Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52
Japonya'da "Külçe Altın" Gizemi

[Resim: 29668.jpg]

Kimliği belirsiz bir yardımseverin gönderdiği altınlar şaşkınlığa neden oldu.

2011'de tsunami ve deprem felaketiyle sarsılan Japonya, bugünlerde kimliği belirsiz bir yardımseverin gönderdiği külçe altınların şaşkınlığını yaşıyor.

Mart 2011’de deprem ve tsunamiyle yerle bir olan Japonya'nın İşinomaki kentinde bir balık pazarına postayla külçe altın gönderildi.

Postanın kuzeydeki Nagona kentinden gönderildiği fakat üzerinde gönderenin kimliğinin bulunmadığı belirtildi.

Balık pazarı yöneticisi Kunio, postadan 24 ayar 2 külçe altın aldığında çok şaşırdığını ve mutlu olduğunu dile getirdi.

Altınların değeri yaklaşık 170 bin Türk lirası.

Japon medyası bir sivil toplum kuruluşuna 2 kilo ve 1 derneğe de 1 kilo altın gönderildiğini, altınların kentin yeniden yapılandırılmasında kullanılacağını bildirdi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 18.02.2013
Japonya'da 6.2 Büyüklüğünde Deprem


Japonya'nın merkez bölgesinde, Richter ölçeğine göre 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Japonya Meteoroloji Kurumu, depremin merkez üssünün başkent Tokyo'nun kuzeyindeki Tochigi eyaleti olduğunu açıkladı. Yerine 10 kilometre altında meydana gelen depremin ardından tsunami uyarısı yapılmadı. Deprem, başkent Tokyo'da da hissedildi.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./25.02.2013
Japonlardan İdam cezasına Tam Destek


Gelişmiş ülkeler arasında idam cezasını uygulamaya devam eden nadir ülkelerden Japonya'da halkın, bu ceza yöntemine büyük bir destek verdiği ortaya çıktı. Research Panel adlı şirketin internet sitesinden yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, halkın yüzde 85,2'si, idam cezasına destek verdi. Karşı çıkanların oranı yüzde 14,9'da kaldı. 29 bin 364 kişi arasında yapılan araştırma, gazete okurlarına göre de dağılımı yayımlandı.

Japonya'nın en çok satan gazetesi Yomiuri'yi okuyanların yüzde 88'i idam cezasına destek verdi. Tirajı en yüksek ikinci gazete Asahi'yi okuyanların da yüzde 82,2'si bu ceza yöntemine arka çıktı. Ekonomi gazetesi Nikkei'yi okuyanlardan yüzde 86'sı da idama destek verdi.

DAHA AĞIR CEZA İSTİYORLAR

Araştırmaya katılanlardan bazıları, idamdan daha büyük bir cezaya da onay vereceklerini söyledi. Katılımcılardan biri, "Birini idam etmek bazen çok hafif bir ceza olabiliyor." derken başka biri de, "İdam sadece onları sefil hayatlarından kurtarıyor. Daha şiddetli bir ceza bulunmalı." dedi.

Japonya, geçtiğimiz hafta 3 mahkumu asarak idam etmişti. Uluslararası Af Örgütü, bu idamların ardından Tokyo'yu kınamıştı. Örgüt, "Japonya, kamuoyunun arkasına sığınarak uluslararası standartları uygulamaktan kaçınamaz." demişti. İdam cezaları, Liberal Demokratlar'ın 16 Aralık seçimleriyle iktidara gelmesinin ardından ilk defa uygulanmıştı.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./26.02.2013
Japon Vekil: Kürtajı Yasaklayalım


Japonya'da iktidarda bulunan Liberal Demokrasi Partisi vekillerinden Seiko Noda, nüfusun azalmasının önüne geçebilmek için kürtajın yasaklanmasını önerdi. Japon vekil, "Kürtajı yasaklamakla kalmayacağız, evlat edinme için de yasalar oluşturacağız. Çocukların toplum içinde büyüyebilecekleri bir ortam oluşturmaya çalışacağız." dedi.

1993 yılından beri milletvekili olan Seiko Noda, ülkenin önde gelen gazetelerinden Asahi'ye yazdığı yazıda nüfusun artması için kürtajın yasaklanmasını önerdi. Noda, Japonya'da yılda 200 bin bebeğin aldırıldığını belirterek azalan nüfus sorununu çözmek için buradan başlamak gerektiğini söyledi. Japon vekil, meclisin üst kanadı için yaz aylarında yapılacak seçimlerin ardından kürtajın yasaklanmasını gündeme getireceğini belirtti.

Japonya'da azalan nüfus, ülkenin geleceği ve ekonomisi için büyük sorun teşkil ediyor. 2012 yılında ülke nüfusu, 212 bin kişi daha azalırken, 126 milyonluk nüfusun yüzde 20'si 65 yaşın üstünde. Nüfustaki bu düşüşün önüne geçebilmek için ise çeşitli önlemler gündeme gelmeye devam ediyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./26.02.2013
Dünyanın en yaşlı kadını 115 yaşında


[Resim: image.php?di=OQOW]

Dünyanın en yaşlı kadını ilan edilen Japon Misao Okawa, bugün 115'inci doğumgününü kutladı.
Osaka kentinde bir huzurevinde doğumgünü sushi yiyerek kutlayan Okawa, "Aslında bu kadar uzun yaşamayı beklemiyordum, bu sizin sayenizde oldu. Hepinize minnettarım" ifadesini kullandı. 5 Mart 1989'da doğan Okawa, 1919'da evlenmiş ve 3 çocuk dünyaya getirmişti. Çocuklardan ikisinin şu an 90'lı yaşlarda olduğu ifade edildi.

Okawa'nın, 102 yaşındayken bacağını kırması dışında bugüne kadar hiçbir sağlık sorunu yaşamadığı kaydedildi.
Dünyanın en yaşlı kişisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 115 yaşındaki Jiroemon Kimura ise Nisan ayında 116 yaşına girecek. Japonya'da, yaşı 100'ün üzerinde 51 binden fazla kişi olduğu belirtildi.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./05.03.2013
Japonya'da 2 ABD Askerine Tecavüz Cezası

[Resim: japonya_tecavuz.jpg]

Japonya'da 2 ABD denizcisi, bir kadına tecavüz etmek ve gasp suçlamasıyla hüküm giydi.

Associated Press'in haberine göre, ABD'li denizci askerler Christopher Browning ve Skyler Dozierwalker, Okinawa'da Ekim ayında 20'li yaşlardaki bir kadına bir otoparkta tecavüz etme suçundan hüküm giydiler.

24 yaşındaki Browning 10, 23 yaşındaki Dozierwalker 9 yıl cezaya çarptırılırken, her iki denizci de suçlarını itiraf ettiler.

Okinawa sakinleri, bölgedeki ABD askerlerinin gürültüsünden, şiddete eğilimlerinden ve işledikleri suçlardan bir hayli rahatsızlar. Ekim ayında yaşanan tecavüzden sonra, bölgede ABD askerlerine karşı bir protesto dalgası başlamıştı. Bazı Japonlar, ABD askerlerine sokağa çıkma yasağı ve alkol sınırlaması getirilmesini savunuyorlar.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 01.03.2013
Japonya Depreminin Sesi Uzaya Kadar Gitti

[Resim: 19530292.jpg]

Japonya'da iki yıl önce meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki dev Tohoku depreminin yarattığı ses dalgasının uzaya ulaştığı belirlendi.

Söz konusu keşif, Fransa'daki Astrofizik ve Gezegen Bilimi Araştırma Enstitüsü'nden fizikçi Raphael Garcia başkanlığındaki bir bilim ekibince yapıldı.

Uydunun sesaltı dalgalara verdiği tepkiyi analiz etmek, ortaya çıkarmak ve bu ses dalgalarının frekanslarını ölçmek amacıyla bir bilgisayar modelinden yararlanılarak yapılan araştırma, Geophysical Research Letters adlı bilimsel derginin gelecek sayısında yayımlanacak.

Avrupa Uzay Ajansı'ndan yapılan açıklamada da Tohoku depreminin, Dünya yüzeyinde yol açtığı titreşim sonucu oluşan "sesaltı" olarak adlandırılan, düşük frekanslı ses dalgalarının uzaya ulaşarak, Avrupa Uzay Ajansına ait GOCE uydusunda titremeye yol açtığının saptandığı bildirildi.

Depremden 30 dakika kadar sonra Büyük Okyanus ve bir saat kadar sonra da Avrupa üzerinden, atmosferden kaynaklanan radyo parazitini aşarak geçen akustik dalgaların GOCE uydusu tarafından iki defa izlendiği belirtilen açıklamada, bunun, bir uzay uydusunun doğrudan doğruya uzayda kaydettiği ilk sesaltı dalgası olduğunun altı çizildi.

Yeryüzünden 225 kilometre yüksekte yer alan GOCE uydusu, Dünya'nın çekim alanındaki küçük değişiklikleri ölçerek, bu değişikliklere göre otomatik ayarlamalar yapmak suretiyle hiçbir şekilde şaşmaz derecede sabit bir yörüngede kalabiliyor.

EN BÜYÜK DÖRDÜNCÜ DEPREM

Dünyada şimdiye kadar kaydedilmiş dördüncü en büyük deprem olan Tohoku depreminin, Dünya'nın çekim alanının Japonya'nın altında kalan kısmında küçük bir değişikliğe yol açacak kadar güçlü olduğu daha önce belirlenmişti.

Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen ve ülke tarihinin en büyük depremi olan Tohoku depremi sonucu ortaya çıkan dev tsunami dalgaları ülkede büyük bir nükleer felaket yaşanmasına neden olmuştu. Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen çekirdek erimesi sonucu ortaya çıkan nükleer felaket sonrası, ülkedeki 50 nükleer santralden 48'i kapatılmak zorunda kalmıştı.

Japon hükümetinin verdiği rakamlara göre depremin ardından oluşan 40 metrelik dev tsunami dalgaları sonucu 15 bin 881 kişi ölmüş, 2 bin 668 kişi kaybolmuştu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 12.03.2013
Japonya'dan Kanada'ya 'Tsunami Çöpü' Parası

[Resim: japonya-dan-kanada-ya-tsunami-copu-parasi-3110469.Jpeg]

Japonya, 2 yıl önce yaşanan tsunami sonrası çekilen sularla birlikte denize giden çöplerin kıyısına vurduğu Kanada'ya 1 milyon dolar yardımda bulundu.

Japonya Başkonsolosu Seiji Okada, bu paranın "Kanada ve halkının, tsunami sonrası Japonya'ya gösterdikleri büyük desteğe karşı şükranın bir nişanı olduğunu" belirtti.

11 Mart 2011'de yaşanan 9.0 büyüklüğündeki depremin tetiklediği tsunami, Japonya'da büyük bir yıkıma yol açmıştı. Yıkılan evler ve diğer eşyalar, çekilen sularla birlikte Büyük Okyanus'ta kirliliğe yol açarken, bazıları da ABD ve Kanada kıyılarına vurmuştu. Japonya, ABD kıyılarına vuran çöpler yüzünden bu ülkeye 5 milyon dolar yardım yapmıştı. Yardımın, okyanustaki çöplerin toplanması ve imha edilmesi için kullanacağı bildirilmişti. Amerika'ya ulaşan molozlar arasında tsunaminin vurduğu limanların parçaları da var.

Japonya'da 11 Mart 2011'de yaşanan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve oluşan tsunami sonucu 20 bine yakın insan yaşamını yitirmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 14.03.2013
Nükleer Enerji Japonya’da Protesto Edildi

[Resim: n%C3%BCkleer-kar%C5%9F%C4%B1t%C4%B1-protesto.jpg]

Japonya’nın başkenti Tokyo’da toplanan binlerce kişi, nükleer enerji kullanımını protesto etti. Protestocular, Fukuşima’da yaşananların ardından 2 yıl geçmesine rağmen ülkede nükleer enerjinin kullanımında pek bir değişim yaşanmadığını belirterek, bu durumun sonlanmasını talep etti. Eylemciler, nükleer enerji kullanımı bitene kadar mücadelelerinin sürdürecekleri uyarısında bulundu.

Japon bir protestocu görüşlerini şu şekilde dile getirdi: ‘‘Yaşadığımız facianın ardından iki yıl geçmesine rağmen, nükleere enerji santrallerinin hala kullanımda olmasını protesto etmek için bu gösteriye katıldım.’”

Paris’te nükleer enerji karşıtı çevreci örgütler, başkentin belirli yerlerinde ‘‘insan zincirleri” oluşturarak protesto eylemleri düzenledi.

Protestocular, aralarında Meclis, Senato, Maliye Bakanlığı, nükleer enerji santrali üreten şirketlerin merkez binaları da olmak üzere toplam 18 bölgede el ele tutuşarak, ‘‘nükleer enerjiye hayır’‘”dedi.

Fransız çevreciler ise gelecek için Japonya’daki kazadan ders alınması gerektiğini düşünüyor: ‘‘Fukişhima, bizim ülkemiz gibi oldukça sanayileşmiş bir ülkede meydana gelmesi açısından Fransız halkı için adeta şok etkisi yarattı. Belki de bu yüzden Çernobil’den kazasından daha fazla endişe kaynağı oldu”

Avrupa Birliği’nin önemli ülkesi Almanya’da da nükleer enerji kullanımını protesto edildi. Göstericiler, Çernobil’den sonra dünyadaki en kötü ikinci felaket olan Fukuşima’yı unutturmayacaklarını belirterek, hükumetin nükleer enerji politikasını gözden geçirmesi talebinde bulundu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 11.03.2013
Japonya'dan Dev Deprem Bütçesi

[Resim: japonya-dan-dev-deprem-butcesi-3122306.Jpeg]

Japonya’da olası bir deprem için ayrılan bütçenin 2,3 trilyon dolara çıkarıldığı bildirildi.

Japonya’nın, afet hazırlıklarını hızlandırarak Pasifik kıyılarını vurması tahmin edilen depremin oluşturacağı hasarlar için ayrılan bütçenin 2,3 trilyon dolara çıkarıldığı belirtildi.

Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan raporda, ülkenin güneyinde ve okyanus derinliklerinde bulunan Nankai Çukuru’nda yaşanacak olası 9 büyüklüğündeki bir deprem için hazırlıkların artırıldığını ve yüksek hasar tahmini yapıldığı açıklandı.

Japonya’da Mart 2011’de kuzeydoğu kıyılarını vuran 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonucu 20 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 19.03.2013
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52