Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
Japon Polisinden 'Tünel' Baskını

[Resim: 141079.jpg]

Japonya'da 9 kişinin öldüğü tünel faciasının ardından polis ekipleri otoyoldan sorumlu Nexco şirketine baskın yaptı.

Başkent Tokyo'nun 80 kilometre batısında yer alan Sasago Tüneli'nin bir kısmının tavanı çökmüş ve 9 kişi hayatını kaybetmişti. Tavanın çökme nedeni olarak panelleri tutan metal parçaların yıllar içinde yıpranması gösteriliyordu. Nexco, her 5 yılda bir kontrol yapıldığını ancak metal parçaları akustik testten geçirmediğini itiraf etmişti.

Polis, bu sabah saatlerinde şirketin Nagoya'daki merkezine baskın düzenleyerek güvenlik ve bakım kayıtlarına el koydu. Ayrıca çalışanların da soruşturma çerçevesinde sorgulanması bekleniyor. Polis, henüz kimseyi gözaltına almadı. Şirketin sözcüsü, yaptığı açıklamada, Nexco'nun Tokyo ve Yamanaşi eyaletlerindeki merkezlerine de baskın yapıldığını belirterek, "Yetkililerle tam bir işbirliği halindeyiz." diye konuştu.

Bu arada, kazayla ilgili açılan soruşturma çerçevesinde müfettişler, çöken tünelde incelemelere başladı. Ayrıca hükümetin başlattığı soruşturma çerçevesinde de yetkililerin, bugün olay yerine gitmeleri bekleniyor. Bununla birlikte hükümet, Sasago Tüneli'ne benzer bir şekilde yapılan bütün tünellerde inceleme başlattı. 4.7 kilometre uzunluğundaki tünel, 1977 yılında inşa edilmişti. Tünelin üst kısmında yer alan beton panellerin ağırlığı ise 1.2 ton. Önemli bir karayolu üzerinde bulunan tünelin ulaşıma hala açılamamış olması da sürücüleri mağdur ediyor. Karayolunu günde 47 bin araç kullanıyordu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 04.12.2012
Japonya'da 7,3 Büyüklüğünde Deprem


Japonya'nın kuzeydoğusunda 7,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi, depremden sonra tsunami uyarısında bulunuldu.
Japonya Meteoroloji Kurumu, depremin ülkenin kuzeydoğu açıklarında, Büyük Okyanus'un 10 kilometre dibinde meydana geldiğini ve hemen tsunami uyarısında bulunulduğunu duyurdu.

Ülkenin birçok bölgesinde hissedilen depremin merkez üssüne yüzlerce kilometre uzakta bulunan başkent Tokyo'da da binaların birkaç dakika sallandığı bildirildi.

Televizyon, nükleer santrallerin bulunduğu bölgede anormalliğe rastlanmadığını belirtti.

Merkezi ABD'nin Hawaii bölgesinde bulunan Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Büyük Okyanus'taki diğer ülkeler için tsunami uyarısında bulunulmasına gerek duyulmadığını açıkladı.

Ülkenin kuzeydoğu kıyısında dalgaların 2 metreyi bulabileceği belirtildi.

Daha önce, depremin büyüklüğünün 7,4 olduğu açıklanmıştı.

Bölgede yaşayanların yüksek yerlere gitmeleri istendi

Japonya'nın kuzeydoğusunda meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremden sonra bölge kıyılarına bir metre yüksekliğinde dalgaların vurduğu bildirildi.

Japonya Meteoroloji Kurumu, Büyük Okyanus'un 10 kilometre dibinde, yerel saatle 17.18'de meydana gelen depremden sonra İşinomaki kenti kıyılarına vuran ilk dalgaların bir metreye ulaştığını açıkladı.

Yetkililer, ülke için tsunami uyarısının devam ettiğini belirtti.

Ülkenin birçok bölgesinde hissedilen depremin merkez üssüne yüzlerce kilometre uzakta bulunan başkent Tokyo'da da binalar birkaç dakika sallandı.

Geçen yılki depremde büyük can kaybının olduğu Miyagi bölgesindeki kentlerden Minamisanriku'da yaşayanların, evlerini terk ederek yüksek bölgelere gitmeleri çağrısında bulunuldu.

Belediye yetkililerinden Ryuiçi Omori, karanlık olması nedeniyle halkın evlerini terk edip etmediklerini göremediklerini, telefonların çalışmadığını belirtti.

Miyagi polisi, depremde can ya da mal kaybı olduğuna ilişkin haber alınmadığını, bazı bölgelerde yolların kontrol edilmesi amacıyla trafiğin durdurulduğunu açıkladı.

Bu arada NHK televizyonu, depremden hemen önce normal yayın akışını durdurarak, büyük bir depremin meydana geleceği uyarısında bulundu. Sonrasında sunucu, tekrar tekrar sahil kenarına yakın bölgelerde yaşayanlara yüksek yerlere kaçmaları çağrısı yaptı.

Miyagi'de 11 Mart 2011 tarihinde meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem tsunamiye neden olmuş, deprem ve tsunamide 19 bin kişi ölmüş ya da kaybolmuştu.

Bu deprem, Fukuşima Daiçi nükleer santralinde nükleer sızıntıya yol açmış, sızıntı, 1986 yılındaki Çernobil felaketinden sonra yaşanan en kötü nükleer kriz olmuştu.

Kaynak:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. 07/12/2012
Japonya'da Resesyon Korkusu Alevlendi


Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi durumundaki Japonya'da bugün açıklanan mali rakamlar, resesyon korkusunu tekrar alevlendirdi.

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi durumundaki Japonya'da bugün açıklanan Mali rakamlar, resesyon korkusunu tekrar alevlendirdi.

Hükümetin bugün açıkladığı rakamlara göre, temmuz-eylül ayı aralığında Japonya ekonomisi yüzde 0,9 oranında küçüldü. Yıllık oranda ise bu küçülme yüzde 3,5 olarak gerçekleşti. Japonya'nın cari hesap fazlası da yüzde 30 düşerek 376,9 milyar Yen olarak gerçekleşti. Japon ekonomisi son aylarda alarm zilleri çalıyordu. Küresel ekonomik kriz ve Çin ile süren ada sorunu nedeniyle dış ticareti düşen Japonya, iç talebin azalması nedeniyle zor günler geçiriyordu. Kamudaki açığı kapatmak için Kdv'leri artırmaya karar veren Başbakan Yoşihiko Noda yönetimi, 26 Ekim'de küçük bir teşvik paketi açıklamıştı. Bunun ardından hükümet 30 Kasım'da da 1,2 trilyon Yen'lik yeni bir paket açıkladı. Hükümetin, rezerv fonundan finanse edeceği paketin aralarında sağlık ve tarımın olduğu çok sayıda sektörde büyümeyi tetiklemesi bekleniyordu. Ancak bu paketin, GSMH'yi yüzde 0,4 oranında büyümeyi beraberinde getirip getirmeyeceği soru işaretlerine yol açtı. Japon ekonomisinin resesyona düşmemesi için yüzde 0,4 oranında büyümesi gerekiyor.

Haber Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi Saat 11:20
Cihan Haber Ajansı

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonların Vakfıkebir Ekmeği Merakı

Son bir yıl içinde iki Japon Heyeti'nin Vakfıkebir'e gelerek Vakfıkebir Ekmeği'ni Japonya'da üretme planları yapmasının ardından bu kez de Japonya'nın en büyük televizyon kanalı Ashai'nin yapımcılarından Kano Şan ve beraberindeki ekip, Vakfıkebir...

[align=center][color=black]Son bir yıl içinde iki Japon Heyeti'nin Vakfıkebir'e gelerek Vakfıkebir Ekmeği'ni Japonya'da üretme planları yapmasının ardından bu kez de Japonya'nın en büyük televizyon kanalı Ashai'nin yapımcılarından Kano Şan ve beraberindeki ekip, Vakfıkebir Ekmeği üzerinde araştırmalar yaptı. Mevlana Taş Ekmek Fırını'nı inceleyen ekip, ekmek hamurunun hazırlanışından fırına girinceye kadar olan süreç dahil olmak üzere ekmeğin taş fırında pişerek tezgaha yerleştirilmesini saniye saniye görüntüledi ve ustalardan bilgiler aldı. Ardından, fırın işletmecileri tarafından kendilerine Vakfıkebir Tereyağlı sıcak Vakfıkebir ekmeği ikram edildi.

Japonya'da üretilebilecek ve damak tadı en mükemmel ekmeği aramak için aylardır yolda olduklarını belirten Kano Şan, 'Dünyanın Yollarındayız' programı için Türkiye çekimi yaptıklarını ifade ederek, "Çekime Ankara'dan başladık, Trabzon'a kadar gideceğiz. Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği'ni Japonya'da tanıtmak amacıyla çekimini yaptığımız bu belgesel 2013 yılının 4. ve 5. aylarında, haftada 5 gün olmak üzere Pazartesi günlerinden Cuma günlerine kadar bu program Ashai Televizyonu'nda yayınlanacak." dedi.Karadeniz Bölgesi'ne ilk kez gelmesine rağmen bölgenin çok hoşuna gittiğini kaydetti.

Çekimlerin ardından araştırma ekibine Vakfıkebir Tereyağlı sıcak Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği, peynir ve bal ikram edildi. Tereyağlı sıcak Vakfıkebir Ekmeği'ni büyük bir iştahla yiyen Kano Şan, "Çok nefis. Bu lezzet ne Japonya'da, ne dünyanın başka bir yerindeki ekmekte var. Çok lezzetli. Ayrıca bunu bize ikram eden arkadaşımın kalbinin güzelliği de buna eklenince çok mükemmel bir Tat ortaya çıktı. Böyle bir lezzeti ilk defa tadıyorum. Böyle bir ekmek Japonya'da yok. Aslında Japonya'da da son zamanlarda lezzetli ekmekler yapılıyor ama, gerçekten Vakfıkebir Ekmeği bam başka. Pirinç ülkesi olmasına rağmen Japonya'da da bundan sonra çok fazla ekmek yenecek. Çünkü önce Avrupa ekmeği Japonya'ya girdi. Nedeni ise gençlerin çalışmak için Avrupa'ya gitmeleri. Bundan sonra bizde çok daha fazla ekmek yenecek diye düşünüyorum. Ancak tattıktan sonra Vakfıkebir Ekmeği'nin bir numara olduğunu gördüm. Vakfıkebir Ekmeği kadar lezzetli ekmek yok Japonya'da." dedi.

Kano ayrıca, "Eğer Japonya bir tercih yapacaksa bu da büyük olasılıkla Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği olmalı. Ayrıca Vakfıkebir Tereyağı da çok nefis. Japonya'ya döner dönmez bu görüntüleri yayınlamak suretiyle Japonya'nın Vakfıkebir ekmeği ve Vakfıkebir tereyağı üzerinde karar kılması için elimden geleni yapacağım ve eğer Türkiye'ye bir daha gelirsem ilk durağım Vakfıkebir olacak." ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı Saat 11:40
Cihan Haber Ajansı

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Afet Eğitim Projeleri Başarılı Bulunan Bursalı Öğrenciler Japonya Yolcusu


Türkiye ve Japonya arasında ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi'nde (OTAEP) Bursa Mollafenari İlkokulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu'nun hazırladığı projeler dereceye girdi.[/b]

Türkiye ve Japonya arasında ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi'nde (OTAEP) Bursa Mollafenari İlkokulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu'nun hazırladığı projeler dereceye girdi. Dereceye giren projeleri hazırlayan okullardan birer öğrencinin ileri eğitim için Japonya'ya gönderileceği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Japonya Uluslar Arası İşbirliği Ajansı (JIKA) tarafından ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi (OTAEP) çalışması tamamlandı. İki kurum arasında imzalanan protokol kapsamında başlatılan proje, Marmara Bölgesi'nde seçilen 10 il ve toplam 80 ilköğretim okulunda uygulandı.

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey ile JICA Türkiye Temsilcisi Yosuke Nishii'nin de katıldığı proje değerlendirmesi, Aydın Kuşadası Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde yapıldı. Yapılan değerlendirmede, Bursa'dan katılan Mollafenari İlköğretim Okulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu en başarılı okullar olarak belirlendi. Söz konusu okullardan birer öğrenci, ileri eğitim için 2013 yılının Ocak ayında Japonya'ya gönderilecek.

Haber Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma Saat 11:00
Cihan Haber Ajansı

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya'da Genel Seçim


Japonya'nın resmi yayın organı NHK, bugün yapılan seçimi muhalefetteki Liberal Demokratik Parti'nin (LDP) kazanacağını söyledi.

Japonya'nın resmi yayın organı NHK, bugün yapılan seçimi muhalefetteki Liberal Demokratik Parti'nin (LDP) kazanacağını söyledi.

NHK, sandık çıkışı anketlerine göre, 1955 yılındaki kuruluşundan 2009 yılındaki seçime kadar 54 yıl boyunca iktidarda kalan LDP'nin Japon Parlamentosu'nun (Diet) alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'ndeki 480 sandalyeden 275 ila 300'ünü kazanmasının beklendiğini açıkladı.

NHK'ya göre Başbakan Yoshohiko Noda'nın Japonya Demokratik Partisi'nin (DPJ) sandalye sayısı ise 100'den az olacak.

Muhabir: Umur Koçak Semiz

Yayıncı: Şermin Coşkun - Tokyo

Haber Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar Saat 14:21
Anadolu Ajansı

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Rusya ve Japonya Arasında Vize Anlaşması!

[Resim: 163493_vize.jpg]

Rusya ve Japonya arasında sağlanan anlaşma gereği, uluslararası bilim, kültür ve spor etkinliklerine katılacak vatandaşlara, gazetecilere ve iş adamlarına bu iki ülke arasında artık vizeler 3 yıl süreyle ücretsiz verilecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Andrey Denisov, gazetecilerle yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki vizelerin 3 yıl içerisinde ziyaret sayısına bakılmaksızın her seferinde ücretsiz alınacağını duyurdu. Müsteşara göre, vizelerin ücretsiz olmasının tek nedeni, bilim, kültür, spor temsilcilerine, gazetecilere ve iş adamlarına kolaylık sağlamak. Müsteşar ayrıca davet üzerine bu iki ülke arasında ziyaret gerçekleştirecek vatandaşlar için göçmen şubelerine gitmeye bile gerek kalmadan direkt vizesiz geçiş sağlayacak çalışmaların devam ettiğini duyurdu.

Bunun dışında, Rusya ve Japonya’da çalışan ortak şirketlerin temsilcilerine de 3 yıllık ücretsiz vize verilecek ve bu vizeler üç yılda bir yenilenecek. Anlaşma çerçevesinde olağanüstü durumlarda yabancı vatandaşların Rusya’da 72 saat boyunca vizesiz kalmaları için özel olarak bir maddenin de eklendiği de kaydedildi.

Denisov,” Ücretsiz vize anlaşmasının kilit noktası , iki ülke vatandaşlarının bu ülkelere bir kere değil birkaç kere giriş çıkış yapsalar bile vize almak için her hangi ücret ödememeleridir. Sadece acil vize gerektiği zaman çok cüzi bir ücret tahsil edilecektir” dedi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 24.12.2012
Japonlar, İnternette Daha Fazla Vakit Geçiriyor

[Resim: image.php?di=46UQ]

Japonya'da yapılan bir araştırma, insanların gün içerisinde internette harcadıkları zamanın arttığını ortaya çıkardı. İçişleri ve İletişim Bakanlığı'nın her 5 yılda yaptığı araştırmaya göre, bir Japon günde 41 dakikayı internette sörf yaparak geçiriyor.

Bakanlığın, halkın günlük yaşamındaki değişen trendleri belirlemek için 5 yılda bir yaptığı araştırmanın sonuçları ortaya çıktı. 200 bin kişinin katıldığı araştırmaya göre bir Japon gününün 41 dakikasını internette geçiriyor. 2006'da yapılan araştırmaya göre, bu sürenin yüzde 50 oranında yükseldiğine dikkat çekildi. 25-34 yaş arasındaki insanların internette geçirdiği sürede 1 saat 17 dakika olarak belirlendi. Bir önceki araştırmada bu süre 40 dakika olarak çıkmıştı. 2006'daki araştırmayla bu yeni araştırma arasındaki en büyük farkın da internette geçirilen süre olduğu vurgulandı.

Erkeklerin, kadınlara göre internette daha fazla vakit geçirdikleri de belirlendi. Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 28,3'ü, internette 3 saat geçirdiklerini kaydetti. Kadınların ise yüzde 20,8'i, internete günlük girdiklerini ve 2 saat civarında vakit geçirdiklerini ifade etti. Bunun yanı sıra Japonların daha büyük bir oranı televizyonu da yemek yerken ya da işte çalışırken izlediklerini belirtti. Bakanlığın yaptığı araştırmaya göre babalar, çocuklarıyla hafta sonu daha fazla vakit geçirmeye başladı. Araştırmaya katılanların yüzde 50'sinden fazlası, hafta sonu akşam yemeklerini babalarıyla birlikte yediklerini belirtti.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya Nüfusu Rekor Hızla Eriyor


[Resim: image.php?di=2S33]

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahip Japonya'nın nüfusu hızla eriyor. Nüfusunun yaşlanmasının yol açtığı sorunlarla boğuşan Japonya'da geçtiğimiz yıl rekor oranda azaldı.

Sağlık Bakanlığı'nın 2012 için yayımladığı tahmine göre, nüfusun 212 bin kişi azalması bekleniyor. 2011'de nüfus azalması 200 bini ilk defa aşmıştı. 2011'de yeni doğanların sayısı 1 milyon 33 binde kalırken 2012'de bu sayısının 18 bin kişi daha azalacağı kaydedildi. Milli Nüfus Enstitüsü ve Sosyal Güvenlik Araştırma Merkezi, 2060'da ülke nüfusunun 86 milyon civarında olacağını tahmin ettiğini açıklamıştı.

Japonya'nın nüfusu 2005'ten bu yana azalıyor. 2006'da az bir miktar artmasına rağmen 2007'de ölümler, doğumları geçmiş ve trend bu şekilde devam etmişti. 2012 için ölen kişi sayısının 1 milyon 245 bin kişi olacağı kaydedildi. Geçen yıl yaşanan tsunami afetinde binlerce kişinin hayatını kaybetmesine rağmen ölen kişi sayısı geçtiğimiz yıl 1 milyon 253 bin 66 kişiydi. Japonların genellikle kanser, kalp krizi, zatürre ve beyin damar hastalıkları yüzünden hayatını kaybediyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya'da İshal Salgını: 5 Ölü

[Resim: fft2mm1356418.jpg]

Japonya'da ishal salgını sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 100 kişi de ishal nedeniyle tedavi görüyor.

Salgın, ilk olarak ülkenin güneyindeki Ehime eyaletinde ortaya çıktı. 8 kişinin ağır şekilde hasta olduğu Ehime'de 88 yaşındaki bir kişi hayatını kaybetti.

Yetkililer, 10 Aralık'ta yaptıkları açıklamada salgının kontrol altına alındığını açıkladı.

Ancak ishal salgını bu sefer, başkent Tokyo'ya yakın Yokohama kentinde belirdi.

Denentoshi Hastanesi'nde kusma ve ishal görülen 4 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin yaşlarının 80 ile 97 arasında değiştiği kaydedildi.

Ayrıca 68 kişinin ve 27 hastane çalışanın da salgın nedeniyle tedavi gördüğü belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, Kasım ayı sonuna doğru yetkilileri bir salgın çıkabileceği konusunda uyarmıştı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 31.12.2012
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51