Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
Japonya'da İdam Mahkumlarının Sayısı Rekor Kırdı

[Resim: image.php?di=GH9K]

Japonya Adalet Bakanlığı, idam mahkumlarının sayısının 133'e ulaşarak 1949'dan bu yana en yüksek düzeye çıktığını bildirdi.

Japonya Adalet Bakanlığı, idam mahkumlarının sayısının 133'e ulaşarak 1949'dan bu yana en yüksek düzeye çıktığını bildirdi.

Japonya, 2011 yılında idam cezası infaz etmezken, bu yıl 7 hükümlüyü idam etti. Bu yıl toplam 9 idam cezası hükmü ise, kesinleşti. İdam cezaları onanan mahkumlar arasında Hikari kentinde 23 yaşındaki bir kadın ile 11 yaşındaki kızını öldürmekten hüküm giyen 31 yaşındaki Takayuki Otsuki'nin yanı sıra, Sakaide kentinde baldızı ile iki torununu öldürmekten suçlu bulunan 66 yaşındaki Masanori Kawasaki de yer alıyor. Tokyo yönetimi, 19 yıl aradan sonra ilk kez geçen yıl idam cezası infaz etmemişti.

Japonya Adalet Bakanlığı, kesinleşmiş idam hükümlerine ilişkin olarak 2010 yılında çalışma paneli topladı. Dönemin Adalet Bakanı Keiko Chiba'nın kurduğu panel, idam hükümlerinin infaz edilip edilmemesinin tartışıldığı 10 çalışma toplantısında somut neticeye varamamıştı. Keika'nın halefi Toshio Ogawa ise, göreve gelir gelmez idam cezalarının infazına yeşil ışık yaktı.

Başbakan Shinzo Abe'nin kurduğu yeni kabinede Adalet Bakanlığı görevini üstlenen Sadakazu Tanigaki'nin ise infazlara ihtiyatla yaklaştığı biliniyor. Tanigaki, daha evvel yapığı bir açıklamada, sistemin dikkatlice gözden geçirileceği ve asıl amacına uygun olarak nihai kararın verileceğini söylemişti.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./31.12.2012
Japonya'dan 'Nükleer Çark'


[Resim: image.php?di=O46J]

Nükleer tehlikeyi tecrübe eden Japonya'da yeni hükümet nükleer reaktörleri kapattırmak niyetinde değil.
Nükleer enerjinin ne kadar tehlikeli olduğunu Fukuşima faciasıyla tecrübe eden Japonya'da yeni hükümet nükleer reaktörleri kapattırmak niyetinde değil. Ancak kamuoyunun hassasiyeti Tokyo'yu alternatif arayışına zorluyor.
Japonya'daki nükleer enerji aleyhtarlarıyla, bu enerjinin vazgeçilmez olduğunu savunanlar arasındaki gerginlik artıyor. Yılın son günlerinde yeni başbakan Şinzo Abe'nin resmi konutu önünde toplanan bin kadar nükleer enerji aleyhtarı, Fukuşima faciasının ardından kapatılan reaktörlerin yeniden devreye sokulmaması için gösteri yaptı. Nükleer Aleyhtarı Büyük Kent Koalisyonu adlı örgüt ilkbahardan bu yana nükleer enerjiye karşı 37 gösteri düzenlemiş.

Ancak protestoların başarı şansı azalıyor. Yeni Başbakan Şinzo Abe, göreve başladıktan hemen sonra yeni nükleer enerji santrallerinin inşa edileceğini duyurmuştu. Kısa süre önce yeniden iktidara gelen Liberal Demokrat Parti nükleer enerjinin en hararetli savunucusu olarak tanınıyor. Liberal Demokrat Parti'nin de on yıllardır yer aldığı bürokrasi, sanayi ve teknoloji arasındaki sarsılmaz üçgen, nükleer reaktörlerin yüzde yüz güvenli olduğunu telkin etmekteydi ve Fukuşima'nın tsunami dalgalarına karşı yeterince korunmasına da engel olmuştu.

Başbakan Abe'nin yaklaşımı

Başbakan Abe santralin enkazını inceleme gezisi sırasında nükleer enerji hakkındaki görüşlerini açıklamaktan kaçınmış ve enkazda çalışan işçileri övmekle yetinmişti. Abe, "Cesaretiniz, Japonya'nın umudu ve geleceğidir. Ama görev henüz tamamlanmadı. Tarihte ilk kez insanlık bu kadar kapsamlı bir temizlik operasyonu yapıyor. Japonya'nın bütün bilimsel ve teknolojik kapasitesini sarsılmaz irademizle birlikte seferber ederek başarıya ulaşmak zorundayız" dedi.

Başarının, Fukuşima ve Japonya'nın yeniden inşa edilmesini sağlayacağını belirten Başbakan Abe, nükleer enerjinin ütopik düşüncelerle terk edilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Japonya'nın yeni Sanayi ve Ekonomi Bakanı Toşimitsu Motegi daha da açık konuşarak, ülkesinin on yıllarca nükleer enerjiye ihtiyacı olacağını söyledi.

Motegi, "2030'lu yıllara kadar nükleer enerjiye son verilmesini henüz karara bağlamadık. Güvenliğin uzmanlar tarafından takdir edilebilmesinde Nükleer Düzenleme Kurumu'na güveniyor ve güvenliği tasdik edilmeyen reaktörleri yeniden devreye sokmayı düşünmüyoruz. Diğer taraftan da güvenli olduğu doğrulanan reaktörün devreye sokulabilmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Resmi makamlar onay verdiği takdirde üç yıla kadar 48 reaktörün yeniden elektrik üretmesi bekleniyor.

Ya nükleere 40 yıl ömür biçen karar?

Bir önceki hükümetin, nükleer reaktörlere 40 yıl daha ömür biçen kararı ne olacak? Ne başbakan ne de sanayi bakanı bu konuda konuşuyor. İktidar partisinden, yerel elektrik şirketlerinin tekelini kırıp kırmayacaklarına dair de ses çıkmıyor. Rekabet ortamının kızışması ve sıkı güvenlik önlemleri nedeniyle elektrik fiyatının artması durumunda elektrik şirketlerinin, karlı olmayacağı gerekçesiyle yeni nükleer santral kurmaktan vazgeçebileceği belirtiliyor.

Başbakan Abe seçim kampanyası sırasında, Japonya'nın ekonomik nedenlerle nükleer enerjiden vazgeçmesinin mümkün olmadığını savunmuştu. Fakat aynı zamanda, nükleer enerjiye aşırı ağırlık verilmesinin ülkeye pahalıya mal olabileceğini de söylemişti. Japonya'nın yeni başbakanı kamuoyundaki hassasiyeti dikkate alarak, Fukuşima ziyareti sırasında enerji politikasına sorumluluk bilincinin hakim olması gerektiğini söyledi. Şinzo Abe önümüzdeki üç yıl içinde alternatif enerji kaynaklarının azami ölçüde yaygınlaştırılacağını ve on yıl zarfında da en iyi karma enerji politikasının karara bağlanacağını vaat etti. Bu durumda Japonya'nın nükleer enerji ülkesi konumuna geri dönme ihtimali azalmış oluyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./02.01.2012
Japonya Nükleere Dönüyor

[Resim: fukusima.jpg]

Japonya hükümeti, Fukushima nükleer felaketi sonrası askıya aldığı nükleer çalışmalarına yeniden hız verileceğini açıkladı.

Japonya’da Şinzo Abe başbakanlığındaki yeni hükümet, Fukushima nükleer felaketi sonrası azaltılma yoluna gidilen çalışmalarına yeniden hız verdi. Yeni nükleer enerji santrallerinin inşa edileceğini açıklayan Abe, “Nükleer enerji ütopik düşüncelere terk edilemez” dedi.

Şinzo Abe’den sonra bir açıklama da Sanayi ve Ekonomi Bakanı Toşimitsu Motegi’den geldi. Japonya’nın nükleer enerjiye büyük ihtiyaç duyduğunu iddia eden Motegi, 2030’lara kadar nükleer enerji üretimine ilişkin çalışmalara son verilmesi yönünde bir karar almadıklarını ifade etti. Nükleer Düzenleme Kurumu’na güvendiklerini kaydeden Motegi, 3 yıla kadar 48 reaktörün elektrik üretmesi için çalışmalarda olduklarını dile getirdi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 02.01.2013
Maceracı Japon Turist, Suriye'de Muhaliflerle Cephe Hattında


[Resim: image.php?di=6O5U]

Tokyo ve Nagazaki arasında çikolata, su ve benzin taşıyan bir tırda şoförlük yapan Japon Toshifumi Fujimoto, rutin yaşamından sıkılarak ülkesini terkettiğini ve savaşa tanıklık etmek için Suriye'ye gittiğini belirtti.

Her gün aynı şeyleri yapmaktan bıktığını söyleyen Fujimoto, geçen yıl Yemen'de ABD Büyükelçiliği önünde yapılan gösterilere tanıklık ettiğini, bir önceki yıl da Kahire'de Hüsnü Mübarek'in devrilişini izlediğini söylüyor.

Sadece zor şartlar altında yaşadığını hisseden Fujimoto'nun adrenalin tutkusu kendisini Japonya'dan dünyanın en kanlı savaşlarından birine sahne olan Suriye'ye kadar sürüklemiş.

Fujimoto, Suriye'ye ilk olarak 2011'de turist vizesiyle 2 haftalığına giriş yaptığını, 2012'de de Türkiye üzerinden kaçak yollardan ulaştığını kaydetti.

-Suriye'yi anlatan iki kelime; tehlikeli ve cephe-

İngilizce bilmeyen Fujimoto, ülkede neler olup bittiğini bildiği birkaç Arapça kelimeyle özetlemeye çalışıyor; "tehlikeli" ve "cephe"

Fujimoto, arama motoru Google'ın çeviri servisi aracılığıyla yapılan röportajda cepheye daima yalnız başına gittiğini, çünkü kimsenin böyle bir deliliğe kalkışmak istemediğini anlatıyor.

Cephede gazeteci olmanın turist olmaktan çok daha tehlikeli olduğuna vurgu yapan Fujimoto, her sabah erkenden kalkarak cepheye gittiğini ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yanında çatışmaları izlediğini belirtiyor.

Fujimoto, zaman zaman muhaliflerin kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirmek istediğini dile getirerek, Suriye'de bütün bu olan bitene bu kadar yakından tanıklık etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

Muhalifler arasında sevildiğini ifade eden Fujimoto, onların yanında fotoğraf çekerken muhaliflerin kendisini korumaya çalıştığını ama onlara kulak asmadığını söyledi.

-"Gazeteci olmak turist olmaktan daha zor"-

Cephede iki fotoğraf makinesi ve bir video kamera taşıyan ancak ağrılık yaptığı gerekçesiyle kask bile takmayan Japon turist, neden bu kadar korkusuz olduğunu ise şöyle özetliyor;

"Eşimden boşandım, sevgilim yok, arkadaşım yok. Yani hayatta kaybedeceğim hiçbir şey yok, dolayısıyla ölümden de korkmuyorum"

Suriye'de gazeteci olmanın turist olmaktan çok daha tehlikeli olduğunu söyleyen Fujimoto belki de bu yüzden kimsenin hedefi olmadığını düşünüyor.

Çektiği fotoğrafları sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta paylaşan Fujimoto, bundan hiçbir gelir sağlamadığını hatta ülkede hergün kalacak yer için 25 dolar ödediğine vurgu yapıyor.

-"Türkiye'ye gidiyorum dedim"-

Kendini savaş turisti olarak nitelendiren Fujimoto, Japonya'da çalıştığı şirketten nasıl izin aldığını ise şöyle anlattı:

"Onlara mecburen 'Türkiye'ye gidiyorum' dedim. Gerçekten nereye gittiğimi söylesem asla bana inanmazlardı."

Suriye'ye gelmeden önce hayat sigortası yaptırdığını söyleyen Fujimoto, bunun nedeni konusunda şunları kaydetti:

"Hiç kimsem yok' dedim ama 5 yıldır görüşmediğim 3 kızım var. Hayat sigortası yaptırmamın da tek nedeni onlar. Eğer bana bir şey olursa kızlarıma bir faydam dokunsun istiyorum" diyor.

Fujimoto, Ameriya, Selahaddin, Saif El-Davla Izaa gibi birçok bölgede korkunç şeylere tanık olduğu ancak tek bir karenin hafızasına kazındığını söylüyor.

Dizüstü bilgisayarını açıyor ve keskin nişancılar tarafından bedeni tamamen parçalanmış 7 yaşındaki bir kızın cesedinin fotoğrafını gösteriyor.

Fotoğrafa uzun uzun bakan Fujimoto "Çocukları çok seviyorum ama Suriye asla onlara göre değil. Hayatlarının her anını bombaların gölgesinde yaşıyorlar" demekle yetiniyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./03.01.2013
Yeni Yılda Japonya ve Kore, Twitter'ın Birincileri Oldu


[Resim: image.php?di=9EU5]

Yeni yılda da Twitter ve Facebook gibi mecraları unutmayan milyonlarca insan vardı. Yeni yılın öncesi ve sonrasında atılan milyonlarca mesaj da bunun kanıtıydı. Eldeki verilere bakıldığında, yeni yılda Twitter çılgınlığının Japonya ve Kore'de bir hayli fazla olduğunu görüyoruz. Yeni yıl mı kutlayacağız, yoksa yeni yılı sosyal medyada mı duyuracağız? Onlar ikisini de yapmayı başardı galiba.

Twitter'ın resmi blogunda verilen bilgiye göre, yılbaşında saniye başına atılan 33,388 Tweet ile Tokyo ve Seul, deyim yerindeyse Twitter çılgınlığı yaşadı. İkinci sırada ise, 13.336 Tweet ile New York yer alıyor. Ardından 11.675 Tweet ile Bangkok, 9.455 Tweet ile Londra ve Lisbon geliyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./04.01.2013
Japonya'da 222 Kiloluk Ton Balığı 1,8 Milyon Dolara Satıldı

[Resim: image.php?di=3H7K]

Japonya'nın başkenti Tokyo'daki balık pazarı Tsukiji'de düzenlenen açık artırmada 222 kilo ağırlığındaki mavi kanat orkinos (ton balığı) 155,4 milyon yene (1,77 milyon dolar) satıldı.
Japonya'nın başkenti Tokyo'daki balık pazarı Tsukiji'de düzenlenen açık artırmada 222 kilo ağırlığındaki mavi kanat orkinos (ton balığı) 155,4 milyon yene (1,77 milyon dolar) satıldı. Dünyanın en büyük ve en çok çeşit deniz ürünü satılan pazarı Tsukiji'de yılın ilk artırmasında rekor fiyata ulaşıldı. Bu fiyatın geçtiğimiz yıl satılan en pahalı balığın 3 katı olduğu aktarıldı.

Tsukiji balık pazarı yetkilileri, 222 kilo ağırlığındaki mavi kanat orkinosun Japonya'nın kuzeyindeki Oma şehri açıklarında yakalandığını açıkladı. Geçtiğimiz yıl pazarda açık artırmada satılan en pahalı balık ise 56,49 milyon yene (640 bin dolar) satılmıştı.

Dev ton balığını ise ülkede popüler Sushi-Zanmai mağaza zincirinin sahibi Kiyoshi Kimura aldı. Kimura, geçen yıl da rekor fiyata satılan balığı alan kişi olmuştu. Basına konuşan Kimura, "Ben geçen yıl da olduğu gibi, müşterilerimin beklentilerini karşılamak için bu yıl da Japonya'nın en iyi ton balığını almak istedim." dedi.

Balığın kilosu yaklaşık 700 bin yene (8 bin dolar) satılırken, bundan yapılacak suşinin ise dilimi yaklaşık 30 bin yene (340 dolar) mal olacak. Ancak yerel medya, Kiyoshi Kimura'nın balığın porsiyonunun daha makul fiyattan, 398 yenden (5 dolar) satacağını yazdı.

Mavi kanat orkinoslar, genellikle Tsukiji'da satılan en pahalı balık oluyor. Dünyanın en büyük ve en çok çeşit deniz ürünü satılan pazarı Tsukiji, Tokyo'nun turist çeken yerlerinden biri olarak da biliniyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./05.01.2013
Japonya'da Toplu Yunus Katliamı!


[Resim: image.php?di=J75I][Resim: image.php?di=0MI5][Resim: image.php?di=8IS8]
[Resim: image.php?di=K0ZM]

Japon balıkçılar, ülkenin güneyindeki Taiji koyunda kıstırdıkları yunuslara toplu katliam yaptılar. Katliam dolayısıyla ortalık kan gölüne döndü. İşlenen vahşet, görenleri şok etti.

Yunusları ağlarla toplu bir şekilde koyda kıstıran balıkçılar, tek tek yunusları kontrol ettiler. Sağlam olduğu tespit edilen yunuslar, dünyanın çeşitli yerlerinde akvaryumlara yüksek fiyattan satmak üzere ayrılırken, yaralı olanlar katledildi.
Yunusları, avlayacakları balıklar için tehdit olarak gören Japon balıkçılar, metal çubuklarla omurgalarını kırarak yaralı yunusları öldürdüler, sonra da kan akmasını önlemek için deliğe tıkaç koydular.
Bununla vahşetin boyutu gizlenmeye çalışılırken tüm önlemlere rağmen yunusların kanından dolayı deniz suları kırmızıya döndü.
Yunus katliamı hayvan hakları kuruluşlarının tepkisini çekerken, tüm hayvanseverleri de şok etti.
Sağlam yunusların tanesi 100-150 bin dolardan satılıyor. Öldürülen yunusların etinin kilosu ise 15 dolardan satılıyor.
Yunuslar doğal hayatta 60-70 sene yaşarken esarette aşağı yukarı 8 sene yaşayabiliyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./07.01.2013
Bu ne ya kıpkırmızı olmuş her yer! İnsaf diyorum başka da sözüm yok! :dodgy:
Yunuslar her yerde aci cekiyor birde insanin dostuyken.
Birilerinin bu olaylara dur demesi lazim Sad
Van Depreminin Kahramanı Dr. Miyazaki İçin Sergi


[Resim: image.php?di=95R4]

Van depremi sonrasında kurtarma çalışmalarına katılan, ancak artçı sarsıntı nedeniyle enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Japon Dr. Atsushi Miyazaki'nin anısı, Vahide Aktuğ İlköğretim Okulu öğrencilerinin önderliğinde hazırlanan sergiyle yaşatılıyor.

Nilüferli öğrenciler geçtiğimiz yıl Van'da meydana gelen deprem sonrası enkaz altında kalarak yaşamını yitiren Japon Dr. Atsushi Miyazaki'yi unutmadı. Vahide Aktuğ İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencileri resim öğretmenleri Cengiz Çelik'in önderliğinde proje geliştirerek, Japon akranlarına ve yetkililere yollamak üzere Yılbaşı tebrik kartları hazırladılar. Öğrencilerin projesine Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi de ortak oldu. Japonya'da Tokai kenti ile kardeş şehir bağları bulunan Nilüfer Belediyesi kartları ilgili adreslere ulaştırdı. Bu anlamlı davranışa ise Tokai'de bulunan Watachu İlköğretim Okulu da karşılık verdi. Japonya'daki okulun 1. ve 6. sınıf öğrencilerinin resim çalışmaları da Vahide Aktuğ İ.Ö.O. öğrencileriyle paylaşıldı.

Bu anlamlı iki davranışın karşılıklı ürünleri ise Konak Kültürevi'nde açılan sergide gözler önüne serildi. Öğrencilerin kıyafetleriyle Türk ve Japon havası estirdiği sergiye Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Atlıhan Öge, Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Şazi Çavuşoğlu ile çok sayıda öğrenci velisi katıldı. Projenin içeriği ve amacı hakkında bilgi veren Görsel Sanatlar Öğretmeni Cengiz Çelik, "Zor günümüzde yardımımıza koşan Dr. Miyazaki'nin örnek davranışına karşılık ona minnet duygularımızı göstermek için böyle bir çalışmaya imza attık. İki ülke arasındaki dostluğa katkıda bulunmak için atılan bu adım öğrencilerin bağına dönüştü. Umarım kurulacak kültürel bağlar uzun soluklu ve daha güçlü olur. Dr. Miyazaki uluslararası bağ ve kardeşlik adına zor günümüzde nasıl yanımızda olduysa, biz de bu sergiyle onun aziz hatırası önünde görevimizi yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Öğrenci ve okul idarecilerini örnek çalışmalarından dolayı kutlayan Kaymakam Mustafa Kılıç da dünyanın artık küçüldüğünü ifade ederek insanların istediği kişiyle iletişime geçebildiğine dikkati çekti. Japonya'dan gelen 56 resimle birlikte yaklaşık 400 origami ve Osmanlı motiflerini yansıtan çalışma, Konak Kültürevi'nde bir hafta boyunca sanatseverlerle buluşacak.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./09.01.2013
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51