamını yitirmişti. Deprem ve tsunami, Fukuşima santralinde radyoaktif sızıntıya yol açarak, Çernobil'den 25 yıl sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer felaketine neden olmuştu.

Nükleer santral çevresindeki kentlerde yaşayan 100 bin kişi tahliye edilmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 12.07.2014
Japonya ‘Balina Katliamına’ Devam Ediyor

Japonya hükümeti, uluslararası kuruluşların karşı olmasına rağmen Antartika denizinde devam ettiği balina avlama programına devam edeceğini açıkladı.

Japonya Hükümeti Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, olayla ilgili şöyle konuştu: ‘‘Japonya Hükümeti Uluslararası Adalet Divanı tarafından Antartika kıyıları açıklarındaki yasal sular içerisinde, 2015 yılında uygulanacak olan balina avlanma yasasına uymayacak ve burada çalışmaya devam edecektir ‘’

Balinaları Koruma Derneği perşembe günü Slovenya’da düzenlenen toplantıda konuyu gündeme getirmiş ve Japonya’nın yaklaşık 10 yıldır devam ettiği ‘bilimsel balinacılık’ programının uluslararası kuralları çiğnediğini açıklamıştı. Yunus ve balina etinin dünya üzerinde en çok tüketildiği ülke olan Japonya, zaman zaman bu canlıların öldürülmesi konusunda tepki çekiyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 19.09.2014
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50