Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
Japonya Nükleeri Bir Daha Düşünecek

[Resim: japonya-fukusima.jpg]

Japonya Başbakanı Fukuşima'ya yaptığı ziyarette, kapatılan santraller için 'kapsamlı bir karar' vereceğini ifade etti.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Fukuşima Nükleer Santrali'nden radyasyon yayılmasının ardından kapatılan santraller için 'kapsamlı bir karar' vereceğini söyledi.

Japon lider, 11 Mart 2011'de meydana gelen 9.0 şiddetindeki deprem ve ardından gelen tsunamiden büyük zarar gören Fukuşima'yı ziyaret etti. Başbakan olduktan sonra dördüncü kez bölgeye giden Abe, Namie ve Tomioka kentlerini ziyaret ederek yeniden yapılanma çalışmalarını yerinde inceledi. Başbakan Abe, afetten etkilenen çiftçilerle de bir araya geldi. Ziyareti sırasında açıklama yapan Abe, kapalı durumdaki nükleer santrallerin "güvenlik durumunu inceledikten sonra kapsamlı bir karar vereceğini" ifadelerini kullandı. Yeniden yapılanmanın "ucuz ve istikrarlı bir enerji kaynağı" olmadan zor olacağına da dikkat çeken Abe, Fukuşima Nükleer Santrali nedeniyle yayılan "zararlı dedikoduları" da dağıtacağını vurguladı.

Fukuşima'da yaşanan nükleer kriz sonrası ülkenin bütün santrallerinin kapısında kilit vurulmuştu. Ancak geçtiğimiz yaz, enerji açığı nedeniyle 2 tanesi tekrar hizmete sokulmuştu. Yetkililer, bütün santrallerin tekrar hizmete girmesi için güvenlik kontrollerinin yapılması gerektiğini söylüyor. Ancak bunun, uzun bir süre alacağına dikkat çekiliyor. Nükleer santrallerini kapatan Japonya, enerji noktasında tamamen dışa bağımlı oldu. Ayrıca enerji ithalatının artması da dış ticaret açığının artmasına yol açtı.

16 Aralık seçimleriyle iktidara gelen Liberal Demokratlar, nükleer enerjiden yana ağırlığını koymuştu. Radyasyon sızıntısı sonrası ülkede yapılan nükleer karşıtı gösteriler neticesinde o zaman iktidarda bulunan Demokrasi Partisi, 2030'a kadar nükleer enerjiden vazgeçeceğini açıklamıştır. Ancak Liberal Demokratlar, bu planı rafa kaldırdı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 24.03.2013
Japonya'nın Deprem Sonrası Görüntüleri Google'da

[Resim: japonya-nin-deprem-sonrasi-goruntuleri-g...8016_o.jpg]

Google, Japonya'da gerçekleşen depremle gelen nükleer felaketin izlerini herkesle paylaştı.

Google Maps ekibi çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Daha önce dünya mirası listesinde yer alan Iwami Ginzan maden mağarasını görüntüleyen ve daha sonra da dünyanın en yüksek noktalarını görüntüleyen Google, şimdi de iki yıl önce nükleer felaketin yaşandığı Fukushima'yı görüntülemeyi başardı.

11 Mart 2011'de tahliye edilen ve eskiden 21 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Namie-machi bölgesini çeken Google'ın Street View ekibi, felaketin ardından 2 yıl geçmesine rağmen bölgenin hala değişmediğini gözler önüne seriyor.

Kasabanın belediye başkanı Tamotsu Baba ise konuyla alakalı olarak, bu felaketi Japonya'nın birçok bölgesinin atlatmayı başardığını ancak bu bölgede zamanın durduğunu söyledi.

Google'ın Steet View ekibinin kaydettiği görüntülerde karaya oturan tekneler ve yıkılmış evler görülüyor. Google'ın, 2007'de başlattığı sokak görünümü özelliğiyle 48 ülkeden 3 bin yakın şehir sokak sokak gezilebiliyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 29.03.2013
Japonya'da Deprem

[Resim: 1975891-jpg20130402024210.jpg&w=609&h=417]

Japonya'nın doğu kıyısı açıklarında 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Enstitüsü, Japonya'nın Miyako şehrinin 107 kilometre doğusunda meydana gelen depremin ardından tsunami uyarısında bulunulmadığını bildirdi.

İlk belirlemelere göre, depremde can ve mal kaybı bulunmadığı belirtildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 02.04.2013
Japonya'da Kanı Şeffaf Balıklar Belirlendi

[Resim: japonya-da-kani-seffaf-baliklar-belirlen..._674_o.jpg]

Antarktika'daki buzulların derinlerinde yaşayan bir balık türünün kanının şeffaf olduğu belirlendi.

Antarktika'daki buzulların derinlerinde yaşayan bir balık türünün kanının şeffaf olduğu belirlendi.

Japonya'nın başkenti Tokyo'daki bir akvaryumda sergilenen bu balıkların, bilinen "renksiz kanlı" tek canlı olduğu belirtildi.

Akvaryumda görevli Satoşi Tada, bu balıkların kanında, kırmızı rengi veren ve oksijeni taşıyan hemoglobin proteininin bulunmadığını vurguladı.

Tada, biri dişi diğeri erkek pulsuz balıkların balıkçılar tarafından akvaryuma getirildiğini ve ocak ayında çiftleşerek ürediğini ifade etti.

Balıkların oksijeni deri yoluyla aldığını açıklayan Tada, bu hayvanların kanında neden hemoglobin bulunmadığını belirlemek için araştırmaların yapılması gerektiğini belirtti. - TOKYO

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Rüyalar MR ile okunabilecek

[Resim: fft177_mf3168973.Jpeg]

Japonya'da yapılan bir araştırmayla, rüyaların bir kısmının beyin taramasıyla okunabileceği ileri sürüldü.

Kyoto Nörobilim Enstitüsü'nden Yukiyasu Kamitani, geliştirdikleri yöntemle rüyada görülen cisimleri yüzde 60 oranında tahmin edebildiklerini açıkladı.

Araştırma kapsamında, katılımcılar MR cihazının içinde uyuyarak beyin dalgaları bilgisayar ekranından izlendi. Kişilere kalktıklarında rüyada ne gördükleri en ince detayına kadar anlattırıldı.

Her kişide 200 kez tekrarlanan deneyde, rüyada en çok görülen nesneler, taşıt, bina, kadın, erkek gibi 20 kategoriye ayrıldı.

Ardından, aynı kişiler uyanıkken, söz konusu 20 kategoriye ait bazı resim ve fotoğraflar gösterilerek beyin dalgaları incelendi.

Tüm bu bilgiler toplanarak, katılımcıların rüyadayken kaydedilen MR verileri ile fotoğraflara bakarken kaydedilenler karşılaştırıldı.

Toplanan bilgiler ışığında, kişilerin rüyada hangi kategoriden nesneler gördüğünün yüzde 60 oranında doğru tahmin edildiği belirlendi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya'da Nükleer Sızıntı

[Resim: japonyada_nukleer_sizinti13653358560_h1011274.jpg]

Japonya'yı 11 Mart 2011'de vuran çifte afetin ardından radyasyon yaymasıyla dünyanın gündemine oturan Fukuşima Nükleer Santrali'nde dün ortaya çıkan sızıntının ardından bugün yeni bir sızıntının daha yaşandığı ortaya çıktı.

Fukuşima'daki nükleer santralde yaşanan sorunların önüne geçilemiyor. Elektrik kesintileri nedeniyle gündeme kısa bir önce tekrar gelen santralde bu sefer radyasyonlu su sızıntısı yaşanıyor. Santrali işleten Tokyo Elektrik Şirketi (TEPCO), radyasyonlu suyun bulunduğu havuzlardan birinden az bir miktarda sızıntı meydana geldiğini tespit ettiklerini açıkladı. TEPCO, "Havuzun içindeki suda ciddi bir azalma olmamasına rağmen havuz dışında radyasyonlu su tespit ettik." dedi. Bu havuzlardaki su, 11 Mart sonrası yaşanan krizde nükleer yakıt çubuklarını soğutmak için kullanılmıştı.

Tokyo Elektrik Şirketi dün yaptığı açıklamada da 120 ton kadar radyasyonlu suyun bulunduğu havuzdan toprağa sızmış olabileceğini belirtmişti. TEPCO, sızıntının sebebini henüz tespit edemediklerini belirtti. Havuzun, kıyıdan 800 metre uzakta bulunduğu için suyun okyanusa ulaşamayacağı belirtildi.

Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki sorun, 11 Mart 2011'de yaşanan 9.0 şiddetindeki depremin tetiklediği tsunaminin reaktörleri vurmasının ardından başlamıştı. Jeneratörlerin su altında kalmasıyla soğutma sistemleri devre dışı kalmış ve etrafa radyasyon yayılmıştı. Bu felaketten sonra santralin tamamen kapatılması hedeflenmişti ancak santralde sürekli sorunlar yaşanıyor. TEPCO önceki gün yaptığı açıklamada kullanılmış nükleer çubukların bulunduğu üçüncü havuzda elektrik arızası yaşandığını açıklamıştı. Bu sorun 3 saat içinde çözülmesine rağmen santralle ilgili soru işaretleri sürüyordu.

Bu son elektrik sorunundan önce de kullanılmış yakıt çubuklarının bulunduğu havuzlarda geçtiğimiz ay da benzer bir sorun yaşanmıştı. Bir, üç ve dört numaralı havuz ile ortak havuzun elektrik sisteminde yaşanan arıza nedeniyle soğutma işlemi durmuştu. 30 saat süren krizin ardından uzmanlar, ek tedbirlerle sorunu aşmıştı. Yetkililer daha sonra yaptıkları çalışmada krize, bir farenin kabloları kemirmesinin yol açtığını tespit etmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 07.04.2013
Umke Aracına Japon Doktorun İsmi Verildi


Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan 6 sağlık istasyonu ve 4 ambulans yapılan törenle hizmete açıldı.

TOKİ Sağlık İstasyonu'nda düzenlenen törenle 6 sağlık istasyonunun açılışı yapılırken, hizmet vermeye başlayan 4 UMKE aracından birine ise Erciş depreminde hayatını kaybeden Japon doktor Atsushi Miyazaki'nin ismi verildi.

Bitlis Sağlık İl Müdürü Erkan Akagündüz: Erciş depreminden sonra Japonya'dan kalkıp hayatını ortaya koyan Dr.Atsushi Miyazaki'yi de unutmadık. Adını UMKE aracımıza, ulusal medikal kurtarma ekibi aracımıza verdik. Adını bu şekilde yaşatmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./13.04.2013
Deprem yerine füze saldırısı uyarısı

Japonya'nın batısında dün meydana gelen Richter ölçeğine göre 6.3 şiddetindeki deprem sonrası bir yetkilinin, deprem yerine Kuzey Kore'den füze saldırısı uyarısı verdiği ortaya çıktı.

Başkent Tokyo'nun güneyinde yer alan Osaka'daki bir havacılık biriminin, depremin ardından gönderdiği uyarı mesajında Kuzey Kore'den füze saldırısı uyarısı verdiği bildirildi. Ulaştırma Bakanlığı, bu mesajın 87 havalimana ofisine ulaştığını, 1 uçuşun ertelenmesine neden olduğunu kaydetti. Bakanlık, hatalı mesajın 6 dakika sonra düzeltildiğini belirtti.

Kuzey Kore'den son dönemde yükselen tehditler nedeniyle Japonya, alarm durumuna geçmişti. Muhtemel bir füze fırlatma girişimine karşı hükümet, Tokyo'ya Patriot füzelerini yerleştirmişti. Ayrıca son teknoloji gemilerini de Japon Denizi'ne konuşlandırmıştı.

Kaynak:Cihan/14.04.2013
Japon Turist Bisikleti ile Türkiye Turu Yapıyor

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Bisikleti ile Japonya'dan yola çıkan Komort Fumtro, Türkiye sınırları içinde şu ana kadar 2 bin kilometre yol yaptığını söyledi.

Japon genç, Gürcistan sınır kapısından girdikten sonra Artvin'den Ordu'ya kadar doğal ve tarihi mekanları gezdiğini, Ünye'den de Akkuş üzerinden İç Anadolu'ya ve oradan da İstanbul'a geçeceğini belirtti. Türkiye'yi ve insanlarını sevdiğini ifade eden Japon Komort Fumtro, Ordu'nun ilçelerinden Akkuş'un doğal yapısının bozulmadığını ve bu yüzden burayı da çok sevdiğini söyledi. Fumtro, geceyi Akkuş Öğretmen Evi'nde geçirdikten sonra sabah tekrar bisikleti ile yola çıktı.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./15.04.2013
Japon Mahkemesinden Nükleere Devam Kararı

Japonya'da 2 yıl önce yaşanan radyasyon sızıntısı sonrası kapatılıp daha sonra kullanıma sokulan 2 nükleer santralin yeniden kapatılmasına mahkemeden ret kararı çıktı.

Nükleer enerji karşıtı bir grup, ülkenin batısında yer alan Ohi Santrali'nin kapatılması için mahkemeye başvurdu. Davacı grup, Ohi Santrali'nin bulunduğu bölgedeki fay hatlarının faal olduğunu savundu. Santrali işleten Kansai Elektrik Şirketi sözcüsü Akihiro Aoike, davacı grubun başvurusunun reddedildiğini söyledi. Aoike, mahkemenin ret kararına ilişkin ayrıntı ise vermedi.

Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki sızıntı, 11 Mart 2011'de yaşanan 9.0 büyüklüğündeki depremin tetiklediği tsunaminin reaktörleri vurmasının ardından başlamıştı. Jeneratörlerin su altında kalmasıyla soğutma sistemleri devre dışı kalmış ve etrafa radyasyon yayılmıştı. Santral açıklarında geçtiğimiz haftalarda avlanan bir balıkta, izin verilen sınırın 7 bin 400 kat üzerinde radyasyon bulunmuştu

Krizin ardından Japonya, bütün nükleer santrallerini geçici olarak kapatmıştı. Ancak hükümet, geçtiğimiz yaz aylarında artan elektrik ihtiyacını karşılamak için Ohi Santrali'ni tekrar devreye sokmuştu.

Kaynak:Cihan/16.04.2013
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51