Japan-Fans / Japonya Hakkında Her Şey!

Tam Versiyon: Diğer Haberler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Okyanusu dolaştı, Kanada'da bulundu!

Japonya'da geçen yıl yaşanan tsunaminin ardından, Kanada kıyılarına sürüklenen motosikletin Japon sahibi bulundu. 29 yaşındaki Ikuo Yokoyama 6 bin 500 kilometre sürüklenmesine rağmen motosikletinin iyi durumda olmasına seviniyor.
Japonya'daki tsunami felaketinde kaybolduktan 14 ay sonra geçen hafta Kanada kıyılarına vuran Harley-Davidson marka motorsikletin sahibi bulundu.

Peter Mark adlı Kanadalı, Graham adasında bulduğu motosikletin sahibi Ikuo Yokoyama'ya ulaşmayı başardı. Tsunamide evini ve yakınlarını kaybeden 29 yaşındaki Yokoyama, motosikleti koyacak yeri olmamasına rağmen habere çok sevindi. Yokoyama, "Fotoğrafı görünce gözlerime inanamadım. Bu röportaj aracılığıyla sayın Mark'a minnetimi iletmek istiyorum" dedi. '

ÜCRETSİZ BAKIM YAPARIZ'

Harley-Davidson şirketi, 6 bin 500 kilometre sürüklendikten sonra hala iyi koşulda olan motosikleti ücretsiz bakımdan geçireceğini açıkladı.

Japonya'daki bir şirket te araca park yeri sağlamayı kabul etti. Genç adam, şimdi motosikletine kavuşmayı bekliyor. Daha önce de Amerika Birleşik Devletleri'nin Alaska kıyılarında tsunaminin sürüklediği bir futbol topu bulunmuş, top sahibine ulaştırılmak üzere Japonya'ya gönderilmişti.

Tsunaminin etkisiyle okyanusa savrulan 1 buçuk milyon çöpün 2014 yılına kadar Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri kıyılarına ulaşması bekleniyor.
alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Kazakistan, Japonya'ya Nükleer Yakıt İhraç Edecek

[Resim: 3208263814.jpg]

Kazakistan, 2013 yılından itibaren Japonya’ya nükleer yakıt ihraç edeceğini duyurdu.

Kazakistan Milli Atom şirketi Kazatomprom Başkan Yardımcısı Sergey Yaşin yaptığı açıklamada, Japonya’ya 2013 yılından itibaren nükleer yakıt ihraç edeceklerini duyurdu. Kazakistan ve Japonya arasında uranyum projeleri üzerinde bir dizi anlaşma imzaladıklarını kaydeden Yaşin, Kazakistan’ın yüksek kaliteli ürünleri Japon pazarı için üreteceğini söyledi.

Kazakistan’ın ürettiği ürünlerin çok kaliteli ve uluslarası sertifikasyona sahip olduğunu kaydeden Yaşin, geçen yıl Fukushima’da meydana gelen kazaya bakmaksızın önümüzdeki yıl da Japonya’ya nükleer yakıt ihracatına başlayacaklarını belirtti.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 03.05.2012
'Nükleer santral' bayramı

[Resim: qNyj5.jpg]

Japonya'da yüzlerce kişi son nükleer reaktörün de kapatılacak olmasını kutladı

Japonya'da yüzlerce kişi, ülkenin 50 nükleer reaktöründen sonuncusunun da kapatılacak olmasını kutladı.
Ellerinde pankartlarla Tokyo parkında toplanan göstericiler, hükümetin, nükleer reaktörlerin kapatılması nedeniyle elektrik kesintisi olabileceği uyarılarından endişe etmediklerini belirtti.
Ülkenin kuzeyindeki Hokkaido adasında bulunan Tomari nükleer santralindeki reaktör rutin bakım için bugün kapatılıyor.
Tomari Nükleer Enerji Santrali'nin de kapatılmasıyla ülkede çalışır durumda hiçbir nükleer reaktör kalmıyor.
Japonya'da geçen yıl 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde Fukuşima Dai-çi nükleer santralindeki erimelerin ardından kontrol için kapatılan hiçbir reaktör yeniden açılmadı. Japonya'da nükleer reaktörlerin yeniden açılması için bölge halkının onayı gerekiyor. (aa)

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. 5/5/2012
Isparta Gülü' Japonya'da


Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.


Dünyanın en önemli fuarları arasında yer alan ve Japon Devlet Televizyonu'nun organizesiyle 9 Mayıs 2012 tarihinde yapılacak Gül Festivali'ne, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı(BAKA)'nda katılacak.
Dünyanın en önemli fuarları arasında yer alan ve Japon Devlet Televizyonu'nun organizesiyle 9 Mayıs 2012 tarihinde yapılacak Gül Festivali'ne, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı(BAKA)'nda katılacak. Kalkınma ajansları içinde sadece BAKA'nın davetli olduğu festivalde, 'Isparta Gülü', Güneykentli hanımlar tarafından yapılan hediyelik eşyalarla anlatılacak.

Isparta ve güle dair ne varsa, Japonya'nın Tokyo kentinde düzenlenecek olan Gül Festivali'nde tanıtılacak. Dünyanın en önemli fuarları arasında yer alan ve Japon Devlet Televizyonu'nun organize ettiği Gül Festivali'ne, BAKA da katılacak. Kalkınma ajansları içinde sadece BAKA'nın davetli olduğu festivalde, 'Isparta Gülü'nü ve gülle yaşantıyı merkeze bağlı Güneykent'te yapılan hediyelik eşyalar anlatacak. Kapı süsleri, magnetler, gül toplamayı sembolize eden eşekte gül taşıma, tabakta gül gibi birçok çeşit hediyelik eşya Japonya yolcusu.

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, "Güneykent kasabasında belediyenin öncülüğünde, Gönen Kaymakamlığı'nın desteğiyle bayanlarımız güle ilişkin tasarımlı süs eşyaları yaptılar. Bunlar kasabaya gelen turistlere satılacak. Ya da oralara gönderilecek." dedi.

Engin, "Dünyanın yüzde 60 gül üretimini Isparta yapıyor. Fakat, dünyada yüzde 10 bile tanınmıyor. Biz tanıtım oranının yükseltilmesi için çaba harcıyoruz. Japon turistleri buraya çekmek bizim hayalimiz. Onlar kültür turizmini çok seviyorlar. Sagalassos, Pisidia Antiocheia gibi. Isparta'da gülle ilgili konaklama, gül bahçelerinde gül toplama, onun dışında da Güneykent kasabasında alternatif turizm açısından pansiyonlar oluşturmaya çalışıyoruz. Japonlar, yerel yaşamın olduğu temiz, nezih yerleri istiyorlar." diye konuştu. Tuncay Engin, turizmin çeşitlendirilmesi adına Japonya ile yapacakları çalışmalardan da oldukça umutlu olduklarını söyledi.

Japonya'nın Tokyo kentinde yapılacak olan Gül Festivali'ne, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Zabun, ITSO Başkanı Hasan Hüseyin Kaçıkoç da katılacak


alıntıdır :sabah
Japonya'da Hortum, Tsunami Gibi Vurdu

[Resim: hortum3.jpg]

Japonya'nın başkenti Tokyo'nun kuzeyindeki Tsukaba şehrini vuran hortumun sebep olduğu yıkım, akıllara geçtiğimiz yılki tsunami felaketini getirdi.

Japonya'nın kuzeydoğusunu vuran hortum 30 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Yetkililer, başkent Tokyo'nun 60 kilometre kuzeydoğusundaki Tsukuba kentinde bir alanı etkileyen hortumun onlarca evi yıktığını ve binlerce kişinin elektriksiz kaldığını söyledi.

Yetkililer, felaket bölgesine itfaiye ve helikopterle sağlık ekibi gönderildiğini belirterek, 14 yaşındaki bir erkek çocuğunun durumunun ağır olduğunu, 10 kişinin hastanelerde tedavi edildiğini kaydetti.

İtfaiye Bürosu, yıkılan evlerin sayısının 30-50 olduğunu bildirirken, hortumdan sonra harap olan evlerin görüntülerini yayımlayan NHK televizyonu 200 kadar evin hasar gördüğünü duyurdu.

Tokya Elektrik Enerjisi Şirketi (Tepco) hortumun yanı sıra şiddetli rüzgarlar ve yıldırım yüzünden 24 bin eve elektrik verilemediğini belirtti.

Tepco, geçen yılki şiddetli deprem ve depremin tetiklediği tsunaminin zarar verdiği Fukuşima Daiçi nükleer enerji santralinin hortum ya da fırtınadan etkilenmediğini bildirdi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 06.05.2012
Korkunç bir görüntü ve çok üzücü..
Nükleersiz Japonya

[Resim: 120505091700__tomari_nuclear_plant__304x...credit.jpg]

Japonya, geçen yıl yaşanan Fukuşima felaketinin ardından başlatılan güvenlik programı çerçevesinde son nükleer reaktörünü de bakım için devreden çıkardı.

Hokkaido bölgesinde bulunan Tomari Nükleer santralindeki üçüncü reaktör, bakım için kapatıldı.

Böylece Japonya, 40 yıldan uzun bir süredir ilk kez nükleer santrallerde üretilen enerjiden mahrum kalmış oldu.

Japonya geçen yıla kadar enerji ihtiyacının yüzde 30'unu nükleer santrallerden karşılıyordu.

Fukuşima felaketinden bu yana ülkedeki bütün nükleer reaktörler bakıma alındı.

Bakım sırasında, reaktörlerin deprem ve tsunami testlerinden geçmeleri, ayrıca yerel yetkililerin santralleri çalışmaya başlaması için onay vermesi gerekiyor.

Şu ana kadar hiçbir yerel makam bu onayı vermedi.

Ülkenin batısındaki Ohi Nükleer Santrali'ndeki iki reaktör testleri başarıyla geçmişti.

Hükümet, gelecekteki enerji darlığının önlenmesi için, bu reaktörlerin çalışmaya başlaması gerektiğini söylüyor.

Enerji sıkıntısı

Ancak yerel makamlar hala hiçbir onay vermedi.

Hükümet, ülkenin yaz aylarında enerji sıkıntısına girebileceğini söylüyor.

Sanayiciler, nükleer santrallerin yeniden çalışmasına izin verilmezse, bunun imalat sektörüne ciddi olumsuz etkileri olabileceği uyarısında bulunuyor.

BBC Tokyo Muhabiri Roland Buerk, yaz aylarında enerji sıkıntısı yaşanmadığı takdirde, nükleer enerjiden tamamen vazgeçilmesi çağrılarının daha yüksek sesle dile getirileceğini söylüyor.

Mart 2011'de yaşanan deprem ve tsunami felaketinde Fukuşima'daki Daiçi Nükleer Santrali'nde bulunan altı reaktör büyük hasar görmüştü.

Soğutma sistemlerinin devre dışı kalması sonucu, dört reaktörde patlamalar olmuş, radyasyon sızıntısı yasanmış ve binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Santralin çevresinde hala 20 kilometrelik bir güvenlik çemberi bulunuyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 05.05.2012
Japon İcadı Ferahlatıcı Sutyen!

[Resim: file.ashx?FileID=597309&Width=292&Height...Quality=80]

Japonya'da bir kadın iç giyim firması, yaz sıcağıyla klimasız mücadele için "ferahlatıcı sutyen" üretti.

"Triumph Japon" şirketinin ürettiği sutyen, birkaç saat dondurucuda kaldıktan sonra donan ancak yumuşak kalan bir madde içeriyor.

Şirketten yapılan açıklamada, sutyeni giyen kadınların serinlik hissedeceği, sutyenin ayrıca nane kokusu da yaydığı belirtildi.

Sutyenin satışa sunulmayacağı, üretim amacının elektrik kullanımını en aza indirmek için "biraz yaratıcı olma gerekliliğine" dikkati çekmek olduğu vurgulandı.

Japonya'da geçen yıl meydana gelen deprem ve tsunamiden sonra 50 nükleer tesis bakım ve onarım için kapatılmıştı.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 09.05.2012
Japonya'da Nükleersiz Dönem

Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido adasında bulunan Tomari Nükleer Enerji Santrali’nin kapatılmasıyla, Japonya’da çalışır durumda hiçbir nükleer reaktör kalmadı.

[Resim: 55596_3.jpg]

Japonya, geçtiğimiz yıl yaşanan Fukuşima nükleer felaketinin ardından aşamalı olarak ülkedeki 54 reaktörü kapattı. Enerji verimliliği tedbirleri sayesinde, ülkede elektrik sıkıntısı yaşanmadı.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi, “Japonya tüm dünyaya nükleersiz bir geleceğin mümkün olduğunu gösteriyor. Enerji verimliliği ve yoğunluğun doğru dengelemesi sayesinde, nükleersiz yazı, kışa taşımak da mümkün. Türkiye’de, eğer nükleer santral kurulmazsa elektriklerin kesileceği sıklıkla gündeme geliyor. Sanayisi bu kadar gelişmiş bir ülke olan Japonya’da kapatılan nükleer santrallere rağmen elektriklerin kesilmemesi, bu argümanların gerçekçi olmadığının en güzel örneği. Türkiye de dahil tüm ülkeler, hem Japonya’da yaşanan felaketten, hem de ‘nükleersiz yaz’dan ders almalı, nükleersiz, güvenli bir gelecek için enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjilere yönelmelidir” dedi.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 08.05.2012
Uygur Konferansı Japonya’da Başladı

[Resim: 1100-300x256.jpg]

Dünya 4′üncü Uygur Kongresi için Japonya’nın başkenti Tokyo’ya gelen Kongre Başkanı Rabia Kader, acı çeken tüm annelerin ‘Anneler Günü’nü kutladı. Kader, ”Dünyadaki annelerin özgürce anneler günü kutlayabilmesi için ön saflarda mücadele eden annelerin olması ne güzel. Çocuklarını kendi örf ve adetlerince yetiştiren onları büyüten tüm annelerinde ellerinden öpüyorum” dedi.

Japonya’ya gelişi öncesi kendisine vize veren Japon hükümeti ile Çin hükümeti arasında diplomatik krize neden olan Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kader, Tokyo Havalimanı’nda kendisine vize veren Japon hükümet yetkililerine teşekkür ederken “Japonya mazlum bir halkın sesi olmuştur” dedi. Dünya Uygur Kongresi’nde tüm Uygurlar’ın haklı isteklerinidünyaya duyuracaklarını anlatan Kader, şöyle dedi:

“Çin Hükümeti şunu iyi bilsin ki haklı davamızda tüm Asya ülkelerinden bizlerin taleplerine olumlu tepkiler var. Tüm engellemelere rağmen bu kongreyi gerçekleştiriyoruz. Kongrede 10 yıldır devam eden çalışmalarımızı gözden geçireceğiz. Dünya ölçeğinde Uygur Türkleri’nin haklılık davasını daha insancıl, realist ve çözüm odaklı çarelere dönüştürmek tek dileğimiz. Merkezli çareler arayacağız. Orada zulüm gören halkımız savunamayan, tutuklanan ve öldürülen soydaşlarımız için bir takım tedbirler alacağız. Tüm dünya devletlerinden Uygurlar’a, Moğollar’a, Tibet ve Çinli demokratlara uygulanan zalimliklerinin durdurulmasını talep ediyoruz.”

Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı, Doğu Türkistan Genel Başkanı Kayserili Seyit Tümtürk ise, kongreye Kayseri’den 8 arkadaşlarının katıldığını anlatırken, “Tüm Dünyada örgütlenmiş olan 30′ a yakın dernek başkanları ve 150 katılımcının davetli olduğu kongreye MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandırında gelmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 14.05.2012
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51