Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Japonya'da Tartışmalı Sergi


Güney Koreli fotoğrafçı Ahn Sehong mahkeme kararıyla Japonya'da bir sergi açtı.


'Kat Kat: Japon ordusu tarafından seks kölesi olarak kullanılıp Çin'de terkedilen Koreli kadınlar' başlığını taşıyan sergi, 2. Dünya Savaşı'nda Japon işgali döneminde kaçırılarak Japon askerleri için seks kölesi olarak kullanılan Koreli kadınların bugünkü fotoğraflarından oluşuyor.Eklentisi yüklü olanlar kaynağa tıklayarak fotoğraflarıı inceleyebilirler.

Kaynak : Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Savaşta her şey olmuş olabilir bunun doğruluğu veya yanlışlığı bilinmez fakat
Bu olayı düşünmek bile... Bir bayan olarak gerçekten beni çok etkiledi.
Gerçeği bilemeyeceğim ama düşüncesi bile kötü bir olay. Bu olayla ilgili şeyler duymuştum. Birikim gerektiren bir sergi ama dediğim gibi yaşamadığımız bir olay olduğu için gerçekliği tartışılır.
Japonya'yı Sel Vurdu

[Resim: file.ashx?FileID=616551&Width=292&Height...Quality=80]

Japonya'nın güneyinde etkili olan şiddetli yağışlar ve toprak kaymaları sonucu en az 9 kişinin öldüğü, 18 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

Yerel yetkililer, ülkenin güneyindeki Kyushu adasının Kumamoto ve Oita şehirlerinde etkili olan yağışlarda ölen çoğu kurbanın yaşlarının 70-80 olduğu, maddi zararın da yüksek olduğunu belirtti.

Televizyon görüntülerinde de bölge sakinlerinin karamsar bir şekilde çamurların üzerine yürümeye çalıştığı görüldü.

Evleri yıkılmış binlerce insanın, nehirlerin taşması ve toprak kayması tehdidi nedeniyle bölgeden tahliye edildiği kaydedildi.

Kurtarma görevlileri ve savunma birliklerinin yardım için bölgeye sevk edildiği bildirildi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 12.07.2012
Çin ve Japonya Arasında Gerginlik Tırmanıyor

[Resim: 25157.jpg]

Güney Çin Denizi'ndeki egemenlik yarışı Çin-Japonya gerginliğini tırmandırıyor.

Çin ve Japonya arasında Güney Çin Denizi'ndeki insansız adalar konusunda uzun süredir var olan gerginlik artıyor. Çin'in doğusunda, Japonya'nın güneyinde bulunan insansız adacıklar sorunu, uzun süredir iki ülke arasında diplomatik gerginliğe neden oluyor. İki ülkenin egemenlik yarışı, son günlerde karşılıklı protesto gösterileri ile tırmanışa geçti.

"Senkaku Adaları"nın tarihsel ve uluslararası açıdan doğal olarak kendisine ait olduğunu vurgulayan Japonya'nın tavrı Çin'den tepki görürken, Japon hükümeti yeni bir hamleyle soruna barışçıl bir çözüm bulma amacında. Ancak Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda'nın adayı satın almak için pazarlık girişiminde bulunacaklarını açıklamasına da Çin yönetimi sert tepki gösterdi.

Noda'nın söz konusu açıklamasının ardından Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Veymin, Tokyo yönetimine adalar sorununa ilişkin tek taraflı eylem ve tavırlardan uzak durması çağrısında bulunarak, "Çin'in kutsal toprakları satılık değildir" karşılığını verdi.

Nitekim Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçi de, Güney Çin Denizi'ndeki Diaoyü adaları ile aynı silsilede olan adaların antik çağlardan beri Çin'e ait olduğunu sık sık vurguluyor. Adaların çevresinde Çin devriye botlarının görülmesi üzerine Pekin Büyükelçisini geri çağırarak Çin'i protesto eden Tokyo yönetimi ise, diplomatik tavrını sürdürüyor.

Pekin ve Tokyo arasındaki ilişkiler, önceki sene Japon sahil güvenlik ekiplerinin bir Çin balıkçı teknesinin kaptanını tutuklamasının ardından gerileme sürecine girmişti. Öte yandan Kamboçya'da düzenlenen Asya Forumu'nda Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçı, ABD'li mevkidaşı Hillary Clinton ile bir araya gelerek ABD yönetimine ada gerginliğine ilişkin olarak bölgede Çin'in hassas olduğu hususlarda saygı göstermesi çağrısında bulundu.

Çinli uzmanlar ise, Pekin'in konuyu ikili müzakarelerle çözmek istediği görüşünde. Buna karşılık henüz diplomatik gerginlik olarak yansıyan gelişmelere Çin yönetiminin daha sert bir tepki gösterebileceği de ileri sürülüyor. Bu arada Çin'in 30 teknelik balıkçı filosu, dün ülkenin güneyindeki Haynan Eyaleti'nin Sanya şehrinde yola çıkarak 20 günlük avlanma turuna başladı.

Çin, Japonya'nın yanı sıra Vietnam ve Filipinler gibi diğer bölge ülkeleriyle de adalar konusunda benzer sorunlar yaşıyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 13.07.2012
Japonya Selle Boğuşuyor

[Resim: 120714135130_japan_flood_car_304x171_ap_nocredit.jpg]

Japonya’nın güneybatısında şiddetli yağmurların yol açtığı sellerden dolayı 250 bin kişinin tahliyesi emredildi.

Japonya’nın güneyindeki Kyushu adasında sel ve toprak kayması son üç günde 20 kişinin ölümüne neden oldu.

Televizyonda yayınlanan görüntüler setleri aşan sel sularının adanın kuzeyinde süratle sokaklarda akışını gösteriyor.

Japonya Meteoroloji Dairesi, daha fazla yağmur ve toprak kaymasına karşı halkı uyarıyor.

Japonya basını Cuma günü yedi kişinin kaybolduğunu açıklamıştı. Japonya Meşru Müdafaa Kuvvetleri kaybolanları bulmakla görevlendirildi.

AFP haber ajansı, meteoroloji uzmanlarına dayanarak, Kumamoto bölgesindeki Aso şehrine son 72 saatte 75 santimden fazla yağmur düştüğünü aktardı.

Şiddetli yağışlardan dolayı Fukuoka, Saga, Kumamoto ve Oita’da bulunan 250 bin kişi tahliye ediliyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 14.07.2012
Rusya-Japonya Arasında Kedi-Köpek Jesti

Rusya ve Japonya arasında İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma Kuril Adaları krizinde ilerleme sağlanamadı.

Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Genba'yı Karadeniz tatil kenti Soçi'de kabul eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kendisine hediye olarak getirilen Akita Inu tipi köpek yavrusu nedeni ile teşekkür etti.

Heyetler arası görüşmelerde kısa bir konuşma yapan Putin, "Akita valisine güzel hediye için teşekkürlerimi iletin. Akita Inu cinsi bir köpek yavrusu hediye olarak göndermiş. Şimdi o hediye Moskova'da. Valinin kedileri çok sevdiğini öğrendim. Kendisine büyük bir Sibirya kedisi hediye olarak göndereceğim." dedi.

Putin'in hediye aldığı Japon köpek yavrusu ise basına yansımadı. Hayvanlara özellikle köpeklere ilgisi ile bilinen Rusya liderine daha önce de Bulgaristan Başbakanı Boyko Boriso bir köpek hediye etmiş ve uzun süre Rusya halkı köpeğe isim bulmak için çalışmıştı. Beş yaşında bir çocuğun verdiği Buffy ismini beğenen Rusya lideri, çocuk ve köpekle birlikte basına poz vermişti.

Putin'in Moskova Bölge Valisi Sergey Şoygu'nun 13 yıl önce hediye ettiği Labrador cinsi bir köpeği de bulunuyor. Koni ismini alan köpek 2007'de ikili görüşme sırasında Almanya Şansölyesi Angela Merkel'e zor anlar yaşatmıştı.

Japon şirketlerin Rusya'da faaliyetlerin artmasını memnuniyetle karşıladıklarına değinen Putin, "Japon yatırımcıların Rusya'daki faaliyetlerinde memnun olmalarını sağlamak için elimizden geleni yapacağımıza söz verebilirim… Rus doğalgazın Japon ekonomisindeki payı yüzde 10'lara ulaştı… Karşılıklı olarak ilişkilerimizin geliştirilmesi için çalışıyoruz…" değerlendirmesinde bulundu.

Genba ise değerlendirmelerini Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la birlikte düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Rus liderlerin Kuril adalarını ziyaretlerinden duydukları rahatsızlığı ilettiklerini kaydeden Genba, iki ülke arasında barış anlaşması imzalanabilmesi için karşılıklı olarak hassasiyetlere saygılı olmasının önemine değindi.

Dmitri Medvedev'in devlet başkanı ve başbakan olarak adalara yaptığı ziyaretleri değerlendiren Lavrov, "Ültimatomla olmaz. Rus yöneticiler geçmişte olduğu gibi, gelecekte de bölgeye ziyarete devam edecek" şeklinde konuştu.

Sovyetler Birliği lideri Jozef Stalin 1941'de Japonya ile saldırmazlık anlaşması imzalamasına rağmen, Nazi Almanyası'nı yenmesinin ardından 8 Ağustos 1945'de Japonya'ya savaş ilan etti. 2 Eylül'de Japonya'nın teslim olması üzerine Moskova, Japonya'nın Kuril adalarını ilhak ettiğini duyurdu. Japonya'nın Hokkaido adası ile Rusya'nın Kamçatka bölgesi arasında sıralanan Kuril adaları 56 adadan oluşuyor. Rus, Ukraynalı, Koreli ve Japon gibi onlarca farklı milletten 30 bin kişi adalarda yaşamlarını sürdürüyor. Rusya ve Japonya arasında dört ada Iturup, Kunaşir, Şikotan ve Habomay ile ilgili gerginlik sürerken, iki ülke 70 yıldır henüz barış anlaşmasını imzalayabilmiş değil.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 29.07.2012
Yeşiller, Japonya’da “Konnichi wa!” Dedi

[Resim: Japonya-Ye%C5%9Filler-Partisi-300x168.jpg]

Japon Yeşilleri, “Yeşiller Partisi” ile siyasete merhaba (Konnichi wa) dedi. Japonya Yeşiller Partisi’nin kuruluşu, 28 Temmuz’da ilan edildi. Partinin ilk hedefi, Japonya’daki nükleer santrallerin kapatılması olacak. Japonya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Nao Suguro, “Santralin kapatılması için geniş bir ağ oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Almanya ve Avustralya Yeşiller Partisi temsilcileri Tokyo’da düzenlenen açılışa katıldı. Avustralya Yeşiller Partisi üyesi ve senatör Scott Ludlam, Fukuşima faciasını hatırlatarak, ‘Japonya Yeşiller Partisi’nin büyümesi halinde, küresel bir etki oluşturabileceğini’ söyledi.

Japonya Yeşiller Partisi, ülkedeki nükleer karşıtı hareketin desteğiyle, 2013′teki seçimlerinde, en az 10 adaydan başarı bekliyor.

Ayrıca vergi oranlarını düşürmek, daha fazla sosyal güvenlik programı, daha yerel üretim-tüketim ve dmokratik süreçlere daha fazla katılım sağlanmasını hedeflediğini açıklıyor.

Chiba Üniversitesi’nde Kamu Politikası profesörü Yoshinori Hiroi, Yeşiller Partisi’nin Japonya’da ekoloji temelinde siyaset yapacak olan ilk parti olduğunu, ancak özellikle sivil hareketlerin desteğiyle, kısa zamanda büyümesinin zor olmadığını söylüyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 30.07.2012
Japonya’nın Çin Kaygısı Yükseliyor

Japonya, giderek güçlenen Çin ordusunun ülke yönetiminde daha etkili hale gelmesinden kaygılı.

Japonya’nın, giderek güçlenen Çin ordusunun ülke yönetiminde daha etkili hale gelmesinden kaygılı olduğu bildirildi. Japonya tarafından bugün yayımlanan yıllık savunma raporunda, Çin’de ordunun karar alma sürecinde Komünist Parti yönetimine kıyasla ne ölçüde söz sahibi olduğu konusundaki belirsizlikten duyulan endişe dile getirildi.

Çin ordusunun daha güçlü ve modern bir ordu haline gelmek için attığı adımların, Komünist Parti ile ilişkilerini karmaşık hale getirdiğine işaret edilen raporda, buna karşılık ordunun ulusal karar alma mekanizmasında Komünist Parti’den daha fazla etkili olup olmadığı konusunun dış dünya için belirsizliğini koruduğu belirtildi.

Raporda, ”Bazıları Çin Komünist Partisi yönetimi ile Halk Kurtuluş Ordusu arasındaki ilişkilerin giderek karmaşık bir hal aldığını, diğerleriyse ordunun dış politika konusundaki etkisinin değiştiğini söylüyor” ifadesine yer verildi.

Japonya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Japonya’dan daha önce de sık sık askeri karar alma süreci konusunda yeterince açık davranmadığı gerekçesiyle Çin’e eleştiriler yöneltilmesine karşın, Çin ordusu ile Çin sivil yönetimi arasındaki ilişkinin ilk kez bir sorun olarak ortaya konulduğuna dikkati çekti.

Raporda, ”Çin hala, şeffaflık beklentilerine, uluslararası topluma karşı sorumlulukları olan büyük bir devletten ümit edildiği şekilde karşılık vermiyor” ifadesi kullanıldı.

Çin donanmasının batı Pasifik’te artan faaliyetlerine de işaret edilen raporda, Japonya’yı çevreleyen sularda Çin’in yaptığı operasyonların giderek alışılmış bir hal almaya başladığına dikkati çekildi.

Çin’in savunma bütçesini son 24 yılda 30 kat artırdığı belirtilen raporda, Çin donanmasının da savaş gemilerinin Çin sahillerinin ötesinde görevler üstlenebilmesi için açık denizlerdeki operasyon yeteneğini artırmaya çalıştığı kaydedildi.

Raporda, Çin donanmasının artan operasyonlarıyla, bu ülkenin askeri gündemini kimin belirlediği konusundaki sis perdesinin bölgede bir güvenlik tehdidi oluşturduğu vurgulandı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 31.07.2012
Japonya Çinli Eylemcileri Sınır Dışı Etti

Japonya, Çin Denizi'nin doğusundaki ihtilaflı adalara gerekli izinleri almadan giden 14 Çinli eylemciyi sınır dışı etti.

Hükümet Sözcüsü Osamu Fujimura, sınırdışı edilen eylemciler hakkında herhangi bir yasal girişimde bulunmayacaklarını belirtti.

Fujimara, eylemcilerden bazılarının güvenlik güçlerine taş fırlattıklarını, ancak haklarında yasal işlem başlatılmasını gerektirecek herhangi bir yaralanma ya da maddi hasara yol açmadıklarını söyledi.

Adalet Bakanlığı, eylemcilerden 7'sinin Japonya'nın güneyindeki Okinawa Adası'ndan uçağa bindirilerek sınırdışı edildiğini, kalan 7'sinin ise teknelerini almak üzere başka bir adaya gönderildiklerini açıkladı.

Japonya'nın eylemcileri sınırdışı etmesinin, bölgede tırmanışa geçen gerginliği azaltması bekleniyor.

Japonların Senkaku, Çinlilerin ise Diayü olarak adlandırdığı 5 adaya giden eylemcilerin tutuklanması, Çin ve Hong Kong'un sert tepkisine yol açmıştı.

Çin, eylemcilerin bir an önce serbest bırakılmasını istemiş, aksi taktirde Japonya ile ikili ilişkilerin zarar görülebileceğini uyarısında bulunmuştu.

Pekin ve Hong Kong'ta protesto gösterileri düzenleyen yüzlerce kişi, eylemcileri kahraman olarak ilan etmiş ve Japonya bayraklarını yakmıştı.

Japonya, söz konusu adaların 100 yıldan uzun bir süredir kendi kontrolü altında bulunduğunu ileri sürüyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 17.08.2012
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50