Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53
Japonya 400 Adanın Sahibini Arıyor

[Resim: 1393801_1a.jpg?1373975239]

Japon hükümeti, sayısı 400'ü bulan adaların sahiplerini tespit etme, sahipsizleri ise kamulaştırma kararı aldı.

Japonya, çevresinde bulunan adaların sahiplerini tespit etmek ve sahipsiz olanlarını kamulaştırmak için çalışma başlattı.

Japon basınında yer alan haberlere göre hükümet, yaklaşık 400 adanın sahiplerini tespit etmek ve sahipsiz olanlarını kamulaştırmak için komisyon kurdu.

Maliye ve Adalet Bakanlığının yanı sıra sahil güvenlik birimlerinden de yetkililerin görev alacağı komisyon, ülkenin uzak bölgelerinde bulunan sahipsiz adaları kamulaştıracak ve yeniden isimlendirecek.

Kamulaştırma kararının Japonya'nın komşu ülkelerle sık sık adalar konusunda anlaşmazlık yaşaması üzerine alındığı bildiriliyor.

2012 yılında yürütülen benzer çalışmalarda 40 adacığa yeni isim verilmişti.

Çalışmanın 2014 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.

Bir ada ülkesi olan Japonya, komşusu Çin ile Çinlilerin Diaoyu adını verdikleri Senkaku adaları; Güney Kore ile Korileler tarafından Dokdo diye isimlendirilen Takeshima adaları; Rusya ile de Ruslar tarafından Kuril adaları olarak adlandırılan Kuzey Bölgeleri konusunda anlaşmazlık yaşıyor.

Japonya geçen haziran ayında, ABD ile düşman kuvvetlerinin eline geçen adaların geri alınmasını içeren ortak askeri tatbikat düzenlemişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 16.07.2013
Japonya'da Korkutan Nükleer Gelişme

[Resim: 301415.jpg]

Tsunami'den zarar gören Fukuşima Nükleer Santralı'ndaki radyasyon sızıntısının toprağa karıştığı tahmin ediliyor.

2 yıl önce tsunami yüzünden ağır hasar gören Nükleer santraldeki soğutma suyu tanklarında yüksek miktarda radyasyon tespit edildi. Radyasyonun toprağa sızdığı tahmin ediliyor.

Daiichi nükleer santralindeki tanklarda radyasyon salınımının, normalin 18 kat üzerinde olduğu bildiriliyor. Son yapılan ölçümlerde yüksek derecede beta ve gama ışınının yayıldığını tespit eden yetkililer bunun öldürücü olabileceği konusunda hemfikir. Tokyo elektrik idaresi nükleer santrallerde çalışanlar için özel elbiselerin zorunlu olduğunu ifade etti. Tank ve çevresinde çalışmak zorunda kalan işçiler alüminyum alaşımlı radyasyona dayanıklı kıyafetleri kullanacaklar.

Yetkililer, gerekli önlemler alınmaz ise aşırı radyasyon salınımı olan yerlerde çalışmanın 4 dakika gibi kısa bir zamanda ölümle sonuçlanabileceği uyarısında bulunuyor. Santrali işleten firma, geçen hafta 300 ton radyasyonlu suyun tanklardan birinden sızdığını kabul etmişti.

Sızıntının yeraltı su kaynaklarına ve okyanusa ulaşmasından endişe ediliyor

Gözlemciler, yeni bir facianın önüne geçmek için Japon hükümetinin duruma el koyması ve uluslararası yardım istemekten çekinmemesi gerektiği yorumları yapıyor.

Bu arada Japonya'da geçen yıl Temmuz ayında yeniden hizmete sokulan 2 reaktörde üretim geçici olarak durdurulacak. Reaktörlerden birinin bugün, diğerinin 15 Eylül'de kapatılacağı açıklandı, ne zaman çalıştırılacakları konusunda bilgi verilmedi.

Ülkedeki diğer reaktörler, 2011 nükleer felaketinden buyana kapalı bulunuyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 02.09.2013
Japonya'dan 2020 Atağı

[Resim: abe_9691.jpg]

Fukuşima’da radyasyon seviyesinin hatalı ölçüm nedeniyle sanılandan yüzde 20 fazla olduğu anlaşıldı.

SIZINTI YÜZDE 20 ARTTI

Japonya’da, 2011’deki deprem ve tsunami faciası sonrası büyük zarar gören Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki sızıntının boyutu her geçen gün daha korkutucu bir hal alıyor. Japonya nükleer otoritesi, santralın soğutma tanklarındaki radyasyon sızıntısının 1800 milisievert’ten 2200’e çıktığını duyurdu. Yüzde 20’lik artışın, önceki ölçümlerin hatasından kaynaklandığı belirtildi. 2200 milisievertlik radyasyon, sağlıklı bir insanı dört saat içinde öldürebilecek bir seviye. Japon uzmanlar, bu ölçümlerden sonra, Fukişima’daki radyasyon seviyesinin daha önce tahmin edilenin 18 katı olduğunu bildirdi. Fukuşima Nükleer Santrali’nde 19 Ağustos’tan bu yana devam eden radyoaktif su sızıntısı nedeniyle alarm seviyesi Uluslararası Nükleer ve Radyolojik Olay Ölçeği’ne (İNES) göre “anomali”den “ciddi olay” seviyesine yükseltilmişti. Santralı işleten Tokyo Elektrik Kurumu (TEPCO) ekipleri önceki gün depolama tanklarında yeni bir sızıntı tespit etmişti.

ABE DE ARJANTİN'E ACİLEN GİDECEK

Fukuşima’daki sızıntı, 2020 yılında olimpiyatları almak isteyen Japon hükümetini endişelendiriyor. Başbakan Şinzo Abe, santraldaki radyasyon sızıntısının önlenemeyeceği yolundaki endişeleri gidermek için, dün 470 milyon dolarlık yeni bir program açıkladı. Hükümet Sözcüsü Yoshihide Suga da, “Sızıntının daha kötü bir hal almaması için tüm önlemleri alıyoruz” derken, Başbakan Abe, G-20 zirvesini erken terk edip Arjantin’deki törene gidecek ve Olimpiyat Komitesi’ni “Fukuşima zarar vermez” diye iknaya çalışacak. Japonya’nın kuzeydoğusunda 11 Mart 2011’de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan dev tsunami, Fukuşima santralında radyoaktif sızıntıya yol açarak Çernobil’den 25 yıl sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer felaketine neden olmuştu. Kaza, radyasyon sızıntısına yol açmış ve bölgede yaşayan 160 bin kişi tahliye edilmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 05.09.2013
Japonya'da Tayfun: 4 Kayıp, 48 Yaralı

[Resim: file.ashx?FileID=722070&Width=292&Height...Quality=80]

Japonya'da etkili olan Man-yi tayfununda 4 kişiden haber alınamazken, ülkenin iç ve batı kesimlerindeki 16 bölgede 48 kişi yaralandı.

Yetkililer, Japonya'yı bu sezon vuran en güçlü tayfunlardan biri olan Man-yi'nin rüzgar hızının gün ortasında saatte 162 kilometreye çıktığını ve tayfunun başkent Tokyo'ya ilerlediğini bildirdi.

Tayfun nedeniyle ülkenin turistik Kyoto bölgesinde 260 bin kişiye evlerini tahliye etmeleri istenirken, Savunma Bakanlığından Kyoto ve komşu Şiga bölgelerine yardım ekipleri seferber etmesi istendi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, hükümetin, hasar tespiti ve yardım çalışmalarını desteklemek için acil durum gücü oluşturduğu belirtildi.

Basında yer alan haberlerde, ülkenin iç ve batı kesimlerinde 700'den fazla evin su altında kaldığı, tayfun batıya doğru ilerlerken Tokyo ve civarında tren seferlerinin ertelendiği, yüzlerce uçuşun iptal edildiği kaydedildi.

Tayfun gerekçesiyle, ülkenin iç ve batı kesimlerinde yaklaşık 80 bin haneye elektrik verilemediği de belirtildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 16.09.2013
Japonya'da Yangın Faciası: 10 Ölü 8 Yaralı

[Resim: japonyada-yangin-faciasi-10-olu-8-yarali...40_226.jpg]

Ülkenin güneyindeki bir hastanede çıkan yangında 10 kişi öldü, 8 kişi yaralandı

Japonya'nın güneyindeki bir hastanede çıkan yangında çoğunluğu hasta olmak üzere 10 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişinin yaralandığı bildirildi.

Fukuoka kentindeki yangınla ilgili bilgi veren İtfaiye Birimi'nden Akiharu Otsu, ortopedik tedavilere yönelik hizmet veren 4 katlı hastanenin zemin katında çıkan ve üst katlara sıçrayan yangının hastalar uyurken başladığına ilişkin bilgiler bulunduğunu belirtti.

İtfaiyenin çalışması sonucu söndürülen yangında binanın büyük bölümünün zarar gördüğü kaydedildi.

Nedeni henüz tespit edilemeyen yangında 2'si hastane çalışanı olmak üzere 10 kişinin öldüğü, 8 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 11.10.2013
Japonya'daki Kasırgada 14 Kişi Öldü

Japonya'da hızı saatte 180 kilomtereye çıkan kasırgada 14 kişi öldü, 50 kişi kayboldu. Çok sayıda uçuş iptal edildi

Japonya'da etkili olan kasırgada en az 14 kişinin öldüğü bildirildi.

Yetkililer, Wipha Kasırgası'ndan en çok etkilenen Izu Oşima Adası'nda 13 kişinin öldüğünü, bir kişinin ise Tokyo'da sel sularına kapılarak hayatını kaybettiğini açıkladı.

Tokyo'nun 120 kilometre güneyinde yer alan Izu Oşima Adası'nda kasırganın neden olduğu heyelanlar nedeniyle 250'den fazla evin göçük altında kaldığı, yaklaşık 50 kişinin kayıp olduğu belirtildi.

Son 24 saatte Izu Oşima Adası'na 80 santimetre yağmur düştüğü belirlendi.

Saatteki hızı 180 kilometreye ulaşan rüzgarlara neden olan kasırga, Tokyo'da da çok sayıda uçuşun iptal edilmesine, trafik ile günlük yaşamın felç olmasına neden oldu.

Yetkililer, 2011'deki deprem ve tsunami faciasında ağır hasar gören Fukuşima Nükleer Santrali'nden önlem olarak tonlarca yağmur suyunun boşaltıldığını belirtti. Yağmur suyu, radyoaktif suyun saklandığı tankların çevresindeki koruyucu bölmelerde tutuluyordu.

Nükleer santrali işleten Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO), Nükleer Düzenleme Kurulu'nun izniyle boşaltılan suyun belirli bir radyoaktivite seviyesinin altında olduğunu açıkladı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 16.10.2013
Japonya Başbakanı, Kameralar Karşısında Fukuşima Balıklarından Yedi

[Resim: 21863090.jpg]

[Resim: 21862391.jpg]

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Fukuşima'daki nükleer facianın ardından atık depolarından okyanusa sızıntı olan bölgedeki balıkçılığı geliştirmek için buradan avlanan balıkları kamera karşısında yedi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, 2011 yılındaki depremin ardından meydana gelen tsunamide ağır hasar gören ve bir nükleer faciaya dönüşen, bundan iki yıl sonra da nükleer atık içeren yeraltındaki depolarından her gün yaklaşık 300 ton kirli suyun okyanusa aktığı ortaya çıkan bölgeye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Abe, nükleer santralin yakınlarındaki Soma balıkçı limanına yaptığı denetimler sırasında, buradan avlanan deniz ürünlerini kameralar karşısında yiyerek "tehlike yok" mesajı vermeye çalıştı.

Felaketin bölgeye verdiği ekonomik zararın önüne geçmek amacıyla Fukuşima'daki deniz ürünleriyle ilgili yanlış anlamayı silecek doğru bilgiler verileceğini aktaran Abe, "Umarım tüm Japonya'daki insanlar buraya gelip bu ürünlerin güvenli ve lezzetli olduğunu görürler" diye konuştu.

Abe'nin bu çıkışının bir benzeri yıllar önce Türkiye'de de yaşanmıştı. Çernobil nükleer faciasının hemen ardından, 1986 yılında dönemin Ticaret Bakanı Cahit Aral, Karadeniz'den toplanan çayların güvenli olduğunu göstermek için kameralar karşısında çay içmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 20.10.2013
Japonya'da Bir Adanın Doğuşu Görüntülendi

[Resim: 105115_ada_1.jpg]

Japonya'nın güneyinde deniz tabanında meydana gelen volkanik patlama yeni bir ada ortaya çıkardı.

Başkent Tokyo'nun bin kilometre güneyindeki Bonin Adaları civarındaki patlama sonrası 200 metre çapında bir adanın doğuşu görüntülendi.

Görüntülerde; kraterin, duman tabakasının yanı sıra kül ve kaya parçaları püskürttüğü görülüyor.

Uzmanlar, adanın ortadan kaybolabileceği gibi kalıcı da olabileceğini belirtiyor. Japon hükümeti, adaya bir isim verip bu toprağı sahiplenmeden önce kalıcı olacağının ispatlanmasını bekleyeceğini açıkladı.

Bölgede volkanik faaliyetler en son 1970'li yıllarda bu kadar aktif hale gelmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 21.11.2013
Daha yeni haber de izledim. Gerçekten muhteşem bir şey! Cool
Japonya'da Sonradan Oluşan Ada Büyüyor

[Resim: 62201.jpg]

Japonya'da okyanus dibindeki bir yanardağın geçen yıl Kasım ayında patlaması ardından ortaya çıkan bir ada büyümeye devam ediyor.

Başkent Tokyo'ya bin kilometre mesafedeki adanın daha da büyümesi durumunda Japonya'nın karasularının sınırının değişebileceği belirtiliyor.

Bilim adamları, ilk ortaya çıktığında okyanusun ortasında, yanardağın küçük bir çıkıntısı olarak görülen adanın su üstünde kalmayı başaramayacağını ve yeniden okyanusa gömüleceğini tahmin ediyorlardı. Ancak bu beklenti nedeniyle resmen isim verilmeyen ada, o günden bu yana büyümeye devam ediyor.

Ada, sosyal medyada, bazı açılardan bakıldığında ünlü çizgi karakter Snoopy'e benzediği için bu isimle anılmaya başlandı. Bu hafta yayınlanan yeni fotoğraflar, adanın, ilk ortaya çıktığı günlere kıyasla 30 kat büyüdüğünü ve yakınındaki bir diğer adayı yutmakta olduğunu ortaya koydu.

Bu nedenle Japonya Sahil Güvenlik Dairesi, ülkenin karasularının sınırını değiştirmek gerekebileceğini belirtiyor. Pasifik'te Japonya'nın toprakları bu ada ile genişlemeye devam ederken, bilim adamları incelemelerini sürdürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir dinî grup, ortaya çıkan adanın, günahkârların tövbe etmesi için Tanrı'nın gönderdiği bir işaret olduğuna inanıyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 27.01.2014
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53