Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
Japonya-Çin Arasındaki Adalar Gerginliği Sürüyor

[Resim: 149F416F-D7CA-4AF4-BA25-90172302A125_w640_r1_s.jpg]

Japonya ve Çin arasında, Doğu Çin Denizi’ndeki insansız ada parçacıklarının yol açtığı toprak kavgasını çözmek üzere iki ülkenin dışişleri bakanlarının yaptığı üst düzey görüşmelerde bir uzlaşma sağlanamadı.

Çin’in resmi haber organı Xinhua’nın haberine göre, New York’ taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na giden Çinli ve Japon yetkililer, Çin'de Diaoyu ve Japonya'da Senkaku adıyla anılan adaların yol açtığı krizi de görüştü. Haberde, Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi’nin ülkesinin tartışmalı adalar konusundaki görüşünü yinelediği vurgulandı.

New York’ta bir saat süren görüşme havasını “ağır” olarak tanımlayan Japon Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ise, Çin’i tepkilerinde sakin olması konusunda uyardı.

Çin ve Japonya arasındaki adalar gerginliği, geçtiğimiz haftalarda Japonya’nın Doğu Çin Denizi’ndeki adaları Japon mülk sahibinden satın aldığını açıklamasından sonra zirveye ulaşmıştı. Çin’de Japonya karşıtı gösteriler düzenlenirken, birçok Çinli Japon yapımı ürünlerin satışını protesto etti. Japon otomobil üreticileri Toyota ve Nissan, yeterli talep olmamasından dolayı Çin’deki üretimlerini azaltacaklarını açıkladı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 27.09.2012
Bu anlaşmazlık daha uzun yıllar sürer diye düşünüyorum zira iki taraf da geri adım atmaz.
Japonya'da Kimyasal Madde Fabrikasında Patlama!

[Resim: 181988_nukleer-santral.jpg]

Japonya'nın batısında, bir kimyasal madde fabrikasında meydana gelen patlama sonucu 1 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.
.
Fabrikadaki kimyasal madde deposunun havaya uçması sonucu bir itfaiye görevlisinin hayatını kaybettiğini belirten polis yetkilileri, olayda ilk belirlemelere göre 17 kişinin yaralandığını duyurdu.

Japon devlet televizyonu NHK'nın haberinde de patlama da yaralananların sayısı 30 olarak açıklandı.

Başkent Tokyo'nun 600 kilometre batısında, Himeci sanayi bölgesinde bulunan Nippon Şokubai Co. şirketine ait fabrikadaki patlamanın nedenini belirlemek amacıyla soruşturma başlatıldı.

Japon televizyonlarında, patlamanın ardından çıkan yangın sonucu alevler içinde kalan fabrikanın görüntüleri yer aldı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 29.09.2012
Japonya Sanayi Bakanı: Nükleerden Vazgeçelim

[Resim: 1japon.jpg]

Japonya'da hükümet nükleer enerjiden vazgeçme noktasında 2030’u hedef olarak belirlerken, Sanayi Bakanı Yukio Edano, nükleerden en kısa vadede vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Edano, geçen yıl tsunaminin vurduğu Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki felaketin nükleer enerjinin bedelinin çok yüksek olduğunu gösterdiğini vurguladı. Nükleer afet sırasında iktidarda bulunan hükümetin sözcüsü olan Edano, santrali gördükten sonra bu sonuca ulaştığını belirtti. Piyasaya çıkan kitabında Edano, “Nükleer enerjiden olabildiğince hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorum. Dayak yesem bile bunu söylemeliyim” ifadelerini kullandı. Buna karşın Edano, nükleer enerjiden bir gecede de vazgeçilemeyeceğine dikkat çekti.

Fukuşima’da yaşanan Çernobil düzeyindeki facianın ardından ülkede faaliyet gösteren 50 santralde kapatılmıştı. Bu santrallerin gözden geçirilip tekrar hizmete sokulması hedefleniyordu. Yaz aylarında artan enerji ihtiyacını göz önünde bulunduran hükümet, 2’sini tekrar hizmete soktu. Ancak ülke genelinde ve başbakanlık konutu önünde büyük nükleer enerji karşıtı gösteriler düzenlenmişti. Başbakan Noda, bazı göstericilerle de bir araya gelip düşüncelerini dinlemişti. Ardından hükümet, 2030’da nükleer enerjiden tamamen vazgeçileceğini açıklamıştı. Ancak lobilerin baskısı nedeniyle Japon hükümeti bu hedefi yumuşattı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 30.09.2012
Japonya'da 'Nükleer' Tartışması

[Resim: 031020120741006490795_2.jpg]

Japonya'da geçen yılki deprem felaketinin yol açtığı sızıntı sebebiyle oluşan nükleer enerji karşıtı havaya rağmen bir şirketin santral inşaatına devam edeceğini ilan etmesi ülkede tartışmalara yol açtı.

Japonya'nın önde gelen enerji şirketi Elektrik Gücü Geliştirme, ülkenin kuzeyindeki Aomori eyaletindeki santral inşaatına devam etme kararı verdi. 2008'in mayıs ayında başlayan inşaat, 11 Mart 2011'deki deprem ve tsunami felaketinin ardından askıya alınmıştı. Ancak santral inşaatına kriz öncesi onay alındığı için şirketin santrali kurma hakkı bulunuyor. Şirketin genel müdürü Masayoshi Kitamura, santralin yapıldığı Oma'yı ziyaret etti. Kitamura, nükleer santralin inşa edileceği bölgedeki 3 belediyenin de onayını aldıklarını vurguladı. Ancak Oma yakınlarındaki Hakodate şehrinin belediye başkanı, inşaatı yargıya taşıyabilecekleri sinyalini verdi. Belediye Başkanı Toshiki Kudo, davayı gelecek bahar aylarında açabileceklerine, böyle bir davanın da ülke tarihinde bir ilk olacağına dikkat çekti. Japon hükümet ise santrale onay verildiği için inşaatın sürebileceğini belirtti. Sanayi Bakanı Yukio Edano, santral devreye girmeden önce yeni oluşturulan nükleer ajansın kontroller yapacağına da dikkat çekti.

NODA, FUKUŞİMA YOLCUSU

Fukuşima'daki nükleer sızıntı sonrası Japonya'daki nükleer enerji karşıtı bir hava oluştu. Başbakanlık önüne toplanan binlerce kişi, nükleer enerji kullanıma son verilmesini talep etti. Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, protestocuların önde gelenlerini kabul ederek görüşme yaptı. Bunun ardından hükümet, 2030'da nükleer enerji kullanımına son vereceğini açıkladı. Ancak lobilerin baskısı üzerine bu kararını yumuşattı. Ülke genelindeki 50 kadar santral, nükleer afet sonrası kontroller için kapatılmış ancak 2'si artan elektrik ihtiyacını karşılamak için yaz aylarının başında tekrar kullanıma sokulmuştu. Japonya, elektrik ihtiyacının yüzde 30'unu nükleer santrallerden karşılıyor.

Bu arada, Japonya Başbakanı Noda, nükleer sızıntının yaşandığı Fukuşima Santrali'ni pazar günü ziyaret edecek. Krizden bu yana beşinci ziyaretini gerçekleştirecek olan Noda, 4. reaktörde çalışmaları yerinde inceleyecek.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 03.10.2012
Japonya'daki Rehine Krizi Sona Erdi

[Resim: 117919.jpg]

Japonya'nın güneyindeki Aichi eyaletindeki bir banka şubesinde yaşanan rehine krizi sona erdi. Şubeye baskın yapan polis zanlıyı yakalarken rehineleri de kurtardı.

Rehine krizi, dün öğlen saatlerinde başladı. Elinde bıçak olan bir kişi, Toyokawa Şinkin Bankası'nın bir şubesine girerek 4 çalışan ve 1 müşteriyi rehin aldı. Japon kamu televizyonu NHK, zanlının Başbakan Yoşihiko Noda'nın istifasını talep ettiğini bildirmişti. Zanlı ile süren pazarlıklar sonrası bir rehine salıverildi. Ancak zanlının, diğer rehineleri serbest bırakmaması üzerine polis harekete geçti. Polis, gece karanlığından yararlanarak bankanın ikinci katından şubeye girdi. Birinci kata inen polisler, zanlıyı kıskıvrak yakalarken rehineleri de kurtardı. NHK'ye konuşan bir polis yetkilisi, "İçeriyi göremiyorduk ama operasyonu en iyi şekilde gerçekleştirdik." diye konuştu. Zanlının isminin Koji Nagakubo olduğu ve gözaltına alındığı kaydedildi. Rehinelerin sağlık durumunun iyi olduğu ancak bir banka çalışanının hafif bir şekilde yaralandığı kaydedildi.

Zanlının, Başbakan Noda'nın istifasını istemesi kafa karışıklığına yol açmıştı. Noda, geçtiğimiz cuma günü meclisi feshederek erken genel seçim kararı almıştı. 16 Aralık'ta yapılacak seçimlerde Noda'nın başında olduğu Demokrasi Partisi'nin hezimete uğraması, muhalefetteki Liberal Demokratların ise 3 yıl sonra tekrar iktidara geri dönmesi bekleniyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 23.11.2012
NİNJALARIN SIRLARI VE SON NİNJALAR[Resim: IdWBo.jpg]Japonya'da şogun ve samuray devri çoktan geride kaldı, ama hâlâ bir-iki ninjası hayatta.
Casusluk ve sessiz suikast uzmanı ninjalar becerilerini babadan oğula aktardı, ama bugünkü ninjalar sonuncu olacak.

Soylu samuray savaşçıları, ninjaları casusluk, sabotaj ve suikast işleri için kiralardı. Ninjalar, gözleri dışında vücutlarını tümüyle kaplayan, böylece karanlıkta onları görünmez kılan koyu renkli giysiler giyerdi.
Shuriken adlı yıldız şeklinde bir silah ve fukiya adlı üflemeli ok kullanan ninjalar sessiz ama ölümcüldüler.
Ayrıca kılıç ustasıydılar. Silahlarını sadece öldürmek için değil, şatolara girmek ve düşmanlarını gözlemek amacıyla taş duvarlara tırmanmak için de kullanırlardı.
Görevleri gizli nitelik taşıdığı için ninjaların faaliyetlerini gösteren resmi belgeler pek yok.
Kullandıkları aletler ve yöntemler sözlü olarak kuşaktan kuşağa geçti.
Bu özellikleri nedeniyle film yapımcıları, romancılar ve çizgi roman çizerleri, ninjalar konusunda hayal güçlerini sınırsızca kullanabildiler.

Beş soruda ninjalar:

Ninjutsu bir dövüş sanatı mı? Aslında son çare olarak dövüşe başvurulur. Ninjalar casusluk ve istihbarat yoluyla düşmanı altetme becerisine sahiptir; kılıç sallamak daha az makbul bir sanat olarak görülür.

Ninjalar ortadan kaybolabilir mi? Filmlerde olduğu gibi ortadan kaybolamazlar; ama patlayıcılar konusunda uzman oldukları için sis bombası yaparak dikkatleri anlık olarak kendilerinden uzaklaştırıp sıvışabilirler.

Ninjalar siyah mı giyer? Ninjalar hafif ve karanlıkta görmesi zor giysiler giyer. Ayışığında siyah renk parlayacağı için elbiselerinde koyu lacivert rengini kullanırlar.

Ninjalar uçabilir mi? Oksijen alımlarını artıran nefes alma teknikleri kullanarak hızlı ve sessiz hareket ederler, ama ayakları yere basar.

Ninjalar suda yürüyebilir mi? CIA istihbaratına göre, ninjalar "su ayakkabısı" kullanır. Bunlar ayağa geçirilen yuvarlak tahtalardır ve hareket etmek için kamış kürekler kullanılır; fakat etkinlikleri şüphelidir.
Hollywood filmleri Enter the Ninja ve American Ninja onları su üstünde yürüyen, göz açıp kapayıncaya kadar ortadan kaybolan insanüstü varlıklar olarak gösteriyor.

Japonya'nın son ninja ustası Jinichi Kawakami buna gülerek yanıt veriyor: "İmkânsız bu; ne kadar eğitim görürse görsün ninjalar insandır nihayetinde."
Fakat ninjalar su üstünde ayakta durarak hareket etmelerini sağlayan küçük sallar kullanıyormuş.
Kawakami, Koka ninja kabilesini oluşturan 53 aileden biri olan Ban ailesinin 21. reisi. Altı yaşında iken ustası Masazo İshida'dan ninja tekniklerini içeren ninjutsu öğrenmiş.
"Oyun oynadığımızı sanıyordum ama ninjutsu öğreniyormuşum" diyor Kawakami ve devam ediyor:
"Nasıl sessiz yürünür, gizlice bir eve nasıl girilir gibi şeyler öğrettiği için, acaba hırsızlık yapmayı mı öğretiyor diye düşündüğüm anlar da oldu."
Öğrendiği diğer beceriler arasında patlayıcı ve ilaç yapımı da var.
"Bazı bitkileri karıştırarak zehir yapabilirim; bu zehir kişiyi öldürmez ama bulaşıcı bir hastalığı olduğunu düşündürür" diyor.
Kawakami 18 yaşında iken kabilesinin eski sembollerini miras edinmiş.

Ninja becerileri babadan oğula geçtiği gibi bazı gençlerin ninja kabilelerine dışarıdan katılması da mümkünmüş.
Kawakami'nin Koka kabilesi ile komşu İga kabilesi en ünlü iki kabile olarak tanınıyor. Zira yüzyıllar süren iç savaşların ardından 1600'de Japonya'yı birleştiren güçlü feodal bey İeyasu Tokugawa'nın hizmetindelermiş.
Edo olarak bilinen Tokugawa döneminde, ninjaların faaliyetinden kısaca bahseden resmi belgeler ilk kez gündeme geliyor.
Kawakami, ninjaların filmelerde anlatıldığı gibi sadece adam öldürmediğini, gündüz çalıştıkları bir işlerinin odluğunu söylüyor. "Ninja olarak hayatınızı idame ettiremezsiniz" diyerek devam ediyor Kawakami:
"Bazı ninjalar Edo döneminde samuray olmuş. Tokugawa döneminde kullanılan dört sınıf kategorisinden birine dahil olmanız gerekiyordu: Savaşçı, çiftçi, zanaatkâr ve tüccar sınıflarıydı bunlar."

21. yüzyıl ninjası olan Kawakami mühendislik eğitimi görmüş. Takım elbisesiyle diğer Japon işadamlarına benziyor.
Ancak "Japonya'nın son ninjası" sıfatı sadece ona ait olmayabilir. 80 yaşındaki Masaaki Hatsumi de ayakta kalan bir diğer ninja kabilesi olan Tokagure kabilesinin lideri olduğunu söylüyor.
Hatsumi, dünya çapında 300 bin üyesi olan Bujinkan adlı uluslararası dövüş sanatı organizasyonunun kurucusu.
Chiba bölgesine bağlı Noda kentinde dojo olarak tanınan eğitim merkezinde eğitim alanlar arasında "yurtdışından askeri ve polis personeli de bulunduğunu" vurguluyor.
48 kişilik bu küçük dojo, Hatsumi'nin her hareketini dikkatle izleyen öğrencilerle dolu. Bu hareketler genellikle çıplak elle yapılıyor, fazla silah kullanımı içermiyor.
İngiltere'den Paul Harper Hatsumi'nin sadık öğrencilerinden. Son 25 yıldır her yıl birkaç haftalık eğitim için geliyor Hatsumi'ye.
"1980'lerin başlarında çıkan çok sayıda dövüş sanatları dergisi vardı. O zamanlar karate çalışıyordum ve bu dergilerden birinde Bujinkan ile ilgili bir makale gördüm. Bu daha karmaşık ve bütünlüklü bir dövüş sanatı olarak geldi bana ve tecrübemi artırmak istedim" diyor Harper.
Başlangıçta ustasının ninja kökeninin ilginç geldiğini itiraf eden Harper, daha sonra Bujinkan tekniklerini öğrendikçe bu yanın önemini yitirdiğini belirtiyor.
İnsan İki Kere Yaşar adlı James Bond filminde dövüş sanatı danışmanlığı da yapmış olan Hatsumi, ninja tekniklerini uygulamaya devam ediyor.
Kawakami ve Hatsumi ortak bir noktada birleşiyor: İkisi de kendilerinden sonra ninja ustası atamayacak.
Kawakami, "İç savaş döneminde ninjaların casusluk, adam öldürme ve ilaç yapma becerileri faydalı olabiliyordu; ama bugün silahlar, internet ve çok daha iyi ilaçlar var. Modern dünyada ninjutsu sanatına yer yok." diyor.
Bu nedenle kendisine çırak atamamış; sadece Mie Üniversitesi'nde yarım gün ninja tarihi öğretiyor.

Çok sayıda öğrencisi olmasına rağmen Hatsumi de kendisine bir halef belirlemiyor.
"Öğrencilerim ninjaların kullandığı bazı teknikleri uygulamaya devam edecek; ama kabile liderliğinin kişinin kaderinde olması lazım, ki böyole biri yok bugün." diyor.
Ninjalar unutulmayacaktır. Ama bir zamanların korkulan gizli suiksatçileri, bugün hayali çizgi film ya da roman, film, bilgisayar oyunları karakterleri olarak ve turist çekme maksatlı hatırlanıyor.
İga kentindeki ninja müzesi, saat başı düzenlenen ninja gösterileriyle dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri eğlendiriyor.
Sessiz ninjutsu dövüş sanatının tersine, okul öğrencilerinin ve turistlerin izlediği bu gösteriler heyecan verici olduğu gibi gürültülü de. Yani ninjaların gizemi, daha son ninja ölmeden ölmüş oldu.

Videosu için BBC/ Türkçe : Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Kaynak : BBC / Japonya
AB, Japonya İle Serbest Ticaret Müzakerelerine Başlama Kararı Aldı

[Resim: japonya-ab.jpg]

Avrupa Birliği ticaret bakanlarının, Avrupalı otomobil üreticilerinin taşıdığı endişelere rağmen, Japonya ile serbest ticaret anlaşması için müzakereler yürütülmesi üzerinde anlaştığı bildirildi.

AFP'ye konuşan bir diplomat, bakanların Avrupa Komisyonu'na, müzakerelere başlama yetkisi verme kararı aldığını açıkladı. Müzakerelerin birkaç yıl sürmesi bekleniyor.

Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht, Japonya ile imzalanacak bir serbest ticaret anlaşmasının kıtanın GSYİH'sını yüzde 1, AB'nin Japonya'ya yaptığı ihracatı üçte bir oranında artıracağını ve 400 bin kişiye istihdam alanı yaratacağını söylemişti.

De Gucht, anlaşmayla ilgili olarak yaz aylarında yaptığı açıklamada 'Açık konuşalım. Bu iş alanlarına ve şu andaki ekonomik ortamda bu büyümeye ihtiyacımız var' şeklinde konuşmuştu.

Ancak sıkıntılarla boğuşan ve Güney Kore ile imzalanan serbest ticaret anlaşmasının ortaya çıkardığı sonuçları tecrübe eden Avrupa otomotiv sektörü, gümrük vergilerini kaldırmanın Japonya'nın ihracatında artışa yol açacağından endişe ediyor.

Avrupalı üreticiler, genellikle kapalı bir pazar olarak bilinen Japonya'da ise tutunamamaktan yakınıyor.

Ancak AB kaynakları, yakın zamanda pazarını Avrupalı alkollü içki üreticilerine açan Japonya'nın, pazarını dışa açmaya hazır olduğunu savunuyor.

Otomotiv ile ilgili olarak ise sorunların rekabetten ziyade ekonomik kriz ve kapasite fazlasından kaynaklandığı belirtiliyor.

De Gucht, Temmuz ayında yaptığı açıklamada Avrupa'da bazı sektörlerin anlaşmaya destek olduğunu söylemişti. Komisyon üyesi, bu sektörler arasında tarımsal gıda, içecek, kimyasal, bilişim ve iletişim, hizmet ve ilaç sektörlerini saymıştı.

De Gucht, Japonya'nın gümrük vergilerini bu yıl üzerinde anlaşılacak bir yol haritası çerçevesinde kaldırmasını sağlayacakları sözünü vererek 'Eğer uygulamalardan memnun kalmazsam, müzakereleri durduracağım' demişti.

AB, başta gelişmekte olan ekonomiler olmak üzere dünya çapında bir dizi ticaret anlaşması imzalamak istiyor. AB'nin şu anda müzakereleri süren tüm anlaşmaları tamamlaması halinde, GSYİH'nın yüzde 2 oranında artması bekleniyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 30.11.2012
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya'da tünel çöktü

Japonya'nın başkenti Tokyo'nun batısında karayolu üzerindeki tünelin bir kısmının çökmesi sonucu en az 7 kişinin içeride mahsur kaldığı, 2 kişinin yaralandığı bildirildi.
Yetkililer, kentin 80 kilometre dışındaki Sasago Tüneli'nde meydana gelen çökme sonrasında birçok aracın içeride sıkıştığını, çıkan yangın kontrol altına alınana dek tünel içerisinde mahsur kalan kişilere ulaşılmakta zorluk çekildiğini açıkladı.

Yerel medya, tünelin diğer kısımlarının da çökme ihtimaline karşın kurtarma ekiplerinin çalışmalarına ara verdiğini belirtti.

Japonya Yangın ve Afet Yönetimi yetkilileri, en az 7 kişinin tünelde olduğunu, iki kişinin yaralandığını söyledi.

Yetkililer, tünelin çökme sebebinin araştırıldığını sözlerine ekledi.

kaynak:Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya’daki Tünel Faciasında Ölü Sayısı Artıyor

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun batısındaki bulunan otoyol üzerindeki tünelin bir kısmının çökmesi sonucu 5 kişi yaşamını yitirdi.

Tünelde arama kurtarma çalışmaları devam ederken yetkililer ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Yamanashi bölgesinde bulunan ve başkenti ülkenin batısı ile bağlayan otoyoldaki Sasago Tüneli’nde meydana gelen felaketin nedeni ise henüz belirlenemedi.

Olayın devamında meydana gelen yangın söndürülürken kazazedeler ise büyük korku yaşadıklarını belirtti:

“Birden fark ettim arabanın yarısı yok ve arkaya baktığımda artık beni takip eden aracın kalmadığını gördüm.”

4 kilometrelik uzunluğuyla ülkenin en uzun tünellerinden biri olan Sasago, Fuji Dağı bölgesinde bulunuyor.

Japonya’da en son 1996 yılında aynı şekilde bir tünelde çökme meydana gelmiş, olayda 20 kişi yaşamını yitirmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 02.12.2012
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51