Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
Japonya'da Bolaven Tayfunu Alarmı

Bolaven tayfunu, Japonya'nın güneyindeki adası Okinava ve çevresini etkisi altına almaya başladı. Tayfun sonucu şimdiye kadar 4 kişi yaralanırken 30 bin kadar ev elektriksiz kaldı.

Japon yetkililer, tayfunun etkisindeki Okinava'nın kuzeyinde bulunan Amami adasında 27 bin, Okinava adasındaysa 3 bin 100 evin elektriksiz kaldığını belirtti.

Okinava'nın başkenti Naha'nın boş caddelerinden elde edilen video görüntülerde, bazı ağaçların şiddetli rüzgarın etkisiyle savrulduğu görülüyor.

Japon yetkililer 24 saati aşkın süre içinde 500 milimetrelik yağış bırakan Bolaven tayfunun Okinava'ya bu gece tam olarak ulaşmasının beklendiğini belirtti.

Okinava Afet Önleme ve Kriz Kontrol Merkezi yetkilisi Şan Miyagi, tayfunun saatte 15 kilometre gibi nispeten yavaş bir hızla kuzeybatı yönünde ilerlediğini, bu durumun yağış ve rüzgarın daha uzun süre etkili olacağı anlamına geldiğini ve ciddi tahribat riskinin arttığını söyledi.

Japonya Meteoroloji Kurumu'ndan daha önce yapılan açıklamada, tayfunun merkezine yakın bölümdeki rüzgarların saatte ortalama 180 kilometre hızla estiği ve bu hızın güçlü hava akımlarıyla birlikte zaman zaman saatte 252 kilometreye kadar ulaştığı bildirilmişti.

Japonya'nın güneyindeki 1 milyon 400 bin nüfuslu Okinava adası, ülkede görev yapan 50 bin ABD askerinin yarıdan fazlasını barındırıyor.

Daha önce yapılan açıklamalarda, Okinava adasının başkenti Naha'ya hizmet veren Naha Havaalanı'nda tüm iç ve dış hat seferlerinin tayfun nedeniyle iptal edildiği bildirilmişti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 26.08.2012
Türk-Japon Kültürel Buluşması için katılımcılar aranıyor!
[Resim: turk-japon.jpg]

Bugüne kadar 148 Türk 150 Japon katılımcı olmak üzere 298 gencin katıldığı, 1 gün süren aktivitede Türk ve Japon katılımcıların birbirlerinin kültürlerini tanımalarına yönelik aktivitelere yer verilmektedir.

Bu senede 1 günlük kültürel buluşma gerçekleştirilecek ve 2 ülke katılımcıları birbirlerinin kültürlerini daha yakından tanıma fırsatı bulacaklardır.

TREX ve Peace Boat ortaklığıyla 23 Eylül 2012 Pazar günü 6.sı düzenlenecek olan Türk-Japon Kültürel Buluşması için katılımcılar aranmaktadır. İlgilenenlerin 9 Eylül 2012 Pazar günü saat 24.00’a kadar başvuru formunu online olarak doldurmaları gerekmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda, başvuru sonuçları en kısa sürede mail adreslerine bilgilendirme mesajı şeklinde iletilecektir. Başvuranlarını yapanların maillerini kontrol etmeleri rica olunur.

Başvuru formuna ulaşmak için aşağıdaki bağlantı adresini kullanabilirsiniz.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.


Projeye dair önemli bilgiler;

Proje Selçuk ve Şirince’de gerçekleştirilecektir.

Projeye katılım için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Projeye katılmaya hak kazananların projenin gerçekleşeceği yere ulaşımları İzmir’den tarafımızca ayarlanan araç aracılığıyla sağlanacaktır ve katılımcılardan herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Katılımcılara Şirince’de öğle yemeği sunulacaktır ve buna dair herhangi bir ücret alınmayacaktır

Bu sayılanların dışındaki masraflar katılımcılara aittir.

Proje katılımcılarının proje öncesi ve proje sonrası gerçekleştirilecek olan bilgilendirme ve geri bildirim toplantılarına katılmaları zorunludur.

Proje katılımcılarına proje sonrasında Trex ve Peaceboat yetkileri tarafından imzalanmış katılım belgesi verilecektir.


Peace Boat Kimdir?

Peace Boat’ un ilk deniz yolculuğu 1983’ te bir grup, Japonya' nın Asya-Pasiflikteki eski askeri darbelerinin devlet tarafından sansürlenmesine cevap olarak, Japon üniversite öğrencileri ilk Barış Botu seyahatini organize etmiştir. İlk elden savaşı öğrenmek ve kişiden kişiye aktarma amacı ile gemiye imtiyaz verip komşu ülkeleri gezmektedirler. Barış, insan hakları, eşitlik v.b., konularda çalışan uluslar arası bir kurumdur. Gemileriyle ülkeleri gezip çalıştıkları konularda bilgilendirme yapmanın yanı sıra katılımcılarına da yol boyunca eğitimler vermektedirler.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Japonya İhtilaflı Adaları Satın Alıyor

[Resim: 120709053813_cn_uotsuri_diaoyu_304x171_reuters.jpg]

Japon medyasına göre hükümet, Çin ile anlaşmazlığa neden olan adaları 2,05 milyar yen ödeyerek satın alacak.

Japon medyasına göre hükümet, Doğu Çin Denizi'ndeki ihtilaflı adaları sahibinden satın almak için anlaşmaya vardı.

Hükümet, Japonya'da Senkaku, Çin'deyse Diaoyu olarak bilinen adalara 2,05 milyar yen ödeyecek.

Resmi yetkililer böyle bir anlaşmanın yapıldığını onaylamasa da, haberler Japonya'nın önde gelen medya kurumlarında yer aldı.

Kyodo haber ajansı, devlet kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, beş adadan üçünün satın alınması için Pazartesi günü bir anlaşmaya varıldığını yazdı. Kyodo'ya göre ay sonuna kadar resmi bir alım şartnamesi imzalanacak.

Asahi ve Yomiuri gazeteleri de, Bakanlar Kurulu'nun bu ay içinde anlaşmayı onaylayacağını bildirdi.

Bakanlar Kurulu üyesi Osamu Fujimura, düzenlenen basın konferansında hükümet ile adanın sahibinin görüşmelere devam ettiğini belirtti.

Tartışmaların ayrıntılarını açıklamayan Fujimura, "Adaların sahibiyle görüşüyoruz. Aynı zamanda merkezi hükümetle Tokyo yönetimi arasındaki durumu anlamaya çalışıyoruz" dedi.

Fujimura, bir karar varıldığında halka açıklama yapılacağını da ekledi.

'İki yüzlü'

[Resim: 120902064659_senkaku_304x171_reuters.jpg]

Japon hükümeti adalar üzerinde herhangi bir yapılanmaya gitmeyi planlamıyor.

Tokyo Valisi Şintaro İşihara'nın da, adaları satın almak istediği biliniyor.

İşihara, Japonya ve Çin arasında anlaşmazlığa neden olan adalar topluluğunun Tokyo büyükşehir yönetimi tarafından satın alınması için kamudan bağış topluyordu. İşihara'nın adalarda bir liman inşa etme düşüncesi var.

Satın alma işleminin Japonya ve Çin arasındaki gerilimi artırması bekleniyor.

Çin'in yanı sıra Tayvan'ın da üzerinde hak iddia ettiği adalar Japonya'nın kontrolü altında.

Bu ayın başında bir grup Hong Konglu muhalif adalara gitmişti.

Japon ulusalcıların da adaya sık sık ziyaretler düzenlemesi, bazı Çin kentlerinde protestolara neden olmuştu.

Salı günüyse, ada üzerindeki Japon elçinin arabasının üzerindeki bayrağı yırtan iki kişi Pekin'de gözaltına alındı.

Önemli gemicilik rotaları üzerinde bulunan ihlitaflı adaların, petrol yataklarına da yakın olduğu düşünülüyor.

Çin Komünist Partisi'nin sözcülüğünü yapan People's Daily gazetesi, Çarşamba günü Japonya'yı, adalarla ilgili konularda "ikiyüzlülük" yapmakla suçladı.

Gazete, "Japon hükümeti bir yandan iyi niyetlerini dile getirip, öbür yandan sağ eğilimli güçlerin hükümeti ve kamuoyunu esir almasına izin veriyor. Bu ikiyüzlülüğe devam ettiği sürece, Japonya ve Çin arasındaki ilişkileri düzeltmek zor olacak" dedi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 05.09.2012
Çin'den Japonya'ya Gözdağı

[Resim: 120911021421_diaoyu_senkaku_304x171_afp.jpg]

Çin hükümeti, Japonya'nın satın almaya hazırlandığı tartışmalı Diaoyu adalarına devriye gemileri gönderdi. Japonya, özel mülkiyet altındaki üç adayı sahiplerinden satın almak için sözleşme imzaladığını açıklamıştı.

Çin hükümeti, Japonya'nın satın almaya hazırlandığı, tartışmalı adalara iki devriye gemisi gönderdi.

Resmi haber ajansı Şinhua, gemilerin "ülkenin egemenliğini vurgulamak için", Diaoyu adalarına gittiğini duyurdu.

Adaların Japonca'daki ismi ise Senkaku.

İki ülke arasında eskiden beri Doğu Çin Denizi'nde anlaşmazlık konuları bulunuyor.

Japonya, özel mülkiyet konumundaki üç adayı sahiplerinden satın almak için sözleşme imzaladığını açıklamıştı.

Japon Devlet Bakanı Osamu Fujimura, satın alma işleminin Çin'le veya hiçbir ülkeyle ilişkilerini bozmasını istemediklerini belirterek, "yanlış anlamalardan ve beklenmedik sorunlardan kaçınılmasını" istedi.

Çin ise "yasadışı" olarak tanımladığı bu adımın ilişkilere zarar vereceği uyarısında bulunuyor.

Resmi haber ajansı Şinhua, Dışişleri Bakanlığı'nın şu sert ifadelerini yayınladı: "Çin hükümeti toprak egemenliğine tecavüz edilirken kenarda izleyici kalmayacaktır. Japon tarafı bu yolu izlemekte ısrar ederse, buradan kaynaklanacak ciddi sonuçlara katlanmak zorunda kalacaktır."

Çin Başbakanı Wen Jiabao da dün yaptığı açıklamada, "Diaoyu adalarının Çin topraklarının parçası olduğunu ve bu konuda ödün vermeyeceklerini" söylemişti.

Okinawa takımadalarının güneybatısında, Tayvan'ın kuzeyinde kalan anlaşmazlık konusu adalar, stratejik deniz yollarının üzerinde bulunuyor.

Ayrıca, bu bölgede büyük doğal gaz rezervleri olduğu tahmin ediliyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 13.09.2012
Kötü bir gidiş bu.
Japonya'da Çin Konsolosluğu'na Saldırı

[Resim: 379768878633.jpg]

Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, Tokyo ile Washington'un iki ülke arasında var olan güvenlik anlaşmasının ihtilaflı adaları da kapsadığı noktasında anlaştığını belirtti. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ile görüşen Gemba, "Görüşme sırasında konuyu gündeme getirmedim. Ancak anlaşmaların bu adaları da kapsadığı noktasında bir görüş birliği var" ifadelerini kullandı.

Doğu Çin Denizi'nde yer alan adalar, Japonya ile Çin arasındaki gerginliği tırmandırdı. Doğu Çin Denizi'nde yer alan Japonya'nın Senkaku, Çin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar üzerinde iki ülke de hak iddia ediyor. Tokyo'nun adaları kamulaştıracağını açıklamasıyla Çin'de Tokyo karşıtı gösteriler yaşandı. Japonya Dışişleri Bakanı Gemba, "Çin'deki Japonya karşıtı gösterilerin daha önce görülmemiş bir seviyeye çıkması, özellikle bazı protestolarda şiddetin yaşanması ve Japon şirketlerinin zarar görmesi üzücü. Çin hükümetinin gerekli adımları atması çağrısını tekrarlıyorum. İki ülke ilişkilerindeki en önemli konu yanlış anlamaları ve kararları engellemek" dedi.

JAPONYA'DA ÇİN KONSOLOSLUĞUNA SALDIRI

Japonya'nın güneyindeki Fukuoka'da bulunan Çin konsolosluğuna bir kişi molotof kokteyli fırlattı. Bir kişinin arabasıyla Çin konsolosluğuna gelip bombayı fırlattığı ve olay yerinden ayrıldığı kaydedildi. Kimsenin yaralanmadığı saldırı sonrası zanlının kendini karakola teslim olduğu bildirildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 18.09.2012
Çin Gemileri Tartışmalı Sularda!

[Resim: file.ashx?FileID=635944&Width=292&Height...Quality=80]

Çin donanmasından iki geminin "Diaoyü" adaları çevresinde olduğu bildirildi.

CCTV'nin (Çin Merkez Televizyonu) Japon FNN televizyonuna dayandırarak verdiği habere göre, iki Çin donanma gemisinin dün akşam saatlerinde Diaoyü adalarının kuzeybatısına 80 deniz mili mesafeye kadar sokulduğu belirtildi.

Haberde, Japon Sahil Güvenlik Birimi'nin Çin donanma gemilerinin bölgede olduğunu teyit ettiği ifade edildi.

Öte yandan bölgede bulunan 14 Çin devriye botuna ek olarak bu sabahsaatlerinde 2 devriye botunun daha adalar çevresine ulaştığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Ley ise dün yaptığı açıklamada "Diaoyü adalarının antik çağlardan bu yana Çin'e ait olduğu" ifadesini yinelemiş ve Tokyo yönetimine "Çin halkının milli duygularına karşı hassas olması, tek taraflı tavır ve eylemlerden vazgeçerek sorunu karşılıklı olarak çözmek üzere Pekin yönetimi ile müzakere masasına oturması" yönünde çağrı yapmıştı.

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping ise dün resmi ziyaret için Çin'e gelen ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ile başkent Pekin'de yaptığı görüşme sırasında "Tokyo yönetiminin tavrının kendisi için ağır sonuçlar doğurabileceği" vurgusu yaparak Japonya'ya müzakere masasına oturmaya çağırmıştı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 20.09.2012
Çin'den Japonya'ya Siber Saldırı

[Resim: 923173345.jpg]

Japonya ile Çin arasında yaşanan ada krizi, siber aleme de taşındı. Japonya’nın Doğu Çin Denizi’nde kontrolü altında tuttuğu Senkaku Adaları’nı sahiplerinden satın aldığını açıklamasıyla Çin’de yaşanan protesto dalgası internete de sıçradı.

Japonya Emniyet Müdürlüğü (JEM), 11 Eylül'den bu yana Japon hükümet ve kamu kuruluşlarının internet sitelerinin hacker saldırısına uğradığını açıkladı. 19 sitenin saldırıya uğradığını belirten Japon Emniyeti, saldırılarda sitelerin offline haline geldiğini ya da içeriklerinin değiştirildiğini belirtti. JEM, hacker saldırılarının Çin kaynaklı gözüktüğünü de kaydetti.

JAPON ÇİFTE SALDIRI

Senkaku Adaları nedeniyle milliyetçiliğin arttığı bir dönemde Hong-Kong'da yaşayan bir Japon çift saldırıya uğradı. Yerel basının haberine göre, Hong-Konglu bir kişi, Japon çifte yaklaşarak İngilizce olarak 'Siz Japon musunuz' diye sordu. Evet cevabı alan saldırgan, çifte fiziksel saldırıda bulundu. Polise haber veren Japon çift, küçük yaralarla saldırıdan kurtuldu. Çift daha sonra hastaneye kaldırıldı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 19.09.2012
Japonya Açıklarında Gemi Kazası: 13 Gemici Kayıp

Japonya'nın kuzeydoğusunda içinde 22 kişinin bulunduğu bir balıkçı gemisinin büyük bir kargo gemisine çarpması sonucu 13 denizcinin kayıp olduğu bildirildi.

Japonya Sahil Muhafaza Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 119 tonluk Horiei Maru adlı balıkçı gemisinin 25 bin 47 tonluk Nikkei Tiger adlı gemiye çarpması sonucu 13 denizcinin kayıp olduğu kaydedildi.

Sahil Muhafaza'nın balıkçı gemisinin battığı bölgeye iki kurtarma uçağı gönderdiği belirtilirken, batın geminin 4'ü Endonezyalı, 5'i Japon toplam 9 mürettebatının kurtarıldığı ifade edildi.

Kargo gemisinin 21 mürettebatının durumunun iyi olduğu kaydedildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 24.09.2012
Japonya'da 116 iPhone 5 Çalındı

Geçtiğimiz Cuma günü iPhone 5'in birinci partisi ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, Avustralya, Japonya, Hong Kong ve Singapur'da satışa çıkarıldı. Bu ülkelerin hepsinde Cuma günü gecesinden itibaren yoğun kuyrukların oluşmasına neden olan iPhone 5'in yakın bir zamanda satış rekoru kırmasına ise kesin gözü ile bakılıyor.

Tabii mağazalardaki bu yoğunluk mağaza çalışanlarına zor anlar yaşatırken hırsızlıkların önüne geçilmesini de zor hale getiriyor. Japonya'nın Osaka şehrindeki Softbank adlı bir GSM operatörüne ait mağazaya giren hırsızlar 4 dakika gibi kısa bir sürede 116 adet iPhone 5'i çalmayı başardılar.

Japon Fuji televizyonu ise bu hırsızlık olaylarının bununla sınırlı olmadığını belirtti. Softbank adlı GSM operatörünün Osaka'daki mağazasından 116, aynı kentteki başka bir mağazadan 33, Sakai'deki bir dükkandan 42, diğer mağazalardan ise toplamda 30 adet iPhone 5 çalındığını bildirdi.

Bu hırsızlıkların birbiriyle alakası olup olmadığını araştıran Japon polisi iPhone 5 hırsızlıklarının önüne geçebilmek için yoğun uğraşlar veriyor. Öte yandan bilançonun kabaca şu an için 105.000 $ değerinde olduğu belirtiliyor.

Ayrıca iPhone 5'in Japonya'da satışa çıkarıldığı andan kısa bir süre sonra stoklarda tükenmesinin ardından bilançonun çok daha büyük olabileceği dedikodularını ortaya çıkardı.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
24.09.2012
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51