Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Hiroşima'nın Yeni Fotoğrafı Ortaya Çıktı


[Resim: image.php?di=I8WH]

ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde Japonya'nın Hiroşima kentine gerçekleştirdiği atom bombası saldırısının yeni bir fotoğrafı ortaya çıktı.
Saldırıdan yarım saat sonra çekildiği sanılan fotoğrafta, bombanın oluşturduğu toz bulutunun iki parça olduğu görülüyor. Hiroşima Barış Anıtı Müzesi'nden bir yetkili, "Tarih kitaplarında böyle bir fotoğraf olduğu anlatılıyordu. Ama ilk defa, fotoğrafın aslını bulduk. Bombanın oluşturduğu mantar şeklinde bulutun iki parça olduğu ilk defa görülüyor." dedi. Fotoğraf, Honkava İlkokulu'nun sahip olduğu dosyalar arasında çıktı. Fotoğrafı kimin çektiği ise bilinmiyor.

6 Ağustos 1945'te Hiroşima'ya atılan atom bombası sonucu 140 bin kişi hayatını kaybetmişti. Bundan üç gün sonra Nagasaki'ye atılan bomba yüzünden de 70 bin insan ölmüştü.

Kaynak:Cihan/10.01.2013
Fuji Yanardağı 'Uyanıyor'


[Resim: image.php?di=UZO6]

Japonya'da 3 yüzyıldan bu yana 'uyuyan' Fuji Yanardağı'nın 2015'te patlayabileceği bildirildi.
Ryukyu Üniversitesi Profesörü Masaki Kimura, Fuji Yanardağı'nın magma yatağındaki muazzam basınç birikimine bağlı olarak en geç 2015 yılında patlayabileceğini söyledi. Japan Today gazetesine konuşan Kimura, basınç düzeyinin geçen yıldan itibaren patlama düzeyine eriştiğini belirterek, Yanardağ'ın uyandığını ifade etti.

Japon bilim adamları, geçen yıl meydana gelen büyük depremden bu yana Fuji'deki volkanik faaliyetleri yakından izliyor. Eylül ayında yayımlanan bir raporda, magma yatağındaki basıncın 1.6 megapaskala çıktığı bildirilmişti. Fuji Yanardağı, 1707 yılında Osaka'da meydana gelen depremden bir ay sonra patlayarak lav püskürtmüştü. Fuji'nin patlaması halinde yayılacak küllerin Japonya'da hayatı felce uğratmasından kaygı duyuluyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./10.01.2013
Japonya Heyeti Kilis'te


Japonya Dışişleri Bakanlığı Direktörü Kansuke Nagaoka, Türkiye'ye, Suriyeli sığınmacılarla ilgili ellerinden gelen her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Japonya Dışişleri Bakanlığı Direktörü Nagaoka ve Japonya Büyükelçiliği Başkatibi Katsinyori Kawazu, Suriyelilere yapılan yardımları yerinde görmek için Kilis'e geldi.

Nagaoka ve Kawazu, Kilis'te yayımlanan yerel bir gazeteyi ziyaret etti. Nagaoka, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'ye yaptığı katkıları takdirle karşıladıklarını belirtti.

"Türkiye'ye Suriyeli sığınmacılarla ilgili elimizden gelen her türlü yardıma hazırız. Türkiye'nin Suriye'ye yaptığı yardımları yerinde görmek ve incelemek üzere Kilis'e geldik. Türkiye'nin yardım konusundaki gayretlerini yerinde görüp, neler yapılabileceğimizi görmek için buradayız" diyen Nagaoka, sabah saatlerinde konteyner kenti gezdiklerini ifade etti.

Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçerek Esseleme Sınır Kapısı'na gittiklerini aktaran Nagaoka, Kilis'teki çalışmaların düzenli bir şekilde yürüdüğünü vurguladı. Kilis halkının da özveriyle çalıştığını kaydeden Nagaoka, şöyle devam etti

"Japonya hükümeti olarak politikaya yönelik çok önemli bilgiler aldık. Japonya olarak Suriye'ye şimdiye kadar yardım yaptık. Krizden önce Suriye halkına en büyük yardım yapan ülkelerden biriyiz. Suriye'ye daha önce elektrik santrali kurduk. Tarım ülkesi olduğu için su ve tarım konularında kendilerine yardımcı olduk. Suriye'de kriz çıktıktan sonra yardımlarımız imkansız hale geldi."

Esed rejimiyle ilişkilerinin olmadığına dikkati çeken Nagaoka, Suriye'de yaşanan krizin başladığı günden beri hem ülkelerinde kalan Suriyeliler hem de başka ülkelerdeki Suriyeliler için insani yardımların devam ettiğini dile getirdi.

-"Suriye'ye yapılan yardımlar mükemmel"

Kansuke Nagaoka, Türkiye'nin Suriye'ye yaptığı yardımların "mükemmel" olduğunu ve en çok sığınmacının da Türkiye'de bulunduğunu ifade etti.

Suriye'deki olayların Türkiye'nin ekonomi ve finansmanını olumsuz etkilediğine işaret eden Nagaoka, şunları kaydetti:

"Bu kadar ekonomik sıkıntılara rağmen Türkiye açık kapı politikasını sürdürüyor. Türkiye'nin açık kapı politikasını süresiz olarak devam ettirmesini bekliyoruz. Türkiye ve Japonya'nın Suriye konusunda işbirliği yapması gerekiyor. Her iki ülke de bu olayların durması için Esed rejimine baskı yapması gerekiyor. Suriye konusunda en iyi partner Türkiye ve Japonya'dır."

Katsinyori Kawazu da Türk hükümetine ve özellikle Kilis halkına Suriyelilere yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür etti.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./10.01.2013
Yöneticilerden Çalışanlarına Facebook Baskısı


[Resim: image.php?di=VN0I]

Japonya'daki işyerlerinde çalışanların, sanal alemde üst düzey yöneticilerinin baskısına maruz kaldıkları olduğu ortaya çıktı.

Bu yöneticilerin, çalışanlarından sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta kendilerini arkadaş olarak eklemesini hatta gönderilerini bile beğenmesi için baskı yaptığı ortaya çıktı.

Japonya'nın önde gelen Yomiuri gazetesinde çıkan bir habere göre çalışanlar, üst düzey yöneticilerinin sosyal medya baskısı altında. Üst düzey yöneticilerin, çalışanların Facebook'ta kendilerini eklemeleri için baskı yaptıkları bildirildi. Bazı yöneticilerin de çalışanların gönderilerini beğenmesini ya da yorum yapması için telkinde bulundukları ortaya çıktı. Gazetenin haberine göre, Yokohoma'daki bir şirkette part-time olarak çalışan bir kişi, yöneticisinden "Facebook kullanıyor musun? Bazı arkadaşlık teklifi gönder." şeklinde bir mesaj aldı. İstemeyerek de olsa bu isteği kabul eden çalışan daha sonra yöneticisinden "gönderilerini beğenmesi" yönünde bir mesaj daha aldı. Gazeteye konuşan çalışan, "İşyerinde olmadığı süre içinde yöneticimi düşünmek istemiyorum." şeklinde görüş belirtti. Aynı baskıya maruz kalan başka bir kişi de, "Facebook listesinden çıkarsam iş yerindeki ilişkilerim bozulacak. Başka seçeneğim olmadığı için gönderilerini beğenmek durumunda kalıyorum." diye konuştu. Tokyo merkezli Japonya Online Danışma Merkezi'nden yetkililer, bu tür sorunla karşılaşan çalışanların arttığını belirtti. Japon gazetesi, üst düzey yöneticilerin de sanal alemde problem yaşadıklarını belirtti. 40 yaşlarında bir yöneticinin, çalışanlarıyla daha yakın olabilmek için Facebook gibi sitelere üye olduğunu ancak hiçbir arkadaşlık teklifinin kabul edilmeyince sorun yaşadığı belirtildi.

İnternet araştırma şirketlerinden Macromill'in geçen şubat ayında 500 Facebook kullanıcısı arasında yaptığı bir araştırmaya göre, bu kişilerin yüzde 42'si üst düzey isimlerin arkadaşlık teklifinden rahatsızlık duyuyor. Kadın çalışanlar arasında bu oran yüzde 54'e çıkıyor. Şirketten bir yetkili, "Şirketin alt düzeyindeki kadın çalışanlar, bu tür isteklerinden daha çok rahatsız oluyor." diye konuştu.

Kaynak:Cihan/12.01.2013
Dünyanın En Yaşlı Kadını 115 Yaşında Öldü


[Resim: image.php?di=8TBY]

Japonya'da yaşayan ve dünyanın en yaşlı kadını unvanına sahip olduğu belirtilen kadın, 115 yaşında öldü.
Belediye yetkilisi Mitsuhiro Kozuka yaptığı açıklamada, başkent Tokyo'ya yakın Kawasaki'daki bir huzur evinde oğluyla birlikte kalan Koto Okubo'nın hayatını kaybettiğini açıkladı.
Okubo'nın ölüm nedeniyle ilgili detaylar verilmedi. Okubo, 24 Aralık 1897'de dünyaya gelmişti

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./13.01.2013
Japonya'da, Boeing 787 Dreamliner uçuşları durduruldu


Japonya'nın önde gelen iki havayolu şirketi, Boeing'in ürettiği 787 Dreamliner modelinde yaşadığı sorunların ardından bu model uçakları güvenlik kontrolünden geçirene kadar kullanmamaya karar verdi.

Dünyanın önde gelen yolcu uçağı üreticisi Boeing'in ürettiği 787 Dreamliner modelinde kötü haberler ardı ardına geliyor. Japonya'nın güneyindeki Ube şehrinden havalanarak başkent Tokyo'ya doğru giden uçak, yarım saat sonra Takamatsu'ya acil iniş yaptı. All Nippon Havayolları (ANA) aküyle ilgili bir problem uyarısının üzerine uçağın iniş yaptığını açıkladı. İnişin ardından 137 yolcu tahliye edildi. Pistte itfaiye araçları da hazırda bekletildi. Bu olay üzerine ANA ve rakibi Japonya Havayolları (JAL) 787 Dreamliner model uçakları güvenlik kontrolünden geçirene kadar kullanmayacağını açıkladı.

Japonya Ulaştırma Bakanlığı, uçağın kokpitinde duman olduğunu ancak yolcu bölümünde dumanın görülmediğini bildirdi. Dumanın kaynağı bilinmezken, garip bir kokunun hissedildiği kaydedildi. Ulaştırma Bakanı Akihiro Ota, bu sorunun "ciddi bir kazaya yol açabileceğine" dikkat çekti. Japon kamu televizyonu NHK'e konuşan bir yolcu, uçağın havalanmasının ardından garip bir kokunun geldiğini, uçağın düşmesinden korktuğunu söyledi.

Japonya Havayolu şirketinin bir uçağında bulunan yedek güç ünitesini çalıştıran akü takımında çıkan yangın paniğe yol açmıştı. Uçağın kokpit camlarında çatlaklar olurken, benzin sızıntısı da yaşandığı iddia edilmişti. Bunun üzerine ABD Ulaştırma Bakanı Ray LaHood, bir daha bu sorunların çıkmaması için uçağın kritik sistemlerinin tasarım, üretim ve montaj aşamalarının "kapsamlı incelemeye alınacağını" açıklamıştı. Boeing şirketi de gelişmeler üzerine bir açıklama yaptı. Şirket, müşteri ve üst düzey kurumlarla koordineli bir şekilde çalışma yürüttüğünü bildirdi.

Kaynak:Cihan/16.01.2013
Japonya'da İntiharlar En Düşük Seviyesinde


Japonya'da geçen yıl intihar edenlerin sayısının, son 15 yılın en düşük seviyesine indiği bildirildi.
Ulusal Emniyet Dairesi'nin verdiği istatistiklere göre, 2012 yılında ülkede 27 bin 766 kişi intihar etti, bunların üçte ikisini erkekler oluşturdu. Yetkililer, böylece 15 yıl sonra intihar edenlerin sayısının ilk kez 30 binin altına düştüğünü belirttiler.
Japonya'da geçen birkaç yılda özellikle orta yaş ve yaşlı erkekler arasında intihar vakalarında düşüş gözleniyordu. Ülkede intiharların başlıca sebebi olarak ekonomik baskılar gösteriliyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./17.01.2013
Japonya, Cezayir Elçisini Dışişlerine Çağırdı

Cezayir'deki rehine krizi sonrası düzenlenen askeri operasyondan rahatsız olan Japonya, bu ülkenin büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak yaşanan rahatsızlığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Bakan Yardımcısı Shunichi Suzuki'nin Cezayir Büyükelçisi Sid Ali Ketrandji'ye Tokyo'nun duyduğu rahatsızlığı aktardığını belirtti. Suzuki, Büyükelçi Ketrandji'ye, "Cezayir'in gelişmelerden Tokyo'yu hızlıca haberdar etmesini, insan hayatına öncelik vermesini ve yakın bir işbirliği yapmasını istiyoruz." dedi. Başbakan Şinzo Abe'de Güney Asya turunu erken bitirerek Tokyo'ya döndü. Cezayir'in böyle bir operasyon öncesi diğer ülkelerden yardım istemesi gerektiğine dikkat çeken Abe, "Böyle bir operasyon yapılacaksa ABD ve İngiltere'nin deneyimlerinden yararlanılabilirdi. Bu şekilde rehinelerin sağlıklı bir şekilde kurtulabilir." dedi. Cezayirli meslektaşıyla yaptığı görüşmede insan hayatına öncelik verilmesi gerektiğini vurguladığını belirtti. Bu arada, başbakanlığa bir kriz merkezi de kuruldu.

7 Japon Hayatta, 10'unundan Haber Yok
Silahlı bir grup, Fransa'nın Mali'ye yönelik yaptığı askeri operasyonlarını durdurması talebiyle Cezayir'deki bir doğalgaz tesisini basarak 41 yabancı ülke vatandaşını rehine almıştı. Bunun üzerine Cezayir yönetimi, rehineleri kurtarmak için operasyon düzenlemişti. Ancak rehinelerden 34'ünün öldüğü öne sürülmüştü. Krizin ardından Japonya, tesiste çalışan 17 vatandaşının 3'ünden haber alındığını ancak 14'ü hakkında bilgi olmadığını açıklamıştı. Son yapılan açıklamada toplam 7 Japon'dan haber alındığını belirtildi. Üstdüzey bir yetkili, bir kişinin yaralı olduğunu ancak hayati tehlikesinin olmadığını söyledi. Kalan 10 kişiden ise haber alınamadı

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./19.01.2013
Japonya'da Edirne'yi Tanıtılacaklar


Japonya'da yayımlanan bir turizm dergisi Edirne tanıtımına yer verecek.

Travel Days Dergisi Editörü Manami Tachibana, Anadolu Ajansı Edirne Bölge Müdürlüğü'nü ziyaretinde yaptığı konuşmada, Edirne'nin her yönüyle farklı ve ilgi çekici bir kent olduğunu söyledi.

Özellikle okuduğu Mimar Sinan'la ilgili kitapların kendisini çok etkilediğini ifade eden Tachibana, "Mimar Sinan dünyaya gelmiş en önemli mimarlardan, yapıtları hala ayakta ve ilgi çekici. Okuduğum pek çok Mimar Sinan kitabı beni Edirne'ye çekti. Edirne'nin pek çok kültürel değerini, tarihi eserlerini fotoğraflamak için kente geldik. Pek çok Japon Edirne'yi biliyor, bilmeyenler için de bu tanıtımı dergimiz aracılığıyla biz yapacağız" dedi.

Ziyarette, Japon ekibe mihmandarlık yapan Edirne Tava Ciğerini Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar da eşlik etti.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./19.01.2013
Japon Turist Gitarıyla Şenlendirdi

[Resim: image.php?di=9PVC]

Japon turist Kauemaru Fumitake (30), Mersin'in Silifke İlçesinde vatandaşlara müzik ziyafeti çekti.

20 gün önce Bulgaristan'dan Edirne'ye gelen, oradan da İstanbul, Denizli, Pamukkale, Konya, Aksaray, Kapadokya, Malatya, Adıyaman, Mersin'i gezip Silifke ilçesine gelen Fumitake, gitarıyla birlikte caz müzik eşliğinde vatandaşlara sokak müziği ziyafeti çekti. Japon turistin sokakta gitar eşliğinde müzik yaptığını gören vatandaşlar önce şaşırdı, sonrada bir süre onu dinleyip gitar çantasının üzerine bozuk para bıraktı.

Japon turist Fumitake, yaptığı açıklamada, değişik kültürleri tanımak amacıyla Japonya'dan Bulgarista'a, 20 gün önce de Türkiye'ye geldiğini kaydetti.

Türkiye'ye Edirne'den giriş yaptığını, amacının değişik ülkelerdeki farklı kültürleri görmek olduğunu ifade eden Fumitake, Türkiye'deki insanların çok misafirperver olduğunu belirtti.

"Türkiye çok güzel, insanları çok sıcak kanlı ve çok iyi" diyen Fumitake, Kıbrıs'a gideceğini, Türkiye'nin çok güvenilir, tehlikenin olmadığı bir ülke olduğunu, Türkiye'de gördüğü misafirperverlik ve Türk insanının kendisine gösterdiği ilgiyi hiçbir zaman unutmayacağını, gezdiği yerler arasında de en güzel şehrin Konya, Aksaray ve Silifke olduğunu söyledi

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./19.01.2013
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50