Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
6.4. ile sallandik uzun surdu . merkez ussu hokkaido
(02-02-2013, Saat:05:52 PM)egetatsuya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.6.4. ile sallandik uzun surdu . merkez ussu hokkaido

Haber için teşekkürler. Basına da şöyle yansımış.

Japonya'da Deprem!

Japonya'nın kuzeyindeki Hokkaido adası yakınlarında 6.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Merkez üssü Obihiro kasabasının yaklaşık 15 kilometre güneybatısı olan depremin 103 kilometre derinlikte gerçekleştiği bildirildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 02.02.2013
Japonya'da Yine iPhone Hırsızlığı

Teknoloji devi Apple'in iPhone 5'i Japonya'da piyasaya sürmesinden bu yana hırsızların hedefi oluyor.
Son hırsızlık olayı, İbaraki eyaletindeki Ryugasaki şehrindeki 2 cep telefonu dükkanında meydana geldi. Hırsızlar, AU ve Softbank adlı iki GSM operatörünün dükkanına bu sabah saatlerinde girdi. Toplam 4,1 milyon yen (45 bin dolar) değerindeki 50 iPhone 5'in çalındığı bildirildi.

iPhone 5'in Japonya'da ilk piyasaya sürüldüğü sıralarda yaşanan hırsızlık olayında 116 iPhone 5 çalınmıştı. Bu hırsızlıktan 1 ay sonra yaşanan olayda da 70 adet iPhone 5 çalınmıştı.

Kaynak:Cihan/03.02.2013
Çin'deki Hava Kirliliği Japonya'yı Tehdit Ediyor


Çin'in başkenti Pekin'de hava kirliliği, Japonya'yı da tehdit etmeye başladı.

Pekin’de metrekareye düşen sağlığa zararlı partikül oranı (PM 2.5) ocak ayı sonunda 500’ün üzerine çıkmıştı. Bu oran daha sonra 900'e kadar yükselmişti. Bu tehlikeli tırmanışın ardından Japonya'nın güneyindeki Fukuoka, Saga ve Toyama eyaletlerinde de hava kirliliği oranı yükselmeye başladı. Yetkililer, Çin'den esen rüzgarların taşıdığı kirliliğin Japonya'ya ulaşmış olabileceğine dikkat çekti.

Çevre Bakanlığı, internet sitesi üzerinden bölgelere göre hava kirliliği raporunu açıklarken, yoğunluk nedeniyle bazı zamanlarda site açılmıyor. Japonlar da hava kirliliğinin sağlıklarını etkileyeceği endişesi taşıyor. Bakanlık ise kirliliğin, sağlığı tehdit edecek boyutta olmadığını belirterek, halkı sakinleştirmeye çalışıyor.

Kaynak:Cihan/04.02.2013
Japon Basınının Temsilcileri Antalya'da

Japonya'nın spor ve turizm gazete ve ve dergilerin yöneticileriyle turizm şirketlerinin temsilcileri, Antalya'da incelemelerde bulundu.

Antalya Valiliği'nin daveti üzerine kente gelen Japon gazeteciler, Vali Yardımcısı Recep Yüksel tarafından kabul edildi. Ziyarete Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Türk Hava Yolları Antalya Bölge Müdürü Ömer Durna, Antalya Golf İhtisas Spor Kulübü Derneği (AGİSK) Başkanı Cahit Şahin, Japonya Üniversiteler Golf Federasyonu Genel Direktörü ve Tohoku Üniversitesi Golf Takımı Teknik Direktörü Abe Yasuhiko, Japonya Olimpiyat Komitesi Resmi Acentesi Spor Bölüm Müdürü Fukui Takahiro, Sports Nippon Dergisi Genel Müdür Yardımcısı Fujiwara Ken ile Japon golfçular Takasu Aiko ve Nakajima Chihiro katıldı.

Japon heyetine Antalya ile ilgili bilgi veren Recep Yüksel, tarihi kalıntıları ve doğasıyla Antalya'nın henüz Japonlar tarafından keşfedilmediğini söyledi.

Antalya'nın 2011 yılında Paris ve Londra'dan sonra en fazla ziyaret edilen 3'üncü şehir olduğuna dikkati çeken Yüksel, "2011'de Türkiye'ye 188 bin 312, 2012'de ise 203 bin 592 Japon turist geldi. Antalya'yı ise 2011'de bin 42, geçen yıl da bin 235 Japon turist ziyaret etti. Bu rakamlar oldukça az. Japonların Türkiye'yi artık daha iyi tanımalarını istiyoruz" dedi.

Sports Nippon Genel Müdür Yardımcısı Fujiwara Ken ise Antalya'da 2 günden bu yana incelemelerde bulunduklarını, tarihi ve doğal güzelliklere hayran kaldıklarını belirtti.

Antalya'nın Japonlar tarafından yeterince tanınmadığını kaydeden Ken,

"Antalya'da son derece modern golf sahaları ve tesisleri olduğunu öğrenince çok şaşırdım. Japonya'da en az 10 milyon golf oyuncusu var. Bunlar için Antalya cazip bir merkez olabilir" diye konuştu.

Ken, 2020 Olimpiyatları için İstanbul'un yanı sıra Tokyo'nun da aday olduğunu anımsatarak, "Şahsım ve spor basını adına Türkiye'yi adaylık sürecinde destekliyoruz. İstanbul'un bu organizasyonu daha iyi gerçekleştireceğine inanıyoruz. Olimpiyatlar İstanbul'da olursa daha mutlu oluruz" dedi.

Türk Hava Yolları Antalya Bölge Müdürü Ömer Durna, Japonya'nın önde gelen turizm ve spor basını temsilcileri ve turizm sektör temsilcilerinin Türkiye turizmi başta olmak üzere Antalya'ya büyük katkı sağlayacaklarını söyledi.

Japonların Türkiye'yi keşfetmesiyle Antalya'nın kış turizmini canlandırmak için çok iyi fırsat yakalanabileceğini dile getiren Durna, "THY olarak ülke tanıtımına katkı sağlayacak her projeyi destekliyoruz. Japon heyetini ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan Antalya, dolayısıyla Türkiye kazanacak. Amacımız Türkiye'yi tanıtmak. Tarih ve golf, Japonlar için çok önemli iki özellik. Bu, Antalya'nın beklediği kış turizmini canlandırmak için iyi bir fırsat" diye konuştu.

Japon heyeti, daha sonra Antalya'nın çeşitli bölgelerinde incelemelerde bulundu.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./06.02.2013
Japon Dışişleri Bakanlığı'nın Bilgileri Sızdırıldı


Japonya Dışişleri Bakanlığı'nın bilgisayarlarındaki bazı bilgilerin, başka bir bilgisayara aktarıldığı ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı yazılı açıklamada, Milli Enformasyon Güvenlik Merkezi'nden (MEGK) bakanlıktaki bir bilgisayar ile harici bir bilgisayar arasında bilgi alışverişi olduğuna yönelik 28 Ocak'ta bilgi aldıklarını belirtti. Bunun üzerine araştırma başlatan bakanlık, MEGK'nın uyarısının doğru olduğunu belirlediklerini, 20 adet belgenin sızdırıldığını tespit ettiklerini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, bilgilerin “gizli” kategorisi içerisinde yer almadığı ve sızıntıya karşı gerekli önlemlerin alındığını vurguladı. Açıklamada, bilgilerin sızdığı diğer bilgisayara ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Bilgi sızıntısının, Japonya ile Çin arasındaki ada geriliminin arttığı bir döneme denk gelmesi ise dikkat çekti. Ancak Çinli bilgisayar korsanlarının, dünya genelinde bu tür saldırılar düzenledikleri biliniyor.

Tokyo ile Pekin arasında, Doğu Çin Denizi'nde yer alan adalar nedeniyle gerginlik yaşanıyor. Japonya, kontrolü altındaki adaları kamulaştırması Çin'in tepkisini çekmişti. Çin genelinde Tokyo karşıtı gösteriler düzenlenmişti.

Benzer bir sızıntı ise geçen Aralık ayında yaşanmış, Japonya Uzay Araştırma Kurumu'ndaki (JAXA) bir bilgisayara virüs bulaştığı ortaya çıkmıştı. Bulaştığı bilgisayardaki bilgileri toplayıp başka bir yere gönderen virüsün, Japonya'nın gelişmiş roket programına dair bilgileri de başka yerlere iletmiş olabileceği düşünülüyor.

Kaynak:Cihan/07.02.2013
Japonya'da bakım evinde yangın: 4 ölü


Japonya'nın güneyindeki Nagasaki eyaletinde yaşlılar bakım evinde çıkan yangında 4 kişi öldü, 5 kişi yaralandı. Nagasaki eyaletinde yer alan bir bakım evinde dün sabah saatlerinde yangın çıktı. 56 ile 95 arasında 12 kişinin bakıldığı evdeki yangında 4 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı. Bölge sakinlerinin gördükleri duman üzerine çağırdıkları itfaiye, yangını 2 saatte söndürebildi. Binanın 4 katı kullanılmaz hale geldi. Yangının sebebinin araştırılması için olay yerine ekipler gönderildi.

Kaynak:Cihan/09.02.2013
Japonya Silah İhracatına Adım Atıyor


[Resim: image.php?di=9OZE]

Çin'in yükselen askeri gücü karşısında anayasasını değiştirmek isteyen Japonya, silah ihracatına yönelik de adım atıyor. Japonya'nın yapımında rol aldığı F-35'lerin başka ülkelere ihraç edilmesine yeşil ışık yakması beklenirken Tokyo, İngiltere ile de savunma projelerinde ortaklık yapmaya hazırlanıyor.

Ülkenin en önemli işadamı grubu olan Japonya İşadamları Federasyonu (JİF) Başkanı Satoshi Tsuzukibashi, Londra'nın 6 savunma projesinde Japonya ile işbirliği yapmak için öneride bulunduğunu söyledi. Savunma haberlerine yer veren "Defence News" adlı dergiye konuşan Tsuzukibashi, İngiltere'nin önerisi karşısında Tokyo'nun da karşı teklif vermeye hazırlandığını belirtti. Tsuzukibashi, "Resmiyet kazanması aylar sürer ama Japonya ile İngiltere işbirliğine ilişkin açıklama yapacak. Japonya'nın bazı fikirleri var ama önemli olan çerçeveyi belirlemek." diye konuştu. JİF Başkanı Tsuzukibashi, Londra'nın önerdiği tekliflerin ayrıntılarını anlatamayacağını belirtti. İngiltere Savunma Bakanlığı sözcüsü de önerilerle ilgili bilgi veremeyeceğini kaydetti. Sözcü, "Japon yetkililerle muhtemel işbirliği alanlarına ilişkin görüşmeler yapıldı. Bu çalışmaları ilerletmekte kararlıyız." ifadelerin kullandı. İngiltere Başbakanı David Cameron ile Japonya'nın eski başbakanı Yoshihiko Noda ile Nisan 2012'de savunma ve araştırma alanlarında işbirliği yapılmasına yönelik hükümetlerarası anlaşma yapılmıştı.

Tokyo, yapımında rol aldığı yeni nesil savaş uçağı F-35'lerin başka ülkelere ihraç edilmesine yönelik yeşil ışık yakmaya hazırlanıyordu. Ayrıca uluslararası ortaklarla savunma ekipmanları geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik yasağı da Aralık 2011'de kaldırmıştı.

Doğu Çin Denizi'nde yer alan takım adalar nedeniyle Japonya ile Çin karşı karşıya geldi. Tokyo, kontrolündeki Senkaku Adaları'nı geçtiğimiz eylül ayında kamulaştırmasına Çin tepki gösterdi. Çin genelinde Japonya karşıtı gösteriler yapılırken bu ülkeye ait gemi ve savaş uçakları ada yakınında görülmeye başlandı. Çin'e ait bir fırkateynin Japonya gemisine silah radarıyla kilitlenmesiyle tansiyon iyice gerildi. Japonya'da 16 Aralık'ta yapılan erken genel seçimlerle iktidara gelen milliyetçi lider Şinzo Abe, egemenliklerini pazarlık konusu yapmayacağını söyledi.

Kaynak:Cihan/10.02.2013
Japonya'da Tren Kazası: 16 yaralı


Japonya'nın güneyindeki Hyogo eyaletinde meydana gelen bir tren kazasında 16 kişi yaralandı.

Hyogo'nun Takasago kentinde meydana gelen kazada, bir tren geçiş noktasında kamyonla çarpıştı. Çarpışmanın şiddetiyle tren vagonlarından biri, istasyonun platformuna doğru çıktı. Emniyet Müdürlüğü sözcüsü, "Bir tren ile kamyon, Arai istasyonu yakınındaki geçiş noktasında çarpıştı." dedi.

Tren ve kamyon sürücüsünün yanı sıra 14 kişi daha yaralandı. Sözcü, yaralı sayısının artabileceğini kaydetti. Kamyon sürücünün ciddi bir şekilde yaralandığı kaydedildi. Japonya'da yayımlanan Yomiuri gazetesi, kamyonun geçiş sırasında raylarda durduğu ve trenin de duramayarak kamyona çarptığını yazdı.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./12.02.2013
Japonya'da 3 Kişi İdam edildi


İdamın yürürlükte olduğu ülkelerden Japonya'da 3 kişinin cezası bugün asılarak infaz edildi. Adalet Bakanı Sadakazu Tanigaki yaptığı açıklamada, "Dosyalar üzerinde uzun süre inceleme yaptıktan sonra idamlara onay verdim. Bu insanlar, kurbanlarını kişisel nedenler yüzünden öldürdü." dedi.
İdam edilenlerden biri 44 yaşındaki Kaoru Kobayashi olduğu açıklandı. Kobayashi, 7 yaşındaki bir kızı öldürüp cesedin fotoğrafını da kızın annesine göndermişti. Kobayashi suçunu da itiraf etmişti. İdam edilenlerden diğerinin isminin Masahiro Kanagawa olduğu kaydedildi. Kanagawa, başkent Tokyo'daki bir alışveriş merkezinde insanlara bıçakla saldırıp bir adamı öldürüp 7'sini de yaralamıştı. Keiki Muto isimli suçlu da bir bar sahibini öldürmüştü. Bu idamlar, Liberal Demokratlar'ın 16 Aralık seçimleriyle iktidara gelmesinin ardından ilk defa yaşandı.

Avrupa Birliği ve insan hakları örgütlerinin itirazlarına rağmen Japonya, idam uygulamasını sürdürmeye devam ediyor. Son idamların ardından bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, Tokyo'yu kınadı. Örgüt, "Japonya, kamunun nasıl hissettiğinin arkasına sığınarak uluslararası standartları uygulamaktan kaçınamaz." dedi.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./20.02.2013
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51