Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
Japon Vekillerden Tartışmalı Tapınağa Ziyaret

Japon bakanların ardından 169 vekil, tartışmaların odağındaki Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etti.

Japonya'daki iktidardaki Liberal Demokrat Senatör Hidehisa Otsuji önderliğindeki grup, bahar şenlikleri çerçevesinde başkentte yer alan tapınağı ziyaret etti. Ziyaret sonrası konuşan Otsuji, "Bu ülke için hayatlarını kaybetmiş kahramanlar için tapınağa gidip dua etmek normaldir. Çin ve Güney Kore'nin tepkisini anlamıyorum." diye konuştu.

Vekillerden önce de kabineden üç isim, tapınağı ziyaret etmişti. Japonya Başbakan Yardımcısı Taro Aso önceki sabah saatlerinde tapınağı ziyaret edip ayrıldı. Tapınağı ziyaret eden isimlerden olan Devlet Bakanı Keiji Furuya, "Bu ülke için hayatlarını kaybetmiş olan insanlara saygımı göstermem normal." diye konuşmuştu. İçişleri ve Ulaştırma Bakanı Yoshitaka Shindo ise sadece kişisel olarak tapınağa geldiğini belirtmişti. Hükümet sözcüsünün yardımcısı Katsunobu Kato da ziyaretin kişisel olduğuna dikkat çekmişti. Bakanların bu ziyaretinin ardından Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung Se, Tokyo'ya yapacağı ziyaret ertelemişti.

Japonya'nın 20'inci yüzyılın ilk yarısındaki savaşlarda kaybettiği yaklaşık 2,5 milyon kişi adına yaptırılan Yasukuni Tapınağı, bazı ülkeler tarafından Japonya'nın o dönemki militarist politikasının bir sembolü olarak görülüyor. Tapınakta, savaş suçundan idam edilen isimlerin de mezarı yer alıyor.

Kaynak:Cihan/23.04.2013
"Nükleer Anlaşma, Abe'nin Ziyaretinde Yapılacak"

Japonya'nın en çok satan gazetesi Yomiuri, Türkiye'nin ikinci nükleer santralini Japonya'nın yapacağını ve temel anlaşmanın Başbakan Şinzo Abe'nin 3 Mayıs'taki ziyaretinde sağlanacağını yazdı.

Ekonomi gazetesi Nikkei'nin ardından Yomiuri de Sinop'taki nükleer santralini Japonya'nın yapacağını belirtti. Gazeteye bilgi veren kaynaklar, "Türk hükümeti, nükleer santrali Mitsubishi ile Fransız ortağı Areva'nın yapmasına karar verdi." dedi. Kaynaklar, Başbakan Abe'nin Ankara ziyareti sırasında anlaşmanın resmen sağlanacağını belirtti.

Gazete, 11 Mart 2011'de yaşanan radyasyon afet sonrasında gerçekleşecek bu ilk nükleer ihracatın Japonya'nın nükleer teknolojisi için de önemli olduğuna dikkat çekti. 20 milyar dolara mal olacak projede santralin 2020'de devreye gireceği belirtildi. Santralin kapasitesinin 4 milyon kilowatt olacağı belirtildi.

Kaynak:Cihan/25.04.2013
Japon Başbakanın Aracı Kaza Yaptı

Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi taşıyan araç, kazaya karıştı. Abe'nin kazadan yara almadan kurtulduğu bildirildi.

Konvoy halinde ilerleyen grubun önünde polis aracı, gişede ani bir şekilde durdu. Polis aracının arkasında yer alan ve Başbakan Abe'nin bulunduğu araba, polis aracına arkadan çarptı. Diğer 2 polis aracı ile gazetecileri taşıyan araçta, kazaya karıştı. Kaza sonucu iki polisin hafif şekilde yaralandığı kaydedildi.

Başbakan Abe'nin başkentin merkezinde yer alan bir parktaki gösteriye giderken kazanın yaşandığı belirtildi.

Kaynak:Cihan/27.04.2013
Tokyo Valisinden İstanbul Özrü

Tokyo Valisi Naoki Inose, 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği için yarıştığı İstanbul hakkındaki sözleri için özür diledi.

Aynı zamanda Olimpiyat Komitesi'ne de başkanlık yapan Naoki Inose, İstanbul'un Tokyo'ya göre daha aze geliştiğini ve oyunlara ev sahipliği için donanımının yetersiz olduğunu öne sürmüştü. Vali Inose ayrıca "İslam ülkelerinin Allah'tan başka ortak değerleri yok. Sürekli kendi aralarında savaşıyorlar." ifadelerini kullanmıştı.

İfadelerinin uygunsuz kaçtığını kabul eden Inose, sözlerini geri aldığını ifade etti.

Kaynak:Cihan/30.04.2013
Japon Öğrencilerden Sakura Şarkısını Söyleyen Okula Anlamlı Ziyaret


Van depreminde hayatını kaybeden Japon Doktor Atsushi Miyazaki'nin ülkesinden gelen öğrenciler, Sakura şarkısını seslendiren Bursa'daki 600 öğrencinin okuduğu okulu ziyaret etti. Duygulu anların yaşandığı ziyarette Japon ve Türk öğrenciler kendi ülkelerine özgü gösteriler sergiledi.
Van'da meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremde Bayram Otel'in enkazı altında kalarak hayatını kaybeden Doktor Atsushi Miyazaki'nin ülkesinden gelen Japon öğrenciler, 'Sakura' şarkısını seslendiren Bursa Ahmet Uyar İlköğretim Okulu öğrencilerini ziyaret etti. Daha öncede Miyazaki'nin annesinden gelen mektup ile sevinen öğrenciler, bu sefer yapılan ziyaretle çok mutlu olduklarını dile getirdi. Türk ve Japon öğrenciler okulun bahçesinde kendi ülkelerine ait folklor gösterileri sundu.Ahmet Uyar İlköğretim Okulu müzik öğretmeni Serkan Altay ve Uluyama Türk Japon Derneği Başkanı Hakan Kaplan'ın öncülüğünde 'kiraz çiçeği' anlamına gelen 'Sakura' klibinin tekrar izlendiği esnada duygu dolu anlar yaşandı. Öğrencilerin klibin ardından ellerine aldıkları melodika ile canlı olarak tekrar seslendirdiği 'Sakura' şarkısı salondakiler tarafından ayakta alkışlandı. Japonya'dan öğrenciler ile birlikte gelen ünlü Japon ressam Shigeno Sawada, daha önceki ziyaretleri esnasında öğrenmiş olduğu Türkçe ile Ahmet Uyar İlköğretim Okulu öğrencilerine teşekkür ederek, gösterdikleri dostluktan çok duygulandıklarını ifade etti.

JAPON, TÜRK DOSTLUĞU ÖMÜR BOYU SÜRECEK
İletişim ve bilgi çağındaki hızlı gelişmelerin dünyayı küçük bir köy haline getirdiğinin altını çizen Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya, "Bir zamanlar bizim için hayal olan Uzak Doğu ülkeleri artık yakın komşu oldu. Doktor Atsushi Miyazaki'nin Van depreminde insani bir görev üstlenmesi çok önemli. Deprem iki ülke arasındaki bağların daha da gelişmesine vesile oldu. Biz onu kalbimize gömdük" dedi.Ahmet Uyar İlköğretim Okul Müdürü Alper Taşkın ise, depremin ardından Kurban Bayramı'nda Japonların kurban keserek etini herkese dağıttıklarını hiç unutmayacağını söyledi.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./05.05.2013
Tokyo Üniversitesi'nde isyan ettiren Türk: 130 yıldır böyle bir şey görmedik!

Tokyo Üniversitesi, "130 yıllık tarihimizde böyle bir şey yaşamadık" diyerek Anılır'ı işten attı, doktorluk unvanını iptal etti.

Vatan gazetesinden Uğur Koçbaş’ın haberine göre, dünyanın en iyi 10 üniversitesinden biri olan Japonya ’nın en prestijli okulu Tokyo Üniversitesi’nde “Türk bilim sahtekarı” şoku yaşanıyor.

“Uzay Asansörü” adlı projesiyle Japon ve dünya basınına konu olan, NASA’da iki yıl astronotluk eğitimi alarak “İlk Türk astronot” olduğu iddiasıyla ortaya çıkan Serkan Anılır, Japonya’yı karıştırdı.

2003 yılında Tokyo Üniversitesi’ne verdiği doktora tezinin yüzde 40’ı “aşırma” çıkınca bir anda ülkede bilim dünyasının tüm şimşeklerini üzerine çekti. Anılır’ın Türk Ulaştırma Bakanlığı’nın kendisini NASA’ya gönderdiğine dair belgenin de sahte olduğunun belirlenmesinin ardından yardımcı doçent olarak görev yaptığı Tokyo Üniversitesi, 37 yaşındaki Türk’ün doktora tezini iptal etti, üniversite ile ilişiğini kesti. Rektör Junichi Hamada, Yomiuri Shimbun gazetesine yaptığı açıklamada, “Şok içindeyiz. Bu inanılmaz bir durum. 130 yıllık tarihimizde hiçbir doktora tezini iptal etmedik, kimseyi görevden atmadık” dedi ve Anılır’ın doktora tezini kabul eden heyet hakkında da soruşturma açıldığını duyurdu. Anılır’ın internet sitesinde yayınladığı astronot fotoğrafının da fotomontaj olduğu ortaya çıktı. Illinois Üniversitesi ve İTÜ mezunu olduğunu belirten Türk’ün, bu okullarla da bir ilişiği olmadığı tespit edildi.

TÜRKİYE ’YE DÖNDÜ
2001 yılında kendisiyle Tokyo Üniversitesi’nde eğitim aldığını söyleyen bir Türk okul arkadaşı, “Onun bir yalancı olduğunu herkes bilirdi. Ama yalanlarıyla çok eğlenirdik. Bir keresinde odasında sahte bir NASA kimliği hazırlarken bile gördük. Bu yalanlarının eninde sonunda başına bir bela açacağı belliydi” dedi. Gelişmeler üzerine daha önce Anılır’ı yere göğe sığdıramayan Japon basını özür yazıları yayınladı. Japonya Uzay Geliştirme Ajansı da, Anılır’a ait olmadığını tespit ettiği 4 makalesini kronolojik listeden çıkardı. Anılır’ın kitabını basan yayınevi ise kitabın basımını durdurduğunu açıkladı.

Hakkında belgede sahtecilik, intihal ve nitelikli dolandırıcılıktan soruşturma açıldı. Fahri Büyükelçilik yaptığı Wakayama vilayeti Kushimoto ilçesi verdiği bu fahri elçilik ünvanını geri aldı. Anılır, hakkındaki bu olayların ardından Japonya’dan ayrılarak Türkiye’ye geri döndü.

BEN ZATEN BIRAKACAKTIM!
Anılır, kişisel internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Ben zaten işi bırakmak için başvurmuştum” ifadesini kullandı: Bir doktora öğrencisi olarak yazdığım ilk tezdi. O yüzden de alıntı yaptığım yerlere numara verip kaynak belirtme olayından haberim yoktu. Basit bir hatamdan kaynaklandı. Zaten işten ayrılmak için başvurmuştum. Astronot fotoğrafı da Houston’da eğlence için yapılmış bir fotomontajdı, biyografimde yer vermek hataydı.

ANILIR’DAN İNCİLER
* Astronotum, olimpiyat şampiyonuyum, yazarım.

* Türkiye’nin ilk resmi astronot adayı olarak Ulaştırma Bakanlığı tarafından NASA’ya gönderildim. 2 yıl astronotluk eğitimi aldım. (Belge ve fotoğrafı sahte çıktı)

* Beni NASA’ya Türk Hava Kuvvetleri Komutanı tavsiye etti.

* Türk Milli Kayak Takımı’nda yer aldım. Olimpiyat madalyası kazandım.

* Illinois Üniversitesi ve İTÜ mezunuyum. (Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık mezunu)

* 2003 Sapacean Uzay Konferansı’nda bildiri sundum. (Katılımcı bile değildi)

* Japon Uzay Fiziği Departmanı Başkanıyım. (Öyle bir departman yok)

* Amerikan Onur Madalyası sahibiyim. (Birkaç bin dolara satın alınabilen bir ödül çıktı)

* Tokyo Üniversitesi’nin ilk yabancı yardımcı doçentiyim. (Başka birçok yabancı yardımcı doçent görev yapmış)

TÜRK BASININI DA KANDIRDI
Anılır, Türkiye’de birçok bilim konferansında katılımcı olarak yer aldı. Birçok TV kanalına röportaj verdi. İşte Türk basınında şimdiye kadar Anılır ile ilgili çıkan haberlerin başlıklarından örnekler:

* Japonya’daki süper beynimiz.

* İlk Türk astronot adayı

* Türk Bilim Adamı’nın Uzay Asansörü: ATA

* Uluslararası alanda yıldızı parlayan Türk bilimadamı

* Japonlar’ın Türk samurayı

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Bu haberi uzun zaman önce gördüğümde baya garibime gitmişti yaşananlar. Adamın sahteci olduğu ortaya çıkmadan önce kendisini tanımış ve net üzerinden biraz araştırmasını yapmıştım. Yazılanlara göre her şeyi yapmış, ele almış bir elemandı. Burada bahsedilenin dışında anime yapımcılığını da ele almış, japon bir rock grubuna gitarist olarak girmiş vb. birçok haberini okumuştum.
Tüm bunları yapabilecek birinin olduğuna inanmak güçtü zaten. Sonra da adamın fake olduğu ortaya çıktı. Güler misin ağlar mısın olayı. Ne diyelim reklamın iyisi kötüsü olmaz mı diyelim?
reklamın iyisi kötü olmaz evet doğru kişi için ama ülkemizin itibarını düşürüyor malesef nasıl anlamamışlar bunca zaman ben onu anlamadım astronot yani basit bir meslek değil. çoğu kişi meslek hakkında yorum bile yapamaz teknik terimlerinde adam yıllarca uyutmuş helal olsun ne diyim.
Everest'e Tırmanan En Yaşlı Kişi Oldu

Japon dağcı Yuichiro Miura , 'Dünyanın çatısı' olarak bilinen Everest tepesine 80 yaşında tırmanarak bu noktaya tırmanan en yaşlı dağcı unvanını elde etti.

Japon kamu televizyonu NHK'de yayımlanan görüntülerde, Miura'nın, kızı Emili ile konuşma anı yansıdı. Japon dağcı kızına, "Başardım. Everest'e 80 yaşında tırmanabileceğimi hayal bile edemiyordum. Tükendim ama çok mutluyum. 80 yaşında bile hala iyi işler çıkarabiliyorum." dedi. Japon dağcının, bir süre tepede durduğu ve fotoğraf çektirmesinin ardından inişe geçtiği bildirildi.

Miura, 2003'te 70 yaşındayken gerçekleştirdiği tırmanışla Everest'e tırmanan en yaşlı kişi olmuştu. Ancak 2007 yılında başka bir Japon dağcı, 71 yaşında yaptığı tırmanışla bu unvanın sahibi olmuştu. Miura, 2008'de 75 yaşındayken yaptığı tırmanışla bu unvanı almaya yaklaşmış ancak kendisinden bir gün önce Nepallı bir dağcı, 76 yaşında zirveye çıkarak unvanın yeni sahibi olmuştu. Japon dağcı Miura'nın bu seferki unvanı da tehlikede.

81 yaşındaki Nepallı dağcı Min Bahadur Sherchan'nin yakın zamanda Everest Tepesi'ne ulaşmak için tırmanışa başlayacağı kaydedildi. Miura'nın kızı ise "mücadelenin umrunda olmadığını" belirterek, "Babam kendisiyle yarışıyor." diye konuştu.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./23.05.2013
Tokyo Sefirinin Eşi, Mutfağını Japonlara Açtı

Türkiye'nin Japonya Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın eşi Sinem Kılıç, Türk lezzetlerini Japon okurlara tanıttı. Sinem Kılıç'ın belirlediği 23 tariften oluşan ve çekimlerinin 4 gün sürdüğü yemek kitabı bir yıllık aradan sonra Japonya'da piyasaya sürüldü. Sinem Kılıç, "Konu Türkiye’nin tanıtımı ve hele de Türk mutfağının Japon halkına sunulması olunca bu projeye tereddütsüz evet dedim." diye konuştu.

Japonya'da Türk yemeklerine olan ilgi devam ediyor. Son olarak, "Türk Büyükelçisinin Masası" projesi çerçevesinde 23 Türk yemeği Japonlarla buluştu. Kitap, 50 bin adet basılarak kitapçılarda yerini aldı. İki bölüm halinde hazırlanan kitabın ilk bölümünde tarifler yer alırken, ikinci kısımda da İstanbul, Ankara, İzmir gibi Türkiye'nin güzide kentlerin tanıtımı yer alıyor.

"SAĞLIKLI YEMEKLER YAPTIK"
Japonya'da karnıyarık, mantı, döner gibi Türk lezzetleri bilindiği için bunların yer almadığı bir liste oluşturmaya özen gösterdiğine dikkat çeken Sinem Kılıç, "Bunun dışına çıkmak istedim biraz. Mesela mantı yerine sosyete mantısı yaptık. Ayrıca yemeklerin pratik olmasına ve malzemelerin Japonya’da da kolayca bulunabiliyor olmasına da özen gösterdik. En uzun süren yemek en fazla 1 saat." diye konuştu. Yemeklerin ayrıca "sağlıklı" olmasına da önem verdiğini hatırlatarak, tarifte kullanılan malzemelerin sağlığa olan katkısının da kitapta yer aldığını vurguladı. Türkiye’nin her bölgesinden bir yemeğin kitapta sunulduğunu söyleyen Kılıç, "Bu şekilde Türk mutfağının bölgesel lezzetleri ve kültürünü de vurgulayarak tanıtmak istedim. Örneğin Karadeniz yöresine uygun kıyafetler giyip o şekilde yemeğimi hazırlamayı planlamıştım ama kitabın getirdiği konsept yüzünden bu şekilde olmadı. Ben Türkiye'deki masaları da canlandırmak isterdim ama proje büyükelçilerin masası olduğu için bu da mümkün olmadı." diye konuştu.

"TÜRK YEMEKLERİNE TADINI VEREN SEVGİMİZ"
Tokyo Büyükelçisi'nin eşi Sinem Kılıç, çekimlerin dört günü sürdüğünü söyledi. Dergideki tariflerden 5-6 tanesini bizzat kendisinin yaptığını söyleyen Sinem Kılıç, "Diğer yemeklerin bazılarını Büyükelçilik çalışanları bazılarını da birlikte yaptık." şeklinde konuştu. Kılıç, en zorlandığı konunun ise "gramlar" olduğunu kaydetti. "Üç bardağın kaç gram olduğunu net olarak bilmiyordum." diyen Kılıç, ölçerek tarif verdiklerini kaydetti. Fotoğraf çekimi yapıldığı için yemekleri de yavaş bir şekilde yapmak zorunda kaldığını kaydeden Kılıç, "Çok kısık ateşte yemek yaptık. Japonlar kadar sabırlı değiliz. Türkler hızlıca yapar biter. Japonlara göre hızlı çalışıyoruz. Ama bize göre titiz çalışıyorlar. Bizim yemeklerin tadını veren bu pratikliğimiz ve sevgimiz sanırım." dedi. Proje çerçevesinde daha önce de İzlanda Büyükelçisi'nin eşinin hazırladığı bir kitap, Japon okurlarla buluşmuştu

Kaynak:Cihan/26.05.2013
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51